İnternet Nedir?

    Renegadealien'ın Notu : Döküman, internet ile yeni tanışan kişilere bazı temel bilgiler vermek amacı ile yayınlanmıştır. Dokümanın tamamında; internetin tanımı, internetin sağladığı temel hizmetler, internet bağlantısı için gerekli olan şeyler, internet explorer ve kullanımı, web programlama dili temelleri, E-mail hizmeti ile Haber gruplarının tanımları, kullanımı ve açıklamaları yer almaktadır. Yeni başlayanların ve bazı temel bilgilerin eksikliğini hisseden herkezin okuması gereken bir döküman...
DERS 1: INTERNET NEDİR?

    I. INTERNET NEDİR?

    Internet'i bütün bilgisayar kullanıcılarının bağlanabileceği ve yararlanabileceği bir genel bilgisayar olarak tanımlayabiliriz. Bağımsız bir komite tarafından desteklenmesi,

    Telefon hatları aracılığıyla bağlanılabilmesi ve bilgi alışverişi için kullanılması Internet'in yaygın kullanılmasına neden olmuştur.

    1980'li yıllarda, Amerika'da yalnızca sınırlı sayıda bilgisayar birbirine bağlamak ve doküman paylaşımını sağlamak için kullanılan Internet ağı, bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Hatta 2005 yılında Internet üzerinde yapılan E-ticaretin boyutlarının da 1 Tirilyon USD olacağı beklenmektedir.

    Biraz daha tarihe bakacak olursak, Internet'in kökleri, ABD'de ünlü Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ARPA (Advanced Research Projects Agency) adlı kurum tarafından 1969 yılında geliştirilen ARPANET ağına dayanmaktadır. Ancak o zamanlar amaç, E-ticaret ya da kumar oymak değil tabi ki. Ana amaç, belli yerler arasında özel amaçlı bir iletişim ağı kurmaktı.

    Türkiye'de ise ilk olarak 1992 yılında ODTU ve TUBİTAK tarafında oluşturulan TR-NET adlı bir proje ile Internet kullanımına başlandı.

    A. KÜRESELLEŞME VE TEKNOLOJİ

    Bence, küreselleşme ve teknolojinin yaşamımıza damgasını vurması, Internet gibi online bilgi alışverişini sağlayan bir teknolojinin kısa zamanda kabul edilmesine yol açtı. Örneğin bir ürünü yurt dışından almak ya da bir konuda araştırma yapıp, dünyanın bir ucundaki kaynaklara ya da kişilere erişmek gibi.

    Bu arada bilgisayarların yaygınlaşması ve özellikle 1980'den bu yana gelişen kişisel bilgisayarlar ve kişisel alanda  bilgisayar kullanımı Internet'in kullanımını artırdı. Özellikle, E-ticaret, oyun, eğlence ve eğitim açısından bakarsanız, Internet'in çok iyi bir araç olacağı açıktır.

    Bir komite tarafından yönetilen Internet ağı, teknoloji olarak ANSnet omurgasına dayanır. Bu omurgaya diğer kıtlarda EBONE, EUROPENet gibi ağlar destek olur.

renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.

Tarih:
Hit: 3451
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.