folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bill Gates:20 Yıl İçinde İşsizlik Patlayacak

Bill Gates:20 Yıl İçinde İşsizlik Patlayacak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Yavşağın bir dediği bir dediğine tutmuyorki..

Daha 2 ay önce de 20 seneye kadar dünya'da fakir kimse kalmayacak diyordu..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Hay ip adresine tüküreyim. Bu bugün içerisinde 4 oldu 4. 4 defadır ?IpAdresiDegisti diyor bana. 

Neyse gel gelelim hidro-robotik dünyanın faydalarına. Önce şuna değinmek isterim. Kimileri robotların dünyasının oluşması için robotları yapan iş gücü olması kanaatinde ancak, evrilen teknolojiyle nasıl ki şu anda bile bir çok sanayide robotik sistemleri kullanıyorsak ilerde de robotların imali için bu robotlardan faydalanacağız.

Ancak dünyanın esas sorunu robotlar, petrol veya işsizlik değil. Daha büyük bir sorun var. Hammade ve enerji. Senelerdir alternatif enerji kaynakları üzerine milyarlarca dolar yatırım yapıyorlar ama yaptıkları şey rüzgar gülünden öte gidemedi şimdilik. Diğer şekilde yine ilerdeki yıllarda bu bilinçsizce tüketim bu şekilde katlanarak artmaya devam ederse herhangi bir eşyayı imal edecek hammadde bulma sıkıntısı baş gösterecek.

Bu hammadde sıkıntısı beraberinde savaşları da meydana getirecek. Eğer elini güçlendirebilen ülkelerin sayısı artarsa bu muhtemel hammadde savaşları 3. dünya savaşına sebep olacaktır. Bu savaşlar sonunda da büyük oranda bir yıkım meydana geleceğinden, büyük çapta insan ölümü yaşanacağından işsizlik olayı muhtemelen şuankinden bile az olacaktır.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Robotlar mitozla çoğalacaksa çok haklı.

1_8310260147_l60.jpg%20%28600×418%29

araba veya çipset üreten robotlar zaten var , robot üreten robotlar neden olmasın.

Eğer sosyalist bir dünya olursa robotlar çalışır biz yatarız , bir gerizekalı da sanal zeka üretene kadar böyle gider.

Sanalzeka üretilirse = Dünyada insana yer olmadığı için yani gereksiz varlıklar olduğumuz için robotlar bizi öldürür.

Kapitalist düzen olursa = Robotlara belli bir noktaya kadar üretim kotası gelir insanlar gene fakirlik ile karşı karşıya kalır ve savaş vs olur.

Artık robotlar bizim yerimize çalışırsa bu sefer bize gerek kalmadığı için ne desem bilemedim. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo
    PanxeR bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Robotlar mitozla çoğalacaksa çok haklı.

1_8310260147_l60.jpg%20%28600×418%29

araba veya çipset üreten robotlar zaten var , robot üreten robotlar neden olmasın.

Eğer sosyalist bir dünya olursa robotlar çalışır biz yatarız , bir gerizekalı da sanal zeka üretene kadar böyle gider.

Sanalzeka üretilirse = Dünyada insana yer olmadığı için yani gereksiz varlıklar olduğumuz için robotlar bizi öldürür.

Kapitalist düzen olursa = Robotlara belli bir noktaya kadar üretim kotası gelir insanlar gene fakirlik ile karşı karşıya kalır ve savaş vs olur.

Artık robotlar bizim yerimize çalışırsa bu sefer bize gerek kalmadığı için ne desem bilemedim. 

Yalnız hocam sen daha tehlikeli boyutlardan bahsettin. Sanal zeka üretimi gerçekleşirse şayet bunu ilk etapta kullanacakları yer tabii ki askeri amaçlı olacaktır. Muhtemelen ilk hammadde savaşlarını da bu yapay zeka robotlarla yapacaklar. (Terminatöre bağladık mk :D ) Daha ileri bir gelecekte de kolluk kuvvetleri bile bu robotlardan oluşacaktır.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    alidem
    alidem's avatar
    Erkek

Billgates'den böyle bir düşünce beklemezdim.

herşeyden dem vuran ali erdem!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZyreX
    ZyreX's avatar
    Erkek

Eğer insanlar işsiz kalırsa ekonomide durgunluk artar,üretilen mallara olan talep düşer.Talebin düştüğünü gören işletmeler daha az üretir.İşletme mal üretirken işçisine ücret öder, bu ücret başka mala olan talebi doğrur.Ekonomi böyle işler.

