folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dinlerle İlgili Tek Bir Soru

Dinlerle İlgili Tek Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

hocam şu videodaki adamda pek akıllı  bişey değil hal hareketleri kullandığı cümleler falan bi garip :)

şimdi bildiğim kadarıyla buhari yazmadıklarım yazdıklarımdan çoktur diyor yani topladığı hadislerin hepsini kitaba geçirememiş çok fazla olduğu için ben böyle biliyorum yoksa bu hadislerin yalan olduğu için mi kitaba eklemediğini söylüyo eğer öyleyse yazdıkları arasında yalan olduğu söylenen hadislerin yada olayların yalan uydurma olduğunu farkedemeyecek kadar cahil miydi buhari sadece buhari değil zaten daha başka sahih hadiscilerin aktardıklarıyla örtüşüyo bu hadisler hepsimi yalan o zaman 

edip, biraz farklı insandır :) ama adamın duruşu falan öyle yani yapmacık değil. genelde zeki adamlar bu tarz davranışlar sergiler, kontrol edemiyor bazı uzuvlarını ..

buhari üç kağıtçı bir adam falan demedim, sadece ona gelenleri ayıklamış. defter mi yetmemiş yazamamak için anlamadım :) hadis ayıklama ilmi var sözde, aktaranlara bakıyorlar.. mesela yine rivayet (söylenti) var, yanılmıyorsam h.z. osman a atfediliyor, efendim kur'an da recm ayetleri varmış da keçi sakladıkları o recm ile ilgili ayetleri yemiş.. millet demesin osman kur'an ı değiştiriyor diye korktum ayeti kur'an a sokmadım. ama ezberinde olanlar vardı bu ayetlerin

diye bi şey var.. bu da aktarılmış.. oysa bu da kur'an la çelişiyor. Allah der ki; kur'an ı biz indirdik ve şüphesiz bir koruruz. Böyle bir garanti vermiş yaratıcı.. 

Senin amacın dinlere inanmamak ya da delil bulmak istiyorsan hadisleri okuman kafii :) ama bu bile bile ladestir. sana örneklerini de söyledim kur'anla çelişenler tamamen zıt söylemler var. böyle hadis mi olur? 

şüphe yok ki peygamberin beyanları kur'an la paraleldir ama sıkıntı şu ki, bu beyanların günümüze ulaşanları ne kadar onun sözü? kur'an sürekli Allah tan bahseder, peygamber için bir insan der ve Allah ı övün der.. ben öyle videolar izledim ki, adam diyor ki muhammed eşittir allah..

islam ile bunun ne alakası var .. islam'ı öğrenmek istiyorsan referansın kur'an ve hikmet olmalı. kur'an Allah ın kelamı, hikmet ise onu idrak edip, sorgulayıp doğruluğunu ispatlayacak şeylerdir.. Benim itikatım bu.. Böyle düşündüğüm için bana kafir diyenler, dinden çıkmışsın tövbe et diyenler bile oldu :))

oysa kıldığı 5 vakit namazdaki 1 tane ayetin ne anlamaını bilmeyen adam olmaktansa böyle olmak daha mantıklı.Çünkü ben araştırdım öğrendim sonra da Allah a ve onun dini olan İslam'a teslim oldum. Bu islam'ın ilk kelime anlamını yerine getirdiğim anlamındadır.İkinci olarak, müslümanlar arasında sonra da dünyada sonsuz barış olmasını isityorum ve bu konuda kendi imkanlarım dahilinde insanlarla konuşup barış fikrini paylaşıyorum. Bu da islam'ın ikinci kelime anlamı olan şeyi yerine getirdiğimdir.

Ben Allah ın kanunlarına (gerek doğa, gerek islam yasalarına) boyun eğdim iman ettim ve bu imanı anne-babadan değil, araştırma,öğrenme, tartışma yoluyla elde ettim.. 

