folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dinlerle İlgili Tek Bir Soru

Dinlerle İlgili Tek Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Dini konuda uzunca bir süredir araştırma yapıyorum ancak bir türlü merakımı gideremediğim bir soru var.

Müslümanlıkta çok net bir açıklaması olan sorunun diğer dinlerdeki mesela budizm de açıklaması ne bulamadım.

Dinler hep öğreticilik içeriyor. Namaz kıl diyor diğeri hacı ol kiliseye git diyor. Din üstü olduğunu iddia eden bazı tasavvuf erbapları zen üstadları budistler vs hepsinin öğretileri Aklı Başında Olan insanları kapsıyor.

Peki aklı başında olmayan insanların hük mü nedir ?

Mesela otizm hastası olan insanlar var. Veya beyni fonksiyonel çalışmayan dini konularda yargıya asla varamayacak olan insanlar için durum nedir ? Bu insanlar egolarını yenip asla aydınlanmayacaklar. Egoyu kayıt edecek beyin lobları hiç çalışmıyorda olabilir.

Müslümanlık: Onların bize ders almamız için şükretmemiz için yaratıldıını söylerken acaba budistler bu duruma ne diyor. 

edit// ek olarak karakulenin dediği gibi o insanlar direk cennetlik olduğu hadislerde belirtiliyor.

Not: Dini bir konu ama ne tür tartışma çıkabilir bilmiyorum. Çevremdede zen ustası budist yok. Bilgili ateist-hristiyan felanda yok. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam islam sana namaz kıl hacca git demez, yani islamın içeriği böyle basit değil. yanlış bakıyorsun.. 

budizm konusuna gelince daha önce okuduğuma göre, o tarz sakat, ya da problemli doğmuş insanlar gelecek hayatlarında daha iyi bir hayat sürüyorlar. reankarnasyon olayı.. 

burayı okumadım ama konu ile ilgili bilgi vardır, muhtemleen dediğim şekilde olması lazım

http://disabledbuddhist.wordpress.com/2011/06/01/buddhism-and-disability/ 

bi de burası var

http://www.angelfire.com/electronic/awakening101/ada-buddhism.html 

unbalanced tarafından 18/Eki/13 01:54 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

selam din konusu yasaktı en son yok değilse neden uçan makarna canavarına inanmıyorsunuz ?

Allura tarafından 18/Eki/13 01:55 tarihinde düzenlenmiştir

"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

biraz sonra birisi bu konuyu okur ve twitterda "dinde bug buldum" diye paylasir :) 

Hocam zen budist bilmiyorum d muslumanlikta akli basinda olmayanlar ve tebliğ gelneyenler direk cennetlik yani o konuda sıkıntı yok :)

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Benim şahsi fikrim.

Din insanları yonetmek  icin kullanilan  bir takim araç. 

Aklı olan insan neyin dogru neyin yanlış oldugunu ayirt edebilir.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

@unbalanced

hocam islam sana namaz kıl hacca git demez, yani islamın içeriği böyle basit değil. yanlış bakıyorsun.. 

32 Farz İslamın Şartları: Namaz kılmak hacca gtmek oruç tutmak zekat vermek kelimei şehadet getirmek :)

budizm konusuna gelince daha önce okuduğuma göre, o tarz sakat, ya da problemli doğmuş insanlar gelecek hayatlarında daha iyi bir hayat sürüyorlar. reankarnasyon olayı.. 

Bu çok sığ geliyor akla ne mantığa sığıyor buna inanmak çok saçma geliyor. Yani hiç bir şeye inanç kalmayınca buna inanmak kalıyor bir geriye herhalde. :)

zeybekustasi tarafından 18/Eki/13 02:02 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek

Her fırsatta İslamiyet`e dil uzatan köpekler olmasa çok daha güzel bir bilgi alışverişi olacak.

Allah Türktür.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukavim_
    Mukavim_'s avatar
    Erkek
    Allura bunu yazdı

selam din konusu yasaktı en son yok değilse neden uçan makarna canavarına inanmıyorsunuz ?

çok cool duruyor, her an inanabilirim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nvidia
    Nvidia's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı

Benim şahsi fikrim.

Din insanları yonetmek  icin kullanilan  bir takim araç. 

Aklı olan insan neyin dogru neyin yanlış oldugunu ayirt edebilir.

üstekilere ek olarak din baştan aşağı yalanlarla dolu zamanında bir takım insanların kendi siyasi güçleri ve cinsellikleri için kullandığı büyük bir oyundur. 

Ben bir ateistim olurda müslümanların yaa herhangi bir dinin tanrısı gerçekten varsa ona şu soruyu sormayı düşünüyorum :

- Herşeyi görüp bilen sen, tecavüze uğrayan bir kadını izlerken zevk alıyor muydun?

Dipnot: Bilim tek gerçektir...

Milyarlarca yıl ölüydüm dirildim ve tekrar dirilmemek üzere öleceğim günü bekliyorum!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

akli dengesi yerinde olmayan birinin inanmaya ihtiyaç duyacağını sanmıyorum . inanç meselesi aslında çok daha basit bir olay . insan düşündükçe birşeye inanmak ister bir şeyden dileklerde bulunmak ister. en çıkmaz durumlarda onu kurtarabilecek kutsal bir güce ihtiyaç duyar ama söz konusu durumdaki insana zaten bunlar lazım değil :D 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exception
    exception's avatar
    Erkek

genel? derin konulara açsana hocu.

A man may be born, but in order to be born he must first die, and in order to die he must first awake.
Toplam Hit: 5182 Toplam Mesaj: 68