folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder 12 Ya Da 15 Ay "Herkes Er Olacak"

12 Ya Da 15 Ay "Herkes Er Olacak"

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tiesto
    Tiesto's avatar
    Erkek

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ileride de tek tip askerlik mesajını verdi. 4 yıllık fakülte mezunu herkes er olarak askerliğini yapacak.

Asteğmenlik kalkıyor, herkes er olacak

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘’Bedelli askerlik yok’’ diyerek ileride de tek tip askerliğe geçileceği yönünde mesaj vermesi, TSK’daki yeni konsept çalışmalarını da gözler önüne serdi.

Yapılanmanın tamamlanması ile birlikle, yedek subaylık tamamen kalkacak. Herkes 12 ya da 15 ay erlik yapacak. Takım komutanı ihtiyacını, yedek subaylar yerine, sözleşmeli subaylarla karşılanacak.

2008’in Mayıs ayından itibaren 6 komando tugayına artık yedek subaylar alınmıyor. Aralık 2009’dan itibaren de erler alınmayacak. Bu 6 tugay tamamen subay astsubay ve uzman erbaşlardan oluşacak. Böylelikle terörle mücadelede görev alan tamamen profesyonel yaklaşık 9 bin 500 kişilik bir birlik oluşacak.

TEK TİP ASKERLİK
    TSK, zaman içerisinde “Profesyonel askerlik ile mecburi askerlikten oluşan bir sisteme” geçecek. Daha önce tümen-alay esasına dayalı olan kuvvet yapısını, tugay-tabur esasına çevrildi. Subay ve astsubaylarına ilaveten uzman erbaş sistemi ile de profesyonel orduya geçişte mesafe kaydedildi.

Profesyonel ordu çalışmaları tamamlandığında, zorunlu askerlik hizmeti de tek olacak. Yedeksubaylık ve kısa dönem erlik kaldırılacak. Herkes celp dönemlerindeki ihtiyaca ve yükümlü sayısına göre, 12 ya da 15 ay erlik yapacak. Yurt dışındakiler için dövizli askerlik devam ederken, yurt içinde ancak her celp döneminde askere alınacak yükümlü sayısı, ihtiyaç duyulandan çok ise bedelli askerlik gündeme gelecek. Genelkurmay, bugünkü şartlarda 2013 yılına kadar bedelli askerliğin gündeme gelmeyeceğini hesaplıyorlar.

KONSEPT DEĞİŞİYOR
    TSK’daki reform çalışmalarının ilk aşaması askerlik süresinin kısaltılması ve profesyonel ordu faaliyetleri oldu. 18 aylık uzun dönem askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 12 aya, 8 ay olan kısa dönem askerlik süresi de 6 aya indirildi. Artık er ve erbaşlara bazı birliklerinde görev verilmiyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma özel harekât taburları, 5'i Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1'i Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı komando tugayları, Sabit konuşlu iç güvenlik taburları ve Destek unsurları tamamen profesyonellerden oluşacak. İç güvenlik ve komando taburlarında görev alacak erler, Eğirdir Dağ ve Komando Okulunda eğitilecek. Profesyonel olacak 6 komando tugayının her biri yaklaşık 1600 personelden oluşacak.

Ceza : Ben Rapin Oğluyum. Sagopa Kajmer : Benim öyle Bir oğlum yok.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mtz
    mtz's avatar
    Erkek

Olay sosyal acidan mantikli ancak ekonomik acidan pek islemsel degil.

son gunlerde bu askerlik konusunda hep birseyler duyuyoruz bakalim sonunda neye karar verecekler.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

ne güzel işte adil olsun herşey.

bedelli askerliğin çıkmamasıda çok iyi olur çıkmasın arkadaş herkes gitsin adam gibi yapsın helal olsun başbuğa

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blue_moon
    Blue_moon's avatar
    Erkek
    iyiki zamanında yapmış gelmişim askerliğimi artık askerlik gibi bir derdim yok :|

Mülk Allahındır, Adalet Mülkün Temelidir (Hz.Ömer)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elminster
    elminster's avatar
    Erkek

askere gitmeyi de GURURLA  bekliyorum, kısa dönem ya da uzun dönem 15 ay ya da 1 sene fark etmez. O borç ödenecek.

Alnımın akıyla hiç Dert adletmeden bitireceğim kısmetse...

