folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Mezunu Ne İş Yapar?

Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Mezunu Ne İş Yapar?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Hocam öncelikle sen hangi programlama dillerinde kendini geliştirdin bu önemli. Mezun olduğun okul bilişim sektöründe artık çok bişey ifade etmiyor. Sadece +1 puanın oluyor o ayrı konu. Web alanında mı geliştirdin yoksa farklı alanlardamı? Bilişim çok geniş bir alan olduğu için önce sen kendini tanımalısın. Uzmanlık dedikleri olay kaç yıldır çalıştığın değil. Adamlara referans göstermenle alakalı benim gözümde. Tabi kurumsal firmalarda olay çok farklıdır. Bilemiyorum. Ama senin aradığın iş kendini geliştirebileceğin bir iş olsun mutlaka. İş yaparken sakın ha zaten iş var deme. Sürekli kendini geliştir. Hiçbir zaman herşeyi bilen bir yazılımcı olamayacaksın bunu sakın unutma :) Bilgiye aç ol :)

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fox89hakan
    fox89hakan's avatar
    Erkek

öncelıkle nerede hangı sektorede calısmak ıstedıgını sec. büyük biyer şehir büyük bi şirket misal. bu sehırde program gelıştırıcıler mı daha cok ıs yapıyor verı tabanı uzmanlarımı yoksa teknik elemanlarmı. sen hangısınde daha ıyısın önu belırle ve o olanda iş garantısı veya stajıcın ıs yerı temın edebılen kurslara bak. bunlar sende hem tecrube hemde bu sectıgın saçma sapan bı evın kızının 3 ay kurs görerek aldıgı bilgisayar işletmenı sertıfıkası ıle senın başlıca sektorun olan bılgı işlem elemanı verı gırış uzmanı olarak calısmasına musade etmemen anlamınana gelıcek..

cidden sınırden ne yazdımı bılmıyom sınırden su son yazdıgım aklıma geldıkce ... 

kendı basına calısıp para kazanmak ıstıyosan wep tasarım kursları androıd uygulama ları ıle ılgılı kurslar bul kendı yazılımını yap sat.

bıyerde calısmak ıstıyosanda network kursları sql mıs oracle bu tarz verı tabanları ıle ılgılı bı kursa gıt ama gıttıgın kurslarda elınden geldıkce staj yerı ve ımkanı saglıyan bıye olduguna dıkkat et yoksa kendıne portfoy olusturmadan aynı yerde oldugunu hısetmeye devam edersın... 

Döndürün dunyayı inmek istiyenler var
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fox89hakan
    fox89hakan's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı
    arabaci88 bunu yazdı
    fox89hakan bunu yazdı

Sen 2 yıl okula gittin ve sonuçta elinde koskoca bir sıfır var diyip bir yerlerden başlamak istiyorsun ya işte 6 ay .net-yazılım eğitimi aldıktan sonra baktın olmuyor elinde yine koskoca bir sıfır var bu sefer tekrar ilgini çeken atıyorum başka grafik tasarım eğitimini alacaksın. Buı kısır döngü taaaa ki sen tatmin olana kadar sürer gider.

Bu bahsettiğim 6 aylık eğitimleri paran varsa gider eğitim kurumundan alırsın. eğer yoksa oturur internetten öğrenirsin. yapılamayacak şeyler değil. 

hayatındaki eksik-yanlış-hatalar vs den dolayı sakın kimseyi suçlama. bu suçu sakın kimseye yükleme;) önce aynaya bak sonra yarın için ne yapabilirim de ve YAP!

son dedıgın sayasınde hala bılgısayar başında duruyorum abıdık gubıdık bır ıs yerıne baktım grafıkte ıyıyım " ıyıdegılsemde yaptıgım ıs tatmın edıyor karsı tarafı" yazları aylaklık olsun dıye gıttıgım fotgrafcıda suan usta olarak calısıyorum ve hala gerekmedıkce bıseyler ögrenmeye calısmıyorum. son bıkac ayda ıse yurt dısında kaynakcı olarak calısmaya gıtmeye ugrasıyorum sektor benı bende sektoru sadece oyunlar ve ark sohbetlerı ıcın yanımızda tutuyoruz...

Döndürün dunyayı inmek istiyenler var
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Yazilim ile aran iyiyse arkadaslarin dedigi gibi junior olarak bir yere gir ve orada biraz piş daha sonra daha saglam firmalara basvurursun.bende soyledigin bolumden mezunum ve Yazılım firmasında çalışıyorum. 

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

yapacağın şeyi anlatıyorum. oradan mezun olmak bir şeyler bildiğin anlamına gelmez. akademik eğitim temel verir sadece... yol paranı ve yemeğini veren büyük bir yere gir maaşa bakma. yapacağın şey şirketin sertifikasyon programlarından faydalanmak veya şirketle anlaşmalı eğitim kurumlarının vereceği sertifikasyonları ücretsiz almak ki bu 1 yıl dişini sıkmak anlamına gelir. sen proje içinde yer almaya çalışacaksın, uyumayacaksın gözlerin açık geçireceksin bu bir seneyi. sonrasında elinde 3-4 tane sertifika ve 1 yıllık deneyim ve şu şu projelerde bulundum şunlarla çalıştım mahsul de şunlardır deme şansın olacak. yani sen şu anda yelkensiz ve dümensiz bir gemisin üniversite öncesi sadece bir saldın onu saymıyoruz. her işte olduğu gibi önce yelkenini edin sonra dümenini, 3. yılın sonunda pusulan da gelir kendi yolunu kendin alırsın.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

iyiki gözüm lise sonda açılmışki 2 seneliği uzaktan eğitim yazıp işe girmişim gerçi benim arkadaş çevrem hep benden büyük oldugu için 2 senelik eğitimin bir hiç oldugunu görmemi sağladılar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek
    sen daha bitirdigin bolumun ne is yaptigini bilmiypn hocam kusura bakma ama sen torpilsiz hicbisey yapamazsin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek
    arabaci88 bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı
    arabaci88 bunu yazdı

