folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Elektrikli Ve Benzinli Motorlar Hakkında Tüm Detaylarıyla Sorularınızı Yanıtlıyorum(Sıfır Arora Kaplan Aldım)

Elektrikli Ve Benzinli Motorlar Hakkında Tüm Detaylarıyla Sorularınızı Yanıtlıyorum(Sıfır Arora Kaplan Aldım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    j0hn bunu yazdı

Hocam babam için motor-scooter tarzı bir şey almak istiyorum. Günlük 4-5km mesafeyi sabah gidip akşam geliyor, park yeri sıkıntısından araç ile gidemiyor, minibüs vs. yok. 

Sadece bu mesafede kullanmak için, uygun fiyatlı, çalınsa çok fazla üzülmeyeceğimiz ne alabiliriz? Dükkanda elektrik var, elektrikli motor olabilir.

Geceleri sokakta duracak, arabanın yanına kilitlerim ama daha önce komşunun motoru çalındı, o sebeple sıfır almak istemiyorum, ikinci el iş görecek bir şey yeterli. 

Güzergah boyunca otoyol vs. yok, cadde-sokak aralarından gidip gelecek. 

hangi şehirdesin bilmiyorum bölgeye göre fiyatlar allak bullak.

elektrikli motorun 2. elinde en önemli şey akü.

akülerinin iyi gittiğini bildiğiniz bir motor alın.

ayrıca çalınma olayı için aküleri koltuk altında olan modeli tercih edin.

kalın kilitle göbekten direğe kitlerseniz zor çalarlar.

ayak bölgesinden akülü olanlardan alırsanız aküleri çanta gibi sökülüyor ama bu sefer hergün 35 kilo aküyü eve götürmek dert olur.

bu resimdeki gibi kutuyu hergün sökmen gerekecek

2. el için aküleri bitmiş motoru daha uyguna veriyorşar akü parasından korktukları için.

ama fiyatı bayağı düşürürsen 4 aküye 2500 vermek çok değil.

en azından 3 yıl kafan rahat eder. akü dışında motor çok yıpranmamışsa arıza yapmıyor.

1500 watt tan aşağı almayın rampada çekmez.

genelde plakasız filan diyorlar yalan . polis cins biri ise motoru bağlayıp plaka çıkar diyor.

benim aracım sıfır olmasına rağmen ben polis görünce yol değiştiriyorum.

ite dalaşmaktansa ormanı dolaşmak makuldur

edit: benim aldığım gibi aküleri koltuk altında olan ve boyutu büyük olan modeli öneririm.

diğer küçük olanlara2. kişi binemiyor ve araç dediğin 2 kişiyi her yere götürecek.

benim aldığım motorun kasası benzinli motorun kasası.

sadece arkadan benzinli motoru söküp elektrikliye çevirmiş fabrika.

bu durumda konfor olarak 100 cc motor gibi rahatlık sunuyor.

elbette bir japon değil bunlar çin işi ama büyüklüğnden dolayı rahatlığı iyi.

sadece ön amartisörlerinden şikayetçiyim çok sert ve yaylanmıyor ama lastikleri balon lastik olduğu için darbeleri iyi emiyor .

zalimadam tarafından 25/Haz/22 21:47 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    j0hn
    j0hn's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı
    j0hn bunu yazdı

Teşekkürler hocam, şehir İstanbul.

Açıkcası evde 2 tane araba var, o sebeple 2 kişi taşıyabilmesi hiç önemli değil. Hafif eğimli bir yol var, evden çıkıp dükkana gidecek, oradan da geri eve gelecek, hatta kullanabilse scooter daha mantıklı.

Ve çalınma ihtimali var, o sebeple ucuz bir şey almak istiyorum. Garaj falan olsa, ben en başta kendime güzel bir motor alırdım. 

Akü, kilit konularına dikkat edeceğim. Plaka konusu, açıkcası sokak arasından gidecek, 30 senedir aynı semtte oturuyoruz, o güzergahta 1 defa polis görmedim.

Doğrudan şu işini görür diyebileceğin bir model var mı? Sarı siteden araştırıyorum, bin tane model var. 

j0hn tarafından 25/Haz/22 22:25 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hocam hepsi temelde aynı zımbırtının farklı rengi.

model olarak şu demek zor çünkü binlerce çeşidi çıktı bunların.

letgodan bak daha doğru. 

sarı sitedekiler gotu kalkmış malını altın sanan tipler.

letgo biraz amele işi . satmak isteyen 2 fotoyla ilana koyup geçiyor.

illa model diyorsan yuki orion modelleri çok tutuldu.

tuki orionun 2000 lik olaranları hem güçlü hem küçük herhere sığıyor hemde bldc motorları çok sağlam.

en az parça sorunu yaşayıp en çok tutulan ve küçük olmasına rağmen en güçlü verimli olanı yuki orion modelleri.

