folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Aslında Kilo Diye Bir Şeyin Olmaması

Aslında Kilo Diye Bir Şeyin Olmaması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    blmrt bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    blmrt bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    blackglove bunu yazdı

Burada, bir üyenin söylediği gibi, Herşey birer Nazar(Bakış). yada Nazariye. Yada Yorum. Bir çeşit Senyoraj(bu kelime buraya uymadı @@,) ) gibi.

..... konu dışı ama senin bu yazım stilin yasaklanmalı bence ,çok alakasız göz yoruyorsun bu stille normal yazsan zaten, güzel güzel okuyacagız. 

Bana özel, kural mı olur @@,)

Şöyle söyleyeyim: Bazen okurken, satır atladığım oluyor. Böyle renklendirmeler (yada Koyu`landırmalar) yapınca Daha rahat okuyorum. Bir çeşit Referans(dayanak) noktaları gibi oluyor, Akışı takip için.

Yatay, dikey, çapraz, fark etmiyor.

birde bilg. ekranından okumuyorum, büyük ihtimal sebep bu.

hocam, kendi yazdıgını kendının okumana gerek yok. Biz okuyamıyoruz seni diyorum. 
    sana özel kural olmaz. Kural belli, herkes nasıl yazıyorsa sende oyle yaz. Bizler için emin ol yeterli.

Tamam da, bende bunu söylüyorum. Kurallarda buna dair birşey okumadım. Bunun kuralı yok yani.

Bir de, Metin düzenleme Etiketleri Neden var. Yada Noktalama işaretleri? Amaç, bir düzen bir şekil vermek değil mi? O zaman kaldıralım bunları, ne gerek var.

Birde, neden böyle yazdığıma dair Açıklamamı yazdım.

Kimi yazılarda, yazı uzun olduğu için Başı Sonu karışıyor. Anlaşılması bana göre zor. bende madem alıntıladım, düzenliyorum. Bu kendim için de değişik bir haritalama şekli oluyor.

Hânî, aşırı sıkıcı oluyorsa, görmezden gelebilirsin. ki zaten, bir süre sonra bende vazgeçerim.

şu @nikoteen in konusunu bir Up`layayım birazdan. Hafta sonu değişik yorumlar iyi gelebilir.

Farklılıklar değerlidir.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Sadece kiloyu mu merak ettin hocam?

Hersey icin gecerli bu.

katiliyorum +1 

ben eskiden sandalyenin adi niye sandalye niye masa degil niye sise degil, buna ilk kim karar vermis felan derdim cildirirdim cocukken :D

PanxeR bunu yazdı
    Fatih bunu yazdı

bir belgeselde mi izlemiştim yoksa bir yerde mi okumuştum hatırlamıyorum ama 1 kilograma referans olan bir taş var şu an ingilterede bir müzede.

hocam ingilizlerde KG birimi kullanılmamaktadır. 

sadece ingilizlerde değil bütün ingilz sömürgelerinde de durum aynıdır.

KKTC ye git , kıbrıs vatandaşı bul kaç kilosun diye sor sana paund ile cevap verecektir paund sadece para birimi değil ingilizlerde ağırlık birimidir. 

burda fena sallamissin PanxeR ya su an oyle bisey yok :) su an KKTCye git ya da rum tarafinda farketmez, turk rum maronit kime sorarsan sor kilo der... okka falan vardi eskiden ben yetismedim, paund falan no, cok eskiden bir galon muhabbeti donermis benzin falan alirken litre yerine, onada ben yetismedim 30+ yastayim yani ;)

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı
    Metanet bunu yazdı

Sadece kiloyu mu merak ettin hocam?

Hersey icin gecerli bu.

katiliyorum +1 

ben eskiden sandalyenin adi niye sandalye niye masa degil niye sise degil, buna ilk kim karar vermis felan derdim cildirirdim cocukken :D

PanxeR bunu yazdı
    Fatih bunu yazdı

bir belgeselde mi izlemiştim yoksa bir yerde mi okumuştum hatırlamıyorum ama 1 kilograma referans olan bir taş var şu an ingilterede bir müzede.