S.A Tahribat Sakinleri,

Ben, Teknik Lise Bilgisayar(Yazılım) bölümünü okudum. Üniversiteye ise yatay geçiş ile girdim. 2 yıllık Meslek Yüksekokulu mezunuyum. Üniversitede okuduğum bölüm ise Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama. Şimdi ben yeni mezun oldum ve iş arıyorum. Başlıktan da anlayacağınız gibi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünden mezun olanlar ne iş yapar? Hangi tür iş ilanlarına bakmalıyım? ve en önemlisi de nereden iş bulmalıyım?

Yeni mezunsun bak ne güzel hocam hiç vakit kaybetme eğit kendini. ilgin ne tarafta illaki okulda 3-5 program yazdın. atıyorum .net , php seç ve başla hiç zaman kaybetme derim. 6 ay eğitimin ardından piyasada da 6 ay piştin mi gerisi gelir..

6 ay eğitim derken neyi kastettiniz anlamadım. Php veya .net iş ilanlarını nerden bulabilirim? Söyler misiniz? Ayrıca bu kişiler ne yaparak para kazanıyor bana açıklayabilir misiniz?

hocam boşver sen php ve .net ilanlarını. git garsonluk yap en iyisi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nobel
    Nobel's avatar
    Erkek

Kasiyerlik, hammallık, garsonluk, figüranlık, hademelik vs :D şaka bir yana kendini sağlam geliştirmediysen iş bulsanda 1 ay dolmadan kendini başka iş ararken bulursun ki geliştirdiysen bile bu ülkede mühendis olmadınmı pek ciddiye almıyorlar. Anladığım kadarıyla torpilinde yok seni bir yere yerleştirsinler burada aradığına göre. Yerinde olsam açıköğretimden işletmeyle bölümü 4 yıllığa tamamlardım hemde askerliği 5 aya indirirsin hemde 2 mesleğin olur avantajın olur.

http://goo.gl/0i2Fv
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arabaci88
    arabaci88's avatar
    Erkek
    fox89hakan bunu yazdı

öncelıkle nerede hangı sektorede calısmak ıstedıgını sec. büyük biyer şehir büyük bi şirket misal. bu sehırde program gelıştırıcıler mı daha cok ıs yapıyor verı tabanı uzmanlarımı yoksa teknik elemanlarmı. sen hangısınde daha ıyısın önu belırle ve o olanda iş garantısı veya stajıcın ıs yerı temın edebılen kurslara bak. bunlar sende hem tecrube hemde bu sectıgın saçma sapan bı evın kızının 3 ay kurs görerek aldıgı bilgisayar işletmenı sertıfıkası ıle senın başlıca sektorun olan bılgı işlem elemanı verı gırış uzmanı olarak calısmasına musade etmemen anlamınana gelıcek..

cidden sınırden ne yazdımı bılmıyom sınırden su son yazdıgım aklıma geldıkce ... 

kendı basına calısıp para kazanmak ıstıyosan wep tasarım kursları androıd uygulama ları ıle ılgılı kurslar bul kendı yazılımını yap sat.

bıyerde calısmak ıstıyosanda network kursları sql mıs oracle bu tarz verı tabanları ıle ılgılı bı kursa gıt ama gıttıgın kurslarda elınden geldıkce staj yerı ve ımkanı saglıyan bıye olduguna dıkkat et yoksa kendıne portfoy olusturmadan aynı yerde oldugunu hısetmeye devam edersın... 

Android uygulama yazarak kendi başıma nasıl para kazanabilirim? Ayrıca diğer arkadaşların yazdığı yorumları okudum da şöyle demişler "kendini bir programlama dilinde geliştir". Bu öyle hemen evde çalışarak öğrenilecek birşey mi? Hem php, asp.net veya c# bunlardan birini kullanarak çalışan birisini düşünelim mesela. Bu kişi bütün gün bilgisayarın başında oturarak program mı yazıyor? Hep merak etmişimdir yazılımcıları acaba nasıl para kazanıyorlar? Ne yaparak para kazanıyorlar? Forumda yazılımcı arkadaşlar var mı acaba? Bir cevap yazarlarsa sevinirim. Ayrıca şöyle birşeyde var. Mesela Asp.net dilinde kendimi geliştirmek istiyorum diyelim. Bu kişilerin çalışma ortamını görmeden bu işe başlamak bana hiç mantıklı gelmiyor. Belki bu meslek hiç bana göre değil. O zaman ne olacak? Boşuna geçirilmiş bir zaman olarak kalacak.

Bundan sonra yolumuz düz olacak. Bizi kimse durduramayacak. İnsan büyüdükçe daha da büyümek istiyor. Birgün gelecek hiçbir yere sığmayacağım. Yeni işler düzenledim. Dünyaya ün salacağım. Ben işimde kral olmak istiyorum. Ben kralım evet kral yeraltı dünyasının kralı. Siz dostlarım benimle büyüyecek benimle zenginleşeceksiniz. Dünyaya hakim olacağım ve ben buna layığım. https://t.me/+E1ahtStRTvo1N2Q0
Toplam Hit: 3715 Toplam Mesaj: 37