giçbir satıcının şu km net gidiyor demesine inanma akülere herzaman ölü gözyüle bak.

yinede efendi kişi kendini belli eder ona göre birtane bakıp beğenip alırsın

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    j0hn
    j0hn's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

hocam hepsi temelde aynı zımbırtının farklı rengi.

model olarak şu demek zor çünkü binlerce çeşidi çıktı bunların.

letgodan bak daha doğru. 

sarı sitedekiler gotu kalkmış malını altın sanan tipler.

letgo biraz amele işi . satmak isteyen 2 fotoyla ilana koyup geçiyor.

illa model diyorsan yuki orion modelleri çok tutuldu.

tuki orionun 2000 lik olaranları hem güçlü hem küçük herhere sığıyor hemde bldc motorları çok sağlam.

en az parça sorunu yaşayıp en çok tutulan ve küçük olmasına rağmen en güçlü verimli olanı yuki orion modelleri.

giçbir satıcının şu km net gidiyor demesine inanma akülere herzaman ölü gözyüle bak.

yinede efendi kişi kendini belli eder ona göre birtane bakıp beğenip alırsın

Çok teşekkür ediyorum hocam, güzel bir başlangıç noktası oldu yuki orion, buradan araştırır bulurum bir şeyler artık.  Akü konusu tamamdır, bazıları ilana yeni değişti 50-60km gidiyor yazmış ama ciddiye almıyorum o halde. 

Model-fiyat olarak tam istediğim tarzda bu yuki orion, çalınsa dahi çok bir kayıp olmaz, tam bir işe git gel aracı. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek

En can alıcı soruyu ben sorayım. Her gün şarja taksak elektrik faturasına ne kadar ekleniyor? Benzinden kaçalım derken elektrik faturası bir yerimize kaçmasın. 

İmza mı? O da ne demek?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    osmaman bunu yazdı

En can alıcı soruyu ben sorayım. Her gün şarja taksak elektrik faturasına ne kadar ekleniyor? Benzinden kaçalım derken elektrik faturası bir yerimize kaçmasın. 

günlük ortalama 30 km kullanımda hergün şarja tanıyorum neredeyse 200 lira fatura geliyor .

elektriğin tavan yaptığı dönemde gayet uygun bence.

klima açmadan vöyle geliyor elektrik.

demekki ortalama 100 lira yakıyor aylık.

bedava sayılır. benzinli motor 4 katı yakar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı
    osmaman bunu yazdı

günlük ortalama 30 km kullanımda hergün şarja tanıyorum neredeyse 200 lira fatura geliyor .

elektriğin tavan yaptığı dönemde gayet uygun bence.

klima açmadan vöyle geliyor elektrik.

demekki ortalama 100 lira yakıyor aylık.

bedava sayılır. benzinli motor 4 katı yakar

Benzin fiyatlarına göre bence bedava. Cevap için teşekkürler. Uzun zamandır düşünüyordum. Bu cevaptan sonra düşünmeye gerek kalmadı direkt icraata geçeceğim 

İmza mı? O da ne demek?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    j0hn
    j0hn's avatar
    Erkek

Hocam volta vs2 modeli hakkında bilgin var mı? Çekişi falan iyi demişler, görünüşü fena değil, fiyat iyi. Mesela bir örnek

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-volta-vs2-elektrikli-motor-faturali-1035594643/detay

Yuki orion aradım ama çok az ilan var hocam, bulamadım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

benimkiyle aynı güçte çekişi iyidir bunların dayanıklı kaportası benimkine göre

ama bu araca serseri eli değmiş

jel aküleri söküp 18650 pil gurubu takmışlar.

muhtemelen beyni ile oynanmış.

18650 pil gurubu bu motora en az 120 km yaptırması lazım . ama adam 50 km gider diyor.

yani piller bitik. 

o paraya kız gibi ellenmemiş birşeyler bak.

bunun ellenmemişine bak. aküleri bitik olsun önemli değil fiyatı düşersin ama serseri eli değimişse yanaşma

zalimadam tarafından 04/Tem/22 21:59 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    j0hn bunu yazdı

Hocam volta vs2 modeli hakkında bilgin var mı? Çekişi falan iyi demişler, görünüşü fena değil, fiyat iyi. Mesela bir örnek

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-volta-vs2-elektrikli-motor-faturali-1035594643/detay

Yuki orion aradım ama çok az ilan var hocam, bulamadım.

Sorudan bağımsız olarak şu sarı sitedeki ilanlarda bu örnekteki gibi soyadı BEY olan ilanlara ayar oluyorum. Özellikle Vag araç ilanları bunlarla dolu. Herifler akıllarınca kendini gizleme ayağına kendilerini bey ilan ediyor bi yana ulan sen daha dakika bir gol bir dürüst değilsin. Senin neyine güvenelir ki?!

Toplam Hit: 3181 Toplam Mesaj: 38
elektrikli motor elektrikli araç motor