folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Arkadaşlar Hangi Web Tarayıcıyı Kullanmalı.

Arkadaşlar Hangi Web Tarayıcıyı Kullanmalı.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

@ozgunlu

Hocam yandex'i değiştirmek iki tıklık iş, senin de bildiğin gibi. :) Bahanesi olmuş sanki?

Firefox pek çok konuda Chrome'dan daha kötü bir tarayıcı. Bu herkesin kabulüdür. Chrome'un kur ve bir daha ardına bakma felsefesi, senkronizasyon avantajları ve elindeki geniş veri bankası ile kullanıcı deneyimi ile sonuçlara daha hızlı eriştirmesi gibi avantajları kesinlikle yadsınamaz. Firefox senkronizasyonun da Chrome'dan aşağı kalır yanı yok ama Firefox'un bir Gmail bağlantısı olmadığından buluta kaydedilen ufak bir veritabanı dosyası olmasının ötesine geçemiyor.

Fakat sırf o otomatik tamamlama ve veri toplama özellikleri benim Chrome'dan soğuma sebeplerim. Internet Explorer'ın antika sürümlerinden beri net browser kullanan birisi olarak site adresini iki satır yazmak açıkçası bana koymuyor. O özelliğe rağmen çoğu zaman adresi tamamen elle yazdığımı farkediyorum. Bunlar ufak ayrıntılar. O otomatik tamamlayabilmek için senin benim gibi milyonların verisi loglanıyor. Belki bahsettikleri gibi anonim belki de kişilere göre hazırlanan özel profiller, bunu bilemeyiz. Bu açıkçası bir kullanıcı olarak beni rahatsız ediyor. Etmeyenlere sözüm yok. Bu şahsi bir felsefeye dayanıyor, herkesin aynı düşünmesi olası değil.

Firefox'ta şu an eleştirdiğim en büyük nokta Flash eklentisi ile olan yıllardır çözülemeyen kör topal ortaklık. Flash isteyen sistemlerde cihaz can çekişiyor. Chrome'da tümleşik olduğu için yağ gibi akıcı. Bunun dışında günlük kullanımımda Firefox hiçbir suretle Chrome'u aratmıyor. Azıcık tecrübeli olan, bilgisayar kullanmayı Google'a Facebook yazmaktan bir tık öte bilen birisi için problem denilenler aslında problem bile değil.

Firefox ve Duckduckgo ikilisiyle birkaç aydır güzel bir ortaklık içerisindeyim. Link yazmak zor gelenler için Duckduckgo'nun güzel bir özelliği var. Önceden tanımlı büyük sitelere mesela Facebook'a girmek için çubuğa !facebook yazıp onayladın mı doğrudan seni o siteye yönlendiriyor. Bunu tamamen kendine göre özelleştirebiliyorsun.

Ek olarak şunu ilave edeyim. Firefox'taki ayar seçeneği şu an mevcut hiç bir tarayıcıda yok. Tarayıcının bazı özgürlükleri kısıtlamaması ve esneklik sağlayabilmesi için performanstan ödün vermesi kadar doğal bir şey yok. Sanıyorum ki bu, Firefox'un günümüzde bir tık geride kalmasının açıklamalarından belki de en önemlisi.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Austen bunu yazdı

@ozgunlu

Hocam yandex'i değiştirmek iki tıklık iş, senin de bildiğin gibi. :) Bahanesi olmuş sanki?

Firefox pek çok konuda Chrome'dan daha kötü bir tarayıcı. Bu herkesin kabulüdür. Chrome'un kur ve bir daha ardına bakma felsefesi, senkronizasyon avantajları ve elindeki geniş veri bankası ile kullanıcı deneyimi ile sonuçlara daha hızlı eriştirmesi gibi avantajları kesinlikle yadsınamaz. Firefox senkronizasyonun da Chrome'dan aşağı kalır yanı yok ama Firefox'un bir Gmail bağlantısı olmadığından buluta kaydedilen ufak bir veritabanı dosyası olmasının ötesine geçemiyor.

Fakat sırf o otomatik tamamlama ve veri toplama özellikleri benim Chrome'dan soğuma sebeplerim. Internet Explorer'ın antika sürümlerinden beri net browser kullanan birisi olarak site adresini iki satır yazmak açıkçası bana koymuyor. O özelliğe rağmen çoğu zaman adresi tamamen elle yazdığımı farkediyorum. Bunlar ufak ayrıntılar. O otomatik tamamlayabilmek için senin benim gibi milyonların verisi loglanıyor. Belki bahsettikleri gibi anonim belki de kişilere göre hazırlanan özel profiller, bunu bilemeyiz. Bu açıkçası bir kullanıcı olarak beni rahatsız ediyor. Etmeyenlere sözüm yok. Bu şahsi bir felsefeye dayanıyor, herkesin aynı düşünmesi olası değil.

