folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bi Çılgınlık Yapıp Teleskop Aldım

Bi Çılgınlık Yapıp Teleskop Aldım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    SkynetX bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı

uzaya acayip merakım var. ne kadar uzağı gösteriyor. azcık bilgi verir misin. gezegenleri filan görebiliyor musun? bir ara bende araştırmıştım fiyatları pahalıydı bu neden ucuz?

Valla hocam benim de çok bilgim yok. İnternette araştırma falan yapmaya başladım işte. 

Millet yorumlarda ayı, satürnü ve halkalarını falan gördüğünü yazmışlar.

Neden ucuz kısmına gelirsek, amatör seviyede bir cihaz hocam. (Özellikli cihazlar baya baya pahalı). Öyle über özellikleri yok. Normal fiyat 120 imiş ama dediğim gibi 79 çekti. 

satürn deki halkaları görebiliyorsan ay da ki dağları da görebilmen lazım. nasa da ki teleskoplara hastayım adamlar diğer galaksilerin içindeki gezegenleri görüyorlar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    cache

Ürünü satın alıp deneyip 14 gün içinde iade edin hocam :)

Niye ki hocam? Bu aldığım teleskop işe yaramaz mı?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    cache

Ürünü satın alıp deneyip 14 gün içinde iade edin hocam :)

Niye ki hocam? Bu aldığım teleskop işe yaramaz mı?

yok onun için demedim hocam, misal beklediğiniz performansı alamadınız direk iade edip geçin. 3-4 tane tablet aldım içinden birini beğendim diğerlerini gönderdim mesela, rahat rahat deneme şansınız oluyor o açıdan dedim

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Pek bir seye yaramaz o.

Facebook ta ugur ikizler diyr biri var takip et. Adamlar kendi yapiyor telekopunu 

İmzalamazsam ne olcak?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Pek bir seye yaramaz o.

Facebook ta ugur ikizler diyr biri var takip et. Adamlar kendi yapiyor telekopunu 

Hocam bu şekilde işe yaramaz demektense bilgi paylaşırsanız daha iyi olur. Çünkü ben hiçbir şey bilmiyorum.

Amatöründe amatörüyüm. Ne açıdan bir işe yaramaz mesela?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    mrkps bunu yazdı

yorumlara baktımda adamlar satürnü bile görüyormuş...

Yok Ali Sami... Bunun gösterdiği Satürn'ü çıplak gözle de görürsün.

Tabi fiyat olarak bakıldığında göstermesi de beklenemez. Ama bunlar amatör astronomiden öte çocuklar eğlensin, hevesini alsın diye üretilen oyuncak eş değeri ürünler.

Pek tabii ki, kişi yakından inceleme yapmak istemeyebilir ama bu tür ürünlere 100-200 lira vermek yerine aynı şey çıplak gözle de görülebilir. Amatör astronomi Türkiye için konuşulursa 1000 TL civarında başlar. Bunun altındaki ürünler de iyi kötü Ay'a bakayım diyenlerin işine yarar.

Teleskop işinde Celestron oldukça başarılı. Türkiye'de 1000 TL civarı Celestron alan Satürn'ün halkalarını, Jüpiter'i görür.

Örnek verirsem, Celestron Astromaster 114EQ teleskop başlangıç seviyesinde ve Satürn'ün halkalarını, Jüpiter'i iyi kötü görmek mümkün. Amazon'da indirimli $189.41'e satılmakta iken Türkiye'de 1300 TL'ye satılıyor. Ne kadar geçirdiklerini düşünün. Elin adamı $6000 maaş alıp $190'a sahip olurken burada kalburüstü 3500 TL alan adam 1300 TL ödüyor. Burada 100 TL ödenen bu oyuncaklar da orada $10'a markette satılıyor.

Neyse teleskoba geri dönersem, 1300 TL'ye satılan teleskobun kalitesi  max bu şekilde. (Bu Powershot kamera 50x alınmış, elden geçmiş, Amazon'da bulunan bir görüntü)

Shot%20at%2050X%20with%20Powershot%20camera

Normal sıradan bir vatandaş aynı teleskop ve sıradan kamerası ile şöyle bir görüntü almış.

