folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Adım Ve Soyadım Kullanılarak Virüs Gönderiliyor. Ne Yapmam Gerekiyor?

Adım Ve Soyadım Kullanılarak Virüs Gönderiliyor. Ne Yapmam Gerekiyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Hocam merhaba

İşim gereği email ile haberleşme benim için en önemli konulardan birisi. Ara ara dünyanın birçok yerinde ikamet eden iş ortaklarımızı bilgilendirmek üzere toplu mailler gönderiyorum. Bu toplu mailleri outlook üzerinden tüm mailleri gizliye (yani BCC'ye) ekleyerek yapıyorum.

Fakat bir takım bilgisayar korsanları, bunu bir yerde yakalamışlar ve benim adımı soyadımı kullanarak ancak bana ait olmayan 3. mail adresleri üzerinden sadece benim bağlantılarıma değil, kendi mail listesindeki binlerce insana, virüs mailleri ya da tıklamaları için bazı linkler gönderiyorlar.

Çoğunda metod aynı. İngilizce ya da benim yazdığım Türkçe metinlerle ödemeniz ektedir, siparişi kontrol edin, yıl sonu kampanyası için linke tıklayın vs. vs.

Normalde bu maillere kim inanır oğlum diyordum ama maili benim adım ve soyadımla göndermeye başladıklarında, bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini fark ettim.

Hatta müşterilerimden birisi tıklamış linke, ona bulaşmış bir virüs, onun adı ve soyadıyla mail atıp duruyorlar, bana da geliyor.

Anladığım kadarıyla bu bir bot yazılım ve kimi yakaladı sisteme kaydediyor.

Bu pislikten kendimi nasıl temizleyebilirim? Tüm eşime dostuma bilgi geçtim, genel bilgilendirmeler yayınladım ama yine de adımı ve soyadımı kullanmalarını istemiyorum.

Fikriniz var mı?

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Spamda olmaması gerekirken spama düşmüş bir mail dikkatimi çektim. Kendi kendime dedim bu neden buraya düşmüş dikkat etmesek gözden kaçacak.

Sonra açtım maili başlık, içerik bana daha önce gönderilen maille aynı mail adresine bir baktım, yanlış hatırlamıyorsam hintçeydi. 

Boş durmuyor çakallar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Bizim muhasebede aynı. muhasebe adına fatura deyip original maillerde yazılara benzer yazılar gönderiliyor. Geçen hafta kripto virüs yedik. Sonra mailler gitmeye başladı. Bazıları gerçekten çok inandırıcı. Kurumsal antivirüs önerisi olan var mı?

2 server  40 pc var. Comodo düşünüyoruz

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek
    baracuda81 bunu yazdı

Bizim muhasebede aynı. muhasebe adına fatura deyip original maillerde yazılara benzer yazılar gönderiliyor. Geçen hafta kripto virüs yedik. Sonra mailler gitmeye başladı. Bazıları gerçekten çok inandırıcı. Kurumsal antivirüs önerisi olan var mı?

2 server  40 pc var. Comodo düşünüyoruz

Comodo senin işini görür Trend cok iyidir ama comodo işini görür ayrıca virüssüzlük garantisi falan veriyor olması lazım 

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    SoloTurk bunu yazdı

Hocam merhaba

İşim gereği email ile haberleşme benim için en önemli konulardan birisi. Ara ara dünyanın birçok yerinde ikamet eden iş ortaklarımızı bilgilendirmek üzere toplu mailler gönderiyorum. Bu toplu mailleri outlook üzerinden tüm mailleri gizliye (yani BCC'ye) ekleyerek yapıyorum.

Fakat bir takım bilgisayar korsanları, bunu bir yerde yakalamışlar ve benim adımı soyadımı kullanarak ancak bana ait olmayan 3. mail adresleri üzerinden sadece benim bağlantılarıma değil, kendi mail listesindeki binlerce insana, virüs mailleri ya da tıklamaları için bazı linkler gönderiyorlar.

Çoğunda metod aynı. İngilizce ya da benim yazdığım Türkçe metinlerle ödemeniz ektedir, siparişi kontrol edin, yıl sonu kampanyası için linke tıklayın vs. vs.

Normalde bu maillere kim inanır oğlum diyordum ama maili benim adım ve soyadımla göndermeye başladıklarında, bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini fark ettim.

Hatta müşterilerimden birisi tıklamış linke, ona bulaşmış bir virüs, onun adı ve soyadıyla mail atıp duruyorlar, bana da geliyor.

Anladığım kadarıyla bu bir bot yazılım ve kimi yakaladı sisteme kaydediyor.

Bu pislikten kendimi nasıl temizleyebilirim? Tüm eşime dostuma bilgi geçtim, genel bilgilendirmeler yayınladım ama yine de adımı ve soyadımı kullanmalarını istemiyorum.

Fikriniz var mı?

Bir cozumu yok diyebilirim,

Soyle birseye sahit olmustum. Mail sifresini kaptiran birisi sirket gruplarinin adres listesinde herkese (üst sirketin altindaki bütün alt grup sirketlerin mail adreslerine) mail göndertmisti.

Mail viruswall üzerinden tanimlama yaparak oradan gelen mailleri engellemislerdi ama kullanicinin yani senin yapabilecegi tek sey sifreni degistirmek.

Veya ek olarak mail adresini degistirebilirsin.

Sen yine önlemlerini al ama en fazla 2-3 ay sonra bitecektir bu durum.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

3-5 gelir gelen adresi engellersin biter. Sonu yok. Mail sunucuda filtreleme ile engelleniyor ancak. Bir aralar bize nataşalardan geliyordu sürekli ateşli mailler aşklsjfşak 

Hizmet aldığımız firmaya yazdım ayar mayar için 

Personellerin kullandığı mail adreslerinin şifreleri bende var hepsininkine girdim gelenlere baktım biri falcıya üye olmus biri bilmem nereye zart zurt.. Hepsine değinerek bir bilgilendirme maili yazdım korkunçlu falan buralara üye oluyorsunuz virüs gelirse herşey silinir sorumlusu bu adreslere üye olan kişilerdir vs.. 1 yıldır kafa rahat 1 adet bile sıkıntılı mail gelmedi... Korku bi çok şeyi çözüyor hele hele insanları bilmedikleri ve onlara karışık gelen konularda korkutmak of of :D Ben bunu tecrübe ettim...

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ama buradaki sorun; adamin ismi kullanilarak dünyanin her yerinde ki müsterilere viruslu mail gidiyor.

Bunun cozumu varmi diye soruyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Hocam sıkıntı şu, adamlar benim adımı ve soyadımı kullanarak sürekli farklı mail adreslerinden mail gönderiyorlar.

Yani mailleri engellemek yetmiyor. Az önce firma yönetim kurulu üyemizden de spam maili geldi. Adamlar server'a giremiyor ama bizim adımızı soyadımızı kullanıyor.

Bir de bizim kurul üyesinin mail içeriğine "Don't worry, this is not spam" yazmışlar ve link eklemişler.

Biz uluslararası çalışan bir firmayız ve müşterilerimizin %90'ı yabancı.

Olay gerçekten vahim durumda. Sürekli bilgilendirme geçiyoruz ama hem ismen güven kaybediyoruz hem de bu defa müşteriler gerçekten önemli maillerimizi de siliyor bu virüs diye.

Durduk yere canımızı sıkıyorlar.

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Aklima söyle bir yöntem geliyor ama kullanabilirliliginden supheliyim.

Sizin serverdan cikan maillere bir authenticator numarasi ekleyip loglamak ve karsi taraftaki adam maili aldigi zaman o numarayi girdigi zaman (sizin hazirladiginiz bir sayfaya) o mailin sizin taraftan gelip gelmedigini dogrulayabilir.

Ama son kullanici tarafinda bunun cok kullanilabilir oldugunu dusunmuyorum.

Kimse gelen maili alip numarayi girip dogrulamakla ugrasacagini sanmiyorum ama denenebilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

3-5 gelir, gelen adresi engellersin biter. Sonu yok. Mail sunucu'da filtreleme ile engelleniyor ancak. Bir aralar bize nataşalardan geliyordu sürekli ateşli mailler aşklsjfşak ^^D` 

Hizmet aldığımız firmaya yazdım ayar m'ayar için 

Personellerin kullandığı mail adreslerinin şifreleri bende var, hepsininkine girdim, gelenlere baktım; biri falcıya üye olmuş, biri bilmem nereye zart zurt.. Hepsine değinerek bir Bilgilendirme Mail'i yazdım, korkunçlu falan; buralara üye oluyorsunuz ,virüs gelirse herşey silinir, sorumlusu bu adreslere üye olan kişilerdir ^^D`  vs.. 1 yıldır kafa rahat, 1 adet bile Sıkıntılı Mail gelmedi...

Korku bi çok şeyi çözüyor, hele hele insanları, bilmedikleri ve onlara karışık gelen konularda korkutmak ^^D` of of :D Ben bunu tecrübe ettim...

ulan arkadaş ya ^^D`

-0-

olur mu bilmiyorum ama; fiziki ,gerçek, yerel, ulusal, yurtdışındaki Bütün Müşterilerine (Bilgisayar,  Tablet, telefon -kısaca mail alabilen her elektronik cihaza) , Senin Adını, Soyadını, e-mail adresini(varsa sunucu adresini) eşleştirip, bunların dışında kalan e-mail'leri Çöpe yönlendirebilecek bir kural yazabileceğin Bir Yapı olması gerekli, diye tahmin ediyorum. (Ne çok "bir" kelimesi kullandım ,başım döndü @.@,} ) Kullanıcı tarafında, uygulamalar böyle çapraz sorgu yaptırabiliyor mu bilmiyorum. 

Ki, her kurumsal ve/veya bireysel müşteri, dışarıdan kendi cihazına müdahale ettirir mi, bilinmez. 

öteki türlü biraz zor görünüyor.

@UnderZero'nun önerisi de ilginç. 

RitmFarbRacourci tarafından 10/Ara/19 19:47 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Bu ara heykırlar bişiyler deniyorlar heralde 2 tane geldi..

next next next install
Toplam Hit: 2072 Toplam Mesaj: 16
virüs email virüs emailing email adresleri gizleme