Firefox'ta şu an eleştirdiğim en büyük nokta Flash eklentisi ile olan yıllardır çözülemeyen kör topal ortaklık. Flash isteyen sistemlerde cihaz can çekişiyor. Chrome'da tümleşik olduğu için yağ gibi akıcı. Bunun dışında günlük kullanımımda Firefox hiçbir suretle Chrome'u aratmıyor. Azıcık tecrübeli olan, bilgisayar kullanmayı Google'a Facebook yazmaktan bir tık öte bilen birisi için problem denilenler aslında problem bile değil.

Firefox ve Duckduckgo ikilisiyle birkaç aydır güzel bir ortaklık içerisindeyim. Link yazmak zor gelenler için Duckduckgo'nun güzel bir özelliği var. Önceden tanımlı büyük sitelere mesela Facebook'a girmek için çubuğa !facebook yazıp onayladın mı doğrudan seni o siteye yönlendiriyor. Bunu tamamen kendine göre özelleştirebiliyorsun.

Ek olarak şunu ilave edeyim. Firefox'taki ayar seçeneği şu an mevcut hiç bir tarayıcıda yok. Tarayıcının bazı özgürlükleri kısıtlamaması ve esneklik sağlayabilmesi için performanstan ödün vermesi kadar doğal bir şey yok. Sanıyorum ki bu, Firefox'un günümüzde bir tık geride kalmasının açıklamalarından belki de en önemlisi.

Yok hocam bahane değil de, benim rus insanlarına karşı olan yıllardan beri süregelen sevmeme duygumun ağır basması diyelim. (olayın siyasi ya da uçak düşürmeyle ilgisi yok) Mozilla ile ortak olduklarını düşünüp direk kaldırdım. :)

Benim açımdan da şöyle anlatiyim; ben, beni daha iyi tanıyan bir browser' ı daha çok severim. Ben leb demeden leblebiyi anlayacak kadar tanımalı beni. Bu konuda da işi leb demeden çorum diyecek kadar ileri götüren chrome en önde yer alıyor.

Bunun içinde beni takip edip, log toplamak zorunda. Tıpkı iki insan birbirini yeni tanırken olduğu gibi. Bu yüzden chrome' ı suçlayamam, datalarımı topluyor diye, sonuçta hepsi beni daha iyi tanımak ve isteklerime istediğim şekilde yanıt verebilmek için.

Ben evde, işyerinde ya da herhangi bir yerde gmail hesabımla girip "t" harfine basıp "enter" ' a bastığımda tahribat' a gidebiliyorsam, bu beni mutlu ediyor.

Ama tabi kullanıcı tipleri farklılık gösterebilir; kimisi internette anonim takılmak ister, kimisi de benim gibi. İyi ya da kötü olan taraf yok. Bu biraz insan seçimine bağlı.

Firefox eskiden en iyi browser' dı ama dediğin gibi o flash eklentisiyle çok uğraştılar. Gerçi HTML5 ile birlikte artık flash da tarih oldu diyebiliriz. Bence firefox' un geri kalmasının sebebi, maddi açıdan olduğunu düşünüyorum. Donate' ler ile ilerliyorlardı eskiden.

Bu arada, verdiğim listede en dikkat çekici browser "Edge" görünüyor. Ama IE algısı o kadar kötü oturmuş ki, denemeyeceğim bile. :D 

"Edge" tek eksik yanının eklenti olduğu söyleniyor. 

Windows' un marketiyle google play store' un marketi gibi orası da. Şahsi fikrim; windows dünyaya ayak uydurmakta güçlük çekiyor ya da geç kaldılar sanki biraz.

İşin developing tarafından bakacak olursak, çoğu web yazılımcısı safari, opera, ie, edge gibi platform' larda test etmezler sitelerini. Hal böyle olunca kullanıcı bunlardan biriyle girdiğinde şok bir ekranla karşılaşabilir. 

Burada da seçim yaparken uyumluluk konusuna da bakmak lazım ve HTML5' i ne kadar desteklediğine.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mtst
    mtst's avatar
    Erkek

chrome hariç gerisi yalan..

chrome'un ne gibi bi yanlışı oldu sana?

mtst tarafından 24/Haz/16 14:27 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

son 4 aydır google chrome, macbook'un agzına sıcıyor.
    safari ye gecicem ama eklentilerden dolayı gecemiyorum, bilemedim napsam.

[22817//kaanabak]
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    nurk bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=_uIy2wDNsQw

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Elimdeki hayvanın güçsüz olmasından mütevellit Opera ile haşır neşir olmaktayım. Gel gelelim çokça sorununu görmekteyim ki bu benden de kaynaklı olabilir ama örneğin Mega'da çökme problemi yaşıyorum. Birkaç sitede daha çökme sorunları yaşanıyor. Eklentileri kapatıp da test ettim, ham şekilde de test ettim ama çökmeler yaşandı ki genel anlamda bir eksiklik her zaman oluyor ama bu benim için büyük bir sorun değil.

Opera zaten son sürümleri ile Chromium açık kaynağa geçti ve bence en güzel UI'ye sahip ve en hızlı tarayıcı. Netbook kullanıyorum ve performas açısından analizlerim sanırım yadsınamaz. Onun dışında eğer elimde performans verecek bir makine olsaydı ne kullanırdım? Tabi ki firefox ve türevleri. Örneğin performans vermesi açısından da ayrıca Opera'nın yamuk yaptığı durumlarda ek olarak Palemoon bulundurmaktayım. Kendisi bir firefox türevidir ve bence Chrome'dan bin kat güzeldir. Ben nedense Chrome'a karşı bir alerji besliyorum. O simgesi bile bana çok itici geliyor.