Ekonomide tüm üretimi makinalar yapsaydı ve işçi çalıştırılmasaydı,üretilen mala talep olmayacağından o malın satışı mümkün olamayacak ve üretilmeyecekti.Tabi piyasa ekonomisi bu raddeye gelene kadar devam edemez çünkü gelir eşitsizliğinin yaratacağı sosyal faktörler başkaca problemler doğurur ve ekonomi olağan gidişatından şaşmış olurdu. Bu sebeplerden dolayı Bill Gates'in söylediğinin gerçekleşmesi mümkün değil.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caagroup
    caagroup's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    iSo bunu yazdı

O robotlar çiftleşerek mi çoğalacak.. İşsiz kalanları robotçu yapsınlar, robotun vidasını civatasını üretsin. sonra bütün dünya robot üretsin yatsın. bütün para devlette toplansın, eşit şekilde vatandaşa dağıtılsın.. Of ne biçim hayaller be..

Mesele orada değil 100 yıl sonrada :) robot yapan robotlar, program yazan programları yazan programlar ve bunlara es kaza bilincin bulaşması. Cloud şeklinde çalışacak bir bilinci durduramayız insan çağı biter makine çağı başlar, gerçi olması gereken de bu aslında tek hücreliden makineye; sonsuza kadar yaşayan canlılar olacak canlı formu bitki hayvan dan Makineye dönüşmüş olacak.

bence atladığın nokta insanın yada diğer canlıların çok gelişmiş birer makine olduğu ve bizim yapmaya çalıştıklarımızın ancak bunların yapılacak işe göre özelleştirilmiş taklitleri olduğudur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek
    Ayro bunu yazdı

Tekrar tekrar tezimi savunuyorum ;

"Teknoloji insanlar için yarar ancak insnalık için zararlı bir şeydir".

Bill Gates dayı geleceği çok iyi görüyor da bir türlü icraat göremedik. Hükümetlerde bilinçlenir ve "en az şu kadar işçi" konuşulunu öne sürer. Zaten "free market" yani liberal ekonominin (yani kapitalizm) çökeceğini düşünüyorum. Git gide sosyalizme yanaşacaktır.

İşsizliği yok etmenin en doğru yolu ; çiftçiliğe ve hayvancılığa ağırlık vermektir. Tembel insanlar oluşturup sonra "işsizlik patlayacak" demek kolay. Bak Çin'e işsizlik patlıyor mu ? Patlamıyor. Herif 50 metrekare evin bir bölümünü atölyeye çevirip oyuncak vs.. üretiyor. Bizim halk tembel.

Bizde yan sanayii yok. Mesela ABD'de tablet üreticem dersen ; cam üreten, anakart üreten, işlemci üreten, yazılımını üreten, senkronizasyonunu üreten vs.. vs.. bir ton şirket var. Türkiye'de tablet üreteceğim de ; ne cam bulabilirsin, ne yazılım, ne başka bir şey. Oturup hepsini kendin yapacaksın. 

**

Çin'deki 4'te 1 maaş olayına gelirsek ; bir zamanlar 1 dolar = 1 milyon yani 1.000.000 Türk lirasıydı. Vay be neydi değil mi ? Değil. Dünyada ekonomik sistemler oturmuştur. Para gücü farklı olsa da Çin'de aldığın ve alacağın şeyler 100 dolar ile karşılanırken, Türkiye'de asgari ücret 400 dolarsa, burada 2-3 katına denk gelir. Alım gücü ile para gücü farklı konular.

Çalışkan, üretken, müzakere edebilen toplumlar her zaman bir yol bulacaktır.

hocam tüm görüşleriniz mantıklıda kapitalizmin çöküp sosyalist bir dünya olması mantıklı değil. Zaten sosyalizmi doğuran kapitalast istem fordist sisteme geçişle birlikte çöktü. Marksın karşı durduğu sosyalizmin temellerinin atıldığı dünya yok artık. 1929 kriziyle birlikte tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Modern kapital sistem türkiyede tanıtıldığı gibi rezil bir sistem değil. 80 yılınıın ateşli gençlerinin yetiştirdiği  bir nesil olarak politik olarak karşısında durulan kapitalizm aslında ekonomil olarak çok başarılı br sistem. insanlığın bilinen tarihi hakkında fikrim olmadığında  diyorum ki 2000 yıl boyunca insanlık 1 arpa boyu yol gidememiş. Herkes karnım doysun yeter mantığıyla taş üstüne taş koymamış. Günümüz modern teknolojisinin kaynağı kapitalizimdir. İnsanların daha iyi istemesi ve bunu üretecek yollara araması bilgisayar çağının kapısını açmıştır. Bill amcanın para kazanma derdi olmasa arka bahçesinde oturup windowsu geliştirimiydi geliştirmezdi. Arka bahçesinde tarım yapardı. 

