Beyin Geliştirecek Kitaplar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

İnsana birşey katan kitaplar arıyorum arkadaslar paylaşırsanız sevinirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

beyin geliştirme ile kendine bir şey katma farklı şeylerdir hocam. (genel manada..) Bahsettiğin şey genel kültür ise öğretici türden kitaplara bakman lazım, beyin geliştirmek için de en iyisi yeni bir dil öğrenmektir. Özellikle düşünmeye çok fazla katkısı vardır. Ayrıca hem beyni geliştirir hem de birey olarak sana çok şey katması hasebiyle yeni bir dil öğrenmek önemlidir. O yüzden bir lisans bir insan derler..

unbalanced tarafından 14/Şub/16 17:07 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

beyin geliştirme ile kendine bir şey katma farklı şeylerdir hocam. (genel manada..) Bahsettiğin şey genel kültür ise öğretici türden kitaplara bakman lazım, beyin geliştirmek için de en iyisi yeni bir dil öğrenmektir. Özellikle düşünmeye çok fazla katkısı vardır. Ayrıca hem beyni geliştirir hem de birey olarak sana çok şey katması hasebiyle yeni bir dil öğrenmek önemlidir. O yüzden bir lisans bir insan derler..

Hocam doğru demişsin de eksik söylemişsin.

Bir dil bir insan eder ama dil dile değmeden de dil öğrenilmez hocam :P

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Konu takip. Askere  gidicez lazım aga lazım. 

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

beynin gelişmesi için öce hayal gücünün gelişmesi lazım.

roman oku. klaksikleri okumakla başla. sonra geç diğer kitaplara. 

şu an piyasaki çoğu kitap hollywood filmi gibi. tamamen satış odaklı, tüketim odaklı.

o renkli kapaklarına, şaşalı, iddialı isimlerine falan bakıp aldanmamak lazım.

bence nlp kitaparından falan da uzak dur :) bodycilerin kullandığı streoid gibiler. doğal yollardan geliştir sen beyinini :)

tabiki seçici ol okurken. 

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Her kitap insana az çok bir şeyler katar. Önemli olan onu özümseyebilecek temelin var mı, yok mu? 

Mesela azıcık merakı ve birikimi olan birisi Freud kitaplarının herhangi birisinin içerisine maden bulmuşçasına dalabilir. Ama hiç merakı ve temeli olmayan birisi için günlük yaşamda işe yaramayan saçmalıklar olarak görülmesi muhtemeldir.

Sosyal bilimlerde temeli olanlar için mesela Rousseau'nun kitapları aydınlanma döneminin birer aynası vazifesi görürken temelsiz insan için klasik hikayenin ötesine geçemeyebilir. Sanki film senaryosu okuyormuşsun izlenimine kapılman işten bile olmaz. Ama birikimli adam için çok şey ifade edecektir.

Dünya klasiklerini eleştirel okursanız aslında dönemlerinin çok sıkı birer kritiğini yaptıklarını, devirlerindeki pek çok kurumu eleştirdiklerini görürsünüz. Örneğin Dostoyevski kitapları. Pek çok insan için Dostoyevski yalnızca iyi bir romancıdır. Ama döneminin aydın bireylerinden birisidir ve şartları çok iyi gözlemleyip iyi birer eleştirisini yapmıştır. O gözle bakabilmek için neyi ifade ettiği hakkında fikir sahibi olunması lazım. Yoksa sadece düz bir kurgu alımlamış olursunuz.

Ben önce temel yaratılması taraftarıyım. Bu sebeple belirli dönemler hakkında genel fikir sahibi olunması lazım. Bunun için de bazı felsefi temelleri bilmek lazım. İlk olarak iyi bir felsefeye giriş kitabıyla işe başlanabilir. Akıcı bir kitap bir anda tüm bakışınızı değiştirebilir. Sonra akımlardaki bireyler üzerinden dallanmaya kendiliğinden başlayacaktır.

Kitap seçimi çok zor bir iştir. Ve bu çok özel bir seçimdir. Herhangi bir kitabı alıp okumak sadece göz jimnastiği yapmaya yarar. Az okuyan insanların ince bir kitabı bile uzun sürede bitirebileceğini göz önüne alırsak vakit kaybı da olacaktır. Öncelikle ne istediğini, neye merakın olduğunu, neyi merak ettiğini belirlemende fayda var. Sonra adım adım gitmek lazım. Çok değil, akıllıca okumak lazım. Ve tercihi kendine göre yapmak lazım. 

