Bu Yeni Nesile Noluyor ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

bunu sadece eğitim sistemine yada eğitimcilere bağlamamak lazım. çünkü bu öğretmen zihniyeti ile bizde yetiştik. şu an 60 yaşındaki eğitimci bizim zamanımızda da bize eğitim verdi. olayın 2 temel  noktası var. birisi gelişen teknoloji ve imkanlar, diğeri ise anne-baba tutumları.

teknoloji gelişiyor önüne geçilmez bir halde. artık kültür etkileşimi o kadar hızlı oluyor ki ister istemez asimilasyon oluyor. 2 kültür arasında kalan çocuklar böyle kafayı sıyırıyor işte. çocuklar özellikle film ve dizilere özeniyorlar oradaki hayatları görüp iç çekiyorlar. dışarıda böyle olmaya çalışıyor hepsi. kimisi polat alemdar olmak istiyor kimisi okulun tikisi olmya çalışıyor. çok denk geldi 15 16 yaşında çocuğun anne babasını beğenmediğini onlardan utandığını. ayrıca teknoloji geliştikçe sosyallik azalıyor. çocuklar sanal ile gerçeği karıştırıp kişilik olarak dengesizleşiyor. bu saatten sonra önüne geçilir mi illa ki ama bunun için en az 2 jenerasyon gerekli. teknolojiyi kullanmak gerçekten öyle basit bir olay değil. bunu başaran kişiler yetişecek onlar çocuk sahibi olup çocuklarını öyle yetiştirecek ki bu durum ortadan kaybolsun.

biz sokakta ekmek salça ile top koşturuyorduk. bazen düşünüyorum evde oturmak ruhumu sıkardı. kahvaltı yaptığım anda o dönem hangi oyun populer ise hemen onu oynamaya koşardık sokağa taa ki anne 3-4 kez bağırıp eve çağırana kadar. ama şimdi öyle değil oturuyor pc başına oradaki yarattığı dünyada vaktini geçiriyor. orada ister zengin ister entel ister populer ister cool olabiliyor. 

ayrıca çocuk gelişiminde kabul edilmiş 4-5 anne-baba tutumu vardır. işte yeni nesil ebeveynler bunun dengesini tutturamıyor. çünkü cidden gençlik dediğimiz kavramın zaman aralığı günümüzde değişti. yani bakıyorum babama erken evlenmiş 20 yaşında askere gitmiş gelmiş hemen iş başı aile bak filan. ama günümüzde öyle değil ki 24-25 yaşına kadar okul ile uğraşıyoruz. hal böyle olunca kafa hep orada kalıyor olgunlaşma gecikiyor ve çocuk yetiştirirken ya kayıtsız oluyoruz yada aşırı hoşgörülü oluyoruz. biz böyle olunca çocuğunda dengesi bozuluyor ve bu tür problemler çıkıyor ortaya.

-----

@by_ret

hocam senin hangi jenerasyonu ele aldığın önemli. ayrıca şimdi göndermeden baktım bi post daha eklemişsin. gerçekten yazık çünkü böyle bir konuyu çocuk gelişimi ve dönemi hakkında hiç bir fikrin olmadan direk mahalle ağzı ile yazman tuhaf ki senden önceki jenerasyona cahil demeye getirmişsin bu sığ yazınla.

anlamadığım bir şekilde çocukların "galaksi" diliyle konuştuğunu söylemiş hatta onların planlar yapıp neden-sonuç ilişkisini kurabildiklerini söylemişsin. kaldı ki tüm kuramcıların çocukların bu ilişkiyi en azından 10 yaşına kadar kuramadıklarını, ergenliğe yakın döneme kadar soyut düşünemediğini, odaklanma sorunları olduklarını dile getirmelerine rağmen.