ben gelecek sistemin iskandinal ülkelerinde olduğu gibi insanların belirli bir refah düzeyinde eşit olduğu fakat daha çok çalışanın da daha çok kazanabildiği bir sistem olacağına inanıyorum. Bence norveç her ne kadar doğal kaynak zenini olsada gecek dünyasındaki insan hayatının küçük bir prototipi gibi. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    oksijen bunu yazdı
    Ayro bunu yazdı

Tekrar tekrar tezimi savunuyorum ;

"Teknoloji insanlar için yarar ancak insnalık için zararlı bir şeydir".

Bill Gates dayı geleceği çok iyi görüyor da bir türlü icraat göremedik. Hükümetlerde bilinçlenir ve "en az şu kadar işçi" konuşulunu öne sürer. Zaten "free market" yani liberal ekonominin (yani kapitalizm) çökeceğini düşünüyorum. Git gide sosyalizme yanaşacaktır.

İşsizliği yok etmenin en doğru yolu ; çiftçiliğe ve hayvancılığa ağırlık vermektir. Tembel insanlar oluşturup sonra "işsizlik patlayacak" demek kolay. Bak Çin'e işsizlik patlıyor mu ? Patlamıyor. Herif 50 metrekare evin bir bölümünü atölyeye çevirip oyuncak vs.. üretiyor. Bizim halk tembel.

Bizde yan sanayii yok. Mesela ABD'de tablet üreticem dersen ; cam üreten, anakart üreten, işlemci üreten, yazılımını üreten, senkronizasyonunu üreten vs.. vs.. bir ton şirket var. Türkiye'de tablet üreteceğim de ; ne cam bulabilirsin, ne yazılım, ne başka bir şey. Oturup hepsini kendin yapacaksın. 

**

Çin'deki 4'te 1 maaş olayına gelirsek ; bir zamanlar 1 dolar = 1 milyon yani 1.000.000 Türk lirasıydı. Vay be neydi değil mi ? Değil. Dünyada ekonomik sistemler oturmuştur. Para gücü farklı olsa da Çin'de aldığın ve alacağın şeyler 100 dolar ile karşılanırken, Türkiye'de asgari ücret 400 dolarsa, burada 2-3 katına denk gelir. Alım gücü ile para gücü farklı konular.

Çalışkan, üretken, müzakere edebilen toplumlar her zaman bir yol bulacaktır.

hocam tüm görüşleriniz mantıklıda kapitalizmin çöküp sosyalist bir dünya olması mantıklı değil. Zaten sosyalizmi doğuran kapitalast istem fordist sisteme geçişle birlikte çöktü. Marksın karşı durduğu sosyalizmin temellerinin atıldığı dünya yok artık. 1929 kriziyle birlikte tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Modern kapital sistem türkiyede tanıtıldığı gibi rezil bir sistem değil. 80 yılınıın ateşli gençlerinin yetiştirdiği  bir nesil olarak politik olarak karşısında durulan kapitalizm aslında ekonomil olarak çok başarılı br sistem. insanlığın bilinen tarihi hakkında fikrim olmadığında  diyorum ki 2000 yıl boyunca insanlık 1 arpa boyu yol gidememiş. Herkes karnım doysun yeter mantığıyla taş üstüne taş koymamış. Günümüz modern teknolojisinin kaynağı kapitalizimdir. İnsanların daha iyi istemesi ve bunu üretecek yollara araması bilgisayar çağının kapısını açmıştır. Bill amcanın para kazanma derdi olmasa arka bahçesinde oturup windowsu geliştirimiydi geliştirmezdi. Arka bahçesinde tarım yapardı. 

ben gelecek sistemin iskandinal ülkelerinde olduğu gibi insanların belirli bir refah düzeyinde eşit olduğu fakat daha çok çalışanın da daha çok kazanabildiği bir sistem olacağına inanıyorum. Bence norveç her ne kadar doğal kaynak zenini olsada gecek dünyasındaki insan hayatının küçük bir prototipi gibi. 

Hocam seneler önce linux geleceğin işletim sistemi olacak diyordum. Bir çok insan da söyledi. Nasıl anlaşıldı ? Microsoft gidecek linux gelecek. Ancak durum ne oldu ? Gelecek mobil cihazlara taşındı ve mobil cihazlarda linux lider oldu. Bilgisayarda windows-linux oranlarının tam tersi olan mobil piyasada oldu. Saatlere girdi, serverlarda orada burada. Linux her yerde. Geçen gördüğüm paylaşım.