Somut tavsiyelerde bulunabilmemiz için ilgi alanlarını, birikimini öğrenmemiz lazım. Rasgele kitap önerisinde bulunulmayacağını sanırım ifade edebilmişimdir. Cevap gelirse öneri konusunda yardımcı olmaya hazırım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    yazipcikacak bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Hocam doğru demişsin de eksik söylemişsin.

Bir dil bir insan eder ama dil dile değmeden de dil öğrenilmez hocam :P

dil dile değerek de öğrenilmez hocam, öyle olsa antalyadaki belli bir kesmin şakır şakır rusça konuşması ve rusların da şakır şakır türkçe konuşması lazımdı :)

ama kız arkadaş olayı ciddi bir etkendir, onunla sürekli pratik yapma imkanı olduğundan daha kısa sürede öğrenilir. Dilin gramerini bilmek ile yazmak ve konuşmak çok farklı şeyler. Yazarsın belki ama konuşamazsın.. O yüzden her şey için pratik gerekiyor. Daha sonra beyin kendini buna adapte ediyor.

Mesela ilk yurtdışına yunanistan'a gitmiştim, gramer bilgimiz vardı ama öyle doğru dürüst konuşamıyorduk bile, ancak buraya nasıl gideriz gibi basit sorular soruyorduk :) Daha sonra çek'e gittiğimde daha çok konuşma şansım oldu. İlk başlarda acaba does mı kullanacağım, do mu kullanacağım, yok efendim -s mi ekleniyor -es mi ekleniyor -ing mi ekleniyor, negatifse ne eklenmiyor, zaman zarfı nerede olacak, yer belirten kelime nerede olacak, hangi zamanda kullanmam gerekiyor, had been mi has been mi.. 50 tane şey düşünüp 1 dk da bir cümle söylüyorsun gibi geliyordu ki o da çok zor geliyordu..

Ama konuşa konuşa hata yapa yapa olay çözülüyor. İlk başlarda söylediklerini anlamam için acayip yavaş söylenmesi lazımdı ki ben önce onu ingilizce duyup sonra kafamda türkçe'ye çevirmem lazım daha sonra anlam vermem lazım.. 

Zamanla bu olay gitti, artık ingilizce konuşulduğunda hiç aklıma türkçe gelmez..

Şuan almanca'm biraz sıkıntı, almanca konuşulurken bazen direk anlamlandırıyorum, bazen ingilizce anlamlandırıyorum, bazen de türkçe :) bunun yolu yine pratikten geçiyor. Ki almanca, ingilizceye oranla çok çok daha zor bir dil ve çok ters mantık var, artikeller ve onların şahıslara göre çekimleri, bizdeki gibi -i/-e/-in hallerinin olması (akkusativ, dativ, genitiv) çok zorlaştırıyor ama ciddi ciddi beyin jimnastiği oluyor.

O yüzden ciddi anlamda söylüyorum, dil öğrenmek beyni geliştirir ve insanın ufkunu çok açar.. Hikayelerle, romanlarla v.s. olacak iş değil diye düşünüyorum. Ben kitap seçerken bana bir şey öğretmeyen şeyi almam kesinlikle. Ufkumu açar ama dil öğrenmek başka bir şey, ben hiç kitap okurken beyni yanan adam görmüyorum :) ama dil öğrenirken o kadar şeyi beyin hesaba katıyor ki, özellikle konuşma pratiği yaparken beyin çok fazla efor sarfediyor ve bu da daha fazla sinirsel iletişim kurulmasını sağlıyor (daha teknik detayını bilen arkadaşlar açıklarsa ben de faydalanırım)

velhasıl kelam, dil öğrenmek beyninize yapacağınız en iyi yatırımdır kanaatindeyim.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Ezel dizisinde geçen kitaplar olabilir hocam :D

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

İngilizce kelime altyapımı oyunlardan geliştirdim/geliştiriyorum. :)

@do_som;

Beyin gelişme işi biraz da genel kültüre bağlı. Mesela Carl Sagan gibi bilimadamlarının roman gibi yazdıkları kitaplarını okumanı tavsiye ederim.

