Sizce Hangi Dil?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Arkadaslar programlamaya baslamak istiyorum html css baslangic seviyesinden biraz iyi php biliyorum. 

konu soyle web programlama sikiyo html ogrensen css var o bitse php onu gecsen jquery bu sebeple sadece bir dili ogrenerek bir projeyi bitirmek istiyorum. sadece bi dilin yetecegi sekilde iphone oyun olur mobil program olur ama sadece tek bir dil ve bu dil ile bir kisinin bitirebilecegi projeler yapabilecegim bi dil.  

Lutfen yazdiklarimi okuyup cevap veriniz. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Java objective c c# c++ vs gibi. 

scarletbeard tarafından 27/Oca/14 21:21 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caagroup
    caagroup's avatar
    Erkek

oyun geliştireceksen Unity 3D + C# veya Unity 3D + Unity Script(önermem)

Edit : neyaparsan yap elbet diğer dillere ve platformlara mutlaka işin düşecektir. projelerde mühim olan herkesin kendi işini yapmasıdır kendini ve öğreneceklerini kısıtlayarak bir yere varamazsın. örneğin unity ve c# öğrensen bile 3d modellemesidir,asset serverdir vs. bunlar için farklı kaynaklara ihtiyacın olacak. modellemeyi sen yapmasan bile ki yapmayacaksındır yazılımcı olarak bu modelin sana gelene kadarki işlem aşamalarını bilmelisin. tavsiyem evet bir yerden başla projeler geliştir ve o projeyi bitirmek için gereken tüm teknolojilere ucundanda olsa değin. neyin nasıl olduğunu bil yandallarda detaylara dalma gerekirse hazır ürünler kullan ama neyaparsan yap sen tek başınasın ve bir projeyi bitirmek birden fazla uzmanlık alanı gerektirebilir. bu sebeble mükemmel bir ürün çıkarman çok zor olabilir. sen ilk etapta sadece seçtiğin alanın mükemmel olmasına çalış..bilmem anlatabildimmi.

caagroup tarafından 27/Oca/14 21:42 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Geçtiğimiz aylarda aynı konuyu düşünüyordum bende.

Php öğrenmek açısından kolay bir dil, herkesin söylediği gibi. Kolay olduğundan nerdeyse kimse doğru düzgün öğrenmiyor, sonuç olarak bir ton güvenlik açığı vs. Php'ye son zamanlarda çöp denmesine karşı çıkanlar, bu çöplüğü doğru dürüst öğrenmeyen insanların oluşturduğunu söylüyor.

Geleceği parlak gözüken, php'nin yerini alabilecek denilen bir dil django. Ben django öğrenmeye karar verdim.

Python ve ruby on rails'de seçeneklerin arasında bulunabilir.

Ben kendi yaşadığım süreci anlatıyorum, yoksa programlama konusunda pek bilgili bir insan evladı değilim. Ben python & django ile devam etmeyi düşünüyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    scarletbeard bunu yazdı

Arkadaslar programlamaya baslamak istiyorum html css baslangic seviyesinden biraz iyi php biliyorum. 

konu soyle web programlama sikiyo html ogrensen css var o bitse php onu gecsen jquery bu sebeple sadece bir dili ogrenerek bir projeyi bitirmek istiyorum. sadece bi dilin yetecegi sekilde iphone oyun olur mobil program olur ama sadece tek bir dil ve bu dil ile bir kisinin bitirebilecegi projeler yapabilecegim bi dil.  

Lutfen yazdiklarimi okuyup cevap veriniz. 

Web sayfalarının temeli HTML'dir.

CSS ile bu HTML yi daha güzel hale getirirsin.

PHP ile kullanıcı ile etkileşimli sitelerler programlarsın.

JQUERY ile javascript içeren ektileşimli sayfalar tasarlarsın.

JAVA ve JAVA'nın diğer teknolojileri ile Web sayfası tasarlarsın, etkileşimli siteler programlarsın, mobil oyun yazarsın..

Sen git JAVA öğren, hem mobil programlama yaparsın, hem de gerektiğinde masaüstü programı yazarsın.

Ama HTML ve CSS'den, azıcık da Jquery den kurtuluş yok...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Bana göre bu işin temeli javascript'tir. Javascript sana C tabanlı dillerin syntax'ını ve progamlamanın mantığını öğretir.

Mantığı öğrendikten sonra da her türlü dili çözmek = syntaxını öğrenmendir. Yani noktalama işaretleri, yapısı vs..

Tamamen kişisel fikrim ;

javascript >> Python

iPhone falan demişsin. MacOs varsa elinin altında objective-c ye başla. Ama objective C, java, jQuery, C/C++ vs hepsinin syntaxı hemen hemen aynıdır. O yüzden javascript ile başla.

