folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bruksizm : Diş Sıkma/Gıcırdatma

Bruksizm : Diş Sıkma/Gıcırdatma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Uzun zamandır dişlerimi sıkıyorum. Muhtemelen bir kaç seneden daha uzun bi süredir. Son zamanlarda iyice çığrından çıkmaya başladı. Dibinden oyuk oluşturacak şekilde bir parçası kırılan dişimi muayene ettirmeye gittim. Hassasiyet yapıyordu. 4-5 farklı diş daha tespit etti aynı şekilde kırılmış/oyulmuş.

Yamulmuyorsam 5 dolgu yaptı. Allahtan özel sigorta vardı da karşıladı. Gerçi tüm diş limiti dolmuş oldu bu işlemler ile.

Ancak günden güne iyice artıyor. 

Uyurken takılan bi diş aparatı varmış onu tavsiye etti, bir de botoks tedavisi alternatifi. Aparat sanırım 300 lira civarında ( bunu devlet karşılıyor mu )

Botoks için ise bir yer tavsiye etti kendisi yapmıyormuş dişçim, aradım, 1000 lira fiyat çektiler.

Aparatı yaptırmayı düşündüm ama sadece uyuken diş sıkma ve gıcırdatmanın aksine uyanıkken de aşırı seviyede sıktığımı fark ettim. Çenem kilitleniyor adeta. Fark ettiğim anlarda dahi önüne geçmekte çok sıkıntı yaşıyorum.

1 Sene kadar önce botoks yaptırmıştım sigortaya kilitleyip. Ama bu sefer kilitleyemicem. Devlet de yüksek ihtimalle karşılamıyodur ( ne zaman yanımızda oldu ki )

Bi şekilde halledeyim desem, 6 ayda bir tekrar uygulanması gerekiyor botoksun. 

Daha da korkutucu olanı ise botoks bir toksik bakteri/zehir veya her neyse özünde hoş olmayan bişey. Yanlış uygulama durumunda risk var mı bilmiyorum, bu ihtimaller beni korkutuyor.

Kaynağın özüne ineyim diyorum stres, ama bi kaynak bulamıyorum. Gevşek bi insanım. Stresime kaynak gösterebilecek bişey bulamıyorum ama stresliyim işte.

Ne yapıcam bilemedim.

Bu diş aparatı gündüz de işe yarar mı acaba, mide bulantısı falan yapar mı ki?

iki çeşidi varmış. biri sert biri yumuşak. bi kere yaptırayım dedim sert plastikmiş dişlere geçirdikleri gibi çenem yerinden çıkacakmış gibi oldu. kalıbı tam alamamışlar inanılmaz sıkıydı. çıkarıp attım koşarak uzaklaştım o polikinlikten. lisede falandım sanırım. çok geçti üzerinden. aslında şimdi bakıyorum da bu iki yolu da denemişim gibi. 

sakıza sardım son 10 gündür. laksatif etki bekleyecek kadar çok çiğniyorum. bakalım ne olacak.

Eminim bu problemi yaşayan çok müridimiz vardır. Belki bir kısmı çözümler üzerine tecrübelidir. 

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Dipnot : ilaç tavsiyesi isteme konusu vb değildir. hiç birimiz aptal değiliz, birbirimizin tavsiyelerine körü körüne uymayız. sadece fikir alışverişi yapalım istiyorum. ekşide bile tartışılan bir konu bruksizm. biz müridler mi konuşamayacağız? hadi ama.

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Uyanıkken öyle bi sıkıyorum ki çenem kenetlenip hiç açılmayacakmış gibi. Kim bilir uyurken nasıl...

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

bruksizm, tecrübe yok.

ama bu boksör'lerin kullandığı tek taraf kanallı veya çift taraf kanallı ağızlıklardan kullansan. 

ben bunların silikon olanlarından kullandım basketbol için, 2ye böldüm. ^^` dechathlon'da vardı 10-15lira civarındaydı. çift kanallı olanda, ortasında boşluk var, gece sıkıntı çekmezsin. 

bir de daha katı olanları var,  denemedim. 

RitmFarbRacourci tarafından 18/Kas/20 02:38 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

tecrübe yok.

ama bu boksör'lerin kullandığı tek taraf kanallı veya çift taraf kanallı ağızlıklardan kullansan. 

ben bunların silikon olanlarından kullandım basketbol için, 2ye böldüm. ^^` dechathlon'da vardı 10-15lira civarındaydı. çift kanallı olanda, ortasında boşluk var, gece sıkıntı çekmezsin. 

bir de daha katı olanları var,  denemedim. 

https://www.google.com/search?q=%C3%A7ift+kanall%C4%B1+a%C4%9F%C4%B1zl%C4%B1k&oq=%C3%A7ift+kanall%C4%B1+a%C4%9F%C4%B1zl%C4%B1k&aqs=chrome..69i57.3487j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

ne diye geçiyor ismi bulamadım

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Öncelikle gecmis olsun. Adi duymamistim neymis diye baktim. Bakmisken arastirmaya üsenenler icin buraya birakayim

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/bruksizm-nedir-tedavisi-nasil-olur-2619083

Ben lise yillarimda uyurken disimi gicirtatiyormusum. Hic farkinda degildim. O donem sinava falan hazirlaniyorum onun stresi diye yorumladik. Birde bizimkiler her denk geldiklerinde uyandirdilar. Kendiliginden gecti.

