folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder 90 Lı Yıllardaki Atari Makinaları Nasıl Yapıldı Yazıldı

90 Lı Yıllardaki Atari Makinaları Nasıl Yapıldı Yazıldı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı

İstanbulda bazı barlarda arcade oyunları koyuyorlar. SF serisi felan bir yandan biranı yudumluyon diğer yandan arkadaşınla kapışıyorsun hoş oluyor.

şuraya da SF sevenlere chunli ken kapışmasında epic ken defans kombosu iliştirielim hem gözler dolsun hem keyifler yerine gelsin :W

https://www.youtube.com/watch?v=pS5peqApgUA

Ortaokuldayken pek oyunlara ilgi duymazken atari manyağı amcaoğlum sayesinde müptelası olduğum bilardo salonun dan atari salonlarına kaymışlığım olmuş hayıflanmışımdır yapanın ruhuna varsın çok okul servisi kaçırır otostop işini geliştirmiştik hey yıllar ken ryu dalsam .....

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Hey gidi Tekken hey

All I need is a possibility.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Ben bunu eve yaparım yalnız; tavladan iyidir.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Robinson_Crusoe bunu yazdı

Çocukluğum atari salonlarında geçti özellikle 90 yılların yeri benim için ap ayrıdır, o zamanlardaki arcede makinalar nasıl yapıldı oyun kartlarını görürdüm sadece entegreler dolu işte bunlar nedir bunlar nasıl yapıldı hangi ortamda geliştirildi hangi diller kullandı şimdiki bilgisayarlar o zamana göre uzay bilgisayarları gibi o zamandaki, arcade makinalarındaki görüntü kalitesini şimdiki pc lerde alamıyoruz,

Örnek bir arcade makina kartı,

https://www.ebay.com/itm/World-Cup-90-Tecmo-Jamma-PCB-Arcade-Game-Import-Japan-/273078616188

Seni bu tanıdım tanıyalı bu takıntın hobin var hocam bu yüzden seni severim sırf senin için bu saate araştırdım ve istediğin kaynağa ulaşmayı başardım :) tüm bilgi burada açık şekilde anlatılmış ve paylaşılmış link alta btc bağışı kabul ediyoz :D 10 15 tane atsan yeter

https://e-bergi.com/y/atari/

Mycity tarafından 07/Mar/18 02:32 tarihinde düzenlenmiştir

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bisqit in videolarını tavsiye ederim işin teknik tarafını merak edenlere https://www.youtube.com/user/Bisqwit

Özet geçeyim, eski atariler, gameboylar, game gearlar, nintendolar falan elinizdeki pcler gibi değil, içinde donanımsal olarak örneğin grafik 5 layerı oluyor. bunların kaymaları da donanımsal olduğu için maximum çözünürlükleri belli olduğu için yağ gibi kayıyorlar. Fakat donanım ile sınırlılar, yani ataride 6. layeri üstüne bindirmen imkansız.

Yine aynı şekilde mix edeceğin ses sayısı falan hep donanımla sınırlı. Cihazlar sadece belli firmanın belli jenerasyon oyunlarını çalıştıracak şekilde dizayn ediliyor, gidip dos yada windows kuramıyorsunuz üzerine.

Tüplü ekranlar zaten görüntüyü yayıyor, bu sebeple pixeller çok belirgin değil.

Eski dönemlerin yazılımcıları kesinlikle bugününkülerden daha iyi temellere sahipler. hem donanıma hem yazılıma hakimler, bu oyunların birçoğu inanılmaz optimizasyon gerektiriyor. Hatta quake 1 i yazan ekipten birinin daha performanslı karekök hesaplamak için farkında olmadan yeni bir matmatiksel teori bulduğu ortaya çıkmıştı.

HolyOne tarafından 07/Mar/18 09:01 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı
    Robinson_Crusoe bunu yazdı

Çocukluğum atari salonlarında geçti özellikle 90 yılların yeri benim için ap ayrıdır, o zamanlardaki arcede makinalar nasıl yapıldı oyun kartlarını görürdüm sadece entegreler dolu işte bunlar nedir bunlar nasıl yapıldı hangi ortamda geliştirildi hangi diller kullandı şimdiki bilgisayarlar o zamana göre uzay bilgisayarları gibi o zamandaki, arcade makinalarındaki görüntü kalitesini şimdiki pc lerde alamıyoruz,

Örnek bir arcade makina kartı,

https://www.ebay.com/itm/World-Cup-90-Tecmo-Jamma-PCB-Arcade-Game-Import-Japan-/273078616188

Adam zengin olunca atari salonlarında geçmesi normal. Bizde atari salonuna giderdik ama cebimizde jeton parası olmadığı için oynayanları izlerdik sadece. Elbette oynamışlığımız var. Bir kere Tekken de oyun sonu getirdim oyun bitti. Lan oyunu bitrdik işte bi daha oynat ölmedik ama yemedi atari adımı yazdım sona erdi. En güzeli de araba yarışıydı. Çok severdim onu. Param oldukça oynardım.

Böyle bişiydi. Tabi artık yaşlandık saçlar da beyazladı oyun moyun salonuda kalmadı tabi.

Desene mazinin canlandığı,nostaljik bir konu olacak! Benim çocukluğumda kendi kumbaramı patlatıp atari oynadıklarım aklıma geldi. Bir arada jeton yuvasına bakır kablo sokarak oynuyorduk oyunu, ula ya elektrik çarpsaydı, ah çocukluk ...

NetBABA tarafından 07/Mar/18 09:10 tarihinde düzenlenmiştir

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bisqit in videolarını tavsiye ederim işin teknik tarafını merak edenlere https://www.youtube.com/user/Bisqwit

Özet geçeyim, eski atariler, gameboylar, game gearlar, nintendolar falan elinizdeki pcler gibi değil, içinde donanımsal olarak örneğin grafik 5 layerı oluyor. bunların kaymaları da donanımsal olduğu için maximum çözünürlükleri belli olduğu için yağ gibi kayıyorlar. Fakat donanım ile sınırlılar, yani ataride 6. layeri üstüne bindirmen imkansız.

Yine aynı şekilde mix edeceğin ses sayısı falan hep donanımla sınırlı. Cihazlar sadece belli firmanın belli jenerasyon oyunlarını çalıştıracak şekilde dizayn ediliyor, gidip dos yada windows kuramıyorsunuz üzerine.

Eski dönemlerin yazılımcıları kesinlikle bugününkülerden daha iyi temellere sahipler. hem donanıma hem yazılıma hakimler, bu oyunların birçoğu inanılmaz optimizasyon gerektiriyor. Hatta quake 1 i yazan ekipten birinin daha performanslı karekök hesaplamak için farkında olmadan yeni bir matmatiksel teori bulduğu ortaya çıkmıştı.

Bisqit otobüs şöförüyken yazılım öğrenip quaqe'i mi neyi C ile yazan manyak değilmi?

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Ben de son yazdığınızı yazacaktım, gerçekten o zamanlarda bu işlerle ilgilenenler çok zeki insanlardı ve acayip ilgileri vardı.

ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Quake'cilerin karekök algoritması bulmaları konusu güzelmiş, ilginç ve eğlenceli.

http://www.wikiwand.com/en/Fast_inverse_square_root

Orijanal koddaki comment, what the fuck şeklinde :DD

float FastInvSqrt(float x) {
      float xhalf = 0.5f * x;
      int i = *(int*)&x;         // evil floating point bit level hacking
      i = 0x5f3759df - (i >> 1);  // what the fuck?
      x = *(float*)&i;
      x = x*(1.5f-(xhalf*x*x));
      return x;
    }

MaviEkran tarafından 07/Mar/18 10:38 tarihinde düzenlenmiştir

Blue Screen of Death
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

:) Ankara Dikmende vardı bizim. Para biriktirirdik haftasonuna kadar, Amcaoğlumla kaçar atari salonuna giderdik. Her şey daha masum ve daha güzeldi o yıllarda. Ama hakikaten amma güzel görüntü kalitesi vardı. Bu arada babam karne hediyesi olarak micro genius'un o tabancalı Atarisinden almıştı. Evde benden zaman bulunca dayımların felan galaksi oyununda kapıştığını hatırlarım :D Mario zaten efsaneydi.. Akşama kadar tank oynardık ya :D 

Ne Mutlu Türk Doğana..
Toplam Hit: 4583 Toplam Mesaj: 22
eski oyunlar arcade atari salonu