folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Dumbell Ve Göğüs Yayı Çalışmaları (Ben Evde Spor Yapmak İstiyorum Diyen Müridler İçin)

Dumbell Ve Göğüs Yayı Çalışmaları (Ben Evde Spor Yapmak İstiyorum Diyen Müridler İçin)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    wasd bunu yazdı
    Melik bunu yazdı

Çoğu insan şınav/yay/dumbell üçlüsüne önem vermesede internetten yardım alınarak internetten çıkarılacak güzel bir programla evde vücut yapabilme olanağınız var.

Aletsiz gögüs çalıştırmak için şınav pozisyonu alıp elleri /\ şeklinde birleştirirseniz yani omuz genişliğinde şınav çekmek yerine elleri ortada gögüs hizasında birleştirip şınav çekerseniz - zordur - yüksek oranda yararı olur. Hacim sağlamaz ancak olan hacimi gözle görür şekilde sertleştirir.

Karın kasları ve adonis için yere sırtüstü uzanıp ayaklarınızı 75 derecelik açıyla kaldırıp bekletmeniz bile adonis kasını ve karın kaslarını etkiler sıkılaştırır/çıkarır. yan mekik çekerekte adonis kaslarını çalıştırabilirsiniz.

Ayaklarınız yükseklikte - sandalye vb. - şınav çekerseniz üst local bölgeleriniz ve karın kaslarınız çalışır etkilidir.

Gögüs hacimi genişletmek biraz zor ancak 5-10 kiloluk dumbellarla yan açış yaparak hacim kazandırabilirsiniz.

Kanat için - başlangıç - 2.5 ltrelik şişeye su doldurup dirseğiniz yan tarafta olucak şekilde, enseniz'e elinizi getirip aşşağı yukarı çalıştırırsanız.
    Kanat bölgesi ve triceps/arka kol kısımları çalışır etkilidir.

Bana sorarsanız hiç fitness'a gitmeden evde bir takım aletlerle vücut yapabilirsiniz.
    İhtiyacınız olan şeyler, 5-10 kiloluk 2şer dumbell bir adet ağırlık arttırılabilen bar/halter demiri ve yaydır.

Ağa çok güzel konuştun aldıkta biz bunlarla napıcaz derseniz.
    Pm atarsanız ağırlık-yaş-boy orantınıza göre besin programı ve antrenman çıkartabilirim.

2.5litrelik şişeyle başın arkasında kaldır indir kanatı nasıl çalıştırıyor? Omuzdan dirseğe kadar kol sabit tutulup ağırlık aşağı yukarı yapılıyor o da kolun dış kısmını çalıştırıyor diye biliyorum? Ki şimdi baktım sadece tricepse dahil 2 kası birde dirsek civarında bir kası çalıştırıyormuş.

Ayrıca 5-10 kiloluk dambıllar fazla gelmezmi en başta? yana açma ve tricepslerde özellikle

Hocam öncelikle sana şöyle bir ironi gerçekleştireyim. Sadece kolun triceps kısmını çalıştırıyorsa şişeyi yada dumbell'ı başın arka kısmına almanın mantığı nedir ? Söylediğim harekette triceps dışında teres major denen kanat kısmıda çalışıyor. Sırf yanlış olmasın diye araştırıpta yazıyorum.

Dumbell mevzusuna gelirsek ideal bir insanı baz alarak 5-10 kiloluk dedim. Çünkü yan açmada çalışsa bir süre sonra 2.5'luklar çok hafif gelir ve 1 aylık normal çalışmadan sonra 2.5 kg'lik dumbelları bilek dışında başka bir harekette kullanılabileceğini sanmıyorum.
    İsraf olmasın diye 5-10 yazdım.

2 Arkadaş pm atmış dönüyorum hemen size.

Profil fotoğrafndaki begenme sayısını popülerlikle eşdeger kılan bir ülkede yaşıyoruz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Ben 3kg ile başladım yan açmaya 2 hafta öyle devam edip 4kgya geçtim şimdi 5kg ile çalışıyorum. 5 ağır derken ilk baş için ağır, ondan ayarlanabilir set tavsiye ettim :)

Triceps hareketine gelince; ben de ilk sayfada linkini verdiğim kitaptan bakıpda söyledim.

ayrıca;

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/dumbbell-one-arm-triceps-extension

Buradada dış kol ve arka kol denen kısımları çalıştırdığını gösteriyor. Uzman değilim ama kaynaklar böyle diyor :/

:)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    wasd bunu yazdı

Ben 3kg ile başladım yan açmaya 2 hafta öyle devam edip 4kgya geçtim şimdi 5kg ile çalışıyorum. 5 ağır derken ilk baş için ağır, ondan ayarlanabilir set tavsiye ettim :)

Triceps hareketine gelince; ben de ilk sayfada linkini verdiğim kitaptan bakıpda söyledim.

ayrıca;

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/dumbbell-one-arm-triceps-extension

Buradada dış kol ve arka kol denen kısımları çalıştırdığını gösteriyor. Uzman değilim ama kaynaklar böyle diyor :/

Hocam tek koldan bahsetmiyorum çift koldan bahsediyorum yanlış anlamışsın beni. :)
    Benim anlatmaya çalıştığım hareket bu
    http://www.bodybuilding.com/exercises/exerciseImages/sequences/10/Male/m/10_1.jpg
    B
    unu evde bar'sız anca bu şekille çalışabilirler diye anlattım.
    Arayada link sıkıştırmak istemediğim için yazıyla eksik kalmış.

