folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Türklerin Müzmin Yarası: Uzmanlaş-A-Mamak...

Türklerin Müzmin Yarası: Uzmanlaş-A-Mamak...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irem27
    irem27's avatar
    Dişi

HannibALgan ,Orneginiz cok guzelmis , iki tane ekip kuralim bir tanesi elinde mikrofon ile kamera Turkiye'deki veya herhangi bir musluman ulkedeki kadinlara sira ile entrepreneur nedir diye sorsunlar,buna ancak egitimli kadinlardan dogru cevap gelir,digerleri ise ay ne bileyim diyeceklerdir.Ayni soruyu musluman olmayan ulkelerden istediginiz ulkeye gidip sorun icecek dunyasinin koka kolasi nasil biliniyorsa is dunyasinda da ayni sekilde bilinen entrepreneur nedir sorusuna yolda yuruyen siradan vatandaslarin bile pekala cok kolaylikla cevaplayabildiklerini gorebiliriz.

Bana gore Turklerin muzmin yarasi uzmanlasamamak degildir ,Turklerin muzmin yarasi dindir.

Musluman ulkeler cahildir.

Cunku cift tarafli korelasyonu varken ekonomik guc yukselir ve iman azalir,su anda da zaten yuksek imanli ve dusuk gelirli toplum yaratilmistir.Ogrendikce imana sekte vurmasi korkusu ile 'fani dunyaya ehemmiyet vermemek'' diyerek imana kiymet vermeyi tercih ederler,abuk subuk seylere inanirlar,oysa insanlarin ezici cogunlugu baska seylere de inanmayi marifet bilen insanlardir.

Musluman ulkeler gucsuzdur.

En basta yanlis egitim verdikleri icindir .Gelisime yarari olmayan birer egitim sistemine sahiptirler cunku din eksenli sorgusuz,ezberci,dayatmaci ve arastirmasiz egitimleri vardir.

Musluman ulkeler yeni bilgi uretebilecek kapasiteden yoksundur.

Cunku musluman ulkelerde 100 kisiden yalnizca 40 i okuma yazma bilir , herkesin okur yazar oldugu tek bir musluman ulke bile bulunmamaktayken bu musluman ulkelerdeki insanlarin yuzde ellisi ilkokul mezunudur,universite bitirebilenlerin sayisi ise ancak yuzde ikidir.

Musluman ulkelerin amaci din disi dusunemeyen,cemaate  bagli,elestiriye kapali,yeni seyleri sentezleyemeyen,gecmisle yasayan,gelecegi 'insallah' laflariyla kurtarma derdinde olan nesil yetistirmektir.Musluman ulkeler gelecek yuz yillarda gelisebilirler mi ? elbette hayir.

Gezegenimizde 1,5 milyar musluman vardir , dunyada kisi sayisina gore oranlarsak 1 museviye karsin 100 musluman vardir ,son 100 yil icinde yahudiler sadece bilimsel alanda 104 nobel odulu kazanirlarken 1,5 milyar musluman insallah kazaniriz derken neden bu buyuk nufus zar zor ancak uc kere kazanabilmistir ?

Yahudiler bile her cocuga ve her gence kaliteli egitim verirler , Tahribatta iste bu yuzden sorgulayici konular tepki aliyor,cunku her gun daha da uzaklastirilmak istendiginiz kaliteli egitim turu; sorgulayici(teslimiyetci degil),yaratici (bilgi uretmek,bulmak)arastirici (ezberci degil)dir,muslumanlar ise kalitesiz ve ezberci egitim ile devam ederler , 15 hiristiyan cogunluga sahip ulkedeki okuma-yazma orani yuzde yuzdur,yani onbes ulkede okuma-yazmasi olmayan tek kisiye rastlamak mumkun degildir.