KKTC ye git , kıbrıs vatandaşı bul kaç kilosun diye sor sana paund ile cevap verecektir paund sadece para birimi değil ingilizlerde ağırlık birimidir. 

burda fena sallamissin PanxeR ya su an oyle bisey yok :) su an KKTCye git ya da rum tarafinda farketmez, turk rum maronit kime sorarsan sor kilo der... okka falan vardi eskiden ben yetismedim, paund falan no, cok eskiden bir galon muhabbeti donermis benzin falan alirken litre yerine, onada ben yetismedim 30+ yastayim yani ;)

ne sallaması , kuzenim girne amerikan üniv de okudu. 

girneye gittim yanına tatile , ev sahibi kıbrıslı türktü muhabbet ederken başıma gelmiş olaydır.

+ olarak kıbrıslı türklerin neredeyse tamamı üniversiteyi ingiltere de okuyor türkçe yi normal konusmayan bir kısmının ingiliz aksanıyla konustugu bir yerden bahsediyoruz. he diyeceksin ki sallıyorum.

he kendi başıma gelen şeyi sallıyorum :) 

şunu da söyle o zaman ev kiraları paund ile değil TL ile diye :) 

yada yollar soldan değil sağdan diye. 

resmi birimlerin ne oldugunu biliyorum , uzun süre kaldım gördüklerimi de biliyorum. 

örnek kktc esnafının %80 i kıbrısa asker olmak için gidip adadan dönmeyen milletten olusuyor anadoludan giden  berberine kadar bu böyle. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGlzdG9yeV9vZl90aGVfbWV0cmljX3N5c3RlbQ

ayrıca

The kilogram was originally defined as the mass of a litre (cubic decimetre) of water at its freezing point. That was an inconvenient quantity to precisely replicate, so in the late 18th century a platinum artefact was fashioned as a standard for the kilogram

bu dalyaraklığı kim yaptı derseniz

http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVWx1c2xhcmFyYXMlQzQlQjFfQmlyaW1sZXJfU2lzdGVtaQ

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matr0x
    matr0x's avatar
    Erkek

birilerinin olaganin disinda dusunmesi cok guzel. sorunun cevabini bilmiyorum fakat bize dayatilan sistemlerin, metodlarin, tekniklerin disinda dusunmeden bilimsel bir ilerleme saglamak pek mumkun gorunmuyor. konu ile direk alakali olmasa da felsefik boyutunu anlamak acisindan thomas kuhn'un "the structure of scientific revolutions" kitabini siddetle tavsiye ederim.

Tanrının bana baş edemeyeceğim bir şey vermeyeceğini biliyorum. Sadece keşke bana bu kadar güvenmeseydi diyorum...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    Fatih bunu yazdı

KKTCye gittim gayet de KG ve Litre ile alışveriş yaptım. Ve Metre ile.

Rum kesimi ya da sadece Turistik olan dükkanlar hariç. Zaten onlar da euro sterlinden yazıyor fiyatları bile.

En çok dikkatimi çekense fiyatların farklı olması.

örnek gerekirse viski bakmıştım 75tl 18 euro 12 sterlin gibi birşeydi fiyat yazan. para birimine göre kazıklanılabiliyor. ama ibneler mesela türkçe konuşuyosan TLden iteliyolardı euro verim diyodum kabul etmiyolardı.

EDİT: konu için yazmamışım :D

referans değer uluslararası ticaret geliştikçe ihtiyaç duyulmuş birşey bence. O zamana göre aha bu bir kg metre olsun denmiş.

yoksa tüm ölçü birimlerine genişletilebilir bir soru.

ama bence herşeyde kullanılması aşırı standartlaştırmaya ulaşmış ve şu an insan ihtiyacı olanı sürekli matematiksel rakamlarla gideriyor. günde 3 litre su içmelisin gibi.

ya da en az 150 gram et yiyeceksin gibi. 

sırf bu standartlar yüzünden yüzlerce yılda anatomik değişikler olmuştur. zamanla da olacaktır.

o yüzden bu standartlar aşırı hassas olarak koyulmalıydı. ve o kadar hassas konulduğunu düşünmüyorum.

joe_black tarafından 10/Haz/18 03:13 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

zamanında belli kurullar toplanmış ve karışıklığı önlemek amacıyla standartlar belirlemişler. bunda gizemli birşey  yok ki. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

Naptılar olm siteye hap felan mı attılar . Komple kafayı sıyırdık  : ) Bu aralar herkes garip garip konular açıyor. Fakat hoşuma da gidiyor.Böyle konuların olması , müritlerin bakış açısı felan çok güzel bence

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Mesela keçi boynuzunun 16 tohumu osmanlı döneminde 1 dirhem olarak kullanılırdı. Biliyor muydunuz?

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
Toplam Hit: 3653 Toplam Mesaj: 30
kilo ilginç bilim teknik