folder Tahribat.com Forumları
linefolder TahriDepo
linefolder Evet, Türban Simgedir!

Evet, Türban Simgedir!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    qral
    qral's avatar
    Erkek
    Evet, türban simgedir!

Ben üniversitedeyken bıyıklıydım.
    Bıyık sevdiğimden mi?
    Hayır!
    Yakıştığından?
    Hayır!
    Bıyıklıydım, çünkü bıyık yasaktı.
    12 Eylül, YÖK aracılığıyla hem öğretim üyelerine, hem öğrencilere bıyığı yasaklamıştı.
    Bize tıraş dersi verenlere öyle kolay lokma olmadığımızı göstermek, kesmemekte direnen hocalarımızı sahiplenmek için hemen hepimiz bıyıklıydık.
    Bıyık bir simge miydi?
    Evet!
    Possa solcuyduk, sarkıksa sağcı, imam bıyığıysa İslamcı...
    Ne zaman kestik?
    Yasak kalktığı zaman...
    * * *
    Evet, türban da bir siyasal simgedir.
    Demirel"in fötr"ü, Ecevit"in kasketi kadar "temsili bir simgedir."
    Toplumsal iletişimin zayıf olduğu baskıcı toplumlarda herkes, simgeleri aracılığıyla konuşur birbiriyle...
    Cem Uzan yolsuzlukla suçlandığı dönemde saflığı simgeleyen bembeyaz bir gömlekle çıkıyordu kitlelerin karşısına...
    Baykal, Ecevit"e karşı gençliğini kanıtlamak için kot giyiyordu.
    Meclis"te bir milletvekili "laiklik simgesi" kravatını beline bağlıyordu.
    Çiller askerle dağa çıkarken oğlunun botunu giyiyordu.
    Simgeler konuşuyordu.
    * * *
    Bu anlamda türbanın siyasal bir simge olduğunu tekrarlayıp durmanın bir yararı yok.
    Onu simge olmaktan çıkaracak şey, ardındaki soruna çözüm bulmaktır.
    "Arabistan"a gitsinler" demek çare değil.
    Aynı ses 40 yıl önce de "Komünistler Moskova"ya" demişti. Bu, solcuları Moskova"ya göndermeye değil, gençleri kamplaştırıp sokaklara dökmeye yaradı.
    "Türbanlılar Arabistan"a" çağrısı da aynı işe yarar.
    Nitekim Erdoğan"ın "Sen git Arabistan"a" cevabıyla amaç hasıl olmuş, kamplar yerlerine kurulmuş, tribüne oynayanların gösterisi başlamıştır.
    "Komünistler Moskova"ya gitsin", "Türbanlılar Arabistan"a",
    "Kürtler Barzani"nin yanına..."
    Sadece sürgün müdür, siyasetçinin üretebildiği çözüm?
    * * *
    Beni asıl şaşırtan, doğrudan kadınların canını yakan bir konunun sürekli erkekler arasında tartışılıp durması...
    Baba baskısıyla örtünmeye zorlanan onlar...
    Gönüllü örtündüyse de okul kapısında düşman gibi görünen onlar...
    Türbanı çıkarıp peruk takmaya zorlanarak ikiyüzlülüğe itilen onlar...
    Okuldan atılıp bu kez de koca baskısının koynuna atılan onlar...
    "Örtün" ya da "Açıl" diye itilip horlanan, üzerlerinden siyaset yapılan onlar...
    "Siz ne hissediyorsunuz?" diye hiç sorulmayan o kızlar, kadınlar, kendileri adına ya da kendilerine karşı konuşarak prim yapmaya çalışan erkeklerin malzemesi, pasif izleyicisi konumundalar.
    * * *
    Çözüm için ne Demirel"e ne Erdoğan"a ihtiyacımız var.
    70 model kamplaşmalara, laf cambazlıklarına, ucuz polemiklere karnımız tok artık...
    Kimsenin sürülmesine de razı değil gönlümüz...
    Asıl ihtiyacımız olan şey "empati"...
    Karşımızdakinin derdini, mesajını, kaygısını anlayabilmek...
    Hayata bir de onun penceresinden bakabilmek...
    Herkesin birbirine saygı içinde, özgürce var olabileceği ortak bir yaşam için çözümler üretebilmek....
    Siyasetin işidir bu...
    Yapabilen büyür, yapamayan gider: Suudi Arabistan"a değil; tarihin çöplüğüne...

Can DÜNDAR...

bokvarsendegel@hotmail.com iletişim adresim;)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    hadi alevlendirelim konuyu
    bencede türban bir simgedir ama bıyık kadar değil
    çünkü Türk"lerde yaygındır bıyık
    avrupa da göremessiniz gitsen fransaya desen bıyıklı bi adam aa türkmü acaba diye
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dipLoit
    dipLoit's avatar
    Erkek
    gayet güzel yazmış. ellerine saglık.

bir imzam bile yok
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek
    etkileyici..

kendinize ayığ olunuz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kokainman
    kokainman's avatar
    Erkek
    kardeşim bu vatan milletin deilmi bu vatanın sahibi millet deil mi?
    bu millet türbanıyla özgürce gezmek heryere girmek istiosa bu yasağı koyanlar kimler?
    3-4 çapulcunun laikliği yanlış yorumlamasından çıkan hipnelikler hep.
    laikliği tam olarak kavrayabildiğimiz gün bu ülke çok çok güsel olacak ki o gün gelirse ...