Turkiyenin muzmin yarasi uzmanlasamamak degil , kultur,sanat,giyim-kusam,bilim,futbol haric spor nedir bilmez nesiller uretilirken bundan pay almak istemesidir ,son olarak Napolyonun bir sozunu hatirlayalim , din siradan insanlari sessiz tutmak icin mukemmel bir seydir.

There was an irem come unto the earth,born in the holy land of Pennsylvania,raised in the mystical east of Allentown.She believed she had the power to help herself and all mankind,so that others saw her power and came to her to be healed of their troubles and their many diseases.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Media
    Media's avatar
    Erkek

Biz Türkler at avrat silah çemberinden çıkamıyoruz.

Eğer bir lületaşı yapan adam sanat için değilde satış için yapıyordur gidin sorun bedava size hediye edecek mi ? Aile yapılarıda önemli rol oynuyor.

okul-asker-evlilik-  bitmeyen for döngüsü gibidir , istisnalarında zaten aile yapıları ölmüştür ,  ha dede babada bir şeyler varsa o zaman senin dediklerini düşünürüm ki Türkiye'nin en zenginlerine git sosyal medya kurcaz adıda facebook olcak bana çıkma yap de !  cevabı götüyle verir..

....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irem27
    irem27's avatar
    Dişi

husnuweb bunu yazdı:
    -----------------------------

ODTÜ ABD'nin hediyesi onu biliyorum.

Hatta kampüsün üstten görünümü, namlusu Rusya'ya çevrilmiş silah şeklinde.

Bunlardan başka İTÜ, Yıldız, İstanbul üniversiteleri desek, onlarda Osmanlı zamanında kurulmuş.

Hadi Hacettepe geldi aklıma. Onuda üniversite yapan adam İhsan Doğramacı'dır.

Şimdi bana söyleyin bu devlet üniversite eğtimi adına ne yapmış?

-----------------

Arkadasimizin bu sozlerini bir baska benzer konuda buldum .

There was an irem come unto the earth,born in the holy land of Pennsylvania,raised in the mystical east of Allentown.She believed she had the power to help herself and all mankind,so that others saw her power and came to her to be healed of their troubles and their many diseases.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Subtitle
    Subtitle's avatar
    Erkek
    irem27 bunu yazdı:

HannibALgan ,Orneginiz cok guzelmis , iki tane ekip kuralim bir tanesi elinde mikrofon ile kamera Turkiye'deki veya herhangi bir musluman ulkedeki kadinlara sira ile entrepreneur nedir diye sorsunlar,buna ancak egitimli kadinlardan dogru cevap gelir,digerleri ise ay ne bileyim diyeceklerdir.Ayni soruyu musluman olmayan ulkelerden istediginiz ulkeye gidip sorun icecek dunyasinin koka kolasi nasil biliniyorsa is dunyasinda da ayni sekilde bilinen entrepreneur nedir sorusuna yolda yuruyen siradan vatandaslarin bile pekala cok kolaylikla cevaplayabildiklerini gorebiliriz.

Bana gore Turklerin muzmin yarasi uzmanlasamamak degildir ,Turklerin muzmin yarasi dindir.

Cunku cift tarafli korelasyonu varken ekonomik guc yukselir ve iman azalir,su anda da zaten yuksek imanli ve dusuk gelirli toplum yaratilmistir.Ogrendikce imana sekte vurmasi korkusu ile 'fani dunyaya ehemmiyet vermemek'' diyerek imana kiymet vermeyi tercih ederler,abuk subuk seylere inanirlar,oysa insanlarin ezici cogunlugu baska seylere de inanmayi marifet bilen insanlardir.

En basta yanlis egitim verdikleri icindir .Gelisime yarari olmayan birer egitim sistemine sahiptirler cunku din eksenli sorgusuz,ezberci,dayatmaci ve arastirmasiz egitimleri vardir.

Cunku musluman ulkelerde 100 kisiden yalnizca 40 i okuma yazma bilir , herkesin okur yazar oldugu tek bir musluman ulke bile bulunmamaktayken bu musluman ulkelerdeki insanlarin yuzde ellisi ilkokul mezunudur,universite bitirebilenlerin sayisi ise ancak yuzde ikidir.

Musluman ulkelerin amaci din disi dusunemeyen,cemaate  bagli,elestiriye kapali,yeni seyleri sentezleyemeyen,gecmisle yasayan,gelecegi 'insallah' laflariyla kurtarma derdinde olan nesil yetistirmektir.Musluman ulkeler gelecek yuz yillarda gelisebilirler mi ? elbette hayir.

Gezegenimizde 1,5 milyar musluman vardir , dunyada kisi sayisina gore oranlarsak 1 museviye karsin 100 musluman vardir ,son 100 yil icinde yahudiler sadece bilimsel alanda 104 nobel odulu kazanirlarken 1,5 milyar musluman insallah kazaniriz derken neden bu buyuk nufus zar zor ancak uc kere kazanabilmistir ?

Yahudiler bile her cocuga ve her gence kaliteli egitim verirler , Tahribatta iste bu yuzden sorgulayici konular tepki aliyor,cunku her gun daha da uzaklastirilmak istendiginiz kaliteli egitim turu; sorgulayici(teslimiyetci degil),yaratici (bilgi uretmek,bulmak)arastirici (ezberci degil)dir,muslumanlar ise kalitesiz ve ezberci egitim ile devam ederler , 15 hiristiyan cogunluga sahip ulkedeki okuma-yazma orani yuzde yuzdur,yani onbes ulkede okuma-yazmasi olmayan tek kisiye rastlamak mumkun degildir.

Turkiyenin muzmin yarasi uzmanlasamamak degil , kultur,sanat,giyim-kusam,bilim,futbol haric spor nedir bilmez nesiller uretilirken bundan pay almak istemesidir ,son olarak Napolyonun bir sozunu hatirlayalim , din siradan insanlari sessiz tutmak icin mukemmel bir seydir.

Napolyonun kim olduğunu öğren önce, mason locasına üye olduğunu felan da öğren. Ama önce masonları öğren. Nedir bu adamlar, in midir, cin midir. Yahudilerin inandığı kitapların da masonlarla alakasını araştır. Sonra müslümanlığın hangi aşamalardan günümüze geldiğini araştır. Bunu yaptıktan sonra müslümanlığın ağzında çiğnediğin din kelimesinden fazlası olduğunu anlamakta gayret göstermiş olursun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Subtitle bunu yazdı:
    irem27 bunu yazdı:

Napolyonun kim olduğunu öğren önce, mason locasına üye olduğunu felan da öğren. Ama önce masonları öğren. Nedir bu adamlar, in midir, cin midir. Yahudilerin inandığı kitapların da masonlarla alakasını araştır. Sonra müslümanlığın hangi aşamalardan günümüze geldiğini araştır. Bunu yaptıktan sonra müslümanlığın ağzında çiğnediğin din kelimesinden fazlası olduğunu anlamakta gayret göstermiş olursun.

Bu operanın amk öncelikle...

Dini tartışmaya girmek istemiyorum. O yüzden iki şey sormak istiyorum sadece. Sonra konu beni için kapanıyor.

1) İslam neden eleştirel, sorgucu ve nesnel düşünmeyi yasaklıyor? Neden kuşkucu bireyler örtülü afaroza tabi tutuluyor?

2) Dogma nedir ve bu dogmaların islamla ilişkisi nedir?

Saygılar

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Birşeyde uzmanlaşmak bir hayat riskidir aslında arkada güvenebileceğim maddi bir destek olmalı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Humanka
    Humanka's avatar
    Dişi

Türkiye Otomotiv sanayisinde önde gelen ülkelerden biri , ki zaten dış ticaret gelirimizin en büyük payını otomotiv sektörü karşılıyor. Bunun dışında  senin ima ettiğin "yoğun yoksunu körün öksüzü Türkiye" imajınıda pek inandırıcı bulmuyorum. Evet Türkiye Tarım alanında kendisine yeten sayılı ülkelerden biri yalnız 1950'den bugüne nüfusun sektörlere dağılımını incelediğimizde tarım sektöründen sanayi ve hizmet sektörüne doğru korkunç bir büyüme sürecine girdiğimizi görebiliriz.

Türkiye her ne kadar iç politikada berbat durumda olsa da etrafımızı takkeli siyasetçiler sarsa da Türkiye dış politika da sözünü geçiren en önemli ülkelerden biri konumunda. Uzmanlaşma konusuna gelecek olursak. Bence uzmanlaşma çağına yavaş yavaş geçiyoruz. Tübitak , aselsan gibi kurumlarımız vargücüyle çalışıyor.
    Ayrıca bilmem farkındamısınız ama Türkiye artık kendi savaş gemisini üretebilen sayılı ülkeler arasında.

Ben kendimizi küçük görme taraftarı değilim. Geçmişte yaşamak elbette doğru değil ama biz Orta Asya'dan beri tüm ırklara diz çöktürmüşüz , 2000 yıl dünyanın baş aktörlerinden biri olmuşuz. Bence yeniden olma yolunda ilerliyoruz. 

Habsburg hanedanının hükmü sona erdikten sonra Almanya ve İtalya sanayisini epey geç tamamladılar. Fakat sonra öyle bir düzen kurdular ki iki dünya savaşında da ayrı ayrı hezimete uğramalarına rağmen kısa zamanda yeniden ayağa kalktılar. Bizim bu kadar hızlı şahlanmamızı beklemek zaten ütopik ve komik olur. Çünkü biz Türkler hiçbir zaman kendi ülkemizin huzuru için başka ülkelere pençelerimizi geçirip sömürmedik. 

+ ilgili arkadaşa söylüyorum bunu. " Şunu öğren ,bunu araştır, bunu yap, şunu et" diye laf kalabalığı ile konular tartışılmaz. Napolyon'un mason olduğunu da youtube'daki sahtekarların yaptığı 2-3 video dan öğrenmedin mi ? Ya bazı insanlar var , öyle bir konuşuyorlar ki sanırsın tevrat'ı hatmetmiş , mason localarına girip çıkmış , sanırsın fransız devlet arşivlerine girip Napolyon'u oradan araştırmış . Çok komik buluyorum. Madem bişeyleri tartışacağız komik olmayalım en azından.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Humanka bunu yazdı:

Türkiye Otomotiv sanayisinde önde gelen ülkelerden biri , ki zaten dış ticaret gelirimizin en büyük payını otomotiv sektörü karşılıyor. Bunun dışında  senin ima ettiğin "yoğun yoksunu körün öksüzü Türkiye" imajınıda pek inandırıcı bulmuyorum. Evet Türkiye Tarım alanında kendisine yeten sayılı ülkelerden biri yalnız 1950'den bugüne nüfusun sektörlere dağılımını incelediğimizde tarım sektöründen sanayi ve hizmet sektörüne doğru korkunç bir büyüme sürecine girdiğimizi görebiliriz.

Türkiye her ne kadar iç politikada berbat durumda olsa da etrafımızı takkeli siyasetçiler sarsa da Türkiye dış politika da sözünü geçiren en önemli ülkelerden biri konumunda. Uzmanlaşma konusuna gelecek olursak. Bence uzmanlaşma çağına yavaş yavaş geçiyoruz. Tübitak , aselsan gibi kurumlarımız vargücüyle çalışıyor.
    Ayrıca bilmem farkındamısınız ama Türkiye artık kendi savaş gemisini üretebilen sayılı ülkeler arasında.

Ben kendimizi küçük görme taraftarı değilim. Geçmişte yaşamak elbette doğru değil ama biz Orta Asya'dan beri tüm ırklara diz çöktürmüşüz , 2000 yıl dünyanın baş aktörlerinden biri olmuşuz. Bence yeniden olma yolunda ilerliyoruz. 

Habsburg hanedanının hükmü sona erdikten sonra Almanya ve İtalya sanayisini epey geç tamamladılar. Fakat sonra öyle bir düzen kurdular ki iki dünya savaşında da ayrı ayrı hezimete uğramalarına rağmen kısa zamanda yeniden ayağa kalktılar. Bizim bu kadar hızlı şahlanmamızı beklemek zaten ütopik ve komik olur. Çünkü biz Türkler hiçbir zaman kendi ülkemizin huzuru için başka ülkelere pençelerimizi geçirip sömürmedik. 

+ ilgili arkadaşa söylüyorum bunu. " Şunu öğren ,bunu araştır, bunu yap, şunu et" diye laf kalabalığı ile konular tartışılmaz. Napolyon'un mason olduğunu da youtube'daki sahtekarların yaptığı 2-3 video dan öğrenmedin mi ? Ya bazı insanlar var , öyle bir konuşuyorlar ki sanırsın tevrat'ı hatmetmiş , mason localarına girip çıkmış , sanırsın fransız devlet arşivlerine girip Napolyon'u oradan araştırmış . Çok komik buluyorum. Madem bişeyleri tartışacağız komik olmayalım en azından.

Merak ettiği bir husu sormak istiyorum; Aynı ülkede mi yaşıyoruz?

Otomotiv sanayisininde iyi olduğumuzu söylemişsiniz ama bir ayrıntıyı unutmuşsunuz. Ülkemizde otomotiv sanayisi mevcut ama bu MONTAJA dayalı bir sanayidir.  Yani aracın motorunu, iskeletini, süspansiyonunu filan biz üretmiyoruz. Sadece vidalarını sıkıyoruz.

Tarım konusunada anlam veremedim. 2001 krizine kadar önemlli sanayi-tarım ürünleri olan buğday, pamuk, tütün, fındık, çay, zeytin, ayçiçeği gibi bir çok ürünün tohumlamasını, ekimini, hasatını biz yapıp yetmediği yerlerde %10-15 arasında bir ithalat yapıyorduk. 80-90 arası için konuşuyorum. Daha öncesinde ise yani 70'lerde filan (tabi bunda o gün ki Türkiye'nin nüfusu, tarım nüfusunun şehir nüfusundan fazla olması etkilidir) tarımsal ihracak yapmaktaydık. Ancak günümüz Türkiyesinde bir çok ürünü ithal etmekteyiz. Durumu lehimize çevirmek için Tohum ve Gen araştırmalarına büyük bütçeler ayırılarak Türkiyenin iklimine, toprak yapısına ve ihtiyacına göre tarımsal ürünlerin tohumları üretilmeli. Amasya elması sadece Amasya bölgesine hastır ama Ege'nin iç kesimlerinde Arjantin elması denilen büyük, yeşil ve mayhoş tadı olan elmalar üretiliyor. İki tür elmanında pazarda yeri vardır. İyi bir planlama ile Amerikada uygulanmakta olan Çiftlik Sistemini kırsal bölgelerde aktif hale getirmeli, bu sayede daha doğal, sağlıklı ürünlerin çiftlik çevresine ve sanayiye entegre edilmesini sağlayabiliriz. Bunun için çiftçilerin eğitilmesi, teknik desteklerin sağlanması ve en önemlisi finans açısından devlet eliyle yönlendirilmesi gerekmektedir. 

İç politikamız ne kadar kötüyse dış politikasızlığımızda o kadar berbat durumdadır. Oryantalist bir politikamız var. Yapabildiğimiz en uzun soluklu plan 5 yıllık kalkınma planı... Bu yüzden bu konuda ekstra birşey söylemiyorum.

