folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Akvaryum Hobisiyle İlgilenen Muritler

Akvaryum Hobisiyle İlgilenen Muritler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

S.a hocalar.

Akvaryum hobisiyle ilgilenen muridler varmidir ? Amacim oyle 500 litre akvaryum pahali balik degil

Aklimdaki akvaryum dikdortgen seklinde olup, max 100 lt falandir. 

Balik olarak disi betta dusunuyorum. Bitki olarak  java moss ve Co2 gerektirmeyen bitkiler.

Besleyen hocalar varmi , sohbet edelim sizdende bilgi almis olayim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Durqrimast
    Durqrimast's avatar
    Erkek

Yıllardır akvaryum ile uğraşıyorum soruların varsa buradan sor cevapliyim hem başka arkadaşlarımız da faydalanmış olur. 

Nerede o eski günler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BaD_BoYs
    BaD_BoYs's avatar
    Erkek

Zamanında çok severek uğraşırdım. Bitti gitti çünkü evlendim. :)

https://www.tahribat.com/forum/satilik--akvaryum-malzemeler-balik--ankara-203843

BaD_BoYs tarafından 16/Oca/24 16:39 tarihinde düzenlenmiştir

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek
    Durqrimast bunu yazdı

Yıllardır akvaryum ile uğraşıyorum soruların varsa buradan sor cevapliyim hem başka arkadaşlarımız da faydalanmış olur. 

Hocam acikcasi, betta beslemek istiyorum dişi, 4 -5 adet. Ve 1 erkek. Biraz arastirdigimda sorun olmuyor diyende var olan diyende var. Akvaryumun tasarimi olarak sevdigim sekil boyutu uzun olmasi, yuksekligi cok istemiyorum. Diktortgen sekilde

Ek olarak bitki tavsiyesi verir misin. Cok disiplinli bakarim ederim diyen bir insan degilim. Bu yizden karbondioksit miktari vs vs bu tarz seylerle ugrasirim derssm yalan soylerim. 

Java moss ve diplere de monte carlo dusunuyorum.

https://youtube.com/shorts/V6USA0vGLTk?si=yuA_mqsSjlX9zGxg

Su tarz hocam yani, ( kadin gibi duman vs vermeyecegim ) boyut olarak

ReyiZ tarafından 16/Oca/24 17:34 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Hocam çok uğraştırıcı bir şey onu söyleyeyim başta. Bir yerden sonra suyun dengesi oturuyor öyle çok üzerine titremene gerek kalmıyor ama bitki filan da istiyorsan ki bence bitkisiz akvaryum zaten yavan duruyor. Bakım istiyor malesef.

Hevesle yola çıkmamak lazım. Ayrıyetten evin de dengesi değişecek, buhar yapacak akvaryum, o buhar koku yapacak filan. Dışardan durduğu gibi değil malesef.

Ayrıca artık maddi olarak da zorlayıcı bir hobi. 10 yıl önce filan 2 tane akvaryumum vardı biri 500 diğeri 150 litre. İlk doldurduğum günü filan hatırlıyorum herşeyi kitabına göre yapmaya filan çalışıyordum. Hatta ph dengesine göre su seçip 20 tane damacana su almıştım doldurmak için akvaryumu. Daha egzotik o zamanlar türkiye'de bulması zor balıklardan beslemek istemiştim ama bir süre sonra uğraşamaz oldum.

Şu anki ekonomide sanmıyorum ki aynı yola tekrar girebiliyim.

Biraz negatif bir yorum oldu ama yani zorluklarını bilesin. Ekonomik ve ilgi alaka isteyen kısımlarını bilesin bu yola girmeden. Öyle bir şey ki şimdi bunlar üreyecek sonra evde çıkabilecek ufak bir gürültü de bile stres olup yiyecekler yavruları. Senin sorumluluğunda olduğundan ona kafa yoracak uğraşacaksın falan filan. Oldu da ürediler bazı yavrular büyümeyi başardı diyelim bu sefer akvaryum ufak kalacak 100litre yetmeyecek, betalar agresiftir birbirlerinin kuyruklarını yüzgeçlerini parçalamaya kavga etmeye başlayacaklar. Sonuçta yer belirleyen koruma içgüdüsü olan balıklar. Yani zor hocam be. Uğraşırım diyorsan keyifli ama uğraşı da var. 20-30 yıl önce cam kasede bardakta satıldığı gibi değil. Ekosistemi kurabilmek önemli, yaşatabilmek önemli, stressiz bir ortam sunabilmek önemli.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

10 balıklı bir tuzlu su akvaryumu yapsak yaz kış değişiminde suyun durumu ne olur balıkları yaşatabilir miyiz

ph ve sıcaklık çok çok önemli mi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek

Üniversitedeyken akvaryum işiyle epey ilgiliydim güzel de para kazanıyordum. Dediğin şekilde bitkili beta akvaryumu da yaptım. Bitkiler sık olursa 1 dişi bir erkek bile sıkıntı olmaz bendekiler kendi kendilerine çiftleşip yumurta dizmişlerdi yavru büyütmesi zor olduğundan ayrı bir kapta çiftleştirip yavru alabilirsin.

Bitkili akvaryumda tavsiyem uygun birsey istersen yükseklik 40 cm yi ı geçmesin 40 yükseklik 50 genişlik 50 derinlik akvaryumda güzel bir  bitkilendirmeyle seyir keyfi yaparsın.çoğunun adını unuttum ama arka fonda sazlar cobambolar ve tilki kuyrukları orta fonda cyripto brownlar ön planda biraz java moss-kaya hindistan cevisi kabuğu kullanarak bakımı kolay güzel peyzajlar yapılabilir.

6 dişi 4 erkek çöpçü balığı da tavsiye ederim(komando çöpçüler kolay ürer). Su değişimlerini soğuk suyla yaparsan çiftleştiklerini görebilirsin. bitki ler sık olursa yavrular büyüyebilir.

bir çift te cüce vatoz tavsiye ederim. hem camları temizlerler hem ürerler.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

RaAmLis

hocam direkt kuracağımdan ziyade zaten amacım yorumlarınızı almak. dediğim gibi ben kendimi tanıdığımdan 500lt vs tarzında akvaryum işlerine girmem. uğraşamam. ancak en fazla 100lt olacak şekilde balık olarakta beta düşündüğümden yapabileceğimi düşünüyorum. bitki işine de bakıyorum. Zaten prof. olmadığımdan belli başlı bitki türleriyle uğraşıp. 3-5 balık içinde olmasıyla ara ara seyir zevki olsun bana yeter.

tacir

hocam aynen bende tek akvaryumda bitki taş vs. doldurup bir çiftte olabilir beta beslemek istiyorum. 100lt en fazla. tavsiyelerin içinde teşekkürler. 

BaD_BoYs

hayırlı olsun hocam zamanla tekrar dönersin :D 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek

Kısacası başlama hobi olarak yapılmaz artık kıçı Kırık ısıtıcı bakayım dedim en kötüsü bile 300 TL hava hortumu birinci sınıf kalite yok artık varda pahalı. Kendim yeni kurdum bir tane ufak içinde bitki var bitkilere şu anda 250 TL verdim. Hava motoru 350 az sessiz. Hava hortumu ve vantus 180 tl. Kum poşeti 5litre 500 TL

Bende eski olan malzemeler akvaryum ısıtıcı manko kökü pipo filtre, kendim ışıklandırma yaptım bir tane kablo kanalı bir adet şerit beyaz Led birde adaptör kadar ayrıca akvaryum kokması engellemek için üstünü ya camla Kapatin yada strec çekin koku ve nem olayı sıfıra iner. 

Aldığım balıkları unuttum :)  4 lepistes 300 TL biri öldü 2 cüce vatos ve 4 adet elma salyangozu 280 TL bu şu anda yaptığım daha büyük akvaryum var ama ona yatırım yapamam şu anda 

Buda 7 ocaktaki bitki resmi şimdi daha çok oldu.

https://i.hizliresim.com/oiok3hv.jpg

frekaze tarafından 16/Oca/24 22:35 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BaD_BoYs
    BaD_BoYs's avatar
    Erkek
    ReyiZ bunu yazdı

BaD_BoYs

hayırlı olsun hocam zamanla tekrar dönersin :D 

Teşekkürler hocam. Uğraştırıcı, zahmetli, zaman isteyen ve bir müddet sonra güzelliğine doymazsan, bazı konularda takıntılı biriysen para isteyen bir olay.

Ama her şeyi rayına oturttuktan sonra gece lambaları söndürüp akvaryumu izlemek mükemmel bir keyif.

Her şey mükemmel değil tabi. O kadar donanım kurmuşsun ve bir sabah sadece elinde donanımlarla kalabiliyorsun. Yaşadım. Yavru akvaryumuna ayırdığım yavrularla tekrar başladım. :)

Şu saatten sonra tekrar yaparmıyım hiç sanmıyorum. Ellerinizden öper 4 yaşında bir canavar besliyorum :) Her şey gönlünüze göre olsun.

BaD_BoYs tarafından 16/Oca/24 23:34 tarihinde düzenlenmiştir

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek
    frekaze bunu yazdı

Kısacası başlama hobi olarak yapılmaz artık kıçı Kırık ısıtıcı bakayım dedim en kötüsü bile 300 TL hava hortumu birinci sınıf kalite yok artık varda pahalı. Kendim yeni kurdum bir tane ufak içinde bitki var bitkilere şu anda 250 TL verdim. Hava motoru 350 az sessiz. Hava hortumu ve vantus 180 tl. Kum poşeti 5litre 500 TL

Bende eski olan malzemeler akvaryum ısıtıcı manko kökü pipo filtre, kendim ışıklandırma yaptım bir tane kablo kanalı bir adet şerit beyaz Led birde adaptör kadar ayrıca akvaryum kokması engellemek için üstünü ya camla Kapatin yada strec çekin koku ve nem olayı sıfıra iner. 

Aldığım balıkları unuttum :)  4 lepistes 300 TL biri öldü 2 cüce vatos ve 4 adet elma salyangozu 280 TL bu şu anda yaptığım daha büyük akvaryum var ama ona yatırım yapamam şu anda 

Buda 7 ocaktaki bitki resmi şimdi daha çok oldu.

https://i.hizliresim.com/oiok3hv.jpg

anladım hocam sağolasın :D:D:D 

BaD_BoYs

maşallah hocam Allah uzun sağlıklı ömürler versin. bakalım bende hem sohbet etmiş olduk hemde fikirler almış oldum sağolun hocalar hepiniz cevaplarınız için

ReyiZ tarafından 17/Oca/24 01:06 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1158 Toplam Mesaj: 25
hobi akvaryum balik