folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bi Çılgınlık Yapıp Teleskop Aldım

Bi Çılgınlık Yapıp Teleskop Aldım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    SkynetX bunu yazdı

@FireX;

Hocam sen baya yetkili bir abiye benziyon. Şimdi bu teleskop işime yaramaz hem de soğutur diyorsun yani. Ona göre ürünü açmayayım.

NOT:

Bir de ben fakirim hocam iPhone de alamıyom zaten. O yüzden bu ürüne balıklama atladım. :D

hocam bende alamıyorum youtube da acaip belgeseller var. hevesimi öyle geçiriyorum))

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

bende alacam senelerdir guya, ama duzgun gozleme yapmak icin illa okkuz gibi para vermek gerek... 100tl, 200tl ile olacak is deilmis herkes ole diyor...

puff yani.

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

keşke google earth' ü uzaya çevirseler. 3 5 bişeyi canlı yayın yapamazlar mı ki acaba.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serioususer
    serioususer's avatar
    Erkek

hocam aynısından bende aldım pısman oldum ama paran varsa kıyıp daha pro bır sey almanı tavsıye ederım dırek gerı ıade yap bence ben okulun bırıne bagısladım ısıme yaramadıgı ıcın

9 canli bile olsaydin en fazla 8 kez kacabilirdin ölümden. Bil ki 7 düvele sultan dahi olsan yerin 6 mekan olacak sana... En fazla 5 metre kumas götürebileceksin 4 acsan da gözlerini. Bu 3 günlük dünyada MEZARCIYA 2 kat olup yalvarsan da nafile. Ecel geldiginde 1 gün sende öleceksin. iste o an her sey 0 dan baslayacak...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    FireX bunu yazdı

Teleskop işinde Celestron oldukça başarılı. Türkiye'de 1000 TL civarı Celestron alan Satürn'ün halkalarını, Jüpiter'i görür.

FireX hocam Celestron deyince, şunu buldum..

http://www.eyb.com.tr/Data/EditorFiles/teleskop_secimi.pdf

Eyb firması Celestron un Türkiye satıcısıymış.

Yukarıda verdiğim linkte, teleskop seçimine dair bilgiler var.

Hatırlattığın güzel oldu hoca. Teleskop bakan arkadaşlar bu makaleden de faydalanabilirler. Türkiye distribütörünün bu tür birkaç makalesi daha vardı diye hatırlıyorum.

Bu arada, taşıma zorluğu gibi konular problem oluşturuyorsa teleskop ile büyük dünyalara bakmak yerine mikroskop ile küçük dünyalara göz atabilirsiniz :) Ortalama bir mikroskop ile hücreler ve büyük bakteriler görülebilir. Ama virüsleri onlara göre çok çok ufak olduklarından görmeyi beklemeyin tabii ki. Ancak orada da apayrı bir dünya var. Organik ya da inorganik çok farklı şeyler keşfedebilirsiniz. 

Misal bu fotoğrafları ben çekmiştim.

λ
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

keşke google earth' ü uzaya çevirseler. 3 5 bişeyi canlı yayın yapamazlar mı ki acaba.

Google Sky var zaten.

https://www.google.com/sky/

λ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Simdi yetkili bir abi varsa bu konu hakkinda 300 tlye uzaydan bir halt goremezmiyiz ?

Dur be kadınnnn....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

hocam bu neyin görüntüsüyse mikroorganizmalar dünya kurmuş resmen oraya

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ProSky bunu yazdı
    ersn bunu yazdı

Bu aklıma geldi

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    xylgn_ bunu yazdı

hocam bu neyin görüntüsüyse mikroorganizmalar dünya kurmuş resmen oraya

Elimde 50'lik sample seti var. Oradan almıştım bu görüntüyü. İsmi latince olarak belirtilmiş bir bitkinin tohumu. Mikroskopta çoğu şey klasik anlamda bakteriye benzer şekillerde (bakterinin de pek çok çeşiti var tabii) olabilir ama öyle değil. Bir de sample olmasının avantajı renklendirilmiş olması. Diğer yandan gözlem yapmadan önce pek çok şeyi birbirinden ayırt edebilmek için ayrıca renklendirmek gerek.

Tabii aynı şey, gök cisimleri için de geçerli. Nasa'nın koyduğu fotoğraflar farklı dalga boylarına göre yorumlanmış hali. Aslında (görebildiğimiz) hayat o kadar da renkli değil :)

Misal Andromeda Galaksisi

anonim6918524 tarafından 20/May/15 17:00 tarihinde düzenlenmiştir

λ
Toplam Hit: 7369 Toplam Mesaj: 58