folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Arap Ülkelerinde Mühendislik Alanında Staj

Arap Ülkelerinde Mühendislik Alanında Staj

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    arcsinx bunu yazdı

şartlar bu kadar kötüyken peki bok mu var bu kadar türk arap ülkelerine çalışmaya gidiyor, çok çelişkili geliyor. Ya da hevesle gidip pasaportları kaptırıyorlar 

Hacı giden orada büyük bir firmada zaten yerini ayırtıp gidiyor.Yani bizimde uzakdan bir akraba var o da Suudi Arabistana gitti inşaat mühendisi olarak ama adamlarla Türkiyedeyken bağlantısı vardı.Pasaportunu alma falan durumu her firmada olmaz.Senin seçeceğin şirket dünyayla ortak iş yapan tanınmış bir şirketse zaten öyle bir olay olmaz merak etme.

Oraya gidenlerinde çoğu amacı zaten para kendini geliştirme kısmı pek yok.Şayet arap mühendisliği duymadım şuana kadar hiç.Arap ülkelerini gerek güvenli bulmadıklarından gerek ülkeyi baskıcı bulduklarından Avrupadan kalifiye mühendisler oralara gitmiyor.Kalifiye mühendisler gitmeyincede adamların mühendisleri cezbedeceği tek şey para o yüzden adamlar ücreti yüksek tutma yoluna giderek mühendis arıyorlar.Giden kalifiye mühendisde sağlam firmada çalışıyor ortalama 2-3 sene cebine koyuyor 100 bin dolar civarı bir para geri geliyor Türkiyeye oraya yerleşmiyor kimse.

u235 tarafından 26/Oca/13 15:44 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    arcsinx bunu yazdı

şartlar bu kadar kötüyken peki bok mu var bu kadar türk arap ülkelerine çalışmaya gidiyor, çok çelişkili geliyor. Ya da hevesle gidip pasaportları kaptırıyorlar 

gidenler ya bilmeden gidiyor veya ekonomik zorunluluktan gidiyorlar.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arcsinx
    arcsinx's avatar
    Erkek

o zaman  gidip 2 3 yıl diş sıkıp türkiyede sağlam bir iş kurulabilir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Anadilin gibi arapça bil, ingilizce bilme... Hangi üniv mezunu olursan ol, TR'de zor iş bulursun. Bulamazsın demiyorum... Ama zor bulursun

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    arcsinx bunu yazdı

o zaman  gidip 2 3 yıl diş sıkıp türkiyede sağlam bir iş kurulabilir

hacı ama o işde çok kolay değil ama.Çevren olmalı biraz.Yada bayağı zaman harcamalısın o türden güvenilir ve büyük bir şirketi bulmak için.

Bizim eleman yanlış hatırlamıyorsam ODTU den mezundu aylık 6 milyar maaş alıyorum diyordu ama proje müdürününde yardımcılığını yapıyordu ayrıca.

Senin iyi olsada onunkisi kadar iyi bir şirket bulamadığını varsayalım.Aylık 4 milyar alsan bunun 1 milyarını yesen 3 milyar cebe koyarsın.

12 x 3 = 36 milyar 1 sene

3 senede 108 milyar eder toplam cebindeki para.

Şimdi bu rakamı neye göre yazdım sen inşaat işinde değilmişsin bunu yeni farkettim o yüzden mekatronik falan çok gelişmiş olmadığı ve iş alanı geniş olmadığı için oralarda bizim eleman kadar para alamayabilirsin.Sonuçda arap ülkeleri sadece Dubaiden ve Suudi Arabistandan oluşmuyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    arcsinx bunu yazdı

gidenler ya bilmeden gidiyor veya ekonomik zorunluluktan gidiyorlar.

Yaklasik 7 aydir arabistanda calisan biri olarak biraz konuyu acayim.

Sosyal hayat, araplar, ulke, kulturleri vs bombok yasamak guc kabul lakin yukarda bahsedilen kole ticaretinin  turklere uygulandigini hic duymadim gormedim. Bunu daha cok bahreyn de falan bangledesli nepallilere falan yapiyorlar.

Binlerce kisiyi calistiran koskoca firmalara katilsan da pasaportunu aliyorlar evet ama bu genel olarak tum turk sirketlerinin yurtdisinda calisirken uyguladigi politika. Isci kacmasin, kayiplara karismasin, dumen cevirmesin diye.

Arabistan da ulkeye giris icin gerekli oldugu gibi bir de cikis vizesi var, yani pasaportunu almasalar bile zaten hadi bana eyvallah deyip cikamiyosun.

Nedenimize gelince, turkiyede yeni mezun adama(deneyimlilere de cogunlukla pek vermiyorlar bizim meslekte ama) verilen paranin en az 2-3 katini kazanmak. Burada kalacak yerimizi, yiyecek ulasim v.s. de sirket karsiliyor yani amac para kasmak. Ben burada biraz daha kalip sonra finlandiya ya tasinmayi dusunuyorum mesela. Tabii askerlikten yirttigimi da eklemeden gecemeyecegim.

Son sozum, burasi harbiden tiksinc bir yer, gelmeyi dusunenin aklinda bulunsun...

Not: Buralarda staj olanaklarindan pek haberdar olmadigimdan asil konu hakkinda birsey diyemiyorum.

gkhn tarafından 26/Oca/13 19:46 tarihinde düzenlenmiştir

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arcsinx
    arcsinx's avatar
    Erkek

bilgileriniz ve tecrübeleriniz için sağolun hocalar kafamda şekillendi bazı şeyler

Toplam Hit: 4045 Toplam Mesaj: 48