folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bankalarda Çalışmayın Caiz Değilmiş...

Bankalarda Çalışmayın Caiz Değilmiş...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    bigwave bunu yazdı:
    -----------------------------

@wert o konuyu bi ilahiyatçı bulursam (adam akıllı) tatmin edecek cevabı sana gönderirim..

bu arada faiz hristiyanlıkta ve yahudilerde de daha evvel haramdı..fakat batıda bu zamanla hoşgörülmeye başlandı..!

sadece islama has bi haram değil faiz..ha ne oldu islamiyet diğer dinler gibi üzerinde değişiklikler yapılmadı..

abi siz beni anlamak istemiyorsunuz bence :S 

abi faiz haramsa benim evimi kiralayarak aldığım parada haram olması gerekmezmi :S 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı:
    bigwave bunu yazdı:

@wert o konuyu bi ilahiyatçı bulursam (adam akıllı) tatmin edecek cevabı sana gönderirim..

bu arada faiz hristiyanlıkta ve yahudilerde de daha evvel haramdı..fakat batıda bu zamanla hoşgörülmeye başlandı..!

sadece islama has bi haram değil faiz..ha ne oldu islamiyet diğer dinler gibi üzerinde değişiklikler yapılmadı..

abi siz beni anlamak istemiyorsunuz bence :S 

abi faiz haramsa benim evimi kiralayarak aldığım parada haram olması gerekmezmi :S 

işte bende onu sorucam dedimya kardeşim :D anladım ne demek istediğini..dedim ya

"@wert o konuyu bi ilahiyatçı bulursam (adam akıllı) tatmin edecek cevabı sana gönderirim.."

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

@ wert önceki sayfalarda yazdım senden alıntı yapıp ama okumayı atladın.

http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=74663&sayfa=3#758664 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı:

aga ben onu okudum

ozaman benim evimi kiraya vermemde çalışmadan emek vermeden kazanmış oluyorum ve orada dikkat edilmesi gereken bir husus var ben hırsız olsam senin paranı çalsam gene emek harcamış oluyorum burada genel bir düzeltme olması lazım başkasının hakkını almadan kazanmak desen daha doğru olmazmı cnm benim

ve

ben paramı bankaya yatırdığımda kimsenin hakkını almıyorum ve ben o parayı evde tutsam çalınma oranı daha fazla ve daha riskli :S 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpY-EaFw
    SpY-EaFw's avatar
    Erkek
    ABDde 15 milyon evsiz var demesi kolay nüfusa oranlayabilirsin.Ya da  basit bir örnek, hangi ülke iç piyasaya halkın banka sıkıntılarından dolayı 300 milyar dolar sürüyor?
    Hangi islam ülkesini orta kesimi abddeki kadar rahat?
    Veya hangi islam ülkesindeki orta kesim veya daha altı yurt dışına çıkabilir?
    Bunlar basit örnekler.
    Konuşması kolay arkadaşım yatırım yap demesi kolay.Tek güvencesi 3 kurş parasından aldığı faiz olan birisi olsan böyle burada rahat konuşamazsın böyle.
    Sadaka,zekat,fitre bunlar refah ölçütü değildir. Öyle yazmışsın ki bu ülekelerde böyle birşey yok. Var oradaki yardımlar buradakinden çok daha fazla, ama onlar buradaki gibi biz yardım yapıyoruz bakın şöyle böyle demiyor. Evsiz olayına,fakir olayına gelince.ABDde kafana göre ev dikemezsin,gecekondu dikemezsin.Ama iranda melzyada türkiyede bile iki kiremit koyar evim var dersin. (bkz: gecekondu)Sadaka ekonomisini iyi birşey olarak göstermeyin yeter! 3 kuruş verip insanların gönlünde taht kurmak adamlık değildir, onların onurunu incitmek değildir. İnsanların hakettikleri şeyi onlara iyilik yapıyormuş edasıyla vermek üstüne bir de dua almak komik.O dediğin ülkelerin o yardımları yapan insanları altın tuvaletler yaptırıyorlar. Bok gibi paraları var.O kadar da yapsınlar.

NOT: Kredi kartı ynalış birşey değildir onu yanlış kullanmak hatadır. Kredi kartını cebindeki parayı, alacağın parayı hesap ederek kullanırsan hiçbir problem olmaz  ama yeri gelir zorunda kalırsın yeri gelir salaklığın tutar işte o zaman kötü birşeydir. Ama bunlar onu kötü yapmaz. Bu mantıkla gidersek dini biri kötü anlar yanlış uygularsa dinde zararlıdır? Vatan da zararlıdır?

ilk oyu bu sefer ben kullanamadım :Y abi ben kullanmadan oy vermeyin aq
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    wert bunu yazdı:
    Prometheus bunu yazdı:

aga ben onu okudum

ozaman benim evimi kiraya vermemde çalışmadan emek vermeden kazanmış oluyorum ve orada dikkat edilmesi gereken bir husus var ben hırsız olsam senin paranı çalsam gene emek harcamış oluyorum burada genel bir düzeltme olması lazım başkasının hakkını almadan kazanmak desen daha doğru olmazmı cnm benim

ve

ben paramı bankaya yatırdığımda kimsenin hakkını almıyorum ve ben o parayı evde tutsam çalınma oranı daha fazla ve daha riskli :S 

kısa geçicem aga, saat geç oldu kusura bakma.

kul hakkı (hırsızlık mevzusu)

ei kiraya vererek evinin kullanılmasına yani yıpranmasına zarar görmesine açık kapı bırakıyosun. o evi emekle aldın di mi? ya da miras da helaldir zaten. 

bankadan kasa kiralar paranı orda korursun bu caiz :) bankaya paranı kullandırıp senin evde yatman caiz değil.

Kaldı ki banka o parayla kredi veriyo, faizli geri alıp o faizin bir kısmını sana veriyo. 

SpY-EaFw gerekli cevaplar verildi. zorla düşünceni değiştiremem ki. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı:
    wert bunu yazdı:
    Prometheus bunu yazdı:

aga ben onu okudum

ve

kısa geçicem aga, saat geç oldu kusura bakma.

kul hakkı (hırsızlık mevzusu)

ei kiraya vererek evinin kullanılmasına yani yıpranmasına zarar görmesine açık kapı bırakıyosun. o evi emekle aldın di mi? ya da miras da helaldir zaten. 

bankadan kasa kiralar paranı orda korursun bu caiz :) bankaya paranı kullandırıp senin evde yatman caiz değil.

Kaldı ki banka o parayla kredi veriyo, faizli geri alıp o faizin bir kısmını sana veriyo. 

SpY-EaFw gerekli cevaplar verildi. zorla düşünceni değiştiremem ki. 

aga şimdi olay zarar görüp görmemesimi :S 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    wert bunu yazdı:

aga şimdi olay zarar görüp görmemesimi :S 

değil abi, şunu anlatmaya çalıştım; eğer zarar görme riski varsa emek ortaya çıkar.

burda ölçü emek var mı yok mu olayı (miras hariç)

en kısa yoldan şu; çabalamadan mı kazanıyorum? evetse o faizdir. mesela adamlar geldi araba kazandın bişey istemiyoz, bi çeşit faizdir. ama dediler ki araba kazandın ama resimlerini çekip reklam yapıcaz araba verdik diye, orda reklam işinde çalışmış oluyosun yani emek ortaya çıkıyor, helaldir. 

sen evini kiralıyosun arabanı kiralıyosun, ev sahipliği mal sahipliği oturup para almak değil ki, sen orda ilgileniceksin problemler çıkacak belki kiranı geç alıcaksın, uğraşıcaksın adamlarla. bunlar emek varmek değil mi? ama faizle aldığın paranın ne emeği var söyler misin? güvenlik için yatırıcam dersen kasa kiralarsın bankadan :)

kredi kartları, her türlü haramdır. neden mi? senin yaptığın alışverişten komisyon alıyo adamlar. almıyoruz iddiaları var her türlü alıyolar biliyorum tanıdıklar var bankalarda. bişey bulamadılar yıllık kullanım ücreti gibi saçma şeyler çıkarıyolar yine durduk yere paranı kesiyolar. inek misin abi? ben kullanamsını bilirim, ben de öyle diyerek aldım geçen sene ama öyle değil işte. şimdi yarın para yatırmazsam yasal işlem başlatıcakalarmış! hayat bu, ne olacağı belli olmuyor çok dikkatli kullanırsın ama ne olduğunu anlamadan benim durumuma düşersin. hayır eşşeklik bende, haram olduğunu bile bile aldım :) boşuna hiçbişey yasaklanmaz İslâm'da.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiLoZoF
    FiLoZoF's avatar
    Erkek

spy hoca, sadakayı komik olarak nitelemişsin, ya da aşağılayıcı. Git arabistana kabeye gece var 2 rekat namaz kıldıktan sonra sadaka dağıtacağını duyur millet sıraya girer senin dağıtacağın sadakayı alabilmek için. Çünkü makbul ibadetlerden birisidir. Senin bu konudaki görüşlerini deiştiremem.

Gecekondu hadisesi ise bambaşka. Almanya da güya gecekondu dikemezsin ama uyanık kayserili dikti. Amerikada fakir zengin uçurumu o kadar açıkki gecekondu yapacak parayı bulamıyor adam. Karnını doyuramıyor. + son kriz neden patlak verdi sanıyorsun ki?

Sen türkiyede evsizlerin zevk için öldürüldüğü haberlerine rastladınmı? Amerikada çarşaf çarşaf haberi yapıldı.  

son olarak; kredi kartının kullanımına karşı değilim. Güvencen olduğu müddetçe. Akıllıca kullanıldığı müddetçe. Faize karşıyım. Kredi kartı ise bu mevzuatların döndüğü kurumlara çanak tutmaktadır. Bir tek iyi için yüzlerce zarara kapıyı aralamak angutluktur afedersin. Mecelle denilen bir şey var, okumanı tavsiye ederim. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek
    Görüyorumda Artık Doğru Yanlış Kalmamış

Şimdi Artık İşine Gelen Gelmeyen Var

İşine Gelen Doğru

İşine Gelmeyen Yanlış

Konuyu Açan Arkadaş İlk Mesajlarında Devletinde Bankası Var Demiş :D Ne Alaka ?

Devletin Tekel'i de Var :)

amele abiye katılıyorum...

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
Toplam Hit: 8691 Toplam Mesaj: 77