folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Allah Kendisinden Daha Güçlü Birini Yaratabilir Mi Sorusu Ve Cevabı

Allah Kendisinden Daha Güçlü Birini Yaratabilir Mi Sorusu Ve Cevabı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    elevator bunu yazdı:
    -----------------------------

Evet yaratabilir cevabına vereceğiniz en büyük cevap konuya göre şu "demekki yaratıcınız yarattığı şeyden güçsüzüdr"...

"yarattığı" demeniz kesin bir hükmü taşıyor oysa Allah böyle birşey yaratmamıştır ..

Yaratabilir ayrı birşeydir, yaratabilir buna gücü yeter çünkü sonsuz güç sahibidir ama böyle bir şey yaratmaz demek ayrı birşeydir ..

bu soruda Allahın kendi gücü, insanların kendi bakış açısına göre sınanmak istenmiş . herkes kendi fikrini söylüyor yaratabilir veya  yaratmaz ... En doğrusunu şüphesiz yaratıcının kendisi bilir..böyle bir soru da,cevaplar da Yaratıcının gücüne hiçbir şey eklemez ve azaltmaz..yani bu sorudan ateistlere bir ispat çıkmaz..

E tabii ki bu soru bir şeyi ne çürütür ne ispatlar. 2 cevaba sıkıştırılabilecek bir soru değil çünkü.

Blogum; http://hayvanyasar.blogspot.com/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hacktorx
    hacktorx's avatar
    Erkek

10 sene önce SÜ Tıp Fakültesi kantinindeydim. orda öğrenci olan halamın olu garsonla (nedense) bi tartışmaya girdi. inanmıyorum diyor halamın oğlu. garson da diyo ki , sen hrsitiyanmısın yahudimisin? yahu inanmıyorum dedikce sen hangisisin diyordu. hala gülüyorum aklıma geldikce.

şimdi asıl sorun şu bana göre. inananların inanmayanları hazmedememesi kadar inanmayanların da inananları hazmedememesi söz konusu. nedense kendi fikrini kabul ettirmeye çalışma hastalığı var toplumda. kronikleşmiş..

artık hiçkimse beni yaşamıyor!! aşklarımı büyük kemanlarla çizdiler...içime belalar doğuyor.. yüzün parmaklarımın arasından kayıp yokoluyor...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    hacktorx bunu yazdı:

10 sene önce SÜ Tıp Fakültesi kantinindeydim. orda öğrenci olan halamın olu garsonla (nedense) bi tartışmaya girdi. inanmıyorum diyor halamın oğlu. garson da diyo ki , sen hrsitiyanmısın yahudimisin? yahu inanmıyorum dedikce sen hangisisin diyordu. hala gülüyorum aklıma geldikce.

şimdi asıl sorun şu bana göre. inananların inanmayanları hazmedememesi kadar inanmayanların da inananları hazmedememesi söz konusu. nedense kendi fikrini kabul ettirmeye çalışma hastalığı var toplumda. kronikleşmiş..

Sorma ya, bir de ateistleri inançlı göstermeye çalışanlar var. Aslında inanıyorsunuz da farklı gözükmek için reddettiğinizi söylüyorsunuz diyen var, şaşırınca "allah allah" diyorsun, "inşallah" diyorsun demek ki inanıyorsun sen de diye zorla müslüman yapmaya çalışıyorlar insanı :D Hatta Siyaset Meydanı'nda Din-Bilim-Darwin tartışmasında da ilahiyatçılardan teki böyle yapmıştı Celal Şengör'e.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wolfwerine
    Wolfwerine's avatar
    Erkek

ateistler olmasa inananlarin bi önemi olmicakti inananlar için bizim için böylesi daha güsel birakin tartişmayi bişey degişmicek işte

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek
    Uzun zmandır siteye yorum yazmıyorum sadece izliyorum ama nedense bu tür konular eksik olmuyor...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaltz
    Kaltz's avatar
    Erkek
    allah dierlim daha güclüsünü yarattı. e zaten yartan allah. birini yaratan daima yaradılandan büyüktür...

365 gün 6 saat %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle Hosting, domain, web tasarım, grafik tasarım hizmeti veren BS Web Group, siz müşterilerimiz için web sitemiz üzerinden yapılan alışverişlerde sizlere özel %15 indirim imkânı sunuyor. Bizi tercih ettiğiniz için TEŞEKKÜR EDERİZ... www.bswebgroup.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olcayatay
    olcayatay's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

arkadaşlar sorudaki gerçek niyeti anlamak hiç de zor değil bir kere soru sahibi soruyu kasıtlı olarak sormuş. çünkü soru sahibi sonsuzluk kavramını anlayamamış, soru sahibi bize acaba sonsuzluğu bir kağıda veya herhangi bir yere yazabilir mi ? veya sonsuzluğun nasıl bişey olduğunu bize herhangi bir ölçü birimiyle gösterebilirmi ? tabiki hayır. Allahın gücü zaten sonsuzdur ki kendinden daha güçlü kim olabilir ? sonsuz gücün üzerine sonsuz güç olabilir mi :D sonsuzdan daha büyük birşey olabilir mi ?

Size çok ibretlik bir olay anlatacağım. Ateistin biri Evliyaya gelir ve şu üç soruyu sorar:

1- "Madem Allah var bana göster"

2- "Madem Allah olacakları biliyor ve kullarına neden ceza veriyor ? herşey Allahın takdiri ile oluyorsa kullar birbirinden neden şikayetçi oluyor ?"

3- "Şeytan ateşten yaratıldı diyorsunuz cehennem ateşi şeytanı nasıl yakacak peki ?"

