folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder İlkokul 3 Te Matematikte Ne Kadar İlerlemek Doğrudur

İlkokul 3 Te Matematikte Ne Kadar İlerlemek Doğrudur

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Millet selam.

Oglum ilkokul 3 bitirdi. Matematiği de cok seviyor. Bu yaz bitaz fazladan ogreteyim diyorum. 

Egitimci arkadaslar sizce ne kadar ileriye goturmek dogru dlur ne dersiniz ?

Mobilden yazİyorum yanlışlar icin kusura bakmayin

dhmm tarafından 19/Haz/19 09:35 tarihinde düzenlenmiştir

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı

Millet selam.

Oglum ilkokul 3 bitirdi. Matematiği de cok seviyor. Bu yaz bitaz fazladan ogreteyim diyorum. 

ılkokuldayken ahmet burhan mı ne vardı zihinden matematk 

o tarz seyler bıldıklerını cok hızlı sekılde kullanmasını zeka gelısımını ılerletmesını saglayablırsın 

fakat ust snfların derslerını vs gosterme abı o zaman da snıfta sıkılacaktır 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Millet selam.

o tarz seyler bıldıklerını cok hızlı sekılde kullanmasını zeka gelısımını ılerletmesını saglayablırsın 

Onu biraz yaptim sikilmiyor. Ogretmenin dedigi ve benim gordugum matematigi ve ezberi iyi. Fonksiyonlari vs ogreteyim diyorum bilemedim

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı
    hipokondriyak bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Millet selam.

Onu biraz yaptim sikilmiyor. Ogretmenin dedigi ve benim gordugum matematigi ve ezberi iyi. Fonksiyonlari vs ogreteyim diyorum bilemedim

Hocam bizim bir yönetici var oğluma matematiği öğrendiği zaman da xlerle yani denklemlerle soru ve çözümü öğretmiş ve şu an çocuk matematik dahisi dünya olimpiyatlarında ikinciliği var bu sene oxforda gidecek eğitim ve yaşam bursu dahil

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek

Sıkmadan ne verebiliyorsanız verin ama sıkılma noktasına dikkat edin, boğulmasın konular arasında seviyorsa gidebildiği yere kadar gitsin sayısal zeka iyidir. Okulda doğru olduğu için konuları azaltmıyorlar ortalamayı tutturmayaçalışıyorlar(dı). (artık tek kalıp insan yetiştiriliyor kimsede kalmasın derslerden diye en basit düzeyde anlatıyorlar). Ekstra yeteneği olanlara bu sebepten özel eğitim tavsiye edilir fakat çocuk çok şey bilirse öğrenirse bazı öğretmenler bu konuda gıcık olup çok ezebiliyorlar o konuda da okulu ve öğretmenleri iyi takip etmeniz lazım iyi bir öğretmene denk gelirseniz umuyorum çok iyi seviyelere ulaşabilir oğlunuz. 

Marslan tarafından 18/Haz/19 22:23 tarihinde düzenlenmiştir

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    EmQceR bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı
    hipokondriyak bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Millet selam.

Hocam bizim bir yönetici var oğluma matematiği öğrendiği zaman da xlerle yani denklemlerle soru ve çözümü öğretmiş ve şu an çocuk matematik dahisi dünya olimpiyatlarında ikinciliği var bu sene oxforda gidecek eğitim ve yaşam bursu dahil

Hocam ufaktan daha negatifleri fln ogretmistim. Matematigin artimetik ksmini hizli hesaplayabiliuor ve bu iyi bisey gibime geliyor. Matematik dahisi olur mu  :) onu bilmem inanda beb matematigi matematigi seviyorum diyor bana :). Kodlamayida gosterivem yavastan. Ne ogrense kardir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    Marslan bunu yazdı

Sıkmadan ne verebiliyorsanız verin ama sıkılma noktasına dikkat edin, boğulmasın konular arasında seviyorsa gidebildiği yere kadar gitsin sayısal zeka iyidir. Okulda doğru olduğu için konuları azaltmıyorlar ortalamayı tutturmayaçalışıyorlar(dı). (artık tek kalıp insan yetiştiriliyor kimsede kalmasın derslerden diye en basit düzeyde anlatıyorlar). Ekstra yeteneği olanlara bu sebepten özel eğitim tavsiye edilir fakat çocuk çok şey bilirse öğrenirse bazı öğretmenler bu konuda gıcık olup çok ezebiliyorlar o konuda da okulu ve öğretmenleri iyi takip etmeniz lazım iyi bir öğretmene denk gelirseniz umuyorum çok iyi seviyelere ulaşabilir oğlunuz. 

