Hitlerin Ordusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

öte yandan kafama takılan bir karmaşa var....

hitler faşistti.Fakat partisinin aadı nasyonal sosyalizm ile başlıyordu.Sosyalizm geçiyor, nasyonal deniyor fakat faşizm var.Biraz araştırayım dedim ;

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=nasyonal%20sosyalizm

bülent ecevit, milliyetçi sol gibi tanımlar yapılmış.Tam olarak nedir bu nazi, nasyonal sosyalizm dediğimiz şey ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighElf
    HighElf's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

öte yandan kafama takılan bir karmaşa var....

hitler faşistti.Fakat partisinin aadı nasyonal sosyalizm ile başlıyordu.Sosyalizm geçiyor, nasyonal deniyor fakat faşizm var.Biraz araştırayım dedim ;

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=nasyonal%20sosyalizm

bülent ecevit, milliyetçi sol gibi tanımlar yapılmış.Tam olarak nedir bu nazi, nasyonal sosyalizm dediğimiz şey ?

olay tamamen şundan ibaret

nazizm : halk devlet içindir

faşizm : devlet halk içindir

Bir Arnavut atasözü der ki: Burri pa arme si gruaja pa breke ! Silahsiz adam donsuz kadin gibidir !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

komünizm ?

---

yıllardır komünizm ile faşizm'in aslında benzer olduğunu savundum.Çünkü ikisinde de halk için birşeyler yapılır ama halkın isteği sorulmaz.İkisinde de bir dayatmacılık vardır :-/

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighElf
    HighElf's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

komünizm ?

---

yıllardır komünizm ile faşizm'in aslında benzer olduğunu savundum.Çünkü ikisinde de halk için birşeyler yapılır ama halkın isteği sorulmaz.İkisinde de bir dayatmacılık vardır :-/

aslında bir noktada haklılık payın var ikiside halk için çalışır.

komünizm temelde bir ekonomik felsefedir karşıtı kapitalizmdir. faşizm ise toplum felsefesidir karşıtı hümanizmdir.

devlet ideoloji oalrak düşündüğünde bir çok ortak noktası var. ama günümüzdeki komünistler kominst veysa sosyalist olmayanları kapitalist faşist nazist emperyalist gibi terimlerle suçladıkları için bunların hepsi aynı gibi yerleşmiştir aklımızda.

yani bir insan hem faşist hem komünist olabiliyor bunun adı nazizm oluyor. yav komünizm değil sosyalizm işte :D hocam bunlar derin boş uç siyasi ütopyalar hiç biri gerçekleşmedi gerçekleşmeyecekte varsa atatürk var ;)

Bir Arnavut atasözü der ki: Burri pa arme si gruaja pa breke ! Silahsiz adam donsuz kadin gibidir !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

aynen öyle..Hepsi aslında insanları kontrol etmek, ülkeyi karıştırmak için yapılan işler.En kralı cumhuriyet, demokrasi

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Yazmıyacam yazmıyacam dedim baktım olmuyo.Arkadaş bibliografya bilgisiyle bir şeyler açıklamaya çalışmış ama olmamış.Eksik çok kardeşim.

1.Nasyonal Sosyalizm neden içinde sosyalist kelimesini barındırır ?

-Almanca Nasyonal Sosyalist Türkçe Ulusal sol anlamına gelmektedir.Önemli olan konu şu,ulusal sol hitler rejimi ile başlayan bir siyasi görüş değildir.Geçmişi daha eskilere dayanır.Hitler,nasyonal alman işçi partisi olan parti ismini bizzat kendisi değiştirek sosyalist kelimesini ekler.Amacı,1.dünya savaşı sonrası güçlenen marksist cephenin oylarını alabilmektedir.Parti içersinde sol bir cephe de vardır.Bu cephenin başında Ernst Röhm vardır aynı zamanda Röhm partinin sokaktaki gücü olan SA'larında lideridir.Zamanla Röhm parti içi gelişmeleri ve hitleri eleştirmeye başlar.Aynı zamanda sa'lar tarafından desteklenir.SA'ların artan gücü karşısında hitler 1934'de kod adı uzun bıçaklar gecesi olan bir operasyonla Röhm'ü ve SA'ların önde gelenleri öldürterek SA'yı dağıtır yerine önceleri hitlerin kişisel muhafızı olan SS'ler geçer.Zaten en başından beri oy toplamak için yapılan bu kelime hilesi 34 de resmen parti içinde mevcudiyetini yitirir.Nazi kelimesi ile önceleri müttefikler tarafından aşağlanma amacı gütmek için uydurulmuş ancak porpaganda bakanı joseph geobbels tarafından ustaca bir manevre ile bir aşağlama sıfatı olmaktan çıkarılıp tüm siyasi görüşü atfedilmiştir.

