folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Bu Memleket Boşuna Geri Kalmadı Arkadaş.Bu Memleket Boşuna Geri Kalmadı Arkadaş.

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  seadog
  seadog's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Mart/2008
  Erkek

  Arkadaşlar az önce denk geldiğim yazı. Lütfen olayı siyasete çekmeyin. Bu ülke de ne zaman birşey yapılmaya çalışılsa hep engel çıkmış karşısına. Bu ülkenin sağcısıda solcusuda vatanseverdir. Sağcılar, solcular lütfen birbirimizi yemeyelim ülkemiz için, milletimiz için çalışıp birşeyler katmaya çalışalım. 

  Neden acaba bir yangınla herşey bitebilmiş bu ülkede, neden acaba tüm sanayi hamleleri bir ufak bahaneyle hep durdurulmuş. Batı amerika hergün birşey keşfederken biz neden civata üretmeyi bile başarı saymışız. Kim yapmış bunları bize. Şanlı şerefli bu millet neden bu hale geitirilmiş. Bununkü geri kalmışlığımızın nedeni ne sağcının ne solcunun ne alevinin ne sünninin ne Türkün ne Kürdün  suçu. İçimizdeki koyun postuna bürünmüş kurtların, vatan hainlerininin, Türküm diyip Kürde vuranların, Kürdüm diyip Türke vuranların, sağcıyım diiyp sola vuranların, solcuyum diyip sağa vuranların. 

  Lütfen aşağıda ki gazete kupürüne bakınız. "Kızlar füzeci oldu..." başlık bile alay eder gibi, küçümser gibi, olayı sulandırır gibi. GEçmişte o başlığı ve bunun gibi başlıkları atanlar kimse suçlu onlar arkadaş.

  link: https://seyler.eksisozluk.com/50-yil-once-uzaya-fuze-gondermek-icin-kollari-sivayan-turkler-ve-pek-bilinmeyen-yerli-fuze-seferberligi

   

   

  kirkor divarcı, bandırma füze kulübü, ilk türk füzesi marmara-1 ve diğerleri

  günümüzde yerli tank ve yerli uçak tartışmaları yapıladursun, bundan 50 küsur yıl önce türkiye'de günümüzde büyük ölçüde unutulmuş bir yerli füze seferberliği başlamış. oynatalım görelim.

  yıl 1959, yani sputnik'in uzaya gönderilmesinden 2 yıl sonrası. yer bandırma. 1953 yılından beri akılları bu işlerle meşgul olan ve sputnik'in uzaya yollanması üzerine iyiden iyiye heyecanlanan şehit mehmet gönenç lisesi öğrencileri güngör gezer, artuğ sayıner ve osman caran, yanlarına arkadaşları atilla yedikardeşler ve adnan zambak'ı da alıp günümüzde bile yapılsa uçuk ve çılgın bir proje olduğu düşünülebilecek bir işe imza atarak lise bünyesinde bandırma füze kulübü'nü kurarlar. kulüp kısa süre sonra bandırma havacılık ve uzay araştırma derneği adında bir tüzel kimliğe kavuşarak resmen liseden bağımsız bir dernek hâlini alır.


  ilk bakışta ilginç olsa da kaybetmeye mahkûm bir oluşum gibi görünen bu kulüp, katılan gençlerin ve özellikle de sonradan katılan kirkor divarcı'nın üst düzey teknik bilgisi ve hummalı çalışmasıyla gerçekten füze tasarlayabilecek duruma gelecektir. bu işe baş koyan divarcı, nişanlısıyla evlenebilmek için biriktirdiği 400 lirayı da seve seve bu işe yatırır ve arkadaşlarıyla birlikte kolları sıvar.


