folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Tecrübeli Mühendislerden Fikir Alış Verişi

Tecrübeli Mühendislerden Fikir Alış Verişi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek

Hangi alana yönelirsen yönel omuzlarında birilerine bakmanın ağır sorumluluğu yok ise kesinlikle parayı kovalama yapmaktan keyif aldığın ve yapmak istediğin alana yönel.

Parayı kovalamak istersen hayatından çok ödün verirsin sonunda da parayı bulursun muhtemelen. Başarıyı kovalar, işini iyi öğrenirsen hem sağlığını korur hem belki bir ara parayı da bulursun.

Yerinde olsaydım tercihim elektronikten yana olurdu. Elektronik haberleşme, kablosuz haberleşme, otomasyon, bilgi işleme birimleri gibi.

Diğer müritlere mesajım; şahsen bir gün eğitim bakanı falan olursam şu boş, gereksiz zorunlu derslerin tamamını kaldırmak için uğraşır, meslek için zorunlu derslerin tamamını da teoriden uygulamaya çevirmek için uğraşırım. O kadar yıl matematik gördüm sadece şu problemlerde bir de normal hesaplamalarda kullanıldığını düşünüyordum. Üniversitenin son yılının son döneminde Mühendislik Uygulamalı Matematik diye seçmeli bir ders seçtim gözlerim adeta fal taşı gibi açıldı. Ne kadar da çeşitli ne kadar da güzel kullanılıyormuş halbuki matematik.

Gençlere mesajım; alan seçimini ne kadar erken yaparsanız kendinizi geleceğe o kadar iyi hazırlarsınız. Lisenin, üniversitenin son sınıflarına gelmeyi beklemeyin alan seçimi için.

Mustafa
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Hangi mühendislik olursa olsun,

3. sınıfa geldiğinizde ne yapacağınıza karar vermemişseniz babalara gelmişsiniz demektir.

Adam otomasyona tırt demiş ya :D, neyse

Yeni üniversiteye girecekler: Kalın yazılan yeri A0 kağıda yazdırıp odanızın en görünen yerine asın.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    rsnalp bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Adam daha emekleyemiyor siz 100 metreyi 10 saniyenin altında koş diyorsunuz. Birçok firma bırakın asgari ucreti bedavaya tecrübesiz mühendis almiyor. Şahsen ben almıyorum. İyi elemanlar genelde stajda kapılıyor. Senin yerinde olsam asgari ücreti bile kabul ederdim, birkaç yil sonra değerin katlanarak artar. 

Her ne kadar tecrübesiz olursa olsun siz bir mühendise asgari ücret teklif edebiliyorsanız bu sizin ayıbınız diye düşünüyorum..

Haklısın, 0 tecrübe ve bilgiyle "mühendis" olanların hiçbir ayıbı yok.

Öğrencilik yıllarında okul kulüplerinde aktivitede bulunmamış, stajlarını naylon yapmış, bir kelime ingilizce bilmeyen mühendisciklere "asgari ücret" bile fazladır. Asgari ücrete "vasıfsız" elaman alırsın en azından işe yarar. Okul hariç kendine birşey katmamış, ingilizce bilmeyen bir mühendis 1-2 seneden önce verimli olamaz.

Yukarıdaki saydığım özelliklerdeki mühendisi en fazla istihdam edip Tübitak'a falan proje yazarken kullanırsın.

Bizim muritlerden @lightsaber var mesela, arkadaş liseyi bitirmedi daha yanılmıyorsam, emin olun birçok mühendisten daha fazla bilgiye ve tecrübeye sahip. Gözü kapalı 2 asgari ücrete işe başlatılabilir. Özel sektörde artık diplomanın pek bir önemi yok.

