Yeni Başlayanlar İçin Programlama E-Kitabı Yazıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Başlık biraz kötü oldu ama açıklamaya çalışayım. Daha önce söylediğim gibi bir şeyler yapmak istedim ama zaman bulamamıştım, şimdi ara ara böyle bir şey yapmaya karar verdim. Her taraftan bir kirli ses geliyor ve insanların çoğunun kafası karışıyor ve bir sürü insan bir şekilde beni bulup ayın soruları tekrar tekrar soruyorlar.. Belki genel olarak internet aleminde de işe yarar bir şeyler yazmak istiyorum ve bunu tahribat.com a ithafen her hangi bir çıkar amacı olmadan yapmak istiyorum.

Yaklaşık 12-13 yıldır yazılımla uğraşıyorum (ilk başladığım dil qbasic ve yaptığım iş paralel port kontrolü). 8 yıldır da bu işi profesyonel bir şekilde yürütüyorum diyebilirim. Ağırlıklı olarak freelance olarak çalıştım ama yerli ve yabancı firmalarda da çalıştım ve şuan da yine isviçre de bir firmada mobil yazılım geliştiriyorum. Yıllarca da bir çok forumda insanlara yol göstermeye çalıştım.

Bunları söylememin amacı tecrübelerimi düzgün bir şekilde insanlarla paylaşmak. Çünkü çok türden insanla karşılaştım aşağı yukarı yeni başlayanların profilini biliyorum, genellikle kafaları çok karışık olup nereye saldıracağını bilemeyenlerdir ve böyle olunca da daldan dala atlayıp zaman kaybediyorlar ve en sonunda bırakıyorlar bu işi.

Yapacağım iş buradaki konuya tezat teşkil ediyor. Artık Herkesin Programcı Olması Sorunsalı  ama oyun oynanacağına üretimden yanayım. Tabi gerçekten kaliteli işler çıkarılmalı, bir sürü muhasebe programları türevleri varken yenisin yapmanın anlamı yok.

Bu konuyu açmamın sebebi, yazılıma başlamak isteyip de karar veremeyen arkadaşlarımızın buna sebep olan sorunlarını yazması, keza bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar da bilgilerini paylaşabilirler. Kafamdaki bazı başlıklar şöyle

•  Algoritma Nedir, Öğrenilmesi Ne Demektir, Korkulacak Bir şey midir
    •  Yabancı Dil(ler) in Önemi 
    •  Matematik Bilmenin Yazılım Geliştirmede Etkisi
    •  Sektöre Yönelik Çalışma
    •  Çabuk Öğrenilebilecek Diller
    •  Profesyonellik İçin Uygun Diller
    •  Hobi Amacına Yönelik Diller 
    •  Akademik Eğitim Almanın Önemi
    •  Öğrenme Stratejisi
    • Alanlara Göre Programlama Dilleri Hakkında Bilgi (Örneğin: Masaüstü Yazılım Geliştirme için Uygun diller hakkında bilgi )

Yukarıdaki sıralama ile yazmayacağım, temel şeylerden girip ileriye doğru gitmeyi hedefliyorum.  Mümkün mertebe kategorileştirmeye çalışacağım, böylece herkes istediği kategoriye yoğunlaşabilecek ve aynı zamanda genel bilgi sahibi olacak.

Bu işi ciddiye aldığım için böyle bir konu açmayı uygun gördüm. İki sayfa yazıp bırakma derdinde değilim. Akademik kurallara uygun şekilde yazacağım ama dili daha hafif olacak ve zevkle okunabilecek bir şeyler çıkarmak istiyorum. LaTeX ile yazacağım e-kitabı.

Üssteki konulara ek olarak tavsiye ettiğiniz şeyleri, tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Teşekkürler

unbalanced tarafından 06/Haz/15 22:28 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Bu kitap yazma konusunda ilk adım olabilir.

Bir kaç makale ile başlar sonra kitaba dönüşebilir.

Kitabının girişinde,

Giresun Üniversitesi mezunu mühendis yazacağına İsviçrede yüksek yapmış n tane proje geliştirmiş bir çok kişiye destek vermiş gbi uzunca bir tanıtım yazısı yer alır.

Piyasada çok var böyle ne hikmetse çokta tecrübesi olmayan adamlara kitap yazdırılıyor. 