-Nazizimde özne aryan ırkıdır,aryanlar devlete tabi olmak şartı ile devlet onların en ufak sorunu ile ilgilenmek zorundadır görüşünü temsil eder.Bunun haricinde mussolininin faşist hareketi ile hiçbir farkı yoktur.İkisinde de tüm sektörler devlet denetimi altındadır.Serbest piyasa ekonomisi yoktur.

-Komünizm ile faşizm karıştırmanızın sebebi ise,marksın devrim sonrası burjuvazinin iktidarı tehtit edeceğinden ötürü proleteryanın bir süre iktidarda kalıp proleterya diktatörlüğünü sürdürmesi kuramıdır.Keza,ekim devriminde bu gerçekleşmiş anca sovyetler komünist olmadığıdnan dolayı lider esaslı bürokratik diktatörlüğe dönüşmüştür.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighElf
    HighElf's avatar
    Erkek

hocam millet devlet içindir devlet millet içindir çok kaba bir tariftir eksiklikleri olması kaçınılmazdır

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilie_jean
    bilie_jean's avatar
    Erkek

Dünya 15-20 milyon yahudiyle başedemezken hitler in yaptığı yahudi soykırımına ("Shitler in listesi" ni izlememe rağmen)hak veresim geliyor.

Ayrıca Hitler Moskova yı düşürmeye çalışmasaydı emellerinin birçoğuna ulaşabilirdi.Stalingrad savaşı hitlerin sonunu getirmiştir.

twitter.com/KezzapliMakarna
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    drexler
    drexler's avatar
    Erkek

ya bırakın abi hitler gibi adam mı vardı sik*k almanyayı ayaga kaldırdı yahudıleri kesti ben olsam ben de keserdim .  işin açıkçası gaz odalarınma atılan yahudiler hiç umrumda değil şerefsiz milletti zaten layıkını buldu (: (:

İTİNA İLE torrentleech davetiyesi aranır. ama kefil bulunamaz :)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

soysuzlar çetesinde şöyle bir sahne vardı;

bence filmin en sağlam karakteri olan alman komutan (yahudi avcısı) ilk başta fransız bir çiftçiye gidip sakladığı yahudileri sorguda söylettiriyor.Söylettirmeden önce şyöle bir açıklaması vardı.

---

Birisi, Almanların bir hayvanla paylaştığı ortak özellikleri belirleyecek olsa bunlar bir şahinin kurnazlık ve avcılık içgüdüsü olurdu.Ama Yahudilerin bir hayvanla paylaştığı ortak özellikler belirlenecek olsa bunlar sıçanın özellikleri olurdu.

Führer ve Gobbler propagandasının anlattıkları da hemen hemen aynı şeyler.Sadece sonuçlarımız farklılık arz ediyor bu da benim sonuçları bir hakaret olarak görmemem.Bir dakikalığına, sıçanın yaşadığıbir dünyayı düşünün.Gerçekten düşmanca bir dünya.Şu an bir sıçan ön kapınızdan içeriye dalsa onu büyük bir düşmanlıkla mı karşılardınız?

-Sanırım öyle yapardım.

Bu sıçan, ona karşı hissettiğiniz bu husumeti yaratacak bir şey yaptı mı ki? Sıçanlar hastalık yayar,insanları ısırır.Veba salgınının nedeni sıçanlardı,

tabii bu uzun bir süre önceydi.Sıçanın yayabileceği herhangi bir salgını bir sincap da eşit derecede taşıyabilir.

- Buna katılıyor musunuz?

- Evet.

Sanırım sıçanlara duyduğunuz o husumeti sincaplara karşıduymuyorsunuz, değil mi?

- Hayır. 

- Sonuçta ikisi de kemirgen, değil mi?

Tabii kuyrukları hariç. Hatta onlar bile oldukça benzer, değil mi?

- Bu oldukça ilginç bir düşünce albay.

- Düşüncem ne kadar ilginç olsa de sizin konuya bakış açınızı hiç etkilemiyor.

---

yorumsuz.

Toplam Hit: 7305 Toplam Mesaj: 58