Hocam ben Yunanistan'dayim ve cift dilli egitim alıyor oğlum. Yunancayi da yavastan sokmeye basladi. Fakat matematigi mok seviyor ve cani sikilinca gel problem cozelim diyebiliyor :) Fakat ben eğitimci degilimdam ne yapsam karar veremedim. Ama bir iki fazladan ogretecegim kesin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek

Çocuğu görmeden bir şey söylemek zor fakat bir kaç öneri sunayım. (doktor edasıyla konuştum)

Hocam öncelik kesinlikle problem çözme üzerine olmalı. Problemleri karmaşıklaştır. 3-4 basamaklı problemler bul ama günlük hayattan olsun kesinlikle. Çok ağır gelmemesi lazım dediğiniz gibiyse.

Denklemleri öğretebilirsin ama en başta x yerine kutu kullan. Çocuk kutuyla x in bir bilinmeyen olduğu mantığını çözebilir.(3.sınıf müfredatında var zaten kutulu işlemler.) Hemen x e geçme tabi. X yerine harf kullan. Harflerin bilinmeyen birer sayı olduğunu anlayabilir. Çünkü x i gördüğünde çarpı deme ihtimali yüksek. 

Eğer baktın çocuk hepsini yapıyor, öğrendikleri yetmiyor sözel mantık soruları çözdür. Hatta oturun beraber çözün. Bulmaca gibi. 

Fonksiyon işi biraz zor gibi hocam ya. Ama öğretebileceğine eminsen başla. Başlayıp yarıda bırakma.

Üstün zekalılar okulları var. Ordaki öğretmenleredanışabilirsin.

Konya üniv de akademisyen vardı Sema Sulak. Şu anki sıfatını bilmiyorum ama mail atmayı dene. Yönlendirebilir seni.

Soyut dönem öncesinde şu an çocuk. Matematikte ki soyut kavramlardan bahsedebilirsin biraz.

Hipokondriyak doğru söylüyor. İleri ki sınıfların konularını öğretmek gelecekte problem çıkarır. Yada özel okula gönder çocuğu 2 kişilik sınıfları falan olan. 

Edit : tatilde rahat bırak çocuğu :))

Birde çocuk kendisi mi öğrenmek istiyor sen mi öğretmek istiyorsun?

Benim 4. Sınıf öğrencim vardı bu sene. Çocuğa yetmiyordu müfredat. Daha fazlasını istiyordu. 

Çocuğun zekasını geliştireyim derken bıktırma. 

Edit2 : bilsem i bi araştır. 

livane tarafından 18/Haz/19 22:46 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı
    Marslan bunu yazdı

Hocam ben Yunanistan'dayim ve cift dilli egitim alıyor oğlum. Yunancayi da yavastan sokmeye basladi. Fakat matematigi mok seviyor ve cani sikilinca gel problem cozelim diyebiliyor :) Fakat ben eğitimci degilimdam ne yapsam karar veremedim. Ama bir iki fazladan ogretecegim kesin.

@livane de güzel noktaya değinmiş çocuk olduğunu oyuna ihtiyacı olduğunu unutma çocuğun aldığı istediği ölçüde ver birde konuları basitleştirmek gerekir kalıpta f(x) diye başlamamak lazım bununla alakalı kitaplar vs Yunanistan da daha rahat bulabileceğini düşünüyorum öğretmenleri ile irtibatlı olursan yönlendirirler bu konuda. Bende oğluma istediği ölçüde anlatıyorum 4 yaşında 100 e kadar Türkçe İngilizce sayabiliyor ufak toplama çıkarma işlemlerini yapabiliyor vs. Birinci öncelik çocuğun istemesi ve sevmesi, ikincisi konuları basitleştirerek oyun/aktivite edasında anlatmak, yani örneğin herkese türev anlatılır ama insanlar bunu nerede kullanacağını bilmez ki bir çok insan hiç öğrenmeden hayatını tamamlar, eğer çocuğa bu şekilde anlatırsanız sevse bile inek diye tabir ettiğimiz asosyal gerçek hayattan bir haber bir insan yetiştirirsiniz. Fakat bunun yerine gerçek hayattan somut problem sunup o problemin çözümünde bu konuları anlatabilirseniz çok hızlı kavrar ve kalıcı olur. Bunun amacı da konuları teorikten çıkartılıp pratik ile kalıcı hale getirmektir. Çocukların şuan tabletlerde bilgisayarda ebeveynlerine göre daha iyi olmasının sebebi budur merak var İstek var ve somut uygulamanın sonucunu görüyor o yüzden hızlı öğrenip ilerliyor.  Benim özel öğrencim var programlama dersi alıyor 6 sınıfta şuan ama biz fonksiyonlar mod vs bitirdik algoritma için :)  özellikle programlama düşünüyorsanız https://scratch.mit.edu/ buraya bakın derim fakat programlama bile öğretecekseniz bunu çocuk tercih etsin siz istiyorsunuz diye programcı olmasın ne istiyorsa onu öğrensin

