Namus Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek
    namus insanın kendisidir insanın yapısı düşüncesi nasılsa namus kavramıda ona göre değişir...

l enfer c est les autres Sartre ...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

LordVader bunu yazdı:
    -----------------------------
    Eft namus olmasaydi Turkiye'dede Amerika'daki gibi her kose basinda hayat evleri :D bulunurdu. NY'a kuzen gitmisti istemedigin kadar varmis hertarafta, herkezi tehtit ediolarmis yasli genc kavrami kalmamis. Onun icin namus namustur hoca :D
    Hoca bunu sadece sana cvp olarak yasmıorum ama snn yasını referans alıyorum;

Bnm anlamadıım nokta namusu neden sadece cinsel anlamda algılamaktır?? Namus yada namussusluk sadece insanların cinsel hayatı ile degerlendirilmemeli. Mesela sozunu tutmak, dostlugu bilmek, canlılara dost olmak da namusdur bence. Nese daha uzatmayayım sanırım anafikri verdimm.

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ferhatmartin
    ferhatmartin's avatar
    Erkek

namus nedir?

Bana göre namus kavramını bir soru ile açıklayabilirim.

Eğer hayatımızda namus kavramı olmasaydı ne olurdu?

Namus, kendi kavramının olmaması durumunda olacak şeyleri engellemek için vardır. Toplumun düzeni için. Zannetmiyorum ki, toplumları yönetenler kendi toplumlarının hiçbir zaman çok farklı insanlardan olmasını istemez. Toplumların yönetiminde, farklılık: farklı problemlere işaret edebilir ki problerlede ardından farklı çözüm yolları getirmek zorundadır. Sıradanlık yönetimde kolaylık demektir. Eğer herkes öğretmen olsaydı. Sorunlar hep birbirine benzeyecekti. Çözüm yolları da aynı şekilde...

Şimdi bir soru daha ekleyeyim açıklamama.

Hukuk neden vardır?

Hukuk, kendi kavramının olmaması durumunda olacak şeyleri engellemek için vardır. Toplumun düzeni için. Eğer ki kanunlar olmasaydı. Birbirimizi boğmamızı ne engelleyecekti? Toplumun düzeni için böyle şeylere ihtiyaç duyarız. Eğer kavramlara inanırsak düzeni bozmayız. Çekincelerimiz olmalı. Bi şey yaparken kendimize şunu yapsak ne olur diye sorarız. Cevabında yok olmaz hak var hukuk var gibi bir şey buluyorsak, sistem çalışıyor demektir. Aynı şey namus içinde geçerlidir. Kendimize sorduğumuz sorunun cevabında "yok yapamam bu namussuzluk olur" diyorsak, sistem çalışıyor demektir. Bu şu demektir: eğer ki herkesin çekinceleri olursa namus ve kanun gibi kimse kimseye zarar vermemiş olur. Böylece sorun olmaz. Toplumun düzeni böyle sağlanır.

Güzel bir soruydu bence. Ama bunun gibi sorular kafanda sürekli dolanmaya başladığı zaman ve sürekli bi cevap aramaya çalıştığın zaman düşünmeyi bırak. Düşünmek insanı öldürebilir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sil_Bastan
    Sil_Bastan's avatar
    Erkek

içimden bi ses neden se bizim için çok değerli olan bazı değerleri yıpratma çabasında olduğunu sölüyo

böle salakça soru hayatıda görmedim

ne yapmaya çalışıyosun

namus ndir miş

allahım yarabbim ya sabır

para yok pul yok iş yok karı yok kız yok gol yok hep hüsran amk...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kahraman
    Kahraman's avatar
    Erkek
    Ugruna ölümü ve öldürmeyi göze aldıgın degerLerindir..(benim görüsüm) AhLaki , maddi , manevi...

Bir tek gece vardır insanın hayatında. Ömür boyu sürer nöbeti... Bu da öyleydi. İyi ol... Sağ ol.. Uzak ol... Ama bir daha görme beni!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Leyla
    Leyla's avatar
    Dişi
    Namus neymismis.Ancak namustan yoksun birisi boyle birsey sorabilir.Kendi sacmaliklarini baskalarina asilamaya calisiyorlar.Namussuzluklarinin adini namus koyuyorlar.Namus konusunun tanimini yapamiyor vah vah.Ayrica birisi sacmalamis namus iki bacak arasindaymismis sen git herkesle yat ondan sonra namusluyum diye gez.Bu erkekler icinde gecerlidir.Boyle kendinizi kandiriyorsunuz.Ne bok yerseniz yeyin bizi ilgilendirmez.Gidipte baska insanlara sacma sapan fikirler vermeyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    lütfen ya hakareti hakedecek bişey yapmadım açın felsefe kitaplarını bu sorular orada da war sadece görüşlerinizi merak ettim leylamsı tipler lütfen hakaretlerini kendisine saklasın

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

olaya felsefik olarak bakarsan aldanırsın.

islami dini olarak bakmayı dene birde konuya. 2 cümle ile sığdırılamaz.dolaylı yönleri vardır.

namus : şereftir. insan olmaktır.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

Z-CHAN bunu yazdı:
    Namus nedir yaf tbt alemi düşünüyom düşünüyom ne olduunu tam bulamıyorum. Siz acaba namusun ne olduğunu biliyormusunuz bi de bilen arkadaşlar çıkarsa ne işe yaradığını da söylerse bu konu benim açımdan aydınlanacak.

namusun tanımını bilmdiine gore aran fazla yok yada ole bi derdin yok

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kozanaybar
    kozanaybar's avatar
    Homo
    Adam düzgün bi soru sormuş küfretmeyin, namus kelimesinin tanımını istiyo diye bi dövmediğiniz kaldı adamı. Z-Chan senin tanımına katılıyorum namus konusunda, doğru anlamışsn bence :)
Toplam Hit: 9114 Toplam Mesaj: 67