Özetle; performas, UI güzelliği ve kullanım kolaylığı açısından Opera; alternatifi olarak da Palemoon. Şartlarım iyi olsa idi kesinlikle Firefox tabanlı bir tarayıcıdan devam ederdim.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Elimdeki hayvanın güçsüz olmasından mütevellit Opera ile haşır neşir olmaktayım. Gel gelelim çokça sorununu görmekteyim ki bu benden de kaynaklı olabilir ama örneğin Mega'da çökme problemi yaşıyorum. Birkaç sitede daha çökme sorunları yaşanıyor. Eklentileri kapatıp da test ettim, ham şekilde de test ettim ama çökmeler yaşandı ki genel anlamda bir eksiklik her zaman oluyor ama bu benim için büyük bir sorun değil.

Opera zaten son sürümleri ile Chromium açık kaynağa geçti ve bence en güzel UI'ye sahip ve en hızlı tarayıcı. Netbook kullanıyorum ve performas açısından analizlerim sanırım yadsınamaz. Onun dışında eğer elimde performans verecek bir makine olsaydı ne kullanırdım? Tabi ki firefox ve türevleri. Örneğin performans vermesi açısından da ayrıca Opera'nın yamuk yaptığı durumlarda ek olarak Palemoon bulundurmaktayım. Kendisi bir firefox türevidir ve bence Chrome'dan bin kat güzeldir. Ben nedense Chrome'a karşı bir alerji besliyorum. O simgesi bile bana çok itici geliyor.

Özetle; performas, UI güzelliği ve kullanım kolaylığı açısından Opera; alternatifi olarak da Palemoon. Şartlarım iyi olsa idi kesinlikle Firefox tabanlı bir tarayıcıdan devam ederdim.

Sistemin düşük ise Firefox Nightly öneririm. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

Sistemin düşük ise Firefox Nightly öneririm. 

Yok hocam Opera'dan performanslısını görmedim. Palemoon da Firefox-türevi olarak iş görüyor.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Konudaki mesajları okumadan atlıyorum, postladıktan sonra kurcalayacağım. Benim de kafamdaydı bu soru. Kendimi bildim bileli chrome kullanıyorum. O çıkmadan önce de Firefoxtaydım.

Safari konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bizim üniversite google'a epey karşı. Gerçi almanyada genel durum böyle, kimse google'ı sevmiyor ve asla güvenmiyorlar. Üni bilgisayarlarında, clusterlarda falan chrome yüklü değil /yüklenemiyor. Firefox var standartta. Yurtlarda falan interneti bağlarken chrome kullanmayın uyarısı yapıyorlar.

Haklılık payı?

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    qenocide bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Firefox geliştirmeyi durdurdu diye hatırlıyorum.

Yandex chromium altyapısı kullanıyor. Veriler yine google a gidiyor kısmen de olsa.

Chrome hem geliştiriciler için hem son kullanıcı için sürekli güncelleniyor. Kaynak tüketimi de aynı oranda fazla.

Kaynak tüketimi açısından edge, son teknoloji açısından chrome diyorum.

Hocam zaten Chrome kullanıyordum, en son oda delirtti beni youtube'u falan açmamaya başladı bende direk Vivaldi kurdum yoksa chrome kullanıcam sildim yükledim chrome'ı ama yok gene aynı youtube falan giremiyorum.

2-3 gündür youtube'da video izlerken çat diye sayfa yok olup "Hay Aksi!" uyarısı almaya başladım ben de. Sinir bozucu

Buremba bunu yazdı
    Mr_Dark bunu yazdı 

opera'yla bir alıp veremediğim yok ama yazı yalan dolan. adblocker kullanarak testi yapmışlar ki adblocker ciddi biçimde fark ediyor sayfaya yüklenen üçüncü parti şeyler azaldığı için. edge'de adblocker var mı bilmiyorum ama yüklenirse gene edge'nin lehine çıkar muhtemelen sonuç.

ben de safari'ye geçmek istiyorum ama chrome'dan vazgeçemiyorum. bildiğin ide gibi kullanıyorum chrome'u, developer tools'da kod yazıyorum tasarımla oynuyorum ve diğer hiçbir tarayıcı ilginç bir şekilde chrome kadar gelişmiş ve yazılımcı dostu değil firefox da dahil olmak üzere. adamlar 10 sene önceki firebug'ın üzerine çok az kayda değer şey eklebildiler.

Şu kısmı biraz açabilir misin hocam. Hangi menülerde geziniyorsun? Konsol civarı mı? :D

nurk bunu yazdı

aynı problem. anasını ağlatıyor.

mkyb bunu yazdı
    nurk bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=_uIy2wDNsQw

Efsaneymiş :D

...said addicted.
Toplam Hit: 5048 Toplam Mesaj: 44
web browser