Üzgünüm özel sektör şartları biraz ağır,

Ben ayıbı yok demiyorum mühendislik okuyan kişi de illaki ilgi ve alaka olmalı okurken gönüllü olarak gidip biseyler yapmaya çalışmalı aktif olmalı elbette sırf unvan için okuyorsa o kişiden 10 yıl sonrada bisey beklenmez ama sırf tecrübesiz diye de insana asgari ücret verilmez ben bu düşünceyi bu zihniyeti yanlış buluyorum, işverenin bu tutumları yeni mezunları hayal kırıklığına uğratıp kendilerine olan güvenlerini sarsıyor ve birçoğu sırf bu yüzden parası güzel is rahat diye devlete yöneliyor kendini geliştirip teknolojiyi geliştirmeye çalışmıyor ve bence sırf bu zihniyet yüzünden ülkece biyerlere gelemiyoruz. Evet özel sektör zor kimse yattığın yerden sana para vermez rakibin çok kendini geliştirmek zorundasın ben bunların hepsine katılıyorum ilk basta adam akilli maasta vermezler çünkü firmaya katacagin önemli bir bilgin tecrüben yok ama ne olursa olsun gidip 4 yıl öyle yada böyle o sıralar da ömür geçirmişsen sırf bu yüzden de olsa ben o kişiye saygı duyarim ve asgari ücret teklif etmeye inanın utanırım. Örneğin ben 1. sınıftan beri gönüllü olarak farklı alanlardaki firmalarda çalışıp mezun olunca hangi alana yöneleceğimi ilk baslarda belirlemek istemiştim bakin şuan hala kafamda soru işaretleri var bu yüzden foruma yazıp sizlerin fikrini alıyorum, boş birisi değilim mesleğimi çok seviyor ve sürekli kendime biseyler katmaya çalışıyorum , priz projemden sizinde haberiniz var teknoparka yerine göre yılmadan ben tek başıma uğraştım ve projeyi üretmeyi başaramasam da sonuca ulaştırdım fakat bütün bunlara rağmen profesyonel olarak bir firmaya girip mühendis olarak çalışacağımı düşününce evet tecrübesizim ama sırf bu yüzden bana asgari ücret verilecekse hatta sizin tabirinizle o bile fazlaysa bu benim için gerçekten ayıp ve çok üzücü bir durum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

Beyler birbinizi kirmaniza gerek yok. Yeni mezun muhendisle, ozel sektor politikalari arasinda ucurum oldugu dogrudur. Yeni mezunun ozel sektordeki bir sirkete pek fazla yarari olmayacagi da dogrudur. Hatta asgari ucret bile fazladir, o da dogrudur. Bunlar Turkiye'nin gercekleridir, ayip da degil, gunah da. Hepimiz ayni okullardan mezun olduk. 

Ama bunun sucunun buyugu muhendiste degildir. Ne bir rehber, ne bir guzergah, ne bir tanitim, brosur vermeden/belirtmeden 18 yasindaki cocuklari bu deryaya atan sistemdedir suc. Ogrenciye hem elektrigi hem elektronigi 4 senede vermeye calisan sistemdedir. Ulkede R&D yapan 100 den fazla sirket olmamasina ragmen, elektronik muhendisi yapacagim diye linear algebradan girip, olasiliktan cikan, 3 boyutlu integrallerden, diferansiyel denklemlere dalip batan mufredattadir. Bologna surecine dahil olacagiz diye, dunyaya muhendis yetistiriyoruz, ama ulkemize muhendis yetistiremiyoruz. Adamin 4 yilini matematikte, fundamental kurslarla, bilgilerle dolduruyoruz. %80 inin isine yaramiyor bile. Isine yarayan da nerede nasil kullanacagini bilmeden veriyoruz 4 yilda bu bilgileri. 

Sonuc olarak, ozel sektorun isine yaramayan muhendis demek yerine, bence muhendise yaramayan ozel sektorumuz var demek daha dogru olur. Temel bilgilere ihtiyaci olmayan ozel sektorumuz yok diye, bu bilgiler ozel sektorde kullanilmiyor zannetmeyin. Parayi ve isi veren hem ozel sektor tarafi oldugu icin, muhendis ozel sektore adapte olmak zorunda kaliyor cogu zaman. 

Okulda derslerde sinif birincisi oldugum dersler coktu. Ama mezun olunca, ayda 750 liraya elime matkap alip 4 metre merdivene cikip cat5 kablo dosedim. Saka yapmiyorum.