Teyzesi defterdar olan fayton ile damda dolaşır...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    valla kimse askere koşa koşa gitmez amirim... :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elminster
    elminster's avatar
    Erkek

Tnrsk bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam genelde herkes disiplin konusunda sorun yaşadığından, askere gittiği zaman sudan çıkmış balık gibi oluyorlar o katı disiplinde.

tabi kim ister o kadar sıkı denetimi, o kadar sıkı yönetilmeyi değil mi. her zaman derler ya asker insanı olgunlaştırır diye.

kimilerine gidenlerden duydukları zor geliyor ondan koşa koşa gitmiyor herhalde :)...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    ben pardon filminden bi spoiler mı derler alıntı mı derler ondan vermeye çalıştım :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    geberlan
    geberlan's avatar
    Erkek
    iyi la 15 ay askerlik yabcam kurtluom buralardan :D

vueeey ula hava patliiy ula gök delinuiii
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blue_moon
    Blue_moon's avatar
    Erkek

elminster bunu yazdı:

Tnrsk bunu yazdı:

her zaman derler ya asker insanı olgunlaştırır diye.

askerlik insanı olgunlaştırdığı filan yok. ben de yaptım o askerliği. sadece birilerinin çıkarlarına hizmet ediyorsun birilerinin köleliğini yapıyorsun o kadar. daha çok psikoloji bozuyor askerlik. İlk sordukları şey meslek. sivilde yaptığın bir işin aynısı varsa orada seni oraya koyuyolar durmadan dinlenmeden çalış ne bir teşekkür ne bir ücret hiçbirşey yok yediğin laf cabası seni insan yerine koymuyor komutanlar "nası olsa alt tarafı asker ne olacak" diyorlar. evlerini taşırken seni çağırıyorlar adamın evinin kapı kilidiği değiştirmeye bile, bozulan prizinin yerine yenisini takılmasına bile askeri çağırıyorlar. ellerinden bişey gelmiyor. Anlayacağın kimse askerliği babasının hayrına yapmıyor. bir an önce aradan çıksın borç ödensin diye. Allahın izniyle ben gittim geldim bitirdim. Allah herkese kazasız belasız bitirip gelmeyi nasip etsin inşallah

Mülk Allahındır, Adalet Mülkün Temelidir (Hz.Ömer)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elminster
    elminster's avatar
    Erkek

Blue_moon bunu yazdı:

askerlik insanı olgunlaştırdığı filan yok. ben de yaptım o askerliği. sadece birilerinin çıkarlarına hizmet ediyorsun birilerinin köleliğini yapıyorsun o kadar. daha çok psikoloji bozuyor askerlik. İlk sordukları şey meslek. sivilde yaptığın bir işin aynısı varsa orada seni oraya koyuyolar durmadan dinlenmeden çalış ne bir teşekkür ne bir ücret hiçbirşey yok yediğin laf cabası seni insan yerine koymuyor komutanlar "nası olsa alt tarafı asker ne olacak" diyorlar. evlerini taşırken seni çağırıyorlar adamın evinin kapı kilidiği değiştirmeye bile, bozulan prizinin yerine yenisini takılmasına bile askeri çağırıyorlar. ellerinden bişey gelmiyor. Anlayacağın kimse askerliği babasının hayrına yapmıyor. bir an önce aradan çıksın borç ödensin diye. Allahın izniyle ben gittim geldim bitirdim. Allah herkese kazasız belasız bitirip gelmeyi nasip etsin inşallah

hocam ben birazda başka yönden bakıyorum aslında. askerlikte alakasız işleri, hamballıkları hep askere yaptırıyorlar diyorsun da benim fikrim birazda bu askerleri ezebildiğine ezmek için bilerek yapılıyor şeklinde.

sonuçta askerde olan insanın hiçbirşeye itiraz etmemesi istenir. katıksız verilen emir yerine getirilmelidir.

herhangibir olağanüstü hal olsun, ya da savaş çıktığı vakit bütün askerlerin en kötü şartlarda bile çalışması beklenir. işte bu şartlar da birazda ona hazırlık benim görüşüm.

ama bir yandan da ampül takmak, eşya taşımak, mıntıka temizliği adı altında komple dağın otlarını yolma gibi gereksiz görülen işler aslında tamamen sinirlerin yıpratılıp karşılığında sükuneti sağlamaya alıştırmak gibi bir amaç güdüyor.

kim ki bu kadar saçma görevleri yerine getiremez ya da itiraz ederse zaten savaşta ya da tehlike anında emirleri hiç mi hiç dinlemez. tabi yine benim görüşüm...

Toplam Hit: 6467 Toplam Mesaj: 42