3000 Liralık Gimbalı 150 Liraya Halletmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    PsychoDawn bunu yazdı

Yapamazsınız.
    Çekim senaryosu yapın gimbal gereken sahneleri arka arkaya koyun ve gidip gimbal kiralayın.
    (öğrencilik yıllarından tecrübeler)

nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz hocam. kimin neleri yapabileceğini nasıl bilebilirsiniz?

Film mi çekeceksin yoksa gimbal mı geliştireceksin? ikisi farklı işler.
    Zaten teknik olarak ürünü geliştirmenin maliyeti halihazırda bir gimbal fiyatının üzerinde olacak.
    Film çekmek istiyorsam gider gimbal alırım/kiralarım yok ben gimbal üreticisi olucam diyorsan ona göre yatırım yaparım
    Tabiki çok iyi bütçelerde spesifik sahneler için özel cihazlarda geliştirilebilir. bkz: Rocky Balboa-Steadicam, Star Wars-Dykstraflex Motion Control, Matrix-Bullet Time, Barfly-Kino Flo Lighting Systems vb...

En iyi markarın high end modelleri bile doğru düzgün çalışmıyorken... 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PsychoDawn bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    PsychoDawn bunu yazdı

Yapamazsınız.
    Çekim senaryosu yapın gimbal gereken sahneleri arka arkaya koyun ve gidip gimbal kiralayın.

nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz hocam. kimin neleri yapabileceğini nasıl bilebilirsiniz?

Zaten teknik olarak ürünü geliştirmenin maliyeti halihazırda bir gimbal fiyatının üzerinde olacak.
    Film çekmek istiyorsam gider gimbal alırım/kiralarım yok ben gimbal üreticisi olucam diyorsan ona göre yatırım yaparım
    Tabiki çok iyi bütçelerde spesifik sahneler için özel cihazlarda geliştirilebilir. bkz: Rocky Balboa-Steadicam, Star Wars-Dykstraflex Motion Control, Matrix-Bullet Time, Barfly-Kino Flo Lighting Systems vb...

adam tutup gimball üretim hattı açıcam demiyo ki. senin kafadan bakarsak insanlar kasa da toplamasın, bilgisayarcı mı olacaklar , gitsinler hazır sistem alsınlar sadece

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    rakkoc bunu yazdı

Hocam videoyu izledim, biraz da atlayarak izledim gerci. Gördüğüm borulari birleştirmede bir sey göstermemiş. Senin bunlari birleştirirken araya bir yapıştırıcı sürmeni öneririm. ani hareketlerde bu borular çıkar. Kameranin başına tatsız şeyler gelebilir. Ben benzer bir seyi eşime yapmayı düşünüyordum. Ben kamerami ona takmam diyince vaz geçtim.

bunlar tesisat borusu hacı, kaynak makinasıyla bunları ısıtıp uçlarını eritip birbirine kaynatıyosun, bi daha istesen de çıkmıyor

bak şu alet, o yandaki yuvarlak şeyler ısınıyo, borunun kalınlığına göre bi tarafın dışını bi tarafın içini ısıtıyosun sonra sokuyon iç içe sıcakken 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Hocam videoyu izledim, biraz da atlayarak izledim gerci. Gördüğüm borulari birleştirmede bir sey göstermemiş. Senin bunlari birleştirirken araya bir yapıştırıcı sürmeni öneririm. ani hareketlerde bu borular çıkar. Kameranin başına tatsız şeyler gelebilir. Ben benzer bir seyi eşime yapmayı düşünüyordum. Ben kamerami ona takmam diyince vaz geçtim.

bunlar tesisat borusu hacı, kaynak makinasıyla bunları ısıtıp uçlarını eritip birbirine kaynatıyosun, bi daha istesen de çıkmıyor

bak şu alet, o yandaki yuvarlak şeyler ısınıyo, borunun kalınlığına göre bi tarafın dışını bi tarafın içini ısıtıyosun sonra sokuyon iç içe sıcakken 

Yolbulucu doğru söylüyor, bizim evin tesisatlarını baba beyle bunla beraber yaptık. Kesinlikle sıfır üretimcesine sapa sağlam bir sistem oluyor. 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    PsychoDawn bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    PsychoDawn bunu yazdı

Yapamazsınız.

adam tutup gimball üretim hattı açıcam demiyo ki. senin kafadan bakarsak insanlar kasa da toplamasın, bilgisayarcı mı olacaklar , gitsinler hazır sistem alsınlar sadece

Bu gibmbalın hazır bir işletim sistemi olmayacak parçaları birleştirip usb den yazılım yüklemiyorsun bir gimbalın geliştirme maliyeti her türlü gimbalın kendisinden fazla tutar.
    en iyi markanın en iyi gimbalı bile sorun çıkartıyorken neredeyse bedavaya üreteceğin birşey hiç bir işe yaramaz bu kadar ucuza tam anlamıyla çalışabilen bir şey yapabilirse biri sipariş yetiştiremez tüm dünyaya.

Glidecam, Steadicam Merlin Gibi Stabilizer Modellerini Üretmeye Çalışmak Daha Mantıklı :) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    EricNorthman bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

bak şu alet, o yandaki yuvarlak şeyler ısınıyo, borunun kalınlığına göre bi tarafın dışını bi tarafın içini ısıtıyosun sonra sokuyon iç içe sıcakken. 

Yolbulucu doğru söylüyor, bizim evin tesisatlarını baba beyle bunla beraber yaptık. Kesinlikle sıfır üretimcesine sapa sağlam bir sistem oluyor. 

eşek ölüsü gibi bu alet ya. ^^`

ayaksız olanını kullandım da, bunun ağzındaki, karşılıklı siyah parça değişiyor mu. değişiyormuş. 

RitmFarbRacourci tarafından 19/Şub/21 03:20 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam video da bahsedilmemiş ama burada önemli olan kontrol algoritmaları ve yazılımı. Eğer gimbal için direkt olarak bir kontrolör devresi üretilmemişse o algoritmaları hesaplayan devreyi siz tasarlayacaksınız. fırçasız dc motor devresi takam da çalışsın demek işe yaramaz. Zaten gimbalin 1k küsur lira olmasının sebebi bu kontrol algoritmaları. Yaptığınız çalışma basit düzeyde kalırsa efektif olmaz. pid, pd veya daha iyisi fuzzy kontrolör kurulması gerkir.

Tabi ne kadar hassas olacak onu bilemem. Arduino'dan kontrol uyarlamasız yaptığınız basit algoritma en fazla sağa düşünce sola çevir vs boyutunda olacaktır.

ride or die..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    my4 bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

nedir son durum?

hocam ben sözelci adamım yapamadım açıkçası . 

hadi ya, merakla bekliyordum nası bişi ortaya çıkacağını.

bu arada yapamazsın diyen arkadaşlar var, millet 3d yazıcı ile drone yapıp, içine yazılımını da atıp uçuruyor, gimbal da pek ala yapılabilir.

youtube da DIY gimbal diye aratınca motorlu motorsuz birçok model yapılabileceğini görebilirsiniz.

goo.gl/qBNZmW
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    my4 bunu yazdı

merhaba müridler . kardeşimle bilim kurgu bir film yapmayı düşünüyoruz. diyalogsuz olacak. amaç kardeşimi video editörü olarak tüm dünyaya tanıtmak ve iş almasını sağlamak . çünkü tr de iş yok.

bunun için gimbal şart ama fiyatlar çok yüksek .

https://youtu.be/cjV-yDNdeOI 

bu videodan ilham olarak yapmak istiyoruz (1/ 800 gram kameramızın ağırlığı acaba sıkıntı olur mu ağırlıktan ) ama aklımda bir kaç soru işareti var .2/ öncelikle pvc su boruları nasıl birbirine oturuyor . yani 1 tam parmak boru , 3 çeyrek boruya oturabilir mi . çünkü videoda boruların çaplarından bahsetmiyor .

diğer bir soru brushless controller için https://www.direnc.net/5-12v-fircasiz-motor-kontrol-karti 

bunu alcam ama videoda 1.28 de görüldüğüm gibi 3/ bunu pile nasıl bağlarım ? alacağım kart doğru mu . şimdiden teşekkürler müridler . bu bittikten sonra herkes için youtube a videosunu atacağım . insanlar ucuza halletsin .

videodaki boruların çapları aynı

aynı çapta (parmakta) boru ve dirsek kullansan yeter.

PVC için konuşuyorum --->   1" dirsek iç çapı = 1" boru dış çapı

yapıştırıcı olarak tangit kullanabilirsin.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    my4 bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

nedir son durum?

hocam ben sözelci adamım yapamadım açıkçası . 

hadi ya, merakla bekliyordum nası bişi ortaya çıkacağını.

bu arada yapamazsın diyen arkadaşlar var, millet 3d yazıcı vasıtasıyla Drone yapıp, içine yazılımını da atıp uçuruyor, gimbal da pek ala yapılabilir.

youtube da DIY gimbal diye aratınca motorlu motorsuz birçok model yapılabileceğini görebilirsiniz.

sorma, geçen bu akıllı.tv'de kısa video'larda izledim. daha doğrusu kısa bir bölümüne denk geldim. 

adamlar, yetişkin insan boyutunda, jet itki'li ,delta kanatlı , bu fransız'ların Rafael dedikleri Uçakları, böyle Tarla'msı bir yerde veya buraya yakın Geniş bir yolun üstüne indirip-kaldırıyorlardı

Gerçi inişleri-kalkışları ama özelde İnişleri devamlı sıkıntılıydı. sürekli Kanat yada İniş takımlarından bir Parça kırılıyor. 

sadece Jet de değil, Helikopter, jet itki'li Yolcu Uçağı dahi vardı. hatta bir tanesi de bizim Red Arrow süpersonik jet'lerin görünümünde olan Birinde, hızlı düzlem değiştirdiği için Kanat'ını gövdeye bağlandığı yerden hava'da kırdı. yere helikopter gibi döne döne düştü. ^^` 

Havada dediğim de Yetişkin bir Kavak Ağacının en üst ucunu geçmez. bir de bu Yolcu ve Rafael jet'leri, çok yavaş hız'da uçuyordu. @@, 

çok azına yetiştim, çoğu Almanca konuşuyordu.

RitmFarbRacourci tarafından 19/Şub/21 12:20 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 6428 Toplam Mesaj: 41
gimbal