Söylediklerinize kelimesi kelimesine katılıyorum, yanlış anlaşılmak istemem biz öğrencilerinde suçu büyük okul zamanında gidip kendimizi geliştirmek için biseyler yapmalıyız elbette, nitekim ben yaptım da fakat hala bir firmanın aradığı nitelikte onun isteklerini tam olarak yerine getirebilecek nitelikte olduğumu düşünmüyorum o yüzden bu konuda çok rahatsizim ama asgari ücret konusu gerçekten aci verici

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    Moustafa bunu yazdı

Hangi alana yönelirsen yönel omuzlarında birilerine bakmanın ağır sorumluluğu yok ise kesinlikle parayı kovalama yapmaktan keyif aldığın ve yapmak istediğin alana yönel.

Parayı kovalamak istersen hayatından çok ödün verirsin sonunda da parayı bulursun muhtemelen. Başarıyı kovalar, işini iyi öğrenirsen hem sağlığını korur hem belki bir ara parayı da bulursun.

Yerinde olsaydım tercihim elektronikten yana olurdu. Elektronik haberleşme, kablosuz haberleşme, otomasyon, bilgi işleme birimleri gibi.

Diğer müritlere mesajım; şahsen bir gün eğitim bakanı falan olursam şu boş, gereksiz zorunlu derslerin tamamını kaldırmak için uğraşır, meslek için zorunlu derslerin tamamını da teoriden uygulamaya çevirmek için uğraşırım. O kadar yıl matematik gördüm sadece şu problemlerde bir de normal hesaplamalarda kullanıldığını düşünüyordum. Üniversitenin son yılının son döneminde Mühendislik Uygulamalı Matematik diye seçmeli bir ders seçtim gözlerim adeta fal taşı gibi açıldı. Ne kadar da çeşitli ne kadar da güzel kullanılıyormuş halbuki matematik.

Gençlere mesajım; alan seçimini ne kadar erken yaparsanız kendinizi geleceğe o kadar iyi hazırlarsınız. Lisenin, üniversitenin son sınıflarına gelmeyi beklemeyin alan seçimi için.

Benim asıl amacım bastada söylediğim gibi kendimi geliştirip parmakla gösterilen kişi olmak, yazılım islerini pcb tasarımını falan çok seviyorum müridlerin de yorumları doğrultusunda sanırım otomasyon alanına yöneleceğim :) Yorumunuz için teşekkür ederim

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Free_Mans
    Free_Mans's avatar
    Erkek

eşimin kardeşi yani baldızım elektrik elektronik mühendisi, otomasyon işinde. iyi para kazanıyor. İnşaat sektöründe yeni arayışlar olduğu için açılır kapanır perdeler, şifreli girişler vs akıllı ev otomasyonları yapıyorlar. bu işte gömülü yazılım bilmen gerekiyor hocam. adamlar çinden aleti alıyor kendi yazılımlarını gömüyor piyasaya satıyor. bunun yanı sıra elektrikli otomobil içinde çalışıyorlar. tesla tarzı ama, akıllı araba gibi. bu işlerin sınırı yok, ülkede bunları alacak insan da çok. mesela ben biraz önce 2 adet wifi ip camera sipariş verdim 170*2:340tl ödedim. bi özelliğide yok aslına bakarsan ama işimi görüyor. bu tarz şeyler yapmak mantıklı olabilir, hatta bunların üstüne katman yeni bir şey ile çıkman daha mantıklı olur. mesela wifi ip cameranın polisi arayan modülü olsa, önceden yapılmış ses kaydını polise bildirse adres verse konum atsa vs vs :) geliştirilebilir şeyler önemli olan sizin sektörde. 

www.homecept.com | Ev dekorasyon ürünleri, konsept tasarımlar
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    Free_Mans bunu yazdı

eşimin kardeşi yani baldızım elektrik elektronik mühendisi, otomasyon işinde. iyi para kazanıyor. İnşaat sektöründe yeni arayışlar olduğu için açılır kapanır perdeler, şifreli girişler vs akıllı ev otomasyonları yapıyorlar. bu işte gömülü yazılım bilmen gerekiyor hocam. adamlar çinden aleti alıyor kendi yazılımlarını gömüyor piyasaya satıyor. bunun yanı sıra elektrikli otomobil içinde çalışıyorlar. tesla tarzı ama, akıllı araba gibi. bu işlerin sınırı yok, ülkede bunları alacak insan da çok. mesela ben biraz önce 2 adet wifi ip camera sipariş verdim 170*2:340tl ödedim. bi özelliğide yok aslına bakarsan ama işimi görüyor. bu tarz şeyler yapmak mantıklı olabilir, hatta bunların üstüne katman yeni bir şey ile çıkman daha mantıklı olur. mesela wifi ip cameranın polisi arayan modülü olsa, önceden yapılmış ses kaydını polise bildirse adres verse konum atsa vs vs :) geliştirilebilir şeyler önemli olan sizin sektörde. 

Düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum yorumunuz içinde teşekkür ederim :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    rsnalp bunu yazdı
    Moustafa bunu yazdı

Benim asıl amacım bastada söylediğim gibi kendimi geliştirip parmakla gösterilen kişi olmak, yazılım islerini pcb tasarımını falan çok seviyorum müridlerin de yorumları doğrultusunda sanırım otomasyon alanına yöneleceğim :) Yorumunuz için teşekkür ederim

Reel dünyadan seslendiğim için yazılarım biraz rahatsız edebilir, otomasyon sektöründen bildiriyorum.

Otomasyon da da scada mı, fabrika otomasyon mu, makina otomasyonu mu ona karar vermen gerekiyor.

Diğer tüm mesajları görmezden gelerek özetleyeyim sana sektörü,

Piyasada PLC programı yazan yüzlerce adam var, lise mezunları, 2 yıllık mezunları, mühendisler dolu.

Orta seviye bir teknik lise mezunu veya öğrencisi üzerine düşerse "PLC programlamayı" 2-3 ayda öğrenebilir. Çünkü olay gayet basit.

Klasik input, output, analog veri işleyen arkadaşlar piyasanın %60-70'lik kısmını oluşturuyor. Bu kesim para kazanamayan, boğaz tokluğuna çalışan çantacılardır.

İkinci bir grup biraz daha üst segment plc yazan, az çok invertör, servo driver ekleyebilen, yazılımda reçete ekleyebilen kesimden oluşuyor. Bu kısım piramidin üstteki %80lik kısmına yakındır. Para kazanırlar (ortalama 5k) ama çook çalışırlar.

Kalalım son %20'lik dilime, bu adamlar servolarla multi eksen uygulama yapabilirler, panoda herşeye hakimdirler ama oturup pano yapmazlar. Proje okuyup çizebilirler ama yapmazlar. Kameralı, robotlu, motion controllü uygulamalar yapabilirler. Bu adamlar 8-9k civarı para kazanır ama bu seviyeye gelmek için tüm steplerden geçmiş olmak gerekir, azami 10 yıl vakit alır. Siemens, omron, schneider, rexroth,allen bradley, delta hepsiyle proje yapabilirler.

Piramitin en üstünde her boktan anlayan kitle vardır. Pc programı, makine otomasyonu, servo motorların ince parametre ayarları, senkron uygulamalar, robotlu otomasyon, mekanik hesaplar vs .. Bu seviyeye gelenler şirket kuruyor.

İtü otomasyon mühendisliğinden mezun olup da sahaya gidince "ben kablo mu çekeceem" diyen tipler tanıdım. Endüstri 4.0 uygulaması yapıyorduk 3 sene önce, adam bize burada otomasyon namına birşey yok ben ofiste pc başında çalışacam sanıyodum deyip gitmişti. Bu arkadaş şu an 2500liraya çalışıyor. Ömrünün sonuna kadar bu ayarda gidecek.

Sen necisin diye soruyosan da makine mühendisiyim(okul bitmedi 10.sınıf), elektronik-elektronik de hobim.

Kaan tarafından 21/May/18 19:56 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Şimdi sevgili kardeşim. İlk olarak şunu bilmen gerekir ki hiçbir şey için geç değil. Ben makine mühendisiyim. Vereceğim tavsiyeler alanına belki uymayabilir. O sebeple kendine uyanları seçersin.

+İngilizce olayını halletmediysen, büyük bir eksi ile başlıyorsun. Bu öyle bir eksiki bildiğin diğer artılarını da götürebilir. O sebeple ilk olarak ingilizceni makul seviyelere getirmeni tavsiye ederim.

+İlk girdiğin iş hiçbir zaman emekli olacağın iş değildir. O sebeple bir kaç sektör deneyip sonra karar vermende fayda var.

+Bu geçişler sırasında kendinde eksik gördüğün alanları tespit et ve o alanlar ile iligli okumalar yap. Burada yine ingilizce devreye giriyor. Çünkü Türkçe kaynak ciddi bir problem.