O donem arastirmistim. 10 yasindaki bir cocukta aynisi olmus. Psikiyatrise gitmis. Cocuga o kadar cok ozel ders aldiriyormus ki ailesi  Psikiyatris hepsini birakacak demis ve birakinca oda gecmis.

Ben rahatim stresim yok desenizde bunun bilinc altında olan birseye tepki olarak cikiyor. Sen bile kafaya taktiginin farkinda olmuyorsun

Ben yillarca sadece gerginlik stresten olduguna inaniyordum. Taki suana kadar. Megersem cok fazla nedeni varmis.

Ama senin stresten oldugunu düşünmüyorum. Çünkü uyanikken olmasi maalesef daha cok nörolojik birsey oldugundan suphelendiriyor. 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

buldum. diş temasını önlüyor mu bunlar? önlüyorsa mükemmel icat aq. 20 lira

https://www.decathlon.com.tr/100-dislik-id_8393899.html

ama açıklamada şöyle bişey var " Çeneyi daha etkili bir şekilde kilitlemek için üst ve alt dişlerin birbirine geçmesi (diş kırılmasına karşı destek).  "

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Tavsiyem su. Bir defter alip her bu olay oldugunda tarih saat , kac dk surdu siddeti.. olarsk not al.

Altina kisaca ne yedin ne ictin gunun nasil gecti yaz.

Her sayfaya.

Bir sure sonra şöyle göz gezdir.

vukuatin oldugu zamanlarda ortak bir problem kesfedecekmisin?  Hic olmasa doktora da goturursun

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

markası Oxylane, fiş'inde de "dişlik çift" yazıyor. kutusunda; protection Gum Shield- double adult .

15lira'ymış ^^D buldum. 2018'in 2. ay'ına ait. 

diğerini de buldum. 

o da Mouth Guard 100 diye geçiyor. bu da 10liraymış. ^^D 

bende diş temasını önlüyordu, ama fazla dayanmadı. sakız gibi çiğnedim. 

~@~

RitmFarbRacourci tarafından 18/Kas/20 02:56 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naruto
    Naruto's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

ama açıklamada şöyle bişey var " Çeneyi daha etkili bir şekilde kilitlemek için üst ve alt dişlerin birbirine geçmesi (diş kırılmasına karşı destek).  "

hoca bu zımpırtı boş iş hiç almaa.

üniversite hastanesi varsa bulunduğun şehirde git ortodonti bölümüne derdini anlat ağzından ölçü alınır gece plağı yapılır. Şuan filyasyonda olmasam aynı şehirde olsak ben yapardım. 

eğer üniversite hastanesi yoksa özel bir diş kliniğine git ordada yaparlar. özelde çalıştığım dönemde 100tl yapıyordum.

Gece plağı kişinin diş yapısına uygun olduğu için dişlerin rotasyonunuda önler.

la geldik bi fırtına gidiyoruz bi fırtına
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Naruto bunu yazdı
    noname bunu yazdı

hoca bu zımpırtı boş iş hiç almaa.

üniversite hastanesi varsa bulunduğun şehirde git ortodonti bölümüne derdini anlat ağzından ölçü alınır gece plağı yapılır. Şuan filyasyonda olmasam aynı şehirde olsak ben yapardım. 

eğer üniversite hastanesi yoksa özel bir diş kliniğine git ordada yaparlar. özelde çalıştığım dönemde 100tl yapıyordum.

Gece plağı kişinin diş yapısına uygun olduğu için dişlerin rotasyonunuda önler.

Normalde maliyeti 10 tl bile degildi, gece kullanmak zor ağzın kuruyor  filan ama dr kalıp alıp yaparsa daha iyi olur hazırlar dişine zarar verebilir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

hocam bunu dişçiler dişlerine kalıp döküp slikon karşılığını üretiyorlar. ağzına taktığında tam oturuyor.

piskolojik tedavi süreçlerinde dişlerin şekil değiştirmesin diye daha iyi oluyor. 4 yıl önce 250 lira ya yapmışları bana.

gece boyu dişlerimi gıcırdadtıp kötü rüyalar görüyordum. işe yarıyormu desen en güzeli kötülüklerden kurtulup kendini düşünmek ve sakin bir hayat yaşamak.

ilaçmış bilmemneymiş hepsi hikaye. şu anda vardır yine 500 liradan fazla.

Toplam Hit: 1707 Toplam Mesaj: 16
bruksizm diş sıkma diş gıcırdatma