bizim okula 7 yaşında başlamamız dediğin gibi "hödüklük" yüzünden değil o zaman ki eğitim sisteminin 7 yaşında başlıyor olması idi. ayrıca şu anda çocukların 5.5-6 yaşında okula başlaması kadar saçma bir durum yok. oyuna ihtiyaç duyulan bir dönemde çocukların eğitim sistemi altında ezilmesi onların ileri ki yaşamlarına yansıyacaktır. telefon kullanması, yeni kelimeleri dile getirmesi extrem bir olay değil çünkü çocuk taklit yoluyla öğrenir. nasıl ki bizim atariyi kullanmamız bizi dâhi yapmıyorsa onları da telefon kullanmaları dâhi yapmıyor.

kısacası senin kurduğun tez tamamen yanlış çünkü bir dayanağı yok. 40 yaşındaki insanların yapamadığını şimdi ki çocukların yapması onları zeki yapmaz bunun farkına varmalısın. öğrenmede kritik dönemler vardır ve bir insan 40-50 yaşında bir şeyle karşılaştığında ona uyum sağlaması, özümseyip-uyumsaması bir çocuğa göre kat be kat zordur. eğer sağlam dayanakların var ise bu konuyu konuşuruz yoksa zaten konuda eleştirilen çocuklar gibi sürekli kelime sonunda sövüp ağzın köpürerek hakaretlerle haklı çıkmaya çalışacaksan anlaşamayız.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek

Erik agacina dalmayan, eline misket almamis, cakildan ev yapmamis,camurdan bahce kurmamis,taso oynamayan mahale kavgasini yapmamis, sacma sapan bir nesil yetisiyor..

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

@Kreyzi

Hocam cehaletimden dolayı haklısın mahalle ağzıyla yazdım zaten yaşım 18 yani yine yeni sayılabilecek nesildenim.

Ağzımdan köpükler çıkarak yazdığım da doğrudur.

Kinim var eski nesile. Siyasi görüşüme uyan adamlar 17 yaşında birbirlerini öldürmüşler. Eski nesil böyle bunu değiştiremeyiz. Bunun dışında tarihte yazılanlara bakıyorum bir tane bile dört dörtlük dönem görülmemiş millet için çalışılmamış ülke kurulduktan bazı dönemleri atlattıktan sonra.

Şimdi bana diyorsun ki anlaşamayız. He eğer hala yeni nesiller andaval kafası basmıyor diyorsan anlaşamayız.

Neticese ben çocuk gelişimi psikolojisi veya diğer bilimsel çalışmaları bilmiyorum cahilim o konuda fakat gözlemleme yeteneğime de güveniyorum. Belki genelleme tüm türkiye için yanlış olur bunu kabul ederim ama benim gördüğüm yeni nesilin tamamı bu şekilde.

Top saklambaç ip oynayamadığından şikayet ediliyor o psikologlar bundan bahsediyor duyumsadığım fakat her boş arazi ev her iki evin arası yol oldu. Bu yollardan geçen araba sayısı da topunuzu keserim diyen emekli sayısı da arttı. Misket oynamayınçimler eziliyor da ne demektir mesela? 3m²lik alan var zaten 5 binanın oynayabileceği kalan yerlerde araba parkedilmiş yollardan vızır vızır araba geçiyor.

Şimdi hiçbir günahı olmayan bu çocuklara bir de andaval mal gözüyle bakarsak yine hata ederiz. Ama yeni neslin bu bi alt nesli ezme gibi görüşü de olmayacak herzaman kendinden sonrakiyle gurur duymasını bilecek inancım bu yönde.

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

@Kreyzi

Hocam cehaletimden dolayı haklısın mahalle ağzıyla yazdım zaten yaşım 18 yani yine yeni sayılabilecek nesildenim.

Kinim var eski nesile. Siyasi görüşüme uyan adamlar 17 yaşında birbirlerini öldürmüşler. Eski nesil böyle bunu değiştiremeyiz. Bunun dışında tarihte yazılanlara bakıyorum bir tane bile dört dörtlük dönem görülmemiş millet için çalışılmamış ülke kurulduktan bazı dönemleri atlattıktan sonra.