Yani gerçekte gözle görülen görüntü ise bu iki fotoğrafın arasında bir yerlerde. İkincisinde kamera kalitesinden dolayı kayıp var, ilkinde ise kaliteli bir kamera yardımı olması bir yana, ürünü pazarlayanlar tarafından hazırlandığından photoshop yardımı da (keskinlik, kontrast, parlaklık vs.) alınmıştır.

Jüpiter'i görmek ise hem daha büyük hem de daha yakın olduğundan daha kolay

Bu siteden Celestron kullanan kişilerin çektiği fotoğraflara bakılıp herhangi bir Celestron teleskop alınacaksa nasıl bir manzarayla karşılaşılacağı kestirilebilir.

http://celestronimages.com

Şahsen hali vaktiyle 130 EQ modelini alacaktım ancak 12 kg olduğu için ve tüm gün iş yerinde olduğumdan oraya getirtmesi ve oradan eve taşıması zor olduğundan almamıştım. Ama gelecekteki hayalim almışken doğru düzgün bir şey alıp Andromeda ve Whirlpool spiral galaksilerini görebilmek. Ancak galaksi görmenin bedeli ortalama 20000 TL.

Bir de, teleskop ne kadar kaliteli olursa olsun günümüzde yoğun bir ışık kirliliği olduğundan randıman almak zor. İyi sonuçlar için gece yarısı şehir dışına çıkıp dağın başına gitmek lazım. Bu da başlı başına ayrı bir şey.

Ama sadece heves için de olsa 100 lira oyuncağa para verip astronomiyi onun düzeyine indirgemeniz en başından soğumanıza ve paranızın çöpe gitmesine sebep olur. En azından Iphone'un 3000 TL'den başladığı şu ülkede eli yüzü düzgün bir teleskoba 1200-1300 TL vermek çok da zor olmasa gerek.

anonim6918524 tarafından 20/May/15 16:28 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@FireX;

Hocam sen baya yetkili bir abiye benziyon. Şimdi bu teleskop işime yaramaz hem de soğutur diyorsun yani. Ona göre ürünü açmayayım.

NOT:

Bir de ben fakirim hocam iPhone de alamıyom zaten. O yüzden bu ürüne balıklama atladım. :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ProSky
    ProSky's avatar
    Erkek
    ersn bunu yazdı

Bu aklıma geldi

Üzüldüğümde zevk alanların hepsine mutluluklarım girsin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

@FireX;

Hocam sen baya yetkili bir abiye benziyon. Şimdi bu teleskop işime yaramaz hem de soğutur diyorsun yani. Ona göre ürünü açmayayım.

NOT:

Bir de ben fakirim hocam iPhone de alamıyom zaten. O yüzden bu ürüne balıklama atladım. :D

Valla hoca tercih senin :) Bir heves falan olsun diyorsan en azından Ay'a evde de olsan bir miktar yakınlaşıp bakabilirsin. Diğer yandan iş görecek türden teleskopların da kendine göre ayrı dertleri var. Taşıması 12-13 kg'dan başladıklarından zor. Bunun yanında gezegenleri düzgünce görmek istiyorsan gece yarısı arabaya atlayıp onunla dağın başına gitmen gerekecek. Tutku gerektiren zor bir iş.

anonim6918524 tarafından 20/May/15 15:44 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    FireX bunu yazdı

Teleskop işinde Celestron oldukça başarılı. Türkiye'de 1000 TL civarı Celestron alan Satürn'ün halkalarını, Jüpiter'i görür.

FireX hocam Celestron deyince, şunu buldum..

http://www.eyb.com.tr/Data/EditorFiles/teleskop_secimi.pdf

Eyb firması Celestron un Türkiye satıcısıymış.

Yukarıda verdiğim linkte, teleskop seçimine dair bilgiler var.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
Toplam Hit: 7383 Toplam Mesaj: 58