Şu at üstünde, kılıç elinde edebiyatlarını bırakmak lazım. Türkler bir çağı açıp bir çağı kapattı, doğru. Peki sonra? Bu konuda beim bir teorim var. Kabul edersiniz veya etmezsiniz bilmiyorum. Bana göre ortaçağda ki Türk figürü, geriye doğru bir seyir göstererek ortaçağda ki avrupalıların durumuna geldi. Yani Rönesans sırasında Avrupa Türkleşti, Türkler ise Avrupalılaştı. O döneme kadar Türklere itaf edilen ''çalışkanlık, dürüstlük'' gibi erdemler ve bu erdemlerin kaynağı olan eserler Avrupaya geçerken, Avrupaya has olan özellikler olan ''tembellik, adam kayırma, dini suistimal'' gibi öğeler Türklere bulaştı. Bu tarihin en büyük AIDS vakasıdır.

Habsburg henadanlığı sırasında da Almanya güçlü bir sanayiye ve bu sanayiyi besleyecek sömürgelere sahipti. Habsburg hanedanlığının son bulmasıyla birlikte serbest ekonomik modeli Almanyada da uygulamak isteyen girişimciler ve sermayedarlar bugün ki gelişmiş ağır sanayinin temellerini attılar. Yahusi sermayesi ile şişmiş ekonomi, yine Yahudi girişimcilerin hisseleri olan fabrikalar ardı ardına yükselmeye başladı. Dikkali olunması gereken husu şu. Almanların kurdukları sanayi sistemi tren, vagon, demir-çelik, mühimmat sanayisiydi. Ürettikleri silahları ve zehirli gazları I. ve II. Dünya Savaşlarında kullandılar. Nasyonalistlerin Almanyada ki iktidarları sırasında Yahudi sermayedarlara el çektirildi ve Hitlerin ilk yıllarında Almanya ekonomisi küçüldü. Yahudiler sermayeleri, değerli eşyaları ile Almanyayı terk ettiler. Bir kısmı ise daha sonra almak üzere paralarını altına çevirip belirlenen yerlere gömdüler. II. Dünya Savaşından sonra kurulan İsrail devletinin çok kısa bir sürede sayılı ekonomik güçlerden biri haline gelmesinin sebebi de budur. Almanya'dan aldıkları tazminat ve topraklarının altında kendilerine ait altınlar...

Konu uzar da gider. Velhasıl kelam; şu yüzyılda Türk demek, çalışmadan para kazanmak isteyen, kahvede okey oynayan, şehit haberlerinden sonra feysbuk profiline Türk bayrağı koyup tatmin olan, para kazanmayı ve para harcamasını bilmeyen insan demektir. Nokta.

Saygılar

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

HannibALgan bunu yazdı:

Dini tartışmaya girmek istemiyorum. O yüzden iki şey sormak istiyorum sadece. Sonra konu beni için kapanıyor.

1) İslam neden eleştirel, sorgucu ve nesnel düşünmeyi yasaklıyor? Neden kuşkucu bireyler örtülü afaroza tabi tutuluyor?

Saygılar

Hocam birinci soruna yanıt olarak, İslam aslında eleştirel yaklaşımı destekler, fakat ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki islam anlayışındaki çarpıklıklar sonucu böyle bir şey ortaya çıkıyor. İman'ı ikiye ayırırlar Taklid-i İman ve Tahkik-i İman diye. Taklid-i İman aileden gelen gelenek görenek gibi olan bir iman şeklidir. Taklit adı üstünde.. Ama asıl olan Tahkik-i imandır ki bu sorgulamayı araştırmayı üzerinde düşünmeyi gerektirir. Bir insanın gerçekten bir şeye inanması için kafasında soru işareti kalmamalıdır. Tahkik-i İman da bunu amaçlar zaten :)

Yukarıda irem'in yazdıklarına binaen de gene aynı şeyleri söylicem. Din değildir insanları cahil bırakan, dini yanlış algılamaktır. Yüksek lisansını doktorasını amerikada tamamlamış zibille makale yayınlamış bunun yanında 5 vakit namazını kılan ramazanda orucunu tutan bir sürü akademisyen tanıyorum. Suçu dine değil dinin yanlış anlaşılması için uğraşan dangalaklara atmak gerek..

Ayrıca her ne kadar sevmesem de kendilerini İran bir müslüman ülke olarak dünya siyaset ve teknolojisinde gayet söz sahibi bir ülke..

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

NmC bunu yazdı:

HannibALgan bunu yazdı:

Saygılar

Hocam birinci soruna yanıt olarak, İslam aslında eleştirel yaklaşımı destekler, fakat ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki islam anlayışındaki çarpıklıklar sonucu böyle bir şey ortaya çıkıyor. İman'ı ikiye ayırırlar Taklid-i İman ve Tahkik-i İman diye. Taklid-i İman aileden gelen gelenek görenek gibi olan bir iman şeklidir. Taklit adı üstünde.. Ama asıl olan Tahkik-i imandır ki bu sorgulamayı araştırmayı üzerinde düşünmeyi gerektirir. Bir insanın gerçekten bir şeye inanması için kafasında soru işareti kalmamalıdır. Tahkik-i İman da bunu amaçlar zaten :)

Yukarıda irem'in yazdıklarına binaen de gene aynı şeyleri söylicem. Din değildir insanları cahil bırakan, dini yanlış algılamaktır. Yüksek lisansını doktorasını amerikada tamamlamış zibille makale yayınlamış bunun yanında 5 vakit namazını kılan ramazanda orucunu tutan bir sürü akademisyen tanıyorum. Suçu dine değil dinin yanlış anlaşılması için uğraşan dangalaklara atmak gerek..

Ayrıca her ne kadar sevmesem de kendilerini İran bir müslüman ülke olarak dünya siyaset ve teknolojisinde gayet söz sahibi bir ülke..

İslamda var olduğunu düşündüğün taklidi ve tahkiki iman üzerine düşüneli istersen biraz.

Müslüman bir ailede doğdun. Aklının erdiği yaşa gelmeye başladın. Kendini, aileni soruyorsun filan. Bu arada annen, baban belli günlerde ibadet ediyor. Görüyorsun. Baban cuma günü elini tutup cumaya götürüyor, neyin nasıl yapıldığını onu seyrederek taklid ediyorsun. Okula başlıyorsun. 4. sınıfta bir öğretmen sana islamı anlatıyor. Sureler ezberlettiriliyor, taklidi olarak derste namaz kıldırıyor. Hayat bu ya ramazan ayı oluyor, herkes senden oruç tutmanı bekliyor. Hastasın filan tutmuyorsun ya belli belirsiz gözler üstünde. Neyse birgün şunu düşünürsün illa ki. Lan ben neye inanıyorum? Kim için ibadet ediyorum. Buna göre kutsal kitabını okursun, diğer kitapları, muhalif yazarları vs. Sonra ailen sana bunları düşünmemen gerektiğini, ondan korkman ve ona sığınman gerektiğini söyler...

Senin örneğini verdiğin akademisyenleri biliyorum. Üniversitede de benzer biri vardı. Zaten ben artık böyle adamları şlaaak diye bulabiliyorum. Odasında namaz kılar, BAZI öğrencilerine nasihatlar ederdi. Derste kendisine soru sormamdan nefret ettiğini biliyorum. Çünkü onun düşünmediği, düşünmek istemediği gerçekleri sorardım kendisine. Aynı soruyu sanada sorabilirim. Eğer sizin inancınızda ki allah sizi cehenneme atmayacak olsaydı yine günahlardan kaçarmıydınız? Yaptığınız ibadetler ile iddia ettiğiniz gibi cennette sefa sürecek olmanızın organiz bir bağı var mıdır? 

Saygılar

Toplam Hit: 3766 Toplam Mesaj: 34