Katılıyorum liberal ekonomi dünyayı geliştirdi. Rusya'da imparatorluğun artan baskısı ve köylülerin hiçbir hakkı olmaması yüzünden bolşevik devrimi oldu. Yani ülkelere göre devrimler farklılık gösterir ve koşullar değişir. Türkiye'de neden komünizm gelmez ? Çünkü burada köylülerin ve işçilerin durumu iyi. Ancak Avrupa'nın bir çok yerinde imparatorluk kalırken Fransa ve Türkiye'de neden devrimle temizlendi ? Çünkü Fransız imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu değişime, demokrasiye direndi. Oysa İngiltere'de 13. yüzyıl sonlarına doğru (1200'ler) temsilciler kurulmaya ve parlamenter yapıya geçmeye başlamıştı.

Öte yandan klasik liberalizmin yetersiz kaldığını liberaller dahi kabul etmiştir. Neo-liberaller, neoliberalizmi yapılandırırken "Karl Marx"ın teorilerini neo liberalizmin içine katmıştır. Liberalizm ekonomik alanda ve sosyal alanda toplanır. Ekonomik alanda yine "bireysel özgürlük" üzerine devam etmişlerdir ancak sosyal alanda işçilere, çiftçilere vs.. daha fazla hak tanınmış ve sosyal kısmı Marksistleşmiştir.

Kapitalizmin en önemli simgesi ABD'dir. ABD'de oluşan sorunlar bugün Türkiye dahil bir çok ülkede oluşmaya başladı. Obama kitabında (inanırsak başarırız) bunun temeline ve çözüm yollarına değinmiştir. Aynı sorunlar Türkiye'de de geçerlidir. Nedir mesela ? En büyük problemlerden birisi orta sınıfın erimesidir. Kapitalizm seni ya zenginleştirir ya fakirleştirir. İşçi, memur, çiftçi, öğretmen vs.. vs.. Türkiye'de giderek sıkıntıya giriyor ve alım gücü düşüyor. Orta sınıf alt sınıfa doğru ilerliyor ve burju sınıfı her geçen gün güçleniyor. ABD'de en büyük sorun buyudu, Obama bir takım önlemler için uğraştı. Türkiye'de de en büyük sorunlardan birisi budur ve giderek uçurum büyüyor.

PEKİ ÇÖZÜM ?

Kapitalizm kalkamaz çünkü liberalizm demokrasinin en güçlü taşlarından birisi. Aynen verdiğim linux örneğindeki gibi olacak. Şimdiki sistem olarak düşünme, gelecekte kapitalizm şekil değiştirecek ve neoliberalizm gibi daha fazla sosyalist unsur barındıracak. Barındırmak zorunda. Eğer aklın yolu birse, eğer müzakere edebiliyorsak ; herkes kapitalizmin en iyi seçenek olduğu ve yetmediğini kabul edecek.

Wall Street'te başlayan ve İngiltere, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Almanya, Brezilya'da devam eden "Occupy" hareketleri de demokrasinin yetmediğini gösteriyor.

Dünyanın en zengin adamı, sekterinden daha az vergi ödüyordu. Nasıl bir şey bu ? Occupy Wall Street hareketi 99%'a karşı 1% diyordu. Yani 1% lik zengin kısmı 99%'u eziyor diyordu. Doğrudur da. En büyük eleştirilerden birisi de bu vergi olayıydı.

**

Şöyle anlatayım ; teorik olarak demokraside seninde benimde, Ali Koç'unda seçme ve seçilme hakı mevcut değil mi ? Peki siyasete atılsak öyle mi olacak ? Bir fabrikatör çocuğuna maddi destek verecek, çevresini kullanacak ancak sen tek başına kalacaksın. İşte kapitalizmi özetleyen ve demokrasinin neden yetersiz kaldığını "bana göre" en güzel özetleyen bir örnek budur.

Azdan az, çoktan çok gitmeli (vergi konusunda). Asgari ücretliden vergi neredeyse kesilmemelidir. Adam zaten en alt sınırı alıyor. 1300 gibi bir şey olan asgari ücret vergilerle 800 küsür TL oluyor. ayıptır abicim. Yazıktır.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Eskiden özel sektör güçsüzdü.Devlet ekonomiyi üstlenir istihdamın çoğunu devlet oluştururdu.Robot mevzusu gelincee öyle olacak.Mecburi çalışan rakamları olacaktır.Arkadaşların dediği gibi halk isyan eder.

Toplam Hit: 6457 Toplam Mesaj: 53