Asgari Ücret Altında Maaş

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

eşin bu parayı kabul ederek girdiği kesin. O zaman niye yamuk yapıyorsunuz ki. Çalışmama hakkı sizde. He yok asgari ücret verecem deyip keklediyse o zaman zikin analarını.

işte bu kafa yapısına sahip insanlar yüzünden ülke bugün bu halde.  yamuk yapan, hem devleti hem işçiyi siken hilekar şirket değil de bunu şikayet edince yamuk yapan işçi oluyor he ? kusura bakma da senin düşünce biçimine sıçayım. 

her işyeri asgari ücret vermek zorunda kardeşim ! asgari ücretin altında insan çalıştıramazlar. çalıştıranı şikayet etmek yamuk değil doğru davranıştır.

hastalıklı düşünce yapısına sahipsin olabilir bari bunu insanlara aşılama. "ses çıkarma, çalışmama hakkı sende işten çık" bu hastalıklı bir düşüncedir.

sağlıklı olan her zaman hakkını aramaktır. hakkınızı arayın @A_REX

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek

Bu karikatürdekini yaşamayan veya şahit olmayan yoktur heralde. Biz toplum olarak çocukluktan hakkımızdan vaz geçmeye alıştırılmışız.

Ne öğretmen, ne müdür, ne hakim, ne polis vs. vs. Hepsi haksız işlemler yaptığı için ve bizde boyun eğdiğimiz için şuanki düzen oturmuş.

Artık kültürlü ve okumuş bir toplumuz. Kesinlikle hakkınızdan vaz geçmeyin.

Özellikle sen adamla anlaşmışsın ona yamukmu yapacaksın zihniyetini bi kenara bırakın. Adam şerefsizin teki. Türkiye Cumhuriyeti'nde işveren olarak para kazanacaksa kanunlara uyacak bu şerefsiz. Buna mecbur.

Uymuyosa uydurulacak. Bu duruma sen itiraz etmediğin sürece bir çok kişi aynı şirkette mağdur olmaya devam edecek. Ama birisi şikayet edip düzeltirse bir sürü kişinin hakkı kazanılmış olacak. Bu konuda sevaba da gireceksiniz düzelirse emin olun.

Küçük bi AVM'de en fazla 10-15 kişi çalışıyodur. Bu pezeveng hakkını verse millete 3000TL daha çıkar cebinden. Bukadar paradan kâr etmeye çalışıyosa işveren olmasın zaten. Böyle bi zihniyet yok edilmeli.

Sonuç olarak fevri davranmanızı tavsiye etmiyorum. Herkesin kazanmış olduğu paraya ihtiyacı var neticede. Eşiniz iş arasın sıkı bir şekilde. İş bulduktan sonra yeni başlayacağı yere 1 hafta kadar sonrasına gün versin ve bu arada bu adamların anasından emdiği sütü burnundan getirsin. Yok ispatlanamaz yok olmaz falan diyenler çok rahat olsun. Mahkeme istediği bankanın istediği kaydına ulaşır. Koca banka da böyle salak bi işletmeciyi mahkemeye karşı korumaz. En basitinden bu adamlar herkesin parasını atm'den sırayla 10 dakika içinde çekiyorlar. Bu bile yeterlidir. Bunun için bankayada ihtiyaç yok zaten herkes adına açılmış olan hesabın dökümünü alıp birleştirmeleri yeterlidir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

eşin bu parayı kabul ederek girdiği kesin. O zaman niye yamuk yapıyorsunuz ki. Çalışmama hakkı sizde. He yok asgari ücret verecem deyip keklediyse o zaman zikin analarını.

işte bu kafa yapısına sahip insanlar yüzünden ülke bugün bu halde.  yamuk yapan, hem devleti hem işçiyi siken hilekar şirket değil de bunu şikayet edince yamuk yapan işçi oluyor he ? kusura bakma da senin düşünce biçimine sıçayım. 

her işyeri asgari ücret vermek zorunda kardeşim ! asgari ücretin altında insan çalıştıramazlar. çalıştıranı şikayet etmek yamuk değil doğru davranıştır.

hastalıklı düşünce yapısına sahipsin olabilir bari bunu insanlara aşılama. "ses çıkarma, çalışmama hakkı sende işten çık" bu hastalıklı bir düşüncedir.

İşverene düşen yük hakkında konuşmuyorsun bakıyorum. Asgari ücret verecem deyip mi vememiş diye burada yazmışım değil mi? Asgari ücret verip 5 kişi yerine 4 kişi çalıştırması mı daha mantıklı?

