folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Dövizli Askerlik Yapan Var Mı?

Dövizli Askerlik Yapan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Bugün çalıştığım firmadaki bir abi (türk vatandaşı) uzun yıllardır türkiyeye gidememiş bu askerlik yüzünden, havaalanında yakalanmaktan korkuyor. Benim bildiğim kadarıyla artık polis kontrol etmiyor, o da takip edememiş bu dövizli askerliği v.s. ama arayıp soracak elçiliğe

Oradan aklıma geldi, şimdi aranızda hiç dövizli askerlik yapan var mı ya da tanıyan? Şuan bildiğim kadarıyla 6000€ ödeniyor ama bülent arınç seçimden sonra 1000€ ya düşüreceklerini söyledi.

Yurtdışında 3 yıl çalışma veya oturma izni var deniyor ama kime sorarsam çalışma izni diyor.. şöyle bir bilgi buldum

*Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az üç yıl süre ile fiilen (365*3=1095 gün) yabancı ülkelerde bulunan vatandaşlarımızın, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk Konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvurmaları, 

http://www.dovizliaskerlik.com/AskerlikBilgileri.htm#Dövizle Askerlik Hizmeti

Şimdi ben bir firmada çalışıyorum ama buraya öğrenci olarak geldim. Daha önce 1.5 yıl çek cumhuriyeti için oturum iznim vardı, burada da 1.5 yıl olacak neredeyse. Atıyorum 3 yıl olduğunda bu haktan yararlanabilir miyim? Şuan çalışıyorum ama her hangi bir kağıt v.s. almadım, yeni aldığım kartın arkasında haftalık 15 saat çalışabileceğim yazıyor (yabancı öğrenci olduğum için), 

Yani sormak istediğim elimdeki oturum izinleri bu dövizli askerliğe etki eder mi? Yoksa öğrenci olmadan mıbu oturma iznimin olması lazım?

İkinci soruma gelince; üstte bahsettiğim abi için durum ne olabilir. Sanırım çok küçükken yurtdışına yerleşmişler.. Böyle bir durumda neler yapması gerek bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Not: Lütfen saçma sapan yorumlarda bulunmayın. Devlet böyle bir hak veriyorsa ben de kullanmak isterim. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

polis kontrol etmiyor dediğin kısım için yazıyorum...

Bildiğim kadarıyla polis artık direk kimlikten bakıp askerlik şubesine sevk ediyor.

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

2013te ogrenciyken izmirde yaptirdigim tecil dolmustu.Kimligimi kaybettim diye tecil yaptiramadim ustune de ben dusmedim.Konsoloslukta yaklasik 60 dolara hem kimlik cikardim hem gocmen oldugum icin 40yasina kadar tecil ettirdim.o anda hem ogrenci degildim hem calismiyodum ama tecil kagidinda gocmen isci statusu yaziyor nedense.Eger cifte vatandasligi varsa askerlik olayi hem daha kolay olacak hem de kimsenin onu alikoyma hakki yok diplomatik sorun cikar korkmasin bence.Benim dusuncem bu.kendimi fasizmden koruma planimda bu.Dovizli askerlik parasi olan yapar abi futbolcular nasi yapio? Almanyada calisan ama turk vatandasi akrabam yeni yapti 18k TLye cocuk vatandasta degil.calisma izni var.

Tavsiyem o abine turk vatandasligindan cikip askerligi dusurmek isterse mavi kart diye bisi var onu alir turkiyede oturumu ve calisma hakki olur ama secim hakki ve askerlik olmaz

Ogrenciysen heryerde tecil olmasi gerekli abi.Kimse seni alikoyamaz isinden.Ben tecili yaptirdigimda 1 yildan az gocmendim ama onceki 2 yil ogrenciydim.Toronto konsoloslugu cok gevsek is yapiyor hicbirsey sormadi ama arka planda napiyolar bilemem.15 saatlik calisma iznine nerdeyse kimse takilmiyo eger sigorta numaran varsa gelir vergisi veriosan o is 40 saatte olsa legal amerika kitasinda.Avrupada azcok oyledir Sanirim.

