folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversite Mezunu Vs Alaylı Yazılımcı

Üniversite Mezunu Vs Alaylı Yazılımcı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fly_on_the_shit
    fly_on_the_shit's avatar
    Erkek

bundan 10-15 sene once sorunun cevabi kesinlikle alayli olurdu. cunku programlama cok az bilinen bir seydi, alayli biri kesinlikle kendi ilgi ve merakindan olaya sarmis oldugu icin genelde iyi programciydi.

son 5 yilda ayyuka cikan yazilim ogrenin, cocuklar yazilim ogrensin, endustri yarak.0, yapay zeka vs goygoylarindan dolayi sikini sallasan alayli yazilimciya carpiyor.

su anda ise eleman alcak olsam kesinlikle tanimadigim bir alayliyi secmem, siradan uni mezunu adami da secmem, top 5-10 uniden mezun adami secerim, cunku en azindan iq'su biraz daha yuksek aldigi egitim biraz daha iyidir (ortalamada).

Copyright (c) 2012
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    JPriest bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı
    Pisibaliqi bunu yazdı

kesinlikle okuma gerek yok bu ülkede çöpçü mühendisten fazla kazanıyor , okumak vakit ve para kaybından başka bişey değil

Üniversitede bir sikim yapmamış sadece derslerine çalışmış mühendisse evet haklısın. Ha evet biraz okumuş çabalamış bir mezunsa min 4-6k ile başlangıç yapılabiliyor.

@by_tet'e katılıyorum eğer yazılımcıysan nema problema okuma. Ama mühendislik istiyorsan derine ineceğim, işin temelini öğreneceğim dersen illa okumana gerek yok(Bence). Binlerce kaynak var öğrenebilirsin merak etme, okulda öğrettikleri öğrenciler de bunları öğreniyor fakat sektöre girdiklerinde bunu burda kullanalım diyemiyorlar. Eğer düzgün bir okulda okumayacağım sadece diploma diyorsan boşuna zaman kaybetme. Lafım sadece diploma olsun yha kafasında takılan aslında bu işi sevmeyen insanlar içindir bu arada. Eğer meraklıysan internetten mühendislik konularını öğrenebilirsin aksi halde okusan kafana zorla soksalarda malesef olmuyor. Mutlu olmuyor insanlar görüyorum her gün.

PC Mühendisliği konusunda benim için sıralama
    *  IYTE
    * GTÜ
    * ODTÜ
    * İTÜ
    * Boğaziçi & Bilkent & Sabancı
    * KTÜ & SAÜ

Not: Alaylıyım fakat yazılımcı değilim.

GTÜ'nün o kadar yukarıda olmasına şaşırdım açıkçası. Bana sorsalar çöp derdim, o kadar yukarıya yazmazdım.
    Ayrıca buraya bir repo bırakayım, okulu zaman ve para kaybı olarak gören ama oradaki verilen eğitimden de faydalanmak isteyenler için:

https://github.com/ossu/computer-science

Hocam bir GTU mezunu ve 3-4 sene kadar orada Ar-Gor olarak calismis birisi olarak baya iyi bir universite oldugunu soyleyebilirim. Kontenjan artisi ve sistem degisikliginden dolayi puanlari dusmustu ama su an ruzgari aldi arkasina yardiriyor :)
    Fikir vermesi acisindan bilg muhendisliklerinin siralama degisimi grafigini buraya birakayim.
    https://i.hizliresim.com/8633Nd.jpg

Ayrica bilg muhendisligindeki akademik kadrolarina da bakmani tavsiye ederim, bolumde inbreeding neredeyse 0 ve hocalarin buyuk bir kismi amerika doktorali isini bilen insanlar :)

Dediğim gibi, şaşırdım bizim okulun o kadar yukarıda olmasına. En azından Enes'in sıralamasına. İstanbul Üniversitesi de oralarda olmayı hak ediyor.
    Konuyu zaten baltaladık bari arada şunu sorayım. O paylaştığın grafikte Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi çok dikkat çekiyor. Nedir o okulun olayı? O kadar yüksekten başlayıp sonra bir anda çakılması vs, bilen var mı?

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı

Dediğim gibi, şaşırdım bizim okulun o kadar yukarıda olmasına. En azından Enes'in sıralamasına. İstanbul Üniversitesi de oralarda olmayı hak ediyor.
    Konuyu zaten baltaladık bari arada şunu sorayım. O paylaştığın grafikte Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi çok dikkat çekiyor. Nedir o okulun olayı? O kadar yüksekten başlayıp sonra bir anda çakılması vs, bilen var mı?