SkynetX tarafından 14/Şub/16 17:37 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı

Her kitap insana az çok bir şeyler katar. Önemli olan onu özümseyebilecek temelin var mı, yok mu? 

Mesela azıcık merakı ve birikimi olan birisi Freud kitaplarının herhangi birisinin içerisine maden bulmuşçasına dalabilir. Ama hiç merakı ve temeli olmayan birisi için günlük yaşamda işe yaramayan saçmalıklar olarak görülmesi muhtemeldir.

Sosyal bilimlerde temeli olanlar için mesela Rousseau'nun kitapları aydınlanma döneminin birer aynası vazifesi görürken temelsiz insan için klasik hikayenin ötesine geçemeyebilir. Sanki film senaryosu okuyormuşsun izlenimine kapılman işten bile olmaz. Ama birikimli adam için çok şey ifade edecektir.

Dünya klasiklerini eleştirel okursanız aslında dönemlerinin çok sıkı birer kritiğini yaptıklarını, devirlerindeki pek çok kurumu eleştirdiklerini görürsünüz. Örneğin Dostoyevski kitapları. Pek çok insan için Dostoyevski yalnızca iyi bir romancıdır. Ama döneminin aydın bireylerinden birisidir ve şartları çok iyi gözlemleyip iyi birer eleştirisini yapmıştır. O gözle bakabilmek için neyi ifade ettiği hakkında fikir sahibi olunması lazım. Yoksa sadece düz bir kurgu alımlamış olursunuz.

Ben önce temel yaratılması taraftarıyım. Bu sebeple belirli dönemler hakkında genel fikir sahibi olunması lazım. Bunun için de bazı felsefi temelleri bilmek lazım. İlk olarak iyi bir felsefeye giriş kitabıyla işe başlanabilir. Akıcı bir kitap bir anda tüm bakışınızı değiştirebilir. Sonra akımlardaki bireyler üzerinden dallanmaya kendiliğinden başlayacaktır.

Kitap seçimi çok zor bir iştir. Ve bu çok özel bir seçimdir. Herhangi bir kitabı alıp okumak sadece göz jimnastiği yapmaya yarar. Az okuyan insanların ince bir kitabı bile uzun sürede bitirebileceğini göz önüne alırsak vakit kaybı da olacaktır. Öncelikle ne istediğini, neye merakın olduğunu, neyi merak ettiğini belirlemende fayda var. Sonra adım adım gitmek lazım. Çok değil, akıllıca okumak lazım. Ve tercihi kendine göre yapmak lazım. 

Somut tavsiyelerde bulunabilmemiz için ilgi alanlarını, birikimini öğrenmemiz lazım. Rasgele kitap önerisinde bulunulmayacağını sanırım ifade edebilmişimdir. Cevap gelirse öneri konusunda yardımcı olmaya hazırım.

Burada yazarın kalın cümleleri için (Felsefe) önerim Sofinin Dünyası. 

Her konu için öncelikle bir temelin olması gerekiyor. Temel olmadan sadece okur geçer, göz jimnastiği yaparsın. Hangi konuda temelin varsa o konuda kitap tavsiye edelim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

İletişim, Yordam, Evrensel, Ayrıntı gibi yayınevlerinden çıkan her kitap bence mükemmeldir. Facebook sayfalarını takip et, e-mail bültenlerine abone ol vs. yeni çıkan kitaplardan haberin olur ve ayrıca yıllık programlarına bak. Geçmişteki kitapları için katalog tara yani tavsiye almakla olmaz bu işler hocam kendin seçeceksin. Goodreads gibi sitelere üye ol mesela orda hiç bilmediğin bir kitaba denk gelebilirsin ve çok sevebilirsin benim kaç kere başıma geldi. Kitabın basımı yok, hatta içeriğinden dolayı şu an bassanız sansürden kitap kalmaz yani özetle hayatta varlığından haberimin olmayacağı kitapları keşfedebiliyorum böylelikle.

Caliber tarafından 14/Şub/16 17:44 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
Toplam Hit: 3753 Toplam Mesaj: 31
tavsiyesi kipta