+Kimsenin çok bilmediği bir alanda uzman olmak iyidir. Ama o alanla ilgili çalışabileceğin yerlerin sayısı kısıtlı ise bu senin için problem olabilir., burada kastım Türkiye piyasası Yurt dışına açılabilirsen ne ala. Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir bilgisayar mühendisi arkadaşım iha yapan bir firmada çalışıyordu. Hakikaten kritik bir görevde çalışıyordu. Sonra şirket içi bir tartışmadan dolayı ayrıldı. Çalıştığı süre boyunca piyasadaki trendleri takip edemediği için iş bulmada sıkıntı çekti. 

+Okulda öğrendiğin matematik,istatistik ve olasılıkvb dersler boştur diyenlere itibar etme, nerede kullanacağını bilmediğin vakit her bilgi gereksiz gibi gözükebilir fakat önemlidir. 

+Birde bir yere mülakata giderken elin boş gitme. O alanla ilgili yaptıgın çalışmaları düzenli bir şekilde sunabildiğin makalelerin olursa mülakatta çok artısını görürsün.

arbeit macht frei
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    rsnalp bunu yazdı
    Moustafa bunu yazdı

Reel dünyadan seslendiğim için yazılarım biraz rahatsız edebilir, otomasyon sektöründen bildiriyorum.

Otomasyon da da scada mı, fabrika otomasyon mu, makina otomasyonu mu ona karar vermen gerekiyor.

Diğer tüm mesajları görmezden gelerek özetleyeyim sana sektörü,

Piyasada PLC programı yazan yüzlerce adam var, lise mezunları, 2 yıllık mezunları, mühendisler dolu.

Orta seviye bir teknik lise mezunu veya öğrencisi üzerine düşerse "PLC programlamayı" 2-3 ayda öğrenebilir. Çünkü olay gayet basit.

Klasik input, output, analog veri işleyen arkadaşlar piyasanın %60-70'lik kısmını oluşturuyor. Bu kesim para kazanamayan, boğaz tokluğuna çalışan çantacılardır.

İkinci bir grup biraz daha üst segment plc yazan, az çok invertör, servo driver ekleyebilen, yazılımda reçete ekleyebilen kesimden oluşuyor. Bu kısım piramidin üstteki %80lik kısmına yakındır. Para kazanırlar (ortalama 5k) ama çook çalışırlar.

Kalalım son %20'lik dilime, bu adamlar servolarla multi eksen uygulama yapabilirler, panoda herşeye hakimdirler ama oturup pano yapmazlar. Proje okuyup çizebilirler ama yapmazlar. Kameralı, robotlu, motion controllü uygulamalar yapabilirler. Bu adamlar 8-9k civarı para kazanır ama bu seviyeye gelmek için tüm steplerden geçmiş olmak gerekir, azami 10 yıl vakit alır. Siemens, omron, schneider, rexroth,allen bradley, delta hepsiyle proje yapabilirler.

Piramitin en üstünde her boktan anlayan kitle vardır. Pc programı, makine otomasyonu, servo motorların ince parametre ayarları, senkron uygulamalar, robotlu otomasyon, mekanik hesaplar vs .. Bu seviyeye gelenler şirket kuruyor.

İtü otomasyon mühendisliğinden mezun olup da sahaya gidince "ben kablo mu çekeceem" diyen tipler tanıdım. Endüstri 4.0 uygulaması yapıyorduk 3 sene önce, adam bize burada otomasyon namına birşey yok ben ofiste pc başında çalışacam sanıyodum deyip gitmişti. Bu arkadaş şu an 2500liraya çalışıyor. Ömrünün sonuna kadar bu ayarda gidecek.

Sen necisin diye soruyosan da makine mühendisiyim(okul bitmedi 10.sınıf), elektronik-elektronik de hobim.

Neyse bende daha fazla uzatmayacağım, bilgi düzeyinize yada piyasadaki tecrübelerinize lafım yok benim karşı çıktığım şey sadece asgari ücreti mühendise az görmeniz konusuydu, ama yinede düşünceleriniz için tesekkur ederim...

Toplam Hit: 4230 Toplam Mesaj: 48
elektrik elektronik mühendisliği