folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Geleceğin Programlama Dili

Geleceğin Programlama Dili

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

Hangi programlama dilleri kalır kestirmek mümkün değil, 100 sene çok uzun bir zaman. Bilgisayar mimarisi dahi kökten değişebilir. Ancak programlama dillerinin genel yapısı tahminimce pek değişmeyecektir.

Çünkü programlama dillerindeki karar ifadeleri, döngüler, fonksiyon kavramı vs hep matematikten miras kalmıştır. İlk recursive ispat yüzyıllar önce yapılmıştır. Yani o if ler for lar gökten inmedi. Doğal olarak, yüzlerce yıldır var olan matematikte kökten bir devrim olmadığı sürece, programlama dillerinin yapısında çok ciddi değişiklikler beklemiyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

NVIDIA Cuda nın sayfasında Fortran ın desteklendiğini de gördüm.

Fortran ın ilk sürümü 1954 de yayınlanmış...

Daha önceki post um da "Bana göre bu dillere ihtiyaç duyulduğu sürece bu diller yaşayacaktır..." demiştim...

Bu sözümün kanıtı olarak bu post da burada dursun.. Sakin

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fortran

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    Tugberk bunu yazdı

Hangi programlama dilleri kalır kestirmek mümkün değil, 100 sene çok uzun bir zaman. Bilgisayar mimarisi dahi kökten değişebilir. Ancak programlama dillerinin genel yapısı tahminimce pek değişmeyecektir.

Çünkü programlama dillerindeki karar ifadeleri, döngüler, fonksiyon kavramı vs hep matematikten miras kalmıştır. İlk recursive ispat yüzyıllar önce yapılmıştır. Yani o if ler for lar gökten inmedi. Doğal olarak, yüzlerce yıldır var olan matematikte kökten bir devrim olmadığı sürece, programlama dillerinin yapısında çok ciddi değişiklikler beklemiyorum.

Tamamen katiliyorum abi ote yandan quantum computing in markete girmesi durumunda bahsettigin mimari degisimi yasanabilir. Bu ne kadar olasi ama bilmiyorum.. IBM ve Google un yatirimlarina bakilirsa, yeterince olasi gorunuyor.

http://yigitdemirag.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

once bi şu mimari değişse, şimdiye kadar hep x2 biçiminde ilerleyen bilgisayar mimarisi artık bu elemanlarla sınıra dayandı. bu alet edevatla vur parallel programming'in dibine.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theagartaman
    theagartaman's avatar
    Erkek
    bundan 100 sene sonra programlama diye birşey olmayacak aklınızdan bişey düşüneceksiniz 1 saniye sonra kafanızda kurduğunuz algoritmanın hataları çözülecek olası çözüm yollarını verecek ve sonunda programımız tamamlıyacak ve daha aklınaza alamıyacağınız şeyler olacak

bundan 10 yıl sonra yazılım altın çağını yaşayacak ve tarihe karışacak aynı buhar makinesi ile yapılan karmaşık makineler gibi

bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    theagartaman bunu yazdı
    bundan 100 sene sonra programlama diye birşey olmayacak aklınızdan bişey düşüneceksiniz 1 saniye sonra kafanızda kurduğunuz algoritmanın hataları çözülecek olası çözüm yollarını verecek ve sonunda programımız tamamlıyacak ve daha aklınaza alamıyacağınız şeyler olacak

bundan 10 yıl sonra yazılım altın çağını yaşayacak ve tarihe karışacak aynı buhar makinesi ile yapılan karmaşık makineler gibi

bu fikre nerden kapıldın hocam, bizim bilmediğimiz; kapalı kapılar ardında geliştirilen özel teknolojiler hakkında bilgin filan mı var? Tam Sci-Fi olmuş.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

ibm in beyin gibi çalışabilecek bir programlama dili üzerinde uğraştığını biliyorum :)

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Biyolojik makineler icat edeceğimiz tahminleriniz boş a dostlar. =)

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo

Ben profesyonel olarak delphi ve iyi seviyede c/c++ kullaniyorum.. bence bu diller benim hayatim boyunca konumunu koruyacak, bende bu sayede hep kazacagim... ama java nin yarrak gibi oldugunu ve yaslandikca is gormez hale gelecegini dusunuyorum..corba gibi karisacak..programcilarina simdiden gecmis olsun..

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theagartaman
    theagartaman's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    theagartaman bunu yazdı

bu fikre nerden kapıldın hocam, bizim bilmediğimiz; kapalı kapılar ardında geliştirilen özel teknolojiler hakkında bilgin filan mı var? Tam Sci-Fi olmuş.

hocam 1910 yılında fransız ressam villadimire göre 2000 li yılları gösteren portreler 

http://paleo-future.blogspot.com/2007/09/french-prints-show-year-2000-1910.html

işte sizin bilmediğiniz kapalı kapılar ardında geliştirilen özel teknoroji hakkında bilgin olması için önce düşüncelerini geliştirmen lazım

bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez
Toplam Hit: 6565 Toplam Mesaj: 46