Sen bu uyduruk hadisleri, ya da ahmet mehmet 5 vakit namaz kılıyor sözde müslüman ama bak şöyle yapıyor diye islam'ı yargılıyorsan o zaman baştan kaybetmişsindir. Benim gibi bir çok insan kur'an a inandığı için müslüman, uyduruk hadislere değil..

Cübbeli diyor ki, hadislere inanmamak adamı kafir etmez, ama sahih ise (tüm büyükler onay vermişse) o zaman farz gibidir.. 

Oysa farz, Allah ın kur'an da belirttikleridir. Bu adamın yaptığı ise tanrıcılık oynarak kendince bir şeylere farz demesi ve Allaha şirk koşmasıdır. Bu adam Allah ile insanları aldatanlardan biridir ve müşriktir.. Bu tip zalimler için Allah ebedi cehennemlerini hazırlamıştır. Ve kötü de olsa söylemek istiyorum yaşasın cehennem !! Çünkü milyonlarca müslümanın ölümünden sorumlu bu ve bunun gibi zihniyetlerdir. Allah hepinizden hesabını soracaktır..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

alıntı yapmadan önceki yorumlarım ile şu anki yorumlar birbiriyle tutarlı. Kan içme mevzusu bir zaruretten kaynaklanıyor. Keyfi bir uygulama değil. Savaş sırasında yaralanmadan kaynaklanıyor. Zaten Hz. Muhammed de kanımı, idrarımı için dememiştir. Biri zaruridir, bir diğeri ise kişinin keyfi uygulamasıdır. Temel olarak peygamberin hayatı Kur'an üzerine kurulu olduğu için peygamberin Maide suresine aykırı bir davranış sergilemesi düşünülemez. Ki öyle olsa Allah kendisine yine Kur'an'da açık açık emirlerine uymadığı halde kendisinin bile cezalandırılabileceğini söylemiştir. 

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@efendi, hocam kusura bakma ama sırf uydurulmuş bir şey söylendi diye mantığına yatmasa dahi onu savunma yoluna gitme. %100 garanti edemediğin şeyin peşinden gitme... Bunun yerine kur'an la çelişen bir şeyi gönül ferahlığı ile reddetmen gerek. İslamın o emri kesin ve nettir. Bunun dışındakiler hurafe. Allah domuz etini haram kılmıştır ama zorunluluktan dolayı ölmemek için yiyebilirsiniz diyor. Şimdi durduk yere domuz eti yiyen birine peygamber ne derdi? Kınardı de mi.. Aynısı kan için de geçerli.. Bir mazereti yokken kanını içiriyor peygamber ya da idrarını.. efendim kanepenin altına saklamış da biri içmiş.. nasıl zihniyet bu

ben hristiyan arkadalara islamı anlatıyorum. Eğer bu söylediklerin islamın içnde olsaydı, onları söylediğimde kıkır kıkır gülerlerdi. Komedi gibi çünkü ve kimse islamı kabul etmez. Oysa islamın her emri eşsiz bir emir ve insanların yüreklerini titretir.. Ama kanmış idrarmış bunlar saçma salak komediden öte bir şey değil.. Bu tarz şeyleri savunanlarda onların komikliğinden öteye geçemiyor ve beni utandırıyor nasıl bir müslüman böyle saçma şeyler için kılıf hazırlamaya çalışır diye

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@efendi, hocam kusura bakma ama sırf uydurulmuş bir şey söylendi diye mantığına yatmasa dahi onu savunma yoluna gitme. %100 garanti edemediğin şeyin peşinden gitme... Bunun yerine kur'an la çelişen bir şeyi gönül ferahlığı ile reddetmen gerek. İslamın o emri kesin ve nettir. Bunun dışındakiler hurafe. Allah domuz etini haram kılmıştır ama zorunluluktan dolayı ölmemek için yiyebilirsiniz diyor. Şimdi durduk yere domuz eti yiyen birine peygamber ne derdi? Kınardı de mi.. Aynısı kan için de geçerli.. Bir mazereti yokken kanını içiriyor peygamber ya da idrarını.. efendim kanepenin altına saklamış da biri içmiş.. nasıl zihniyet bu

ben hristiyan arkadalara islamı anlatıyorum. Eğer bu söylediklerin islamın içnde olsaydı, onları söylediğimde kıkır kıkır gülerlerdi. Komedi gibi çünkü ve kimse islamı kabul etmez. Oysa islamın her emri eşsiz bir emir ve insanların yüreklerini titretir.. Ama kanmış idrarmış bunlar saçma salak komediden öte bir şey değil.. Bu tarz şeyleri savunanlarda onların komikliğinden öteye geçemiyor ve beni utandırıyor nasıl bir müslüman böyle saçma şeyler için kılıf hazırlamaya çalışır diye

Hocam İslam tarihinde geçen bir olay diye geçiyor. Şartsız kabul gibi bir şey de yok. Konunun dayandığı hadis diye alıntısını yaptım. Ki o kısım bir alıntıdır. yoksa Maide suresine göre ters bir davranıştır. orda da yazdığım gibi bunlar peygamberin öğütlediği şeyler değildir ve peygamber dahi Kur'an'a ters bir uygulama ve davranış sergileyemez yazdım. Bu konudaki fikrimi daha alıntıyı yapmadan önce de belirttim ki içmek bir yana üstüne sıçraması bile namaza engeldir diye. Yazdıklarımızı anlamaya çalışırsak daha iyi olur bence. 

Bugün Buhari'nin, en sağlam kaynaklardan biri olduğu söylenirken bile hâlâ birçok hadisinin uydurma olduğu söyleniyor. Bu uydurmadan da anlaşılması gereken bizzat Buhari'nin kendisi uydurmuş demek değildir. Zaten Buhari olsun, müslim olsun, Tirmizi olsun bunlar kendilerine gelenleri değerlendirmişler. Aradaki yıllar sebebiyle de birçok değişikliğin yapılmış olması söz konusudur. 

Hadislerin güvenilirliği konusunda da benim fikrim şu: Kur'an dışında bir kaynağın bu öğretiyi halka açıklaması,ancak ve doğal olarak peygamberin sözleri ile olur. Şu son zamanlarda Tamamen hadisleri bir kenara bırakmak konusuna ben katılmıyorum. Farzı misal peygamber bir ayeti müslümanlara açıklarken konuyla ilgili bir örnek verdiğinde bunu yok saymak ne kadar akılcı bir yaklaşım olacaktır? Peygamberin görevi Kur'an ile yaşayıp bu yönde davranmaktır. Müslümanların da kendisinden beklediği yorumlamalar vardır. Ki İslam tarihinde birçok kez insanlar ayetlerin hükmünü sormak için Hz. Muhammed'e gelmişlerdir. Bunun içinde müslümanı da müslüman olmayanı da mevcuttur. Onlara açıklama yapmak zorundadır. Gelen kişiye ayeti olduğu gibi okumak yeterli olmayacaktır. 

Kılıf uydurmak mevzusuna gelecek olursak ortada bir kan içme, idrar içme olsun olmasın peygamberin bu yönde bir öğütü olmayacağını söylemenin yanlış bir tarafının olduğunu düşünmüyorum ben. Bu söylemler peygamberin ayetlere uyumunu pekiştiriyor bence.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@efendi,

cübbelinin anlattığı olay şeklinde kan içmenin zaruri bir şey olduğu söz konusu değil ki kendisi de öyle bi şey dememiştir.. ayrıca kanın içilmesinin nasıl zarururi durumu olur? kan kaybı yaşayan insan kan içtiğinde bu sorunu ortadan kaldırır mı bilmiyorum bunu tıp ile ilgilenen arkadşlar cevaplayabilir.. ama domuz eti için açlık kavramı var ve o durumlarda helal kılınmıştır. idrar için ise, eğer bir adada ya da gemide su bulamıyorsan bir kaç gün daha fazla yaşamak için deniz suyu içmek yerine kendi idrarını içilmesi gerektiği söylenir. ama oradaki uyduruk hadiste de böyle bi şey söz konusu değil + deve idrarı da hadistir.. o yüzden 2 tane türk hacı hastahaneyi boyladı, ölüyorlardı cahiller..

ben islamı anlatırken elimde kur'an gibi malzeme varken bu hurafeleri mi kullanacağım? yabancılar sorarlar hadisleri idrar içmek ? ben ne diyim onlara? bi kılıf mı buldurayım zorunlu hal falan diye..

peygamber düşmanı değilim yani öyle de düşünenler olabilir. Ben h.z. peygamberi dinimizin peygamberi diye çok severim ama asla demem ki Allah onun yüzü suyu hürmetine bu dünyayı yaratmış, yok savaşta dişi kırılmış cebrail kanadıyla dişi yakalamış yoksa Allah dünyayı yok edecekmiş.. peygamber namaz kılarken üstüne hayvan psilikleri attığında neden dünya yok olmamış o zaman.. 

kur'an da h.z. peygamber için o da sizin gibi bir insandır der Allah tek görevi Allah ın mesajlarını iletmek. Onu kutsamanın anlamı yok. Bazı ahmaklar (kusura bakma) onu ilah mertebesine koyuyorlar. Cübbelinin bir videosunda cebreail, sözde peygamberden ayetleri alıyormuş ve yine ona getiriyormuş.. sonra da diyor efendim ben onu demek istedim, üstünlüğü anlatmak istedim.. kimi kandırıyor bu adam? aptal yerine mi koyuyor.. youtube a gir, hangi tarikattı hatırlamıyorum ama muhammed eşittir allah diye arat bakalım.. h.z. isa ya tanrının oğlu, tanrı diyen müşriklerden ne farkı var bunların !!?

bu tarz ebleh, cahil, gerici insan yüzünden islam dini geri kalmış. araplar zaten ayrı bir muamma.. gavur dediğimiz adamların sayesinde teknolojiyi kullanıyoruz, müslümanlar da sen süinnisin sen şafisin diye birnirini öldürüyor.. bunu hristiyanlar ortaçağda yapmış ve islam onlara örnek olmuştur ama onlar ileri gitmiş bir gerilemişiz.. 

abd,rusya nükleer silah geliştiryor, kendi ülkelerinden istediği her yeri vurabilen ya da istediği kişiyi takip edebilen, dinleyebilen sistemler yapıyor, cübbeli de diyor ki mehdi gelecek .. ooo ne top ne tüfek ne bomba işleyecek, hayt diye kesecek herkesi.. bu mantıkla çok ilerler o adam.. gerçi adam benden akıllı, çünkü benim öyle villam ve jipim yok.. h.z. ebubekir i örnek verir servetinin hepsini dağıttı diye, ama kendisine örnek almaz.. Allah yolunda paraları harcayın der ama kendisi yapmaz yapsa da yeterli değildir. her gün yüzlerce çocuk afrikada ölürken o adam nasıl rahat edebiliyor sözde alim!! gerekirse tüm servetini versin imanlı kuvvetli arkadaşım.. ama para varya para.. adamın dinini imanını öyle bir çevirir ki... görüyoruz piyasdaki hocaları..

benim gelecek ile ilgili çok hayalim var. Allah ruhsat,fırsat verirse gerçekleştireceğim, ne kadar gücüm yetiyorsa.. Ben 1 aydır çok hastayım hala atlatamadım ve gittikçe kötü oldu dururmum ama ona rağmen uzun uzun yazıyorum, yanlışlık yaptıpysam kusura bakma..

peygamberin sözlerine gelince, elbetteki onun sözü kur'an dır. benim karşı çıktığım şey o sözün şuan söylenenle, peygamberin söylediğinin arasındaki fark.. aynı şeyi mustafa kemal için de söylerler.. bir sürü sözü var onunla alakalı olmasa da ona atfedilmiştir. çorbayı bile öven sözleri var ki aradan 90 yıl geçmiş.. sen düşün 200 küsür yılda ne kadar değiştiğini bizde şuan medya yazılı basın gelişmiş olduğu halde..

bir hadis söylendiğinde onu kur'anla tartarım, çelişmiyorsa doğru olabilri derim, doğru olmasa bile çelişmediği için sıkıntı yok zararda değilim.. benim bakış açım bu. körü körüne inanmak bir müslümana yakışmaz.. 

bu şeyhleri dinlersen, tüm müslüman olmyanlar aptaldır, salaktır.. çok videoları var hepsinin hakaret ettiği bu insanlara.. ben genelde yabancı müslümanların konuşmalarını dinlerim. en basitinden müfti menk, der ki, müslüman olmayan herkes potansiyel müslümandır. onlara en iyi şekilde yaklaşın, siz güzellikle yaklaşırsanız onun kalbini fethedebilirsiniz

bizim şeyh de der ki, ya bu gavurlar amma salak adamlar.. hepsi cahil..

iki bakış açısı ve iksi de müslüman.. biri enanyetin tavanında biri ise diğer insanların imanlarını kurtarma gayretinde.. Allah onlar gibi insanlardan razı olsun ve bu tür şeyhciklere de cehennemin en dibini hazırlasın. AMİN.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exception
    exception's avatar
    Erkek

dinler söz konusuyken özellikle de islam gibi bir din söz konusuyken, bir müslümanın akılcı yaklaşımdan bahsetmesi kadar ironik bir şey yoktur, olamaz.

exception tarafından 16/Kas/13 16:08 tarihinde düzenlenmiştir

A man may be born, but in order to be born he must first die, and in order to die he must first awake.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Unbalanced, öncelikle geçmiş olsun, Allah şifanı erkenden versin inşaAllah. Seni yazmaya zorlayıp yormak istemiyorum. Zaruret kısmından kasıt şu alıntı yaptığım kısımdı: "İslam tarihi klasik kaynaklarında ifade edildiğine göre, Uhud savaşında Hz. Peygamber (s.a.v) şakağından yaralanınca, zırhının halkasını buradan çıkarmak için, sahabeler dişleriyle kemiğe giren halkayı çekmek için uğraşmışlar ve sahabeden Malik b. Sinan bu sırada onun kanını da yutmuştur." 

Bu durum bir zaruret hali hatta istenmeden olan bir olaydır. Bahsettiğim mevzu bu. Yoksa sahabi darda kaldı peygamberin kanını veya idrarını içti, hazır akmışken içeyim olayı değil. İyileştiğin bir vakit yine devam ederiz inşaAllah :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

neyse

Tnrsk tarafından 16/Kas/13 16:15 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

neyse

Ne yazdın da vazgeçtin?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@efendi, sağol hocam, bi ara düzeldi gibi oldu ama öksürük kesilmedi şimdi yine ilk duruma döndüm.. çok ilaç da kullandım :) Allah şifa verir yakında..

o bahsettiğin olayı duymuştum ama doğruluğu hakkında kesin bilgim yok, eğer böyle bir şey olmuşsa elbette bu çok farklı bir durum. Ama benim örnek verdiğim cübbelinin anlattığı olay. peygamberimiz kan aldırmış da, adama vermiş git göm diye,o da gömme gitmiş ama içmiş kanı. sonra demiş peygambere gömdüm. peygamber de anlamış kanı içtiği.. içtin de mi kanı demiş v.s. v.s. böyle gidiyor.. sanki normal bi olay, su içmiş adam gibi anlatıyor ve bunu hadise dayandırıyor.. benim karşı çıktığım olay bu. yoksa o dediğin şekilde olması için alternatif yok öyle olması lazım da .. 

@tnrsk, sana da neyse hocam 

saygılar cümleten.. :)

Toplam Hit: 5155 Toplam Mesaj: 68