  gençlerin derneğin kuruluşundan kısa süre sonra tasarladıkları 3 kiloluk minyatür füze pek başarılı olmaz ve ancak 40 metre yüksekliğe kadar çıkarak denize düşer. 10 ekim 1959'da yapılan bu deneme genellikle alayla karşılansa da olumlu tepkiler de alır. füzeci gençler kendilerini alaya alanlara kulaklarını tıkayıp çalışmalarına devam ederler. bir başarısız deneme daha yapan gençler 1960 yılının şubat ayındaki üçüncü denemelerindeyse füzeyi 750 metre yüksekliğe çıkarmayı başarmıştır. bu deneme sınırları aşarak yabancı ülkelerin medyasında da kendine yer bulur. füzeci gençler artık yaptıkları işin ülke sınırlarını aşmış olmasının verdiği özgüvenle hareket etmektedir. bu dönemde derneğin adı bandırma havacılık ve astronomi roket kulübü olarak değiştirilir.

  derneğinin adının değişmesini takip eden ilk dönemde şanssızlıklar ve teknik aksaklıklar füzeci gençlerin peşini bırakmaz ve uzun süre başarılı bir deneme gerçekleştiremezler. derken 1961 yılında yapılan denemede füzenin 300 metre yüksekliğe fırlatılıp buradan paraşütle indirilmesi füzecilerin kendilerine olan güvenlerini tazeler ve çalışmalara hız vermelerini sağlar.

  24 mayıs 1962 tarihinde derneğin ankara şubesi açılır ve bu aşamada füzecilerin çalışmaları türk silahlı kuvvetleri tarafından yakından izlenmeye başlamıştır. bu dönemde kirkor divarcı'nın tasarladığı marmara-1 füzesi itü tarafından onaylanır,


  ve türk silahlı kuvvetleri'nin de devreye girip destek vermesiyle zafer bayramı'nda fırlatılır.  bugün bile duysak büyük olasılıkla söyleyenle alay edeceğimiz bir olay gerçeklekmiştir: üzerinde türk bayrağı olan, 1 metre 33 cm uzunluğunda ve 1,5 kilo ağırlığındaki ilk türk füzesi marmara-1 gökyüzünde süzülmektedir! artık kirkor divarcı ve arkadaşları çılgın bir projeyle uğraşan hevesli gençler olmaktan biraz ötededir, zira projeleri doğru yönde ilerlemektedir. neredeyse 1 km yüksekliğe çıkması açısından bu test atışı temelde başarılı olmuştur, ancak füzenin havada ateş alıp patlaması ve 200 metre kadar uzağa düşerek yangın çıkarması başarıya gölge düşürmüştür. füzeciler yine de pes etmez ve çalışmalarına tam gaz devam ederler.


  kısa süre sonra yapılan marmara-2 denemesindeyse o ana kadarki hız rekoru kırılır. füze o kadar hızlı kalkış yapmıştır ki atış sahasının yakınlarına kurulan rasat kuleleri füzeyi takip edemez ve füze kaybolur ve asla bulunamaz. başarılı test atışları zincirinde marmara-2'yi hürriyet-1 ve hürriyet-2 füzeleri izler. marmara-3 denemesinde füzenin havalanamaması can sıksa da füzecilerin şevkini kırmaz. bir fiyasko olan marmara-3'ün aksine marmara-4 tam 5415 metre yüksekliğe kadar çıkarak müthiş bir başarı sağlar ve füzecilerin doğru yolda olduğu ve füzenin askeri amaçlarla kullanılabilecek duruma gelmesinin yakın olduğu izlenimini uyandırır.


  bu aşamada her şey mükemmel görünmektedir ve kendilerine güvenleri her gün haklı olarak artan divarcı ve ekibi füze projesiyle yetinmeyip uzaya canlı gönderme düşüncesine eğilmeye başlarlar. aktrüs adı verilen bu projede 4 metre uzunluğunda ve 500 kilo ağırlığında bir füzeye bir fare konularak uzaya gönderilmesi düşünülmektedir.

