İnternet Nedir?

DERS 3: INTERNET’e BAĞLANMAK

    I. INTERNET BAĞLANTISI

    Dial-Up Connection: Genellikle kişisel bir bilgisayardan Internet’e bağlanmak için bilgisayarınıza takılı modem aracılığıyla yapabileceğiniz bir dial-up bağlantı kullanılır.

    Dial-Up (çevirmeli) bağlantı bir telefon aracılığıyla sağlanır. Aslında bağlantı temelde şöyle işler; Internet servis sağlayıcının size verdiği numarayı bilgisayarınız arar. Ardından sisteme giriş için gerekli kullanıcı adı ve parolası sizin tarafınızdan ya da yapılan tanımlamalarından girilir ve böylece Internet’e bağlanılmış olur. Bu arada donanım olarak ek bir birim olan Modem kullanılır. Modem sayesinde bilgisayarın telefon hatları üzerinde iletişim kurması sağlanır.

    Bağlantının bir telefon araması olarak gerçekleştirilmesinin ardından devreye Internet üzerinde gezmek için (sörf yapmak da denir) gereken programlar girer. Internet adreslerinin taranması için Internet Explorer© gibi tarayıcı programlar kullanılır.

    Internet’e bağlanmak için değişik tekniklerin, yöntemlerin olduğunu göreceğiz. Bunlardan bazıları; leased line (kiralık hat), Kablo TV, X.25, ISDN ayrıca şirket içindeki network üzerinde (LAN) Internet’e bağlanmak gibi gelişmiş bağlantılar da kullanılabilir. Ancak bu bağlantılar daha çok kurumsal amaçlıdır. Pahalı ve yüksek kapasitelidir. Kişisel kullanım için Dial-Up bağlantı yeterlidir.

    ISDN HATTI Nedir?: Günümüzde sayısal ve hızlı bağlantılar olarak sık duyduğumuz ISDN bağlantıları özel sayısal (dijital) hatlar üzerinden gerçekleştirilir. Hızları 64 KBit/s ile 128 KBit/s arasında değişen bu hatlar özel ISDN modemleri ile kullanılır. Tabi bu hatların ücretleri de yüksektir. Bu arada daha yeni bir teknoloji olan ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) hatları kiralanmaya başlanmıştır. ADSL sistemi sayesinde mevcut telefon hattı üzerinden daha da hızlı bağlantı sağlamaktadır. ISDN ve ADSL bağlantıları için de kurumsal amaçlı olduklarını söyleyebiliriz.

    A. INTERNET'E NASIL BAĞLANILIR?

    Evinde bir kişisel bilgisayara sahip olan kişiler Internet'e nasıl bağlanır ve Internet'ten nasıl yararlanırlar?

    1. ISP (Internet Service Provider). Internet Servis Sağlayıcılar olarak adlandırılan bu kuruluşlar. Kişiler öncelikle bir ISP'den aldıkları kullanıcı adı ve şifresiyle Internet'e bağlanırlar. Bu bağlantı ISP firmaları (Örneğin Superonline gibi) tarafından belli bir ücret karşılığında satılır. Örneğin abonelik ücreti olarak aylık 30 Milyon TL gibi.

    2. Modem. ISP tarafından verilen kullanıcı adı ve parolasını aldık. Ancak bilgisayardan Internet ağına bağlanmak için modem aygıtı ve telefon hattı gerekir. Modem bilgisayarda hazır olan ya da sonradan eklenebilen bir donanımdır. Modem sayesinde telefon hatları aracılığıyla Internet'e bağlanılır. Bu nedenle ISP size bağlantı için çevireceğiniz  bir telefon numarası verir.

    3. İşletim Sistemi: Bilgisayarımızda bulunan işletim sistemi, Internet'e bağlanmamızı sağlayacak şekilde (çevirmeli ağ- dial up connection) olmalıdır. Örneğin Windows işletim sistemleri. İşletim sistemi üzerinde ayarlamalar yapılarak Modemin kullanılması ve ISP'den alınan telefon numarası çevrilebilmelidir.

    4. Intertnet'e bağlanıldı. Her şey tamam. Ancak, Internet üzerindeki Web sitelerinin ve Web sayfalarının görülebilmesi için bir tarayıcıya (browser) gereksinim vardır. Bunu da işletim sistemi sağlar. Örneğin yaygın kullanılan Internet tarayıcısı Internet Explorer'dır.

renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.

Tarih:
Hit: 3451
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.