Profil fotoğrafndaki begenme sayısını popülerlikle eşdeger kılan bir ülkede yaşıyoruz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=369812&Productid=spordelta1194

http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=26012232&Productid=sgacura5019

http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=387331&Productid=sporaltis531

şu üçünü sipariş etmeyi düşünüyorum duruş bozukluğuna şekil ve vücuda şekil vermek için ne dersiniz ?

-Antalya / Kaş / Kalkan Kiralık Tatil Villaları - Beni aramadan tatilinizi planlamayın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

@melik: o hareketinde tricepsle alakası yok :D

http://www.sportmeniz.biz/exercise_detail.php?exid=295

Burda göğse çekilerek yapılıyor, bunun enseye indirilenindede sırt tarafı kanatlar falan fena çalışıyor.

@shephard: Şekil şemal düzeltmek istiyorsan bence doktora gitmelisin, sonuçta o olay vücut geliştirmeden farklı ve daha hassas bir konu.

Korse olayına gelince onu bilmem ama 4kiloluk dambıl bir süre sonra yetmez atarsın öyle bi kenara, eğer uğraşıcam diyorsan dediğim gibi set bak. Yay da iyi ama göründüğü kadar kolay değil, önce doktora görün sonra karar ver.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

hocam aynı hareketleri 2-3 ay yaptım mesela artık başka hareketlere geçmelisin diyenler var doğru mudur? 2 sene falan aynı hareketleri yapsam ne zararı ve ne faydası olur?

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    wasd bunu yazdı

@melik: o hareketinde tricepsle alakası yok :D

http://www.sportmeniz.biz/exercise_detail.php?exid=295

Burda göğse çekilerek yapılıyor, bunun enseye indirilenindede sırt tarafı kanatlar falan fena çalışıyor.

@shephard: Şekil şemal düzeltmek istiyorsan bence doktora gitmelisin, sonuçta o olay vücut geliştirmeden farklı ve daha hassas bir konu.

Korse olayına gelince onu bilmem ama 4kiloluk dambıl bir süre sonra yetmez atarsın öyle bi kenara, eğer uğraşıcam diyorsan dediğim gibi set bak. Yay da iyi ama göründüğü kadar kolay değil, önce doktora görün sonra karar ver.

La ayar etme adamı gece gece. :D 
    Kendin cevabını veriyorsun zaten, ilk postumda enseye indirilişini söylemişim. Sen yok o öyle çalıştırmıyor böyle çalıştırıyor dedin.
    Benim demeye çalıştığım senin yazdığın '' enseye indirilenindede sırt tarafı kanatlar falan fena çalışıyor. '' kısmı.
    Kendin diyordun sadece triceps kısmı çalışıyor diye. Şimdi o hareketin triceps'le alakası yok diyorsun.
    Gece gece triplere sokma beni bak ben sinirli adamım. :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    WALLACEs bunu yazdı

hocam aynı hareketleri 2-3 ay yaptım mesela artık başka hareketlere geçmelisin diyenler var doğru mudur? 2 sene falan aynı hareketleri yapsam ne zararı ve ne faydası olur?

Hocam düzgün bir programın varsa ona ağırlık ekliyerek devam edebilirsin. Başka harekete geçme muhabbeti yok.
    Zaten programında vücudun tüm kısımları vardır, nereye geçicekler kendi vücudunu geçip başkasının yerinemi çalışacaksın. :)
    bir program çıktığında zaten 3. ayda seni orta kısıma getirir. yüksek ihtimal düzenli olduktan sonra 3. ayda vücudun gelişimi durur.
    Ek besin programı çıkartırlar sana,  o programla devam eder vücuda aldığın besini yükseltirsin kas gelişimi devam eder.

Edit ;
    wasd bunada birşey deme amk. :D

Edit 2; Kas parçalama muhabbetinden bahsediyorda olabilirler uzun olur şimdi yazamam.

Melik tarafından 20/Eyl/12 04:35 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Her hareketin adını bilmeyince kopukluk oldu biraz tabi :D

@wallaces: o hareket muhabbeti şöyle; mesela bi gün göğüs çalışmışsındır sonraki gün sırta yönelik çalışırsın o değişir. Ha şu da var şimdi salonda ağırlık istasyonları oluyor şu üstteki mesajdaki gibi onlarla çalışırsın ilk başta sonradan dambıllarla halterlerle çalışırsın o değişir, birde her kasın tek hareketi yok farklı farklı hareketleri var ve zorlukları değişiyor, geliştikçe hareketin zor olanına geçersin ve ağırlık artar o kadar.

(değişik hareketten kastım bir hareket çalıştığın bölgedeki kasın kütlesini arttırıyorsa aynı kasları çalıştıran başka bir hareket kasa şekil veriyordur. Hani kaldır indir yaparak tamam kasları çalıştırıp şişersin ama şekillendirmeyi yapmazsan garip olur maymuna dönersin)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

6kg lık dumbell aldım 2 tane , göğüs yayı ve kapı barfiksi aldım 3 gündür çalışıyorum göğüs yayı sırt kaslarını felaket çalıştırıoyr spordan sonra bir süre gergin kalıyor çok hoş :)

-Antalya / Kaş / Kalkan Kiralık Tatil Villaları - Beni aramadan tatilinizi planlamayın.
Toplam Hit: 16049 Toplam Mesaj: 43