  işte bu noktada olan olur ve her şeyi tepetaklak eden bir gelişme yaşanır. 1963 yılı itibarıyla tüm proje planları kirkor divarcı'nın evinde tutulmaktadır. her şey bu kadar iyi giderken divarcı'nın evinde bir yangın çıkar ve projeye dair tüm yazılı belgeler bu yangında kül olur. yangının nasıl çıktığına dair bir ipucu bulunamaz. bu yangının yalnızca şanssızlık eseri olduğuna inanmayan kirkor divarcı'nın morali fena hâlde bozulur. olaydan çok etkilenir ve emeklerinin boşa gitmesi üzerine füze çalışmalarına bir daha başlamamak üzere son verir.

  yangından sonra füzecilerin kurduğu dernek havacılık ve uzay araştırma derneği (huzad) adı altında faaliyetlerine devam eder ve günümüzde de yaşamaktadır.


  sirius, vega ve hayata geçirilen 300 km menzilli ata-1 roketi gibi kayda değer projelere imza atsa da 4 yılda müthiş mesafe kaydeden füze çalışmalarını aynı hızda devam ettirememiştir.


  bu bağlamda ülkenin gündemine daha 60lı yıllarda giren ve çok hızlı ilerleyen yerli füze projesi kirkor divarcı'nın işten el etek çekmesiyle öksüz kalmıştır.


  devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Bilirkişi
  mkyb
  mkyb's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Mayıs/2011
  Erkek

  Bu Ülkede Hiçbir Başarı Cezasız Kalmaz.

  https://www.youtube.com/watch?v=fKjreLnSWzE


  Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  2021 Talihlisi
  samaccc
  samaccc's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ekim/2007
  Erkek

  Şöyle bir yazı hatırlıyorum . 

   

  1 tane tübitak çalışanı evinde aşk acısından kaynaklı olarak mutfak tüpünü söküp yatak odasında tüpün hortumunu ağzına sokarak intahar etti yazmışlardı  .

   


  Minimalist Değilim Tembelim
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  sürpriz komutan
  qoqo
  qoqo's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Mayıs/2007
  Erkek

  Köy enstitüleri, devrim arabaları, uçak fabrikaları, traktör fabrikaları kapatılmış, göz ardı edilmiş yada bir şekilde engellenmiş. Bunu yapanlar da bu ülkenin başındaki insanlar. İş yine siyasete varıyor ama gerçek de bu.


  Bu zamanlar; kendimizi ait hissettiğimiz yıllarda olmadığımızı farkettiğimiz zamanlar. Keşke 80 sene önce doğup, 20 sene önce ölseydik.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  seadog
  seadog's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Mart/2008
  Erkek

  İşin içine giren siyaset senin benim siyasetim değil. İşin içine giren siyaset sağ sol değil. İşin içine giren siyaset, sıfatı ne olursa olsun ülkenin aleyhine çalışan insanların siyaseti. Partiler değil, genel başkanlar, başbakanlar değil. Hangi mevkide, makamda olursa olsun Türkiyenin ilerlemesini istemeyen hainler. Kılıfın bir önemi yok burada.


  devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Grafiker
  SaviorAngel
  SaviorAngel's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Nisan/2016
  Erkek
  qoqo bunu yazdı

  Köy enstitüleri, devrim arabaları, uçak fabrikaları, traktör fabrikaları kapatılmış, göz ardı edilmiş yada bir şekilde engellenmiş. Bunu yapanlar da bu ülkenin başındaki insanlar. İş yine siyasete varıyor ama gerçek de bu.

  1937 de 2 yada 3. Uçak fabrikamızı açmıştık ama aniden nedense kapatıldı 

  köy enstitülerinde halka hayat öğretilirken şimdiki okullarda sadece soru çözümü öğretiliyor geçmişte halkımızın çektiği zorluklar anlatılmazken 15 temmuz anlatılıyor :( 


  No way out
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  sürpriz komutan
  qoqo
  qoqo's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Mayıs/2007
  Erkek
  SaviorAngel bunu yazdı
  qoqo bunu yazdı

  Köy enstitüleri, devrim arabaları, uçak fabrikaları, traktör fabrikaları kapatılmış, göz ardı edilmiş yada bir şekilde engellenmiş. Bunu yapanlar da bu ülkenin başındaki insanlar. İş yine siyasete varıyor ama gerçek de bu.

