folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bu Tekel Grevinin Nedenini Anlatabilecek Var Mı? (Yorum Katmadan)

Bu Tekel Grevinin Nedenini Anlatabilecek Var Mı? (Yorum Katmadan)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Paranoiattack
    Paranoiattack's avatar
    Erkek

Arkadaşlar grevin tam anlamı ile neden olduğunu bilmiyorum. Geçen haberlerde erdoğanın yaptığı konuşmada; kimseye çalışmadan bedava para verecek halimiz yok diyordu. Bir tarafta da 42 gündür grev yapan tekel işçileri. Durumu tam bilmediğim için, bilenlerden bana anlatmalarını istiyorum ve başlıkta da dediğim gibi içine kendi yorumunuzu enjekte ederek anlatmayın.

Teşekkür ederim.

dün için aglamiyorum zira siradan bir dünya var orada.. bir şekilde bunu bulacagim ve siradan bir dünyada yolumu bulmaya çalışırken yaşamayı ögrenecegim..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

Paranoiattack bunu yazdı:
    -----------------------------

Arkadaşlar grevin tam anlamı ile neden olduğunu bilmiyorum. Geçen haberlerde erdoğanın yaptığı konuşmada; kimseye çalışmadan bedava para verecek halimiz yok diyordu. Bir tarafta da 42 gündür grev yapan tekel işçileri. Durumu tam bilmediğim için, bilenlerden bana anlatmalarını istiyorum ve başlıkta da dediğim gibi içine kendi yorumunuzu enjekte ederek anlatmayın.

Teşekkür ederim.

Grev = i$ yavaslatma eylemi . protesto :) sanirim kiriz tekel iscilerini vurdu ( konu ile pek bilgim yok ) , saglikli yorum yapamiycam ...

ulkede kriz var , kim ne derse desin . gerci bu global kriz . ama akpcier buna ragmen ulkede kiriz yokmus gibi yorum yapicaklardir az sonra :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

tekel iscileri uzun zamandir 4c statüsünda calisiyordu.. baska kurumlara gecebilen gecti fakat gecemeyenlerde maas larini almaya devam ediyorlardi.. tabi calismadan maas aliyorlardi.. şimdide devlet bunlara yeterince maaslarini verdi calismadan sanirim cikaricak devlet iscisi statüsünden.. bu yüzden eylem yapiyorlar biliyorum. tam anlamiyla anltamamisda olbilirim..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Tekel özelleştirilince Tekel işçileriin maaşları Yarı oranda düşecek, kurumda ki statüleri değişiyor ,güvenceleri kalmıyor, tazminat haklarını tam anlamıyla alamıyorlar ve birçok özlük haklarından yoksun kalıyorlar  1250 lira maaşla çalışmaya alışan bir adamın maaşını sen tutup 600 lira yaparsan kendini 1250 lira maaşa göre ayarlayan hayatını oturtan o paraya göre kredi çeken kiraya çıkan borca giren adam tabi ki o maaşa düşünce haklı demokretik tepkisini grev şeklinde gösterecektir kurumların özelleştirilmesi sonucu bir çok emekçi bu duruma düşmüştür. 

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

devlet görevlileri aylık maaş alır.normalde çalışanın aldığı maaş helaldir yani hakkıdır.tekel işçileri çalışmadan (iş yok herhalde :) ) maaşlarını almaya devam ediyor.

teyyip te yetimin hakkını yedirmem diyor. 40 bin küsur tl tazminatlarını ödeyip özel sektöre geçirelim diyor çünkü devletin başına (yanılmıyorsam) aylık 40 milyon tl lik fazladan yük olduğu söyleniyor..

işçileri provoke edenleri de unutmamak gerekir...ayrıca tüm işçiler karşı çıkmıyor bu yasaya.medyada abartılıyor..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

tekel son senelerde pek fazla iş yapmadığından dolayı (özelleştirmeden sonra) tekel işçileri az çalışıyorlardı tayyip bey de bunlar az çalışıo die kızdı halbuki iş yok adam nabsın sonra özelleştirme kapsamında işçileri 6 ay normal maaştan sonra tık diğer kurumlardaki işçilerle aynı statüye aynı maaşa inidrtcek yani kendi tanıdığım bir insanın maaşından örnek veriyim 1.500 civarından 700-800 e düşcek

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek

4C statüsündeki çalışanlar ne işçi sayılıyor ne de memur. Sendikal hakları olmayacak. Emeklilik hayalleri olmayacak.

İşin özeti günümüz gözüyle gördüğünüz (bu anneniz babanız da olabilir) emekliler türlerinin son örnekleridir. Bizler ve bizden sonraki nesiller emekli olamadan mezara gireceklerdir.

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mamii
    mamii's avatar
    Erkek

Adamların tek hedefi çalışmadan para kazanmak :)

ÖSS maratonu başlıyor. Dershane de başladı. Bir süre TBT"de yokum. Seneye kaldığım yerden devam =)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Paranoiattack
    Paranoiattack's avatar
    Erkek

cagatay09 bunu yazdı:

tekel iscileri uzun zamandir 4c statüsünda calisiyordu.. baska kurumlara gecebilen gecti fakat gecemeyenlerde maas larini almaya devam ediyorlardi.. tabi calismadan maas aliyorlardi.. şimdide devlet bunlara yeterince maaslarini verdi calismadan sanirim cikaricak devlet iscisi statüsünden.. bu yüzden eylem yapiyorlar biliyorum. tam anlamiyla anltamamisda olbilirim..

saol hocam. tam anlamı ile anladım. fakat bu kişileri de başka kurumlara geçirmeleri gerekmiyor mu? yani yapılacak iş yoksa o para ile çalışmaya devam etmeleri tabiki olmaz fakat en azından başka bir  kuruma geçirbilirlerdi.

Canım türkiyem.

dün için aglamiyorum zira siradan bir dünya var orada.. bir şekilde bunu bulacagim ve siradan bir dünyada yolumu bulmaya çalışırken yaşamayı ögrenecegim..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Yettim hakkı savunucusu Başbakan'a da bakın Deniz fenerine gelince bu hakkından nedense feragat ediyor ama işçiye emekçiye gelince panter kesiliyor. Kendisi ve yandaşları mal üstüne mal yapıyor birde kalkıp utanmadan sıkılmadan Adamların ekmeklerini elinden alıp kalkıp yetim hakkı yiyorlar diyor 

Yabancılar peşkeş çekilne kurumları yabancılar nasıl çalıştırıyorsa sen de çalıştır kendi emekçine sen ekmek ver ekmeğini elinden alma

(Yorum katmadan Bu konu açıklanmaz)

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Madem konu açmışsın bi soru da ben sorayım.

Tekel işçileri ne kadar maaş alıyordular?

Toplam Hit: 4124 Toplam Mesaj: 27