Başında, asgari ücretten az çalışmak amaçlı anlaşarak girildiyse işe, ters köşe yapmak oluyor bu başka birşey değil. Ama yok daha sonradan olmuş, işverenin yamuğu ise, hakkınızı arayın diyorum. Hakkınızı aramayın mı dedik. İş verende olsa insan kandırmanın manası yok (eğer dediğim gibiyse).

İş veren devlete yapmuk yapıyor mu? Yapıyor buna laf yok, ama siz anlaşarak girdiyseniz burda laf etmemeniz lazım. Asıl hastalıklı düşünce bunu kabul ederek girmek.

Hak aramak ile ters köşe yapmak arasında fark var.

DrKill tarafından 19/Şub/16 10:46 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RhiFaT
    RhiFaT's avatar
    Erkek

Şerefsizler bu işverenler çalışanın 3 kuruşuna göz dikiyorlar. yasal olarak iflahını sökerler o  firmanın.

işte öyle
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Isyei sahipleri buna nasil cesaret ediyor inanamiyorum.

Ha adamin kartindan banka hesabina girip soymussun ha bole bi hareket yapmissin.

Bunu askari ucretin 200 tl farki icin yapmiyorlar buyuk ihtimalle kosgebi falan soyuyorlar esine 2000 tl maas gosterip farki cebe indiriolar.

Ver bi avukata %100 kazan. Gizli kamera kaydi yapmana gerek yok bildigim kadariyla her atmde kamera var zaten

Bu arada esinin orada zorla calismadigi belli sonucta bu hareketi kabul etmis. Fakat is kuracak adamlarin gercekten bole 2000 3000 tl nin hesabini yapacak adamlar olmamasi gerekiyor. Aksi taktirde agir magduriyet yaratiyorlar.

HolyOne tarafından 19/Şub/16 11:02 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Sorunun çok dışına çıkılmış ama

Hazır konu hakkını aramakla yamuk yapmaya kadar geldi :)

Eski konumda var okuyaniniz vardir.

Ne kadar yazarsaniz yazin aslında herkes kendince hakli

Neden bir konuda birleşilmediği ise kısır bir döngü olmus artık. 

İktisatta "  hersey sabitken " ibaresi kullanılır bir sorun  çok yönlü çözülülemez çünkü o kadar cok değişken ayni anda tartişilamaz

Tek tek ele alırsak

İsveren

Devlet

İsçi 

3 unsur var

Bütün hepsi sabitken tek değisken devlet olsun

Devletin vergide kolaylik sağlayabilir kazanca göre maas düzenlemesi isteyebilir. Senin kazancina göre maaş düzenlemesi yapabilir.

Yilda 100 000 kazananla yilda 900 000 kazanan kışinin maasi ayni olmayabilir. Bunuda başta belirtirsin mesela. Adam cok maas veremeyecekse yarim gün çalistirir mesela. Neyse bu tip birseyler 

Bütün hepsi sabitken isveren olarak düşünürsek. Eski patronum şöyle demisti. Bir işçiye yaptigim masrafi o bana kazandırıyor mu ?

Cok hakli bir tesbit. Çünkü bazi kişiler 300 tl kazandiriyor sana. Ama sen 1300 +sigorta+ yemek. Buda haksızlık devlet bunu öngörmüşmü.

Ama eski yine bir patronlarimdan biri  bana sigorta yapmadi. 500 tl verdi elime ama ben ona sadece bir haftada bu kadar para kazandiriyordum. Aylar sonra asgari istedigimde yan çizdi.

Bende @drkill dedigi gibi bastan kabul ettim yamuk (!) yapmayim dedim. Ancak ilk ise girdigin gibi kalmiyorsun her gün tecrüben artiyor. Bu artış niye göz ardi ediliyor. Yani basta öyle anlastim diye şikayet etmeyi hiç düşünmedim. Ama yillarca böyle çalişamazdim. Adam bana resmen böyle anlastik 2 yil böyle çalişacaksin dedi.

Ben bayanim çalismaya ihtiyacim yok. Çalismayi sevdigim icin calisiyorum. Ama erkekler evlilik cocuk maalesef mecburlar.

Bunu diyen vatandaşta aylik cirosu 80 000 di yani masrafla çikinca en azindan elinde 30 000 kaliyormus ama benimle 500 tl nin pazarligini yapiyor. Ben yapmadim yapmazdim  ancak istediğim yamuğu yapmak benim hakkım :)

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    DadasAdam bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

İşverene düşen yük hakkında konuşmuyorsun bakıyorum. Asgari ücret verecem deyip mi vememiş diye burada yazmışım değil mi? Asgari ücret verip 5 kişi yerine 4 kişi çalıştırması mı daha mantıklı?

Başında, asgari ücretten az çalışmak amaçlı anlaşarak girildiyse işe, ters köşe yapmak oluyor bu başka birşey değil. Ama yok daha sonradan olmuş, işverenin yamuğu ise, hakkınızı arayın diyorum. Hakkınızı aramayın mı dedik. İş verende olsa insan kandırmanın manası yok (eğer dediğim gibiyse).

İş veren devlete yapmuk yapıyor mu? Yapıyor buna laf yok, ama siz anlaşarak girdiyseniz burda laf etmemeniz lazım. Asıl hastalıklı düşünce bunu kabul ederek girmek.

Hak aramak ile ters köşe yapmak arasında fark var.

hocam ortada ters köşe durumu yok. tahminimce ve büyük br ihtimalle olaylar şöyle gelişmiş :

adam eşim 6 aydır çalışıyor demiş. yani asgari ücret zammından önce girmiş işe.

eski asgari ücret miktarını 6 ay boyunca almış burada sıkıntı yok. 950tl.

ama dikkat edersen konu açılış tarihi 19 şubat. demek ki bu işveren, asgari ücret zammını yansıtmamış çalışanların maaşlarına. 

şubatta yansıması lazımdı bütün firmalar şirketler şubat ödemesinde yansıttılar.

bu işveren de aslında kağıt üzerinde yansıtmış ama elden vermiyor zammı. 

rexin eşi işe girerken işverenle arasında "asgari ücrete zam olursa zam almayacağımı kabul ediyorum" gibi bir anlaşma döndüğünü sanmıyorum.

işveren zammı vermek zorunda abi. ama vermiyor. ortada anlaşma söz kesme falan yok. şerefsizlik yapıyor.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sonsabah27
    sonsabah27's avatar
    Erkek

Muahesebiciyim ona göre bi kaç bir şey söyleyeyim...

1-işveren sgk masrafını işçiden alıyor 950+sgk 

2-işveren her zaman haklı çıkar bu gibi konularda genelde işçi mağdur olur. 

3-işyerinde enaz 3 kişi aynı şekilde şikayetçi olup işten atılmayı göze alıyorsa aşağıda ki seçenekleri deneyin...

#170 işkuru arayın kimlik gizlenmiyor durumunuzu aynen anlatın bir hafta içinde işyerine gelirler 

Not:işkur affetmez

#parayı elden aldığınızı 950 tl olarak söyleyin. Bankadan vermek zorunda olduğundan orada işveren zor durumda kalır. 

#işveren işçiye her ay parayı ödediğine dair bordro ve hesap pusulası imzalatmak zorundadır... Muhtemelen sadece bordroları sizin yerinize imzalıyordur. Hesap pusulası önemli yani...

#sgk maaşa bakmaz prim ödenmiş mi ödenmemiş mi onla ilgilenir. Boşuna sgk'yı karıştırmayın. 

Türkiyede sizin gibi yüzbinlerce insan var ne yazık ki bunun çözümü de yok gibi en aZı

ndan şimdilik... 

İşin hkuki boyutuna gelince işten ayrıldığınız zaman başlıyor. İşveren tarafından alacağınız kalmağına dair bir yazı imzalanması istenir. 

Asgeri geçim indirimlerimi akdım

Yıllık izinlerimi kullandım

Fazla mesai yapmadım...

Gibi işveren lehine olan şeyler bunları kabul etmeyin bir avukata dava açmasını söyleyin... İşveren yine çok mağdur olur...

sonsabah27 tarafından 07/Mar/16 21:30 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

La ver isyeri adresini tam bilgilerini arayip ben sikayet edecem. Sovmek istemiyorum simdi...

Kalkip da sartlari bastan kabul edip calismasaymis tarzi konusanlara da kafam girsin mal mal konusmayin bilader. Yok oyle bi dunya

İmzalamazsam ne olcak?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dbcooper
    dbcooper's avatar
    Erkek

arkadaş inanılır gibi değil ya. bu nedir amk. bu kadar insafsız olunmaz.

yan yatarak üzüm yiyen roma imparatoru
Toplam Hit: 7368 Toplam Mesaj: 62
maaş asgari düşük ücret