folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türk Kahvesinin Lezzetine Lezzet Katmak

Türk Kahvesinin Lezzetine Lezzet Katmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    kahveyi bol mu koymalıyız tatı damakta kalması için
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

İzmir Konak'ta Kızlarağası diye bir mekan var orda fincanda pişan kahve yapan bi yer var şükrü müydü şevket miydi neydi. Git orada 1 hafta işe gircem de, taktiği öğren sonra arazi ol :D Hayatımda içtiğim en iyi kahvelerden birini orda içtim.

Avukat/Hukukçu
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

fincan hesabına göre kahve koyuyorum hocam ben, peşinden soğuk su tabi ;

aynen söyle yapıyorum baştan anlatayım..

bakır cezve var ona fincan hesabı olarak kahveyi koyuyorum bu hesabı fincanın icine 1.5 cay kaşığı kahveyle koyup alabilirsiniz.

ondan sonra soğuk suyu üzerine ilave edip, ilk anda bi kere kahvenin suya oturması için bir iki kez karıştırırım.

sonra kısık ateşte, hafif kendi haline bıraktıktan sonra ( tabi yemek yapmıyorsunuz yanından ayrılmayın :D ) hemen yavaşça karıştırmaya geçiyorum.

o esnada köpük oluşmaya başlıyor yavaş yavaş kahveyi mındar etmeden üzerinden köpüğü alıp fincanlara paylaştırıyorum.

sona yakınlaşırken iyice diri bir ateş verip kahveyi kendi usulüme göre şokluyorum :D  o esnada üzerinde oluşan köpüğü kaçırmadan bardaklara dağıtıyorum.

şekeri unuttun gardaş napçaz diyorsan

şekersiz kahve için yinede bir küp şekerin yarısı iyidir, acı kahveyi kaybeder damakta güzel bir tat bırakır.

orta şekerli için, 1,5 küp şeker yada 2 yapabilirsiniz ( bu kahvenizin kalitesiyle alakalı, ben 1.5 küp' şekerle işi bitirebiliyorum.)

şerbetli kahve için 2,5 3 tane atabilirsiniz :F çok şeker kahveyi bozar onuda unutmayın :F

veeee en önemlisi illaki draje ile ikram ederim gelen arkadaşa eşe dosta.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    @amd-x bir fincan için kaç kaşık koyuyosun
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

mettoman bunu yazdı:
    -----------------------------

bakır cezve var ona fincan hesabı olarak kahveyi koyuyorum bu hesabı fincanın icine 1.5 cay kaşığı kahveyle koyup alabilirsiniz.

yazmıştım hocu heycan yaptın sanırsam :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı:

mettoman bunu yazdı:

yazmıştım hocu heycan yaptın sanırsam :D

Yeni gördüm:) bişey sorcam kahvenin bol olması damakta daha çok tat bırakır mı?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ahmedmurad
    ahmedmurad's avatar
    Erkek

Kurukahveci Mehmet Efendinin ilerisinde Kuru Kahveci Nuri Toplar var daha yumuşak daha keyifli bi içimi var tavsiye ederim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GebesH
    GebesH's avatar
    Erkek

o değil herkes kahve eksperi çıktı ya la!

Keep Going !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bensiz_aglama
    bensiz_aglama's avatar
    Erkek

huaaaa :D kılıcımı çektim ve koşa koşa geldim :D şimdilik kahve dedinmi akla ilk gelen karbonat :D şimdi karbonat ne lan diceniz :D eve misafirlermi geldi kaç kişi çokmu dert etme 1 kilo kahveye 1,5 çay kaşığı karbnat atıyorsun bir güzel karıştırıyorsun :D ondan sonra  3 kişimi var evde her kişi başına 1  kahve kaşığı kahve koyuyorsun ondan sonra süt müt yerim la ne sütü onlamı uğraşacam taşınca sonra zor çıkıyo :D cezveyi ağzına kadar deil de 1 parmak aşağısı kadar doldur sonra bir güzel karıştırr orta sıcaklıga gelınce bırak daha cok ısınınca karıstırmaya devam sonra eşit miktarda  bölüştür :D 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanKek
    DanKek's avatar
    Erkek

kartalkethuda bunu yazdı:
    benim yaptığım kahve kadar güzelini bana yapan olmadı, herkes kahveyi bana yaptırır :) kişi sayısına uygun büyüklükte cezveye hangi fincandan içeceksen o fincandan %50 soğuk su, %50 süt ekle. Süt yoksa süt tozu iş yapar. Şekerini ekle, fincan başı 1 şeker kaşığı kahve at. Kısık ateşte karıştır. Bir taraftan su kaynat Fincanları ısıt. Kahve köpürmeye başlayınca köpüğünü fincanlara paylaştır. Öyle ayarlaman lazımki fincana köpüğü aldığında ocağın altını açacaksın anında kaynayacak. Kapat hızlıca karıştır fincanlara telvesi çökmeden dök. Afiyet olsun.

bunu mutlaka deniycem bir kahve tiryakisi olarak :))

Toplam Hit: 3912 Toplam Mesaj: 43