Sence hocam? :)

Abdullah Gül'ün hükümet ile arasının bozulduğu zamanlara denk geliyor başlangıcı :) İnsanlar risk almak istemiyorlar sanırım.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seyhzade
    seyhzade's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    JPriest bunu yazdı

Abdullah Gül'ün hükümet ile arasının bozulduğu zamanlara denk geliyor başlangıcı :) İnsanlar risk almak istemiyorlar sanırım.

Bu okuldan tanıdıklar var. Bu okul ilk açıldığında tüm pc bölümüne burs ve laptop (macbook olabilir)  veriyor. Daha sonra kesiyor. Çünkü millet laptopu almak için okula girip, laptopu satıp, okulu bırakanlar filan olmuş. 

Önce hayaller ölür sonra insanlar...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    kadircankaya bunu yazdı
    NmC bunu yazdı
    JPriest bunu yazdı

Bu okuldan tanıdıklar var. Bu okul ilk açıldığında tüm pc bölümüne burs ve laptop (macbook olabilir)  veriyor. Daha sonra kesiyor. Çünkü millet laptopu almak için okula girip, laptopu satıp, okulu bırakanlar filan olmuş. 

Oha

İşe bak.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Benim değinmek istediğim konuda şu ; Her hafta 10 tane konferans ilanı okuyorum okul panolarında arkadaş 1 tane de programlama nedir , mobil programlama , veritabanı vb normal konular yok. Herkes yapay zeka , makine öğrenmesi , bulanık mantık , karanlık fabrikalar , endüstri 4.0 , cloud servisler , sanallaştırma konusunda konferans veriyor. 

Sanırım bizim konferans verenlerden hiç normal mobil/web/api vb programlama ile uğraşan yok diyorum arkadaş bir kişi de yapay zeka anlatmasın , ML , AI deli gibi konferans veriyorlar. Eğer ki ülkede bu kadar yapay zekacı  ve bu konferanslara deli gibi gidip sertifika ile instagram hikayesi atanlar bu işi biliyor ve bu kadar büyüyorsa , normal programcıların sonu geldi mi demektir :)

yapay zeka ilgisini çekmeyen yapay sinir ağları ile uğraşmayan , bulanık mantık ya da makine öğrenmesi alanında çalışmak istemeyen kişilere programcı olamazsın mı denilecek..

EK :  big-data , veri madenciliği bunları da unutmayalım :D 

Roark tarafından 23/Eki/19 15:51 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Benim değinmek istediğim konuda şu ; Her hafta 10 tane konferans ilanı okuyorum okul panolarında arkadaş 1 tane de programlama nedir , mobil programlama , veritabanı vb normal konular yok. Herkes yapay zeka , makine öğrenmesi , bulanık mantık , karanlık fabrikalar , endüstri 4.0 , cloud servisler , sanallaştırma konusunda konferans veriyor. 

Sanırım bizim konferans verenlerden hiç normal mobil/web/api vb programlama ile uğraşan yok diyorum arkadaş bir kişi de yapay zeka anlatmasın , ML , AI deli gibi konferans veriyorlar. Eğer ki ülkede bu kadar yapay zekacı  ve bu konferanslara deli gibi gidip sertifika ile instagram hikayesi atanlar bu işi biliyor ve bu kadar büyüyorsa , normal programcıların sonu geldi mi demektir :)

yapay zeka ilgisini çekmeyen yapay sinir ağları ile uğraşmayan , bulanık mantık ya da makine öğrenmesi alanında çalışmak istemeyen kişilere programcı olamazsın mı denilecek..

EK :  big-data , veri madenciliği bunları da unutmayalım :D 

Hangi ünidesiniz hocam?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    JPriest bunu yazdı

Bazi burslari cok iyi rakamlar, basarili insanlar bir yere kadar "para icin katlanilir" diye dusunup sonra ayilip degmeyecegine karar vermis olabilirler.

sigara değil, balık olan.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

sistem de  alanda okuyan da  okumayan da bir sünya kişi var alanda okumak ya da  okumamak önemli olan kendini pazralayabilecek kadar  geliştirebilmek 

https://www.youtube.com/watch?v=WH0ivXbve1U

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

sistem de  alanda okuyan da  okumayan da bir sünya kişi var alanda okumak ya da  okumamak önemli olan kendini pazralayabilecek kadar  geliştirebilmek 

https://www.youtube.com/watch?v=WH0ivXbve1U

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
Toplam Hit: 8165 Toplam Mesaj: 61
yazılım üniversite alaylı yazılımcı