Tavsiyem : proje yaparak öğrenmeye çalış.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ustura
    ustura's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kendi bakıs acımı soylurum c++ ogren bence c++ iyi bilirsen yapamayacagın program yok işletim sisteminin %70 de  c++ ile yazılmıs

c++ herseye yeter :D

itsin oglum sen adam degilsin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam ben çok uzun yıllardır masaüstü programlama yapıyordum ve artık noktayı koydum, özel projeler hariç bi daha dokunmayacağım. ve yıllar sonra kafama dank eden şey mobil.. kendi aptallığıma yanıyorum ki mobile ağırlık vermedim. şuan android için uygulama geliştiriyorum, bunun yanında iOS için de obj-C öğreniyorum, bu önümüzdeki 5 yılda mobilin önü açık. ilk olarak android ile başla (java kullanman lehine olur), mantığını oturttuktan sonra iphone/ipad programlamaya geçersin. bunun için bir mac alıp objective C de geliştirmen daha güzel olur. Tavsiyem bu'dur. 

Not: ben de web'e ısınamadım ne yaptıysam ve tamamen vazgeçtim web'ten

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ustura bunu yazdı

kendi bakıs acımı soylurum c++ ogren bence c++ iyi bilirsen yapamayacagın program yok işletim sisteminin %70 de  c++ ile yazılmıs

c++ herseye yeter :D

hocam kusura bakma ama ne diye söyledin şimdi bu c++ ı? Allah aşkına iş ilanlarına bi bak kaç tane cpp ci arıyorlar? çok spesifik olmadıkça c++ cıya gerek yok.. c++ ı iyi bilirsen yapamayacağın program yok demişsin de, hangi adam bir erp yi c++ cı adama yazdırır? java gibi .net gibi esnek diller varken? 

dil seçimi için, iş ilanlarına bakarak karar verilebilir eğer benim gibi zevk almak için yapmıyorsanız.. ve sektör türkiyede c# (web uygulamaları ağırlıklı olarak asp.net ve mvc teknolojisi) daha kurumsal yerlerde daha çok java.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam kusura bakma ama ne diye söyledin şimdi bu c++ ı? Allah aşkına iş ilanlarına bi bak kaç tane cpp ci arıyorlar? çok spesifik olmadıkça c++ cıya gerek yok.. c++ ı iyi bilirsen yapamayacağın program yok demişsin de, hangi adam bir erp yi c++ cı adama yazdırır? java gibi .net gibi esnek diller varken? 

dil seçimi için, iş ilanlarına bakarak karar verilebilir eğer benim gibi zevk almak için yapmıyorsanız.. ve sektör türkiyede c# (web uygulamaları ağırlıklı olarak asp.net ve mvc teknolojisi) daha kurumsal yerlerde daha çok java.

Ben önceki yorumumunda, ScarletBeard ın "herşeye yeten bir dil" arayışında olduğunu varsayarak cevap vermiştim.

Java ve teknolojilerini öğrenirse, gerek web, gerek masaüstü, gerekse mobil uygulama geliştirebilir.

Ama, ScarletBeard ın sorusunu "piyasada rahat iş bulabileceğim bir dil" olarak algılar isek,

Buyurun buradaki piyasa araştırmama... http://www.tahribat.com/Forum-Programlama-Dilleri-Uzerine-Ufak-Bir-Piyasa-Arastirmasi-Yaptim-183387/

Son not : Mart ayı gibi bu araştırmayı yenilemeyi düşünüyorum :) Maksat piyasayı yakınen takip edebilmek...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Conquer
    Conquer's avatar
    Erkek
    Ayro bunu yazdı

Bana göre bu işin temeli javascript'tir. Javascript sana C tabanlı dillerin syntax'ını ve progamlamanın mantığını öğretir.

Mantığı öğrendikten sonra da her türlü dili çözmek = syntaxını öğrenmendir. Yani noktalama işaretleri, yapısı vs..

Tamamen kişisel fikrim ;

javascript >> Python

iPhone falan demişsin. MacOs varsa elinin altında objective-c ye başla. Ama objective C, java, jQuery, C/C++ vs hepsinin syntaxı hemen hemen aynıdır. O yüzden javascript ile başla.

Tavsiyem : proje yaparak öğrenmeye çalış.

kesinlikle katiliyorum. 

Hatta sana harika bir sayfa önereyim. ;)

http://www.codecademy.com/en

Hiçbir gerçek,bir şizofrenin yalanıyla başa çıkamaz.
Toplam Hit: 3434 Toplam Mesaj: 26