folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Aziz Nesin %60"Da Haklımıydı Yoksa Daha Mı Üst Rakam Söylemesi Gerekiyordu?

Aziz Nesin %60"Da Haklımıydı Yoksa Daha Mı Üst Rakam Söylemesi Gerekiyordu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Leyla
    Leyla's avatar
    Dişi
    2007-08-13 03:10:07 Hürriyet *** Rahmi TURAN *** İKİ Alman profesörün raporu canımı çok sıktı doğrusu...Profesör Dieter Lenzen ve Profesör Volkmar Weiss , Batılıların belki de yüz yıldır pişirip pişirip önümüze getirdikleri konuyu yeniden ele almışlar ve başka işleri güçleri yokmuş gibi bir rapor hazırlayıp yayınlamışlar. Raporun özeti şu: `PISA testleri, ülkelerdeki ortalama zeka düzeylerini yansıtıyor. Buna göre Tükiye `deki zeka düzeyi (IQ ) ortalaması Avrupa ülkelerinin altında.` Yani bizim IQ `muz (zeka düzeyimiz) düşükmüş... Onlar akıllı, biz aptal mıyız yani? Allah bizi kuru iftiradan saklasın! Elbette ki zekiyiz, akıllıyız, çalışkanız. Bu halimizden belli olmuyor mu? Çalışkan ve üretken olduğumuzdan böyle zenginlikler içinde yaşıyoruz. Akıllı olduğumuz için başımızda hiçbir dert yok!. Ülke maşallah huzur ve sükun içinde... Seçim sonuçları bir defa daha gösterdi ki, bütün güzellikler, refah ve mutluluklar bizde... Herkes hayatından o kadar memnun ki, IQ (zeka düzeyi) katsayımızın ne kadar yüksek olduğunu son seçimde cümle aleme bir kere daha gösterdik! * * * Aslında o iki Alman profesöre kızmamızın pek anlamı yok... Onlar yabancı... Her şeyi söyler... Belki de kıskanıyorlardır bizi... Fakat kendi padişahımızın söylediklerine ne demeli? Bundan 85 yıl önce, son Osmanlı Padişahı Vahdettin de bugünkü Alman profesörlere benzer bir görüş içindeydi. Vahdettin , Yıldız Sarayı `ndaki bir toplantıda Sivas Milletvekili Rauf Orbay `a aynen şöyle demişti: `Rauf Bey , millet koyun sürüsü! Bu sürüye bir çoban lazım. İşte o da benim!` Bu sözler, Rauf Orbay `ın anılarında vardır. Geçmişte kendi büyüklerimiz bile bizi böyle görürken şimdi elin yabancılarına neden kızalım ki? * * * Haa, bir de gelmiş geçmiş en ünlü yazarlarımızdan olan merhum Aziz Nesin `in önemli bir iddiası var. Nesin `Halkımızın yüzde 60`ı aptaldır` demişti de yer yerinden oynamıştı. Nasıl olur da yüzde 60`ımız aptal olur? Bazıları `Aziz Nesin bu halka karşı büyük saygısızlık yaptı` diyor, bazıları da küfür ve tehditler savuruyordu. Yazar, derhal mahkemeye verilmişti. Hakaret suçundan hapse mahkum edilmesi isteniyordu. Suçlandı, yargılandı, fakat sonunda beraat etti. Mahkeme, yazarı haklı buldu, böylece aptallığımız yargı kararıyla onaylanmış oldu. Aziz Nesin `le üç ayrı dönemde beraber çalışmıştık. İlki Malik Yolaç `ın sahibi olduğu Akşam Gazetesi `nde, diğer ikisi ise benim uzun yıllar Genel Yayın Yönetmenliği `ni yaptığım Günaydın Gazetesi `nde... Bu nedenle, fazla sıkı fıkı olmasa da bir dostluğumuz vardı... Büyük tepkilere yol açan iddiasını ortaya attığı günlerde, arkadaşlar sordu: `Aziz Ağabey , o sözünde samimi miydin? Sana göre halkımızın yüzde 60`ı gerçekten aptal mıdır?` Aziz Nesin , soruyu soran arkadaşlara şu cevabı verdi: `Ayıp olmasın diye oranı düşük tuttum, daha fazlası aptaldır!` Aradan yıllar geçti. Köprünün altından çok sular aktı . Biz, Aziz Nesin `in bu görüşlerine rakam olarak katılmıyoruz ama bir parça gerçeklik payı olduğuna da inanmak zorunda kalıyoruz. Tüm Batı ülkeleri daha çağdaş, daha uygar olmak için çırpınırken, biz toplum olarak layık olduğumuz yönetimi seçtik. Araştırmacı Alman profesörlerin ileri sürdüğü fikirlere kızmaya hakkımız var mı? Elin oğlu halimize bakıp, böyle diyor işte...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek

artık yeter kaldırın şu yasağı ben aziz nesin hakkındaki fantezilerimi anlatmak istiyorum ama daha önce o söylediği şeyi şu an siyaset için kullannan kişiler için kullanmak... ben artık bu adamlarla/kadınlarla cinsel ilişkiywe girmek istiyorum çevremde böyle kişiler olmadıgı için ancak böyle tatmöin edebilirim kendimi..

beyaz hoca caizmi bu yazıyı dile getirenlerle cinsel ilişkiye girmem?

oynama: bu kal**** hale konuşturuyosunuz çok güzel aşağılayabiliyor kansızlıkta bunun üstüne yok ama hala burda. şuna birşey çakında cocacola içerken bırrrrrrlasın.

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcaliburTBT
    ExcaliburTBT's avatar
    Erkek
    on numara hatunsun leyla ke$ke sefgülüm olsan :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek
    Excalibur001 bunu yazdı:
    -----------------------------
    on numara hatunsun leyla ke$ke sefgülüm olsan :|
    hangi fantezilerini uygulayacaksın ki ? 100 lük rakı şisesi olanmı ıyyy o çok kötü diğerlerini dene ;)

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boraks
    boraks's avatar
    Erkek

şimdi bu "oran" ve "aptal" lafı ile değerlendirme yapmak zor. ama aziz nesin mahkemede bu laf dolayısıyla yargılanmıştır ve nitekim berâat etmiştir ;) yani bu

yüzde o zaman mahkeme kararı ile de doğrulanmıştır diyebilir miyiz ? yorum yok...  

onun için nazım hikmet'in bir şiiri üzerinden özelliklerini çizdiği toplumumuzun nasıl olduğunu siz 

değerlendirin. şiirde böyle çizilen bir toplumun ne derece duyargalarının açık olduğuna siz karar verin...

DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU 

akrep gibisin kardeşim,

korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.

serçe gibisin kardeşim,

serçenin telaşı içindesin.

midye gibisin kardeşim,

midye gibi kapalı, rahat.

ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.

bir değil,

beş değil,

yüz milyonlarlasın maalesef.

koyun gibisin kardeşim,

gocuklu celep kaldırınca sopasını

sürüye katılıverirsin hemen

ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.

dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,

hani şu derya içre olup

deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.

ve bu dünyada, bu zulüm

senin sayende.

ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer

ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak

kabahat senin,

— demeğe de dilim varmıyor ama —

kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın! UĞUR MUMCU
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dipLoit
    dipLoit's avatar
    Erkek
    o değil de asıl ilginç olan bu lafı söyleyen herkesin kendini geriye kalan akıllı kısımdan sayması. 100 kişinin 100ü de milletin %60ı aptaldır diyo. e hani 60. bi ben aptalım heralde herkes alemin akıllısı olmuş .)

bir imzam bile yok
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gfb_soldier
    gfb_soldier's avatar
    Erkek
    2 tane akııllı vardı . bırı azız nesın bırı leyla .aziz nesin öldü geriye leyla kaldı. o da giderse naparız bilmiorum acıkcası .kim bizi aydınlatıcak .

http://twitter.com/#!/yasiinergul
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ibosoft
    ibosoft's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ben seni anlıyorum leyla geçecek herşeyi zamana bırak !

dizi dizi incisin danalıkta birincisin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkblood
    darkblood's avatar
    Erkek

DÜNYADA EN ÖZGÜR ÜLKENİN İSMİ?

CVP: TÜRKİYE

dünyada aşırı özgür ülke?

YİNE TÜRKİYE

HALKINA APTAL DENİLEN TEK ÜLKE?