... sorcerer & musket ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karem
    karem's avatar
    Erkek
    Bu konuyu buraya taşıyan sayın gral arkadaşımıza teşekkür eder, sayın Can Dündar gibi gerçek anlamda gazeteciliği kendine meslek edinmiş gazetecilere ve basın mensuplarına da teşekkürlermi minnet borcu bilirim.

NE-NEDEN-NİÇİN
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    teyoo
    teyoo's avatar
    Erkek
    cok doğru demiş can dündar.
    başörtüsü bence daha bi simgedir hp32 , çünkü dünyanın heryerinde akla müslümanlığı getirir. ama bıyık için aynı şeyi söyleyemeyiz. bıyık daha cok kültürlere dayalıdır. farklı kültürlerde farklı anlamlar yüklenio bıyığa.
    aklıma sey geldi hani amerika ırağı işgal ederken ıraklıların bıyıksın kişilere teslim olmak istememsi olayı vardı. burda erkekliği
    temsil ediodu onlar için
    neyse öyle bişiler işte:)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LYCRa
    LYCRa's avatar
    Erkek
    Can Dündar'ın çok güzel yazıları var fakat başlığa katılmıyorum. Türban simgedir ne demek! Türban simge mimge değildir. Dinimizdeki kapanma kuralları dahilinde saçın örtülmesidir. Anlamıyorum ya müslüman ülkde değil mi burası? Müslümanım diyen birisi dinini nasıl saçma sapan şeylerle eleştirir? Dinini az çok yerine getirmeye çalışan birini bu ülkeden defetmeye kalkar. Bunları söyleyenler ne mantıkla hareket ediyor? Bırakın kim ne yaparsa yapsın. İslamcı dediğiniz adamlar bir kere karışıyor mu karşı tarafa! Hiç bi kanun filan çıkardılar mı baş kapanacak, bikiniyle, şortla gezilmeyecek diye. Bu ülkede insanlar birbirinin kardeşi değil mi ya! Bu mu yani paylaşılamayan şey! Türban mı! Milletin okula, iş yerine, devlet kurumlarına türbanla gitmesi mi! Ülkem amerikanın 100 yıl gerisinde bu neden tartışılmıyor da bu ülkenin yarısnından daha fazlasının inancı tartışılıyor. Bu konu da da lütfen tartışma açmayın. Kimse birbirini yemesin. Laik bir ülkeysek; laikliğin manasını biliyorsak kimse kimseye karışmasın. Ben başımı örterim, götümü de açarım, toplum kurallarını aşmadıktan sonra kimse karışamaz. Bu bu kadardır..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LYCRa
    LYCRa's avatar
    Erkek
    teyyo dan alıntı:
    cok doğru demiş can dündar.
    başörtüsü bence daha bi simgedir hp32 , çünkü dünyanın heryerinde akla müslümanlığı getirir. ama bıyık için aynı şeyi söyleyemeyiz. bıyık daha cok kültürlere dayalıdır. farklı kültürlerde farklı anlamlar yüklenio bıyığa.
    aklıma sey geldi hani amerika ırağı işgal ederken ıraklıların bıyıksın kişilere teslim olmak istememsi olayı vardı. burda erkekliği
    temsil ediodu onlar için
    neyse öyle bişiler işte:)

olum biz müslüman ülke değil miyiz ne demek müslümanlığı akla getirir. Bu ülkenin %99u müslüman %1 ile bunu söylemek sana mı düşüyor. sen nesin Allah aşkına bana bi söyle şunu. Müslümanlığı akla getirir ne demekç seni ne alakadar eder meyi akla getireceği. aq nefret ediyorum akp den ama imam hatip, türban diyerek tek başına iktidar olmuş bir parti var başta. nerden alıyorsunuz bu cesareti. nesiniz bana bi açıklayın
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    N0dZX
    N0dZX's avatar
    Erkek
    kardeşim bu vatan milletin deilmi bu vatanın sahibi millet deil mi?
    bu millet türbanıyla özgürce gezmek heryere girmek istiosa bu yasağı koyanlar kimler?
    3-4 çapulcunun laikliği yanlış yorumlamasından çıkan hipnelikler hep.
    laikliği tam olarak kavrayabildiğimiz gün bu ülke çok çok güsel olacak ki o gün gelirse ...

aynen katılıyorum sana adam yukarda türbanı simge olarak göstermiş ne alaka hem laiklik din özğürlüğü derler hemde türbanı yasaklarlar şunu unutmayın arkadaşlar;
    BU ÜLKEDE 1.5 m2 LİK Bİ BEZ PARÇASYILA LAİKLİK GİTMEZ REJİM DEĞİŞİMEZ o zaman sizde laikliği sömürüyorsunuz

hayatta yenilmiş olan kazıkların toplamına "tecrübe" denir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    qral
    qral's avatar
    Erkek
    aslında ben söyle düşünüyorum.
    türban simgeleştirilmiş bir olgudur. kim tarafından mı? tabiki su laik olmaya calısan üçüncü şahıslar tarafından. bence kimse kimseye karışmamalı.bence gercek laikliği anlamak en önemli nokta. bence lycra dediği gibi başını da örter götünü de açar. buna kimse karışmamalı...

bokvarsendegel@hotmail.com iletişim adresim;)
Toplam Hit: 22373 Toplam Mesaj: 96