Ben olaya böyle bakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

makale değil de kitap yazacağım hocam :) ama kaç sayfa çıkar bilmiyorum, LaTeX de kitap şablonu üzerinde çalışacağım. Şimdi konuları toparlamam lazım ve parça parça yazacağım. Benim ne yaptğım çok önemli değil yani reklam yapmak gibi bir derdim yok zaten o yüzden isim v.s. kullanmıyorum .. Sadece dediğim gibi insanlara yol göstermek niyetindeyim.Çünkü ciddi anlamda yolunu kaybetmiş çok insan var, bilgisayar mühendisliği okusa bile ne yapması gerektiğini bilmeyenler de var.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Çok iyi bir karar olmuş bence çok dua alırsın hocam :) Gerçekten aklımız karışık..

Buarada scribus var onu da incele kitap dergi broşür için ben onu baya kullanmıştım 5-6 sene olmuştur çok kullanışlıydı şimdi çok daha iyidir.

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Güzel fikir hocam takipteyim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@by_TET, teşekkürler hocam incelerim, wiki tarzı bir şey sanırım bu

@Aress, eksik gördüğün noktaları söylersen daha iyi olur hocam. Muhakkak ki gözden kaçırdığım şeyler vardır. Hani bu konu da olsa iyi olur diyebileceğiniz şeyler

unbalanced tarafından 06/Haz/15 13:34 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hacı ne yalan söyleyeyim bence gereksiz.Çünkü o soruların 497285 tane cevabı var internetde.Her programlama bloğunda,forumda millet zaten bunları yazıyor.Bide sen böyle bir kaynak yazarsan 497286 tane kaynak olmuş olur.Öbür kaynakları okumadan başkalarına soran adamlar senin kaynağınıda okumadan yine millete sorarlar.

Bence eğer daha yararlı bişey yapmak istiyorsan bildiğin tahribat için ileri düzey bir java yada hangi dili biliyorsan onun anlatımını yap 10 dakikalık 5-6 video şeklinde.Yada bir proje yap bu zaman zarfında örnekle.Çok daha yararlı olur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Yolun açık olsun ne zaman başlayıp ne zaman bitireceksin tahmini olarak,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

unbalanced  hocam  benimde bu konularda usta olduğum söylenemez oyüzden yazarsan bende bişiyler öğrenebilirim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@u235, bu kitaptan sonra öyle bir düşüncem daha var ileri seviye bi konuda yazmak. Ama bu kitabın faydalı olacağı düşüncesindeyim. Senin bahsettiğin onlar sadece birer yazı ve detaylı bir araştırma yok. ben daha çok bilimsel yaklaşıp ciddi ciddi bir kitap yazmayı düşünüyorum. Yani araştırmalar v.s. yapacağım bu konuda.. Bahsettiğin kaynaklarda sadece 3-5 paragraf yazıyordur en fazla. Ayrıca diğer yerlerde olmasa bile sadece tahribat da bile bu yeterli olur. Bu tarz soru soranlar elbette olacaktır ama kaynak olarak yazdığım şey verilebilir, çünkü çoğu kişi aynı şeyleri yazıyor ve işin kötüsü yeni başlayan birisi de uzmanlık tavsiyeleri verebiliyor.

@Robinson_Crusoe, bugün başlamayı düşünüyorum hocam, ne zaman biteceği hakkında fikrim yok. Ama 1 ay içinde bitirmeyi düşünüyorum. Ara ara yazacağım :) artık alıştım makale yazmaya, o yüzden sıkıcı gelmez bir de sevdiğim bir konu.

@Aress, hocam başlıkları yazdım ya yukarıda, orada eksik gördüğün şeyler olursa söyleyebilirsin. Yani demem o ki, o başlıklar seni doğru bir dil seçmeye, yazılımı başlatmaya yetecek mi? Şu konuyla ilgili de bir şeyler yazsan kafamda soru işareti kalmaz diyebileceğin şeyleri yazabilirsin

unbalanced tarafından 06/Haz/15 13:44 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slim_38
    slim_38's avatar
    Erkek

Hocam ileri düzey anlatımlar bence de daha güzel olur daha çok ilgi çeker

Münferidin münasıbı mükafatından mütefekkir olandır
Toplam Hit: 4902 Toplam Mesaj: 52
e-kitap yeni başlayanlar için programlama