Şimdi bana diyorsun ki anlaşamayız. He eğer hala yeni nesiller andaval kafası basmıyor diyorsan anlaşamayız.

Neticese ben çocuk gelişimi psikolojisi veya diğer bilimsel çalışmaları bilmiyorum cahilim o konuda fakat gözlemleme yeteneğime de güveniyorum. Belki genelleme tüm türkiye için yanlış olur bunu kabul ederim ama benim gördüğüm yeni nesilin tamamı bu şekilde.

Top saklambaç ip oynayamadığından şikayet ediliyor o psikologlar bundan bahsediyor duyumsadığım fakat her boş arazi ev her iki evin arası yol oldu. Bu yollardan geçen araba sayısı da topunuzu keserim diyen emekli sayısı da arttı. Misket oynamayınçimler eziliyor da ne demektir mesela? 3m²lik alan var zaten 5 binanın oynayabileceği kalan yerlerde araba parkedilmiş yollardan vızır vızır araba geçiyor.

Şimdi hiçbir günahı olmayan bu çocuklara bir de andaval mal gözüyle bakarsak yine hata ederiz. Ama yeni neslin bu bi alt nesli ezme gibi görüşü de olmayacak herzaman kendinden sonrakiyle gurur duymasını bilecek inancım bu yönde.

Misket zaten çimde oynanmaz  :))

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Biz küçükken çimleri düzeltip kuyu oynardık misketlerden belirli bölgeleri eşiyorsun gol gibi oluyor çok güzel. Bikaç tane mika olacak onlara ilk vuran başlar felan o şekilde oynardık

Ki yanlış olabilir şaşırmam yani bize bu oyunu öğretmedi bu önceki nesiller hiçbir zaman da izin verilmedi he her oyun oynamaya çalıştığımız yerden mutlaka kovulduk. Şuan kovulcak yer kalmadı

iyibu! yeniden..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    ValentinoRossi bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

Amk hayatinda kac tane Alman aile gördün ki, kac tane Alman ortami gördün ki de ensestlikle iftira atiyosun?

bir dönem almanyada yaşadım müdür. ayrıca şu anda bulunduğum bölgenin bir kısmını almanlar almış durumda burada yaşıtyorlar komşum sayılırlar.

@serdar hocam. 

öz yeğenine tecavüz eden bir piskoloğu aynı işi yapan diğer topluluklarla birlikte organize halinde iken ifşa ederek .

ayrıca onu mahkemeye veren bir diğer piskolog ve bilir kişilerin almanya ilgili hazırladığı raporu inceleyerek.

insan oğlu bazen böyle aşşağlık şeylere insanmak istemiyor. ama bunlar var olan şeyler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

"İzledikleri çizgifilmlere bok atılıyor genelde ama sürekli dizi ben10 ya da scooby gibi çizgi filmleri 6-7 yaşındaki çocuk izliyor ve gülüyor düşünüyor olay döngüsünü anlıyor. Salak saçma biçok diziden çok daha iyi bence. Olayın nasıl sonlanacağını tahmin edebildiğiniz o diziler muhtemelen gerizekalılar için yazılıyor. Yanlış anlaşılma olmasın burda basbaya bi hakaret yok tüm gerçek anlamıyla gerizekalı insanlar gözlerini tvye dikip izleyebilsinler diye yapılıyor. Ben mesela tv izleniyorum bu yüzden bunu çok hissettiriyorlar."

Bahsettiğin yaş dönemindeki çocuklar işlem öncesi dönemi denilen döneme mensup durumdalar. Bu çocukların daha belirli işlevleri gelişmiş vaziyette değildir. Süreklilik gibi insan için çok önemli olan yetkinliklere daha yeni yeni sahip olurlar. Deneme, yanılma ile bir şeyler öğrenmeye çalışırlar. Farkettiysen çizgifilmlerin çoğunda önemli olan ne olacağından çok neyin nasıl yapıldığını göstermesidir. Sana saçma sapan gelen şey çocuğu büyüler. Bu onun aptallığından kaynaklanmaz. Henüz idrak edecek kapasiteye erişememesi yüzünden bu böyledir. Soyut kavramları ve devamlılığı çoğu zaman kavrayacak zeka düzeyine erişememiştir.

Dizilerdeki mesele de aslında bunun gibidir. Pek çok insan erinlik döneminde girildiği kabul edilen soyut işlemler dönemine dahil olamazlar (bu geçerliliği kabul edilen ve desteklenen bir tezdir). Bazı insanların 10-12 yaşlarındaki çocukların seviyesinde bir şeyleri öğrenmeye çalışması, ancak öyle ispatlarla kendini inandırabilmesi büyük çapta bununla alakalıdır. Bunu eğitim sistemi veremez. Bu bireye bağlı bir durumdur. Burada tek suçlu eğitim sistemidir demek yanlış olur. Çok geniş bir etken listesi var.

"Ama kardeşim 6.5 yaşında ilkokul 1. Sınıf. Ben hödük gibi 7.5 yaşında falan gitmiştim herneyse de çocuğun şöyle bir yaşamınabakıyorum. Müthiş bir hayal gücü var herşeyi anlayabiliyor. Kendi kendine konuşuyor sürekli böyle hoplayıp zıplıyor. Biçok öğrendiği şeyi tvden ve telefondan kapmış. Sahi telefon deyince daha bir iki sene önce tanışan insanlar şaşırmıştır len ben hala kullanamıyorum şeklinde."

Zaten doğru kabul edilen yanlışlardan birisi çocuğun ne kadar geç yollanırsa o daha iyi öğreneceği şeklindedir. Mevcut sistemde daha bebekleri ilkokula alıyorsunuz diye bir çekingenlik mevcuttu. Benim kuzenlerimden birisi de bu piyangoya dahil oldu. Fakat zaman geçtikçe görüldü ki erken başlayan, belirli metotlara göre eğitim yaşamına başlayan çocuklardaki gelişim daha verimli oluyor. Şu andaki anasınıfı ve ilkokul başlangıcı çocukların okula adaptasyonunu zorlayacak bir yapıya sahip değil. Aksine o müfredatta içerenleri en iyi anlayabilecekleri dönemlerden birisinde okula başlıyorlar. Bu da avantaj olarak geriye dönüyor. 

"Tüm bunlardan çıkardığım nesil gayet iyiye gidiyor. Misket saklanbaç oynamaktan acizler evet ama onun sebebi de gerizekalı planlama bile yapmaktan aciz önceki nesiller. Memleketin anasını sikmiş bu eski nesil ki tartışmaya lüzum yok herşey ortada."

Nesil iyiye mi gidiyor kötü ye mi orasını ancak elde kıyaslayacak bir istatistik olduğunda göreceğiz. Sadece erken dönem eğitimi zeka belirtisi olmamalı. İnsanın kişiliğini esas olarak şekillendiren erinlik ve sonrası. O dönemler Türkiye'de belki de eğitimin en bozuk olduğu dönemleri kapsıyor. Pek çok çocuk lise ve üniversite yerleşim sınavları ve stresleri yüzünden gizli depresif rahatsızlığa sahip oluyorlar. Bunu aileleri ergenliktendir, bir şey yapmayalım nasılsa kendi kendine geçer diyerek umursamazca bir kenara atabiliyor. İyi bir çevrede, iyi insanlara denk gelmediğinizde de öncekiler ne yazık ki körelmeye başlıyor. 

İşte bu noktada suçlu eğitim sistemi. Belirli noktadan sonra aile disiplini bir işe yaramaz. Bunun da etkisi yadsınamaz. Sokağa atılmış, kendi kendine büyüsün, ne halt öğrenecekse öğrensin, ne yapacaksa yapsın zaten bu çocuk kazara ya da tesadüfen geldi diyen ailenin büyüttüğü çocukla el bebek gül bebek çocuk büyütülen bir ailenin çocukları elbette farklı olur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

@Kreyzi

Bi kac lafimo carpitmissin bu tutumun yuzunden anlasamayiz dedim yoksa nesil yasak vb bi soylemim yok konuda. Oyun icin ise tekrar altini ciziyorum mevzu ip atlama yada misket oynamak degil sosyallesmek empatiyi gelistirmek sosyal ortamlara girebilmek. Olayi 70 80lerin sag sol olayina, 90larin hizbullah olaylarina baglamak yanlis burada hata yapiyorsun cunku tarihsel zaman hepimizi etkiliyor bu nesil ile alakali bir durum degil evrensel bir olay. Yani su an teknolojiyi ureten toplumlarda bu catismalardan gecti ama bunlarin bir hic oldugunu dusunmek yanlis geliyor bana. Ornek verdigin kardesin bundan 10 yil sonra bizim kulturden kopmus olacak kendilerine has bir sanal evren var etmeye calisiyorlar cunku. Kultur aktarimi olmazsa bir toplum yok olur ki bunda hem fikiriz sanirim.

Yeni nesil diye tabir ettigimiz kisiler ileride petrol icin savasacak teknoloji icin savasacak savasacak onlarin cocuklari su icin savasacak yani insan hayatinda savas hic bir zaman silinmieyecek dogamizda bu var cunku. Ayrica bunun olmasi lazim ki kisiler hak elde edebilmek icin mucadele edebilsin. Gelecekte kimse sadece olaylara twitterdan kinama mesaji yazip gorevini yerine getirmis hissine kapilmasin. Herkes ister baris dolu bir hayat yasamayi ama utopik dusunup bunu temenni etmek bize birsey kazandirmayacaktir.

Telefonsan yaziyorum daha fazla yazamadim ama aksam gerekirse daha detayli yazabilirim. Amac yanlislari gormemiz sonucta bundan sonraki kusak bizim cocuklarimiz olacak en azindan onlari saglikli yetistirmek. 

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slanger
    slanger's avatar
    Erkek
    COURAGE_x bunu yazdı

Erik agacina dalmayan, eline misket almamis, cakildan ev yapmamis,camurdan bahce kurmamis,taso oynamayan mahale kavgasini yapmamis, sacma sapan bir nesil yetisiyor..

hocam lise 3 öğrencisiyim bunların hepsini yaptık ama yine böyle yavşak insanlar var bolca hep mi böyleydi benim nesile mi denk geldi diyorum bazen saçmasapan tiplerin çokluğuna baktıkça

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

@Austen ilk paragrafa yaptığın cevap paragrafla alakasız olmuş.

Şöyle ki 'sürekli dizi' bir çizgifilm ismi. İzlediğinde anlayacaksındır.

Orada savunduğum nokta şu pekçok yetişkin (eski neslin) insanın anlayamayacağı şeyleri yeni nesil çocul yaşta anlıyor.

İzledikleri çizgifilmler yetişkin dizilerindeki gibi (bkz akasya durağı bkz arka sokaklar bkz tüm stv dizileri bkz ayrılsak da beraberiz bkz medcezir bkz fatmagülün suçu ne bkz adanalı. Yeni dizileri pek bilmiyorum şuan tv izlemiyorum) sonu veya başı kolayca tahmin edilebilir cinsten değil gayet zekice kurgulanmış çizgifilmler (en kötü ihtimalle bizim 6-7 yaşımızdaki halimizin anlayamayacağına emin olduğum çizgifilmler) 

Bu da yeni nesilin artık neyin ne olduğunu sezdirmeye ihtiyaç duyan sıkmamak için aptalca esprilere ve sürekli farklı sahnelere yönlendiren zeka gerektirmeyen dizileri izlemek yerine daha akılcı daha çok zeka gerektiren olayı düşündüren şeyleri izlediğini gösteriyor.

Birkaç örnekten genelleme yapılamaz ancak her örnekten bir çıkarım yapılabilir.

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 7865 Toplam Mesaj: 69