Alim, ateistin bu soruları üzerine eline topraktan yapılmış bir kerpiç alır ve ateistin kafasına vurur. ateist, mahkemeye gidip evliya hakkında şikayette bulunur. Yargıç alime sorar: "Neden bu adamın kafasına kerpiçle vurup canını acıttın ?" Alimde bunun üzerine şu cevabı verir.

"Bana üç soru sordu, Allah varsa bana göster dedi. şimdi kendisinin başı ağırıyor o da bana ağrıyı göstersin. Bu birinci sorunun cevabıdır. İkinci soruya gelince ise Madem Herşey Allahın takdiri kullar neden birbiri hakkında şikayette bulunur diye sordu peki bende kendisine soruyorum neden acaba beni mahkemeye şikayet etti ? üçüncü soruya gelince ise "Şeytan ateşten yaratıldı diyorsunuz peki ateşten yaratılan şeyi ateş nasıl yakar" diye sordu. Ben de elime kerpici aldım kafasına vurdum. Topraktan yaratılan insana topraktan yapılan kerpiç nasıl zarar veriyorsa ateşten yaratılan şeytanı da cehennem ateşi öyle yakacaktır.

Bu cevabın üzerine diyecek bişey bulamayan ateist iman eder ve Evliya da serbest kalır.

Kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    olcayatay bunu yazdı:

arkadaşlar sorudaki gerçek niyeti anlamak hiç de zor değil bir kere soru sahibi soruyu kasıtlı olarak sormuş. çünkü soru sahibi sonsuzluk kavramını anlayamamış, soru sahibi bize acaba sonsuzluğu bir kağıda veya herhangi bir yere yazabilir mi ? veya sonsuzluğun nasıl bişey olduğunu bize herhangi bir ölçü birimiyle gösterebilirmi ? tabiki hayır. Allahın gücü zaten sonsuzdur ki kendinden daha güçlü kim olabilir ? sonsuz gücün üzerine sonsuz güç olabilir mi :D sonsuzdan daha büyük birşey olabilir mi ?

Size çok ibretlik bir olay anlatacağım. Ateistin biri Evliyaya gelir ve şu üç soruyu sorar:

1- "Madem Allah var bana göster"

2- "Madem Allah olacakları biliyor ve kullarına neden ceza veriyor ? herşey Allahın takdiri ile oluyorsa kullar birbirinden neden şikayetçi oluyor ?"

3- "Şeytan ateşten yaratıldı diyorsunuz cehennem ateşi şeytanı nasıl yakacak peki ?"

Alim, ateistin bu soruları üzerine eline topraktan yapılmış bir kerpiç alır ve ateistin kafasına vurur. ateist, mahkemeye gidip evliya hakkında şikayette bulunur. Yargıç alime sorar: "Neden bu adamın kafasına kerpiçle vurup canını acıttın ?" Alimde bunun üzerine şu cevabı verir.

"Bana üç soru sordu, Allah varsa bana göster dedi. şimdi kendisinin başı ağırıyor o da bana ağrıyı göstersin. Bu birinci sorunun cevabıdır. İkinci soruya gelince ise Madem Herşey Allahın takdiri kullar neden birbiri hakkında şikayette bulunur diye sordu peki bende kendisine soruyorum neden acaba beni mahkemeye şikayet etti ? üçüncü soruya gelince ise "Şeytan ateşten yaratıldı diyorsunuz peki ateşten yaratılan şeyi ateş nasıl yakar" diye sordu. Ben de elime kerpici aldım kafasına vurdum. Topraktan yaratılan insana topraktan yapılan kerpiç nasıl zarar veriyorsa ateşten yaratılan şeytanı da cehennem ateşi öyle yakacaktır.

Bu cevabın üzerine diyecek bişey bulamayan ateist iman eder ve Evliya da serbest kalır.

Sonsuz gücü varsa sonsuza sonsuz ekleyebilir belki nereden biliyorsun? Her şeye kadirse sonsuzdan daha büyük bir şeyi yaratacak kudreti de olmalı bence...

Şu hikayelere de bayılıyorum ya, dinci sitelere girip fıkra niyetine okuyorum arada :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olcayatay
    olcayatay's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

vigilante sen ilk önce sonsuzluğun nasıl bişey olduğunu öğrende gel tamam mı. herşeye gücü yeter demişsin sonsuzluğun da üstünde güç yaratabilir demişsin. ama sen sonsuzluk ve ebediyet kavramlarını çözememişsin ki daha :) ilk önce bu kavramları sen bir kağıda yazarak bize göster bakalım.

veya peynir sütten yapılıyor dimi peynirin içindeki sütü bana göster. peynirin içinde süt olduğuna da inanmayacak halin yok herhalde :D

Kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    olcayatay bunu yazdı:

vigilante sen ilk önce sonsuzluğun nasıl bişey olduğunu öğrende gel tamam mı. herşeye gücü yeter demişsin sonsuzluğun da üstünde güç yaratabilir demişsin. ama sen sonsuzluk ve ebediyet kavramlarını çözememişsin ki daha :) ilk önce bu kavramları sen bir kağıda yazarak bize göster bakalım.

veya peynir sütten yapılıyor dimi peynirin içindeki sütü bana göster. peynirin içinde süt olduğuna da inanmayacak halin yok herhalde :D

Her şeyin senin mantığına uygun olması gerekiyor yani ha? O kadar eminsin yani :D

Sana göre sonsuza bir şey eklenemez, doğrudur, bana göre de öyle. Ama Allah'ın elinden her şey geliyorsa onu da yapabilmesi gerekir. madem her şeye gücü yetiyor, mantık sınırlarını aşan şeyleri de yapabilmesi gerekmez mi?

Peynirle süt olayına nereden geldin, ne demek istiyorsun ,konuyla bağlantısını kuramadım...

Toplam Hit: 13408 Toplam Mesaj: 127