folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder 3 Mayis Türkçülük Günü

3 Mayis Türkçülük Günü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Türkçülğü 3 Mayıs olaylarına, ırkçılığa ve nihayetinde nasyonel sosyalizm mantığında komunizm/sosyalizm karşıtlığına indirgeyen sizsiniz.

“Türk milliyetçisiyiz, fakat memleketimizde ırkçılık prensibinin düşmanıyız...

Türk milliyetçiliği içinde vatan çocuklarının temiz ülkülü ve vatan fikirli olarak birbirine dayanan sağlam bir millet olması, erişilmez ve yanlış bir hayal değildir.

Bunun doğru bir fikir ve erişilir bir hedef olduğunu, elle tutulur ve gözle görülür neticeleriyle tamamıyla alıyoruz.

Şimdi insaf ediniz. Türk vatandaşı yetiştirmek için bütün iyi şartları özünde toplamış olan bu feyizli yolu bırakır da ırkçıların milleti binbir parçaya ayıracak fesatlı ve nifaklı zehirlerine cemiyeti kaptırır mıyız?

Turancılık fikri, yine son zamanların zararlı ve hastalıklı gösterisidir. Bu bakımdan Cumhuriyet’i iyi anlamak lâzımdır...”

@Baturay_Turkmen

Mirsaid Sultangaliyev sizin gibileri görse, ben bunlar için mi uğraştım derdi.

Bence

"Burada kendimden bahsetmeyeceğim,çünkü hiçbir zaman miliyetçi olmadım ve olmayacağım."

"Ben herhangi bir zaman milliyetçi oldum mu? Hayır ve hayır."

Derdi...

iyibu! yeniden..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Türkçülğü 3 Mayıs olaylarına, ırkçılığa ve nihayetinde nasyonel sosyalizm mantığında komunizm/sosyalizm karşıtlığına indirgeyen sizsiniz.

“Türk milliyetçisiyiz, fakat memleketimizde ırkçılık prensibinin düşmanıyız...

Türk milliyetçiliği içinde vatan çocuklarının temiz ülkülü ve vatan fikirli olarak birbirine dayanan sağlam bir millet olması, erişilmez ve yanlış bir hayal değildir.

Bunun doğru bir fikir ve erişilir bir hedef olduğunu, elle tutulur ve gözle görülür neticeleriyle tamamıyla alıyoruz.

Şimdi insaf ediniz. Türk vatandaşı yetiştirmek için bütün iyi şartları özünde toplamış olan bu feyizli yolu bırakır da ırkçıların milleti binbir parçaya ayıracak fesatlı ve nifaklı zehirlerine cemiyeti kaptırır mıyız?

Turancılık fikri, yine son zamanların zararlı ve hastalıklı gösterisidir. Bu bakımdan Cumhuriyet’i iyi anlamak lâzımdır...”

@Baturay_Turkmen

Mirsaid Sultangaliyev sizin gibileri görse, ben bunlar için mi uğraştım derdi.

Marksist ve bolşevik olduğunu defaatle belirten Galiyev Kuvva-i Milliye hareketini de kesin bir dille eleştiriyordu şimdi biz Gazi Paşa Hz.'ne sırt mı çevireceğiz?

Galiyev'i eğip bükebilir ve kendinize yeni bir "Sosyalist Turancılık/Türkçülük" yaratabilirsiniz fakat burada mühim olan Galiyev'in çevresinde gelişen ile Türkiye'de gelişen Türkçü hareketler tamamen birbirinden bağımsız ve farklıdır.

Yusuf Akçura, Sadri Maksudi, Gaspıralı İsmail, Cafer Seydahmet Kırımer, Nihal Atsız, Ziya Gökalp vd. birçok farklı ekol de çıkartılabilir.

Burada mesele karşıt görüşe bok atmak yahut atmamak değil güya kendince "bilimsel" iddialar ile aşı karşıtlığı yapan bir dallamayı "çok güzel yazmış Türkçüler baksın da görsün" çizgisine itelerseniz alacağınız cevap da net olacaktır.

İdeolojik bir zeminde tartışma yürütülecek ise ve siz burada bir saf olarak Soner Yalçın'ı örnek gösteriyorsanız afedersiniz ama götümle gülebilirim buna.

Türkçülük biri ya da birilerinin tekelinde değil, Galiyev'in çizdiği çizgide ilerlemek isteyen de yukarıda saydığım isimlerin çizgisinde ilerlemek isteyen de olacaktır fakat emin olun hiçbiri sizin gibi trollük yapmıyor.

3 Mayıs, Türkiye'deki Türkçü hareketin belki de ilk defa idam sehpasına sürüklendiği durumdur, İsmet Paşa'nın da 19 Mayıs nutkunda "siyasi" olarak yaptığı söylemler dönemin şartları ile değerlendirilebilir.

Anakronizm diye bir şey var belki duymuşsunuzdur, bırakın herkes rahat uyusun ve bırakın ki Soner Yalçın gibi bir bilim düşmanı dallamadan bir şeyler öğrenmeyelim.

Allah Türktür.
Toplam Hit: 6807 Toplam Mesaj: 73
türkçülük