folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Deri Nereden Alınır Ve Neyle Yapıştırılır ? (Laptopu Deri Kaplama)

Deri Nereden Alınır Ve Neyle Yapıştırılır ? (Laptopu Deri Kaplama)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    mehmetdiyebiri bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

bir de bu işi ZeytinBurnu'nda yapan biri vardı. kimdi ya. hatta