  1937 de 2 yada 3. Uçak fabrikamızı açmıştık ama aniden nedense kapatıldı 

  köy enstitülerinde halka hayat öğretilirken şimdiki okullarda sadece soru çözümü öğretiliyor geçmişte halkımızın çektiği zorluklar anlatılmazken 15 temmuz anlatılıyor :( 

  Fabrika açmayı bırak uçak ihracaatımız bile var.


  Bu zamanlar; kendimizi ait hissettiğimiz yıllarda olmadığımızı farkettiğimiz zamanlar. Keşke 80 sene önce doğup, 20 sene önce ölseydik.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SkynetX
  SkynetX's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Şubat/2015
  Erkek

  Zaten bizim kara kaşımıza gözümüze gelişmemize izin vermelerini beklemek salaklıktır.

   

  Dış mihraklar deyip işin içinden çıkamazsınız. ABD 'de sırf Apollo görevlerinin suistimal edilmesini engellemek için kurulan istihbarat teşkilatları var ve tek amaçları Apollo görevlerini özellikle KGB 'nin engellemesinin önüne geçmek.

  Yine suçun %99 'u bizde. Tüm dünyada üstüne gelse sen üstüne üstüne gideceksin zaten.

   

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  seadog
  seadog's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Mart/2008
  Erkek
  SkynetX bunu yazdı

  Zaten bizim kara kaşımıza gözümüze gelişmemize izin vermelerini beklemek salaklıktır.

   

  Dış mihraklar deyip işin içinden çıkamazsınız. ABD 'de sırf Apollo görevlerinin suistimal edilmesini engellemek için kurulan istihbarat teşkilatları var ve tek amaçları Apollo görevlerini özellikle KGB 'nin engellemesinin önüne geçmek.

  Yine suçun %99 'u bizde. Tüm dünyada üstüne gelse sen üstüne üstüne gideceksin zaten.

   

  Eğr bu liste doğruysa, eğer bizim devletimizde bu devletlerin bir devamıysa kusura bakmayın ama suçun büyüğü bizde değildir arkadaşlar. 

  https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_devletleri_listesi


  devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SkynetX
  SkynetX's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Şubat/2015
  Erkek
  seadog bunu yazdı
  SkynetX bunu yazdı

  Zaten bizim kara kaşımıza gözümüze gelişmemize izin vermelerini beklemek salaklıktır.

   

  Dış mihraklar deyip işin içinden çıkamazsınız. ABD 'de sırf Apollo görevlerinin suistimal edilmesini engellemek için kurulan istihbarat teşkilatları var ve tek amaçları Apollo görevlerini özellikle KGB 'nin engellemesinin önüne geçmek.

  Yine suçun %99 'u bizde. Tüm dünyada üstüne gelse sen üstüne üstüne gideceksin zaten.

   

  Eğr bu liste doğruysa, eğer bizim devletimizde bu devletlerin bir devamıysa kusura bakmayın ama suçun büyüğü bizde değildir arkadaşlar. 

  https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_devletleri_listesi

  Çoğu Türk devletinin yıkılmasının sebebi Türklerin kendi içindeki çekişmesidir hocam.

  İktidar kavgası ....

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  seadog
  seadog's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Mart/2008
  Erkek
  SkynetX bunu yazdı
  seadog bunu yazdı
  SkynetX bunu yazdı
   

   

  Çoğu Türk devletinin yıkılmasının sebebi Türklerin kendi içindeki çekişmesidir hocam.

  İktidar kavgası ....

  Eeee yani ? Biz şu an Türk devletlerinin yıkılma sebeblerini tespit etmeye çalışmıyoruz. 

  O listeyi tarihte sürekli var olan bir milletin, var olurkende tarihin akışını değiştiren bir milletin evlatlarının kendi haline bırakılmadıkları için, içten içe çökertilmek istendiği için bu halde olduğunu belirtmek için söyledim.

   


  devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş