folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversite Mezunu Vs Alaylı Yazılımcı

Üniversite Mezunu Vs Alaylı Yazılımcı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Alıntılayarak cevap yazacaktım fakat yazılar falan uzadıkça kafalar karışıyor diye düşünüyorum. O yüzden maksimum seviyede kısa tutacağım:

==========

Örnekler yanlış olabilir, onların bıraktıkları okul harvard ama senin ki 3 katlı üniversitecik olduğu için sen o üniversiteyi bıraksan ne olur ya da sen 4 katlı üniversiteye bile hiç giremedin ki.. falan filan...

Aktarılmak istenen: "Daha iyi bir alternatifiniz varsa okul şart değil"

==========

Sadece bi imza..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı

Alıntılayarak cevap yazacaktım fakat yazılar falan uzadıkça kafalar karışıyor diye düşünüyorum. O yüzden maksimum seviyede kısa tutacağım:

==========

Örnekler yanlış olabilir, onların bıraktıkları okul harvard ama senin ki 3 katlı üniversitecik olduğu için sen o üniversiteyi bıraksan ne olur ya da sen 4 katlı üniversiteye bile hiç giremedin ki.. falan filan...

Aktarılmak istenen: "Daha iyi bir alternatifiniz varsa okul şart değil"

==========

Mesela babalarımızın hazır kurulu düzende aylık 10-15k+ getirisi olan bir iş olsa bu ülkenin gençlerinin %95'i okumaz.  Hep söylemişimdir , para kazanmak , iyi bir hayat yaşamak için okumaya kesinlikle gerek yok , tabi burada ki okumak diplomadan kasıt değil , ama kör cahil olupta aylık 30-50k kazanan dönerciler , bmw ye binen türkçe konuşamayanlar , 2 liranın peşine düşüp bilgisayara şeytan işi diyen milyoner inşaatcılar var bu ülkede ve dünya da. tabii ki iyi bir alternatif varsa okul şart değil 

Roark tarafından 30/Nis/19 17:27 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    sandman 
    PcK0 bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=7ovfoT_lQr4

İlla ki yarıda bırakanlar ve izlemeyenler olacaktır. Diyor ki: "daha iyi bir alternatifiniz varsa okul şart değil". Arşimet, Mark Zuckerberg gibi insanları örnek veriyor, "bu insanlar okula gitmediler çünkü daha iyi alternatifleri vardı" demek istiyor. Benimde sonuna kadar katıldığım bir mesele bu.

Bu insanları örnek veriyorsa baya hata yapıyor.

Arşimet, dönemine göre baya eğitimli biri
    https://archimedesphilosopher.weebly.com/education-and-family-status.html

As a boy, Archimedes had a good education  As a teen, he traveled to Alexandria  Egypt, which was known as the "Intellectual Center of the World". He was taught by students of Euclid, who was another Greek mathematician. In Alexandria, Archimedes studied physics, astronomy, and mathematics. He was sent there by his father, Phidias, who wanted Archimedes to not be involved in the war, and to get a better education.

Türkçesi ...

Sorunun sahibine gelirsek; bu aslında kariyerinde ne yapmak ve nasıl ilerlemek istediğinle alakalı. Bundan 10 yıl önce söyleseydin belki üniversite o kadar önemli değil derdim ama an itibariyle belli konularda matematik bilgisi ve teknik eğitim, kritiklik kazandı. Veri bilimi, OT(???√)/IT sistemlerinin ... .

1)İşe ilk girişte sıfır tecrübeli birini alıp yetiştirelim dediğimizde üniversiteli seçilir
    2)Yöneticilik(^^D` sana gülmüyorm) gibi kısıtlı terfi pozisyonlarında başa baş durumlarda üniversiteli tercih edilir

....

Edit: Arşimet için yinede okula gidilmediği düşünülebilir ama o dönemin **^zengin ve soylu adamları^** çocuklarını özel hocalar ve mentorlarla eğitiyor. Okul kavramı bizim şu anda düşündüğümüz gibi bir kavram değil. O sebepten Arşimet okula gitmedi demek doğru bir önerme değil.

(Hoşuma gittiği için alıntıladım.) 

konu dışı olacak ama aklıma takıldı ;

İsim yapmış, geleneği olan bir üniversiteden standart(ortalama ) dereceyle mezun olmuş bir öğrenci mi ? Yoksa,

Kıytırık, yeni açılmış yada rural çevrede yada ilde, bir üniversitede Derece yapmış, Ekstradan iyi de bir kişisel Portföy`e( yada PortFolyo'ya) sahip bir öğrenciyi kıyasladığınızda,

Tercihiniz hangisinden yana olur @SandMan? hazır bulmuşken ik'larda senin gibi mi düşünür?

sadece merak.

Pozisyonuna, adamına, organizasyona hatta o anda bütçeme göre bile değişiyor. Yani Odtü'den Türkiye dereceli çocukta aldık, ortama üniversitelerden çok iyi kendini geliştirmiş adamda oluyor,

ama şunu bilmek lazım hırslı çocukların ve zorlu derslerin olduğu yerlerde ortamala bir öğrencinin gösterdiği efor, bir çok üniversitenin derecelisinden yukarıda. (*** bu cümleye göre kural olarak yinede fark oluyor diyorsun yani)

Tercihimizi ama tuttup okula göre yapmıyoruz mülakatta sorduğumuz sorulara göre.

Mesela ben bir kaç şeye bakıyorum.

1)Verdiğim senaryoya nasıl yaklaşıyor. Bir teknik ,bir de ilişki sorusu soruyorum.

Teknik soruda problemi anlamak için bana neler soruyor, nasıl yaklaşıyor, ben eleştirdiğim zaman ne tepki veriyor gibi konulara bakıyorum her zaman doğru çözümü vermeselerde oluyor.

İlişkide daha çok kendi yaşadığım bir problemi anlatıyorum; örnek bir yazılımcı seni aradı ve sisteme root yetkisi istedi ne yaparsın veya şirketler/müşteriler sana danışmadan bir çözüm mimarisiyle geldiler kendilerine nasıl yaklaşırsın

2)Kendini geliştirmek için ne yapmış; mesela gecen yıl yeni mezun alımlarına girdim, her çocuğa ne istiyorsun diye sorduğumda çoğu veri bilimcisi/yapay zeka konusunda çalışma vs dedi. Peki dedim bunu desteklemek için ne yaptın? Genelde cevap işte ders aldım vs şeklindeydi.
    Sadece biri edx'den kurslara bakıyorum, deep learning etkinliklerine katıldım vs... zaten onu almak için oy verdim.

3)BT Mimarisi veya danışmanlık rolleri için biraz usluba, tavırlara bakıyorum. Karşısında ki kişiyi etkiliyebiliyor mu? Sunum ve dinleme yeteneği nasıl

IK'ya gelince onlara çok kızmayın, anahtar kelimeleri biz onlara veriyoruz, bunların geçtiği CV'leri arayın diye, sonra görüştükten sonra görüşme notlarını okuyup beğendiklerimizi bire bir görüşmeye çağırıyoruz.

Bazı kıdemli mimar ve yönetici pozisyonlarında direk IK ile görüşülür.

1,2,3 hoşuma gitti. 

RitmFarbRacourci tarafından 02/May/19 18:48 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Avcilar
    Avcilar's avatar
    Erkek

Türkekip setini hazırlayan Hakikat Oruçoğlu da alaylıydı.Bir defasında kendisiyle devasa bir portal işinde anlaştım(2008 sanırım), tıkandığı noktalar oluyordu.Belki de projenin alanında benzersiz fonksiyonlar gerektirmesi sebep oluyordu ama sonuç itibariyle bir şekilde öznel alternatifler üretebiliyordu.

Avcilar tarafından 02/May/19 21:30 tarihinde düzenlenmiştir

Light Rock Fishing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Ula @RoArk sabah sabah yine tebessüm ettirdin. ^^,

YT video güzelmiş; ' Bedri Rahmi EyüpOğlu ~: Oğlum Mernuş, üç dil bileceksin, üçünde de En iyi küfür'ü edeceksin. '

Hangi konuydu hatırlayamadım ama @Avcilar seninde şu cümlen hoşuma gitti; " Her iki tarafında Zencisiyim. " neyse @AbdullahAzad'ın konuya bir uğrayayım. 

RitmFarbRacourci tarafından 03/May/19 09:01 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek

Evet dışarıdan yazılımı öğrenip yazılımcı olan çok insan var ama ben yine de üniversitede alınan diplomanın çok etkisi olduğunu gördüm. Hatta iyi üniversitelerde okuyanlar ya yurdışında ya da gireceği işi onlar seçiyor. Kurumsal firmalarda genelde diplomaya bakılır. Alsa bile mühendise verdiği maaşın çok daha azını veriyor. 7 yıldır yazılım sektöründeyim. Sakarya bilgisayar mühendisliğini bitirdim ama şimdiki aklım olsa bir sene daha bekler tekrar sınava girerek daha yüksek bir üniversiteye giderdim. 

Birçok firmada ilanları açarken bile yazıyor şu üniversite mezunları başvuru yapsın diye. Evet alaylı olarak da bir yerlere gelinebilir ama bence iyi bir üniversteden mezunsan sıkıntı çekmeden iş, kazanç sağlarsın kendine

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

üni mezunu değilseniz iş bulma ihtimaliniz çok düşük. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek

Hocalar hepinizin mesajlarını ayrı ayrı okudum. Sonuç olarak sınava hazırlanmaya karar verdim önümde 14 ay kadar bir süre var 2020 dgsye hazırlanmayı planlıyorum. Hedefim ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği. 25 yaşından sonra aşağısının beni keseceğini düşünmüyorum.

Açıkçası şu an için maddi sıkıntım yok freelancer olarak tr seviyesinin çok yukarısında kazanıyorum böyle de gider diye düşünüyorum.

Ancak kendimi geliştirme isteğim okumaya itti. İçimde kalacağına denemek istedim.

Tüm cevaplar için çok teşekkür ederim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    biany bunu yazdı

Hocalar hepinizin mesajlarını ayrı ayrı okudum. Sonuç olarak sınava hazırlanmaya karar verdim önümde 14 ay kadar bir süre var 2020 dgsye hazırlanmayı planlıyorum. Hedefim ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği. 25 yaşından sonra aşağısının beni keseceğini düşünmüyorum.

Açıkçası şu an için maddi sıkıntım yok freelancer olarak tr seviyesinin çok yukarısında kazanıyorum böyle de gider diye düşünüyorum.

Ancak kendimi geliştirme isteğim okumaya itti. İçimde kalacağına denemek istedim.

Tüm cevaplar için çok teşekkür ederim

Ne yaptınız hocam? Hallettiniz umarım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

okuma, yaz.. daha karli.. 

Toplam Hit: 8099 Toplam Mesaj: 61
yazılım üniversite alaylı yazılımcı