MALESEF TÜRKİYE.

anlayacağımız çok fazla özgür bi ülkede yaşıyoz! dışarda başka bi ülkenin halkına aptal deyinde neler oluyo görün! ama sonucta Allah böle ermeni kırması yahudileri bir başka yahudi sürüsü eliyle nasıl olduysa geberttirmiştir! aziz nesinler tükenmediği gibi bu ülkede hizbullahçılar, radikaller de tükenmez çünkü hepside MADE IN USA.kesinlikle bu iki cepheninde türklükle alakası yoktur ki TÜRKlere aptal deme cüretini kendilerinde bulmaktadırlar! gerisinide siz getirin artık!

bazı magazin çocuğu tiplemeleri sayesinde TBT sokak karıları muhabbetti yapılan bi mekana döndü Allah TBTnin sonunu hayretsin!

bilenle bilmeyen bir olur mu?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boraks
    boraks's avatar
    Erkek
    gluonpower bunu yazdı:

DÜNYADA EN ÖZGÜR ÜLKENİN İSMİ?

CVP: TÜRKİYE

dünyada aşırı özgür ülke?

YİNE TÜRKİYE

HALKINA APTAL DENİLEN TEK ÜLKE?

MALESEF TÜRKİYE.

anlayacağımız çok fazla özgür bi ülkede yaşıyoz! dışarda başka bi ülkenin halkına aptal deyinde neler oluyo görün! ama sonucta Allah böle ermeni kırması yahudileri bir başka yahudi sürüsü eliyle nasıl olduysa geberttirmiştir! aziz nesinler tükenmediği gibi bu ülkede hizbullahçılar, radikaller de tükenmez çünkü hepside MADE IN USA.kesinlikle bu iki cepheninde türklükle alakası yoktur ki TÜRKlere aptal deme cüretini kendilerinde bulmaktadırlar! gerisinide siz getirin artık!

bazı magazin çocuğu tiplemeleri sayesinde TBT sokak karıları muhabbetti yapılan bi mekana döndü Allah TBTnin sonunu hayretsin!

"magazin çocuğu tiplemeleri" derken? dikkat... bu konunun altına ben de görüşlerimi yazdım haddini ve çapını bilmek lazım konuşurken.oradaki "bazı"lar kimdir açık ol.biz cevabımızı şiir üzerinden adam akıllı söyledik.

işi hamasete vurma, mangalda kül bırakmayıp türklükle bunların alakası yok demekle ve başta 2 tane birbirinden anlamsız ve aslında aynı olan önermeyle zaten bitmişsin.

aziz nesin in bu ülkenin yetiştirdiği yegane aydınlardan olduğu tartışılmaz kardeşim. aziz nesin'in de şüphesiz yanlışları olmuştur "yaban" romanındaki Ahmet Celal gibi zaman zaman halkına yabancılaşmış olduğu da söylenebilir.ama eserlerine bakarsan mizahı kullanışındaki ustalık ve gözlem ile halkı ne kadar doğru yansıttığını anlarsın. aydın halkına yol gösterirken 2 yol vardır.

1. aydın halkı arkasına alır kendi öndedir. (bana kalırsa olması gereken budur, yoksa sürü psikoloji içinde aydın da aymaz olabilir yoksa)

2.aydın halkın yanında gider.adım adım an be an. (toplumumuzda bu yöntem sevilir, halkla çatışmadan.ama belli bir yerden sonra açmaza girebilir.insanlar kütle değil kitle halini alır.)

şimdi aziz nesin in yöntemi elbette 1. seçenektir. o değiştirmek için mizahıyla önce bu salaklıklara aksayan yönlere güldürüyor sonra da makaleyle dank ettirmeye çalışıyor.o halkını beklemiyor, halkının ona yetişmesini istiyor. metodu farklıdır her zihnin anlaması beklenemez.

"sokak muhabbetleri yapılıyor dediğin yeri" çat çut türklükle alakası yok deyip ve başka mecralara da bağlamasaydın, iki anlamsız laf sokma yerine güzelliştirseydin. ama sen sürüye uy boşver...birileri temizler. kurtlar içinde kalırsan uluyacaksın sen bu psikolojiye devam et...

gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın! UĞUR MUMCU
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FaTHeR
    FaTHeR's avatar
    Erkek

gfb_soldier bunu yazdı:
    2 tane akııllı vardı . bırı azız nesın bırı leyla .aziz nesin öldü geriye leyla kaldı. o da giderse naparız bilmiorum acıkcası .kim bizi aydınlatıcak .

Haklısın Leylaaaaaaaa Bizi Bırakma sensiz ne iderik...

Yasaklar her zaman ilgi çeker ve kısıtlanmış alanlara serbestçe girip özgürce davranmak daima zevklidir...
Toplam Hit: 8507 Toplam Mesaj: 55