Oğlunuza başarılar dilerim. 

Marslan tarafından 18/Haz/19 23:07 tarihinde düzenlenmiştir

...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

https://nesinkoyleri.org/tum-etkinlikler/

3. sınıflar için özel etkinlikler mevcut.

Örnek:

https://nesinkoyleri.org/events/aileler-icin-matematik-oyunlari-programi-3uncu-siniflar-2/

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    livane bunu yazdı

Çocuğu görmeden bir şey söylemek zor fakat bir kaç öneri sunayım. (doktor edasıyla konuştum)

Hocam öncelik kesinlikle problem çözme üzerine olmalı. Problemleri karmaşıklaştır. 3-4 basamaklı problemler bul ama günlük hayattan olsun kesinlikle. Çok ağır gelmemesi lazım dediğiniz gibiyse.

Denklemleri öğretebilirsin ama en başta x yerine kutu kullan. Çocuk kutuyla x in bir bilinmeyen olduğu mantığını çözebilir.(3.sınıf müfredatında var zaten kutulu işlemler.) Hemen x e geçme tabi. X yerine harf kullan. Harflerin bilinmeyen birer sayı olduğunu anlayabilir. Çünkü x i gördüğünde çarpı deme ihtimali yüksek. 

Eğer baktın çocuk hepsini yapıyor, öğrendikleri yetmiyor sözel mantık soruları çözdür. Hatta oturun beraber çözün. Bulmaca gibi. 

Fonksiyon işi biraz zor gibi hocam ya. Ama öğretebileceğine eminsen başla. Başlayıp yarıda bırakma.

Üstün zekalılar okulları var. Ordaki öğretmenleredanışabilirsin.

Konya üniv de akademisyen vardı Sema Sulak. Şu anki sıfatını bilmiyorum ama mail atmayı dene. Yönlendirebilir seni.

Soyut dönem öncesinde şu an çocuk. Matematikte ki soyut kavramlardan bahsedebilirsin biraz.

Hipokondriyak doğru söylüyor. İleri ki sınıfların konularını öğretmek gelecekte problem çıkarır. Yada özel okula gönder çocuğu 2 kişilik sınıfları falan olan. 

Edit : tatilde rahat bırak çocuğu :))

Birde çocuk kendisi mi öğrenmek istiyor sen mi öğretmek istiyorsun?

Benim 4. Sınıf öğrencim vardı bu sene. Çocuğa yetmiyordu müfredat. Daha fazlasını istiyordu. 

Çocuğun zekasını geliştireyim derken bıktırma. 

Edit2 : bilsem i bi araştır. 

Hocam bugun bir ara ayaküstü fonksiyondan bahsettim. Dedim ki ona fonksiyon bir kutudur. Ona biz biseyler veririz oda bi,im verdigimiz seyi sekillendirip bize geri verir. Kutunun icinde nasil nasil sekilleneceginide kutu belirler. Mesela kutunun icindeki sekillendirme verdiğimiz sayiyi 2 ile carpabilir. Bu durumda biz 2 verirsek kutu bize kac verir dedim 4 dedi. İste bu kutulara fonksiyon deriz dedim.

Birde mesela diyorumki x/2 = 6 ise x kactir ? Cevap 12 diyor.

Gecen ogretmen siir vermis yarin ezberleyin diye ve bugun yüzünden okuyacagiz diye. Sira bizimkine gelmis kitap kapali. Sen niye dinlemiyorsun demia ogretmen. Cevap : Ben ezberledim... Oku bakiyim demis... Tap okumus anlatti inanmamistim. Evde denedim aynen cok cabuk bir iki okuyup ezberliyor. 

Kesinlikle super zeka demiyorum ama tabi.

Toplam Hit: 3819 Toplam Mesaj: 49
matematik