Bi dostum yeni askerden geldi azeri bi cocuk hem turk hem azeri vatandasmis.Girerken azeri olarak girse belki de problem cikmicakti hic ama cocuk nedense askere gitmek zorunda kalmis.Neden tam bilmiyoruz

Sen 3 yil calisirsan abi herturlu o kapsama girersin.Oturma izni olmasada senin isine mani olamaz

cordelian tarafından 24/Nis/15 01:02 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@angelofhope, o zaman kötü olur hocam :) eskiden okumuştum bir yerde, artık polisler bu durumlara bakmıyorlar o yüzden asker kaçağı olsa bile havaalanında sorun olmuyormuş diye .. sanırım yanlış bilgi :) 

@cordelian, o kişi isviçre vatandaşı evet, o yüzden haklısın kolaylık olabilir.. Böyle askere gitmemiş çok insan gördüm çevremde :) adamlar iş güç sahibi olmuş şimdi kalkıp da türkiyeye dönüp 6 ay-1 yıl askerlik yapmak saçma. 

Şimdi benim çalışma iznim ağustos ayından beri var yani firmaya o zaman başladım sanırım. Vergi veriyorum, sigorta numaram da var sanırım ağustos ayından itibaren mi sayılacak?

Çek cumhuriyetinde de çalıştım ama öyle sigorta olayı v.s. olmadı, ama vergi alındığını biliyorum da bana herhangi bir vergi kimlik no v.s. verilmedi, ama şimdi isviçre için çalışma sigortam var.

Tecilim var zaten şubat 2016 ya kadar, zaten o zaman yine tecil ettirebilrim 1 yıllık da bu işin de bir sonu olmalı :) şimdi kimliğim her yıl yeniliyor ama giriş tarihi belli isviçre için. 1.5 yıl o olacak. Çek cumhuriyetinde de 1 yıllık kimlik kartım var ve vize şeklinde pasaporta basılmış oturum iznim var.  sanırım bunların hiç biri bi işe yaramayacak bu 3 yıllık şeyde. Sadece ağustos ayından beri çalışmam mı sayılır?

şimdi problem şu hocam, benim tecilim bitse ve bu 3 yıllık çalışma izni de dolmamışsa o zaman türkiyeye gidemeyeceğim :)

unbalanced tarafından 24/Nis/15 01:06 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bu iş nası oluo şimdi benimde okul bitecek.iş bulursam kalacam.kalamazsam dönecem.döndüğümde direk istanbuldan mı alacaklar beni ? bavul fln...çünkü girişte kontrol ediolarsa direk görür adam.hiç gidesim yok inş düzgün bi iş buluruz

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    unbalanced bunu yazdı

@angelofhope, o zaman kötü olur hocam :) eskiden okumuştum bir yerde, artık polisler bu durumlara bakmıyorlar o yüzden asker kaçağı olsa bile havaalanında sorun olmuyormuş diye .. sanırım yanlış bilgi :) 

@cordelian, o kişi isviçre vatandaşı evet, o yüzden haklısın kolaylık olabilir.. Böyle askere gitmemiş çok insan gördüm çevremde :) adamlar iş güç sahibi olmuş şimdi kalkıp da türkiyeye dönüp 6 ay-1 yıl askerlik yapmak saçma. 

Şimdi benim çalışma iznim ağustos ayından beri var yani firmaya o zaman başladım sanırım. Vergi veriyorum, sigorta numaram da var sanırım ağustos ayından itibaren mi sayılacak?

Çek cumhuriyetinde de çalıştım ama öyle sigorta olayı v.s. olmadı, ama vergi alındığını biliyorum da bana herhangi bir vergi kimlik no v.s. verilmedi, ama şimdi isviçre için çalışma sigortam var.

Tecilim var zaten şubat 2016 ya kadar, zaten o zaman yine tecil ettirebilrim 1 yıllık da bu işin de bir sonu olmalı :) şimdi kimliğim her yıl yeniliyor ama giriş tarihi belli isviçre için. 1.5 yıl o olacak. Çek cumhuriyetinde de 1 yıllık kimlik kartım var ve vize şeklinde pasaporta basılmış oturum iznim var.  sanırım bunların hiç biri bi işe yaramayacak bu 3 yıllık şeyde. Sadece ağustos ayından beri çalışmam mı sayılır?

şimdi problem şu hocam, benim tecilim bitse ve bu 3 yıllık çalışma izni de dolmamışsa o zaman türkiyeye gidemeyeceğim :)

sigorta numaran varsa zaten o zamandan itibaren legal olarak calisiyorum diyebilirsin oteki turlu illegal calistigin meydana cikar :) totalde sen 3 yil yurtdisinda ol herturlu o kapsama girersin abi.Is ariyorum komutanim dersin? haber bekliom dersin.Basvurdum gelcek dersin.Cok ciddi bi konu degil yani o 3 yil olayi.Sen 3 yil takil.Tekrar konusuruz :)

Mavi kart olayini anlat ona.Googlelasin sen de oku.Benim planim o cifte vatandas olunca :) mahkemeye cikip hakim bey TCden atin beni deyip askerligi dusurmek bedavaya ve mavi kart alip giris cikisimi oturumumu korumak.Fakat kamu hizmeti falan yapamiyosun o ayri tabi.

Kimse sizi alikoyamaz abi bosta adam degilseniz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    cordelian bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

sigorta numaran varsa zaten o zamandan itibaren legal olarak calisiyorum diyebilirsin oteki turlu illegal calistigin meydana cikar :) totalde sen 3 yil yurtdisinda ol herturlu o kapsama girersin abi.Is ariyorum komutanim dersin? haber bekliom dersin.Basvurdum gelcek dersin.Cok ciddi bi konu degil yani o 3 yil olayi.Sen 3 yil takil.Tekrar konusuruz :)

Mavi kart olayini anlat ona.Googlelasin sen de oku.Benim planim o cifte vatandas olunca :) mahkemeye cikip hakim bey TCden atin beni deyip askerligi dusurmek bedavaya ve mavi kart alip giris cikisimi oturumumu korumak.Fakat kamu hizmeti falan yapamiyosun o ayri tabi.

hocam ben 4 senedir yurt dışındayım.işte fln çalışmadım nedir durum benim için ? dönersem nası bi durum olacak ?

edit: meslek ve sanat icra etmek fln dio.ben öğrenciydim o yüzden soruorum

Ekerci tarafından 24/Nis/15 01:18 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

o tür bir kontrolden geçmiyor artık hocam merak etme yakın bir zamanda hatta 1 hafta önce bir arkadaşım giriş yaptı ve sıkıntı yaşamadı.

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    Ekerci bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

hocam ben 4 senedir yurt dışındayım.işte fln çalışmadım nedir durum benim için ? dönersem nası bi durum olacak ?

Sen abi almanyadaki yurttaslarimizin hepsine hanzo,okuz,cahil,hayvan dedin,kalbimizi kirdin,sana cevap yok :)

saka saka  :)

Oturum iznin varsa,benim gibi ayni,bende calismiyodum konsoloslukta sormadilar bile gocmenim diye 40a kadar ertelediler.Kacaksan zaten bilemem :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ummeti_bela
    ummeti_bela's avatar
    Erkek

Yasi kac abinin ? 

yok biSi
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@ekerci, iş bul hocam, dönersen bir daha geri gidemezsin :) ya da çok zor olur. o yüzden gitmeden önce bir şeyler ayarlamaya bak.. en azından farklı ülkelere bak kalifiye eleman olarak (örnek:norveç,isveç, avustralya)

@cordelian, bu mavi kart olayını söyleyeyim bakalım ne diyecek mantıklıymış ama bunu gitmeden önce halletmesi lazım, yoksa havaalanında sıkıntı olur. Çünkü bir arkadaşı girmiş öyle adam bir sürü para vermiş (rüşvet v.s.) her gittiğinde baya para veriyormuş 3-5 yıl önce öyleymiş dedi. Aslında o arkadaşı dövizli askerlik yapmış ama sisteme kaydımı düşmemiş ne o yüzden havaalanında hep alınıyormuş.. Rüşveti de sanırım o polislere veriyormuş..

benim durumumu bilmiyorum :) bu dövizli askerlik işlerini burdaki elçilikten halletmek istiyorum, türkiyedeki askerlik şubesine gidesim yok, inanın midem bulanıyor ordakilerden.. (daha önce bi kaç kere tecil için gitmiştim küfür etmek istemiyorum neyse)

Eğer 3 yıl oturum izni tamam diyorsan zaten benim 3 yılı geçti toplam oturum izinlerim. Ama sigortalı çalıştığım süre ağustos 2014 den itibaren.  Ben de bi elçiliğe sorayım bu olayı ama onların da bilgisi yok, askerliği tecil için belge verdiğimde görevli kadın bilgimiz yok, biz belgelerinizi türkiyedeki askerlik şubenize yollayacağız, onlar da bize posta ile cevap verecek demişti, aradan 1 ay geçti bana elçilik aracılığı ile türkiyedeki askerlik şubesinden tecil belgesi geldi .. Yani sanırım bu işi bilen birine sormak gerekiyor. Askerlik şubesindekiler de muhtemelen buraya gel burdan bilgi al derler

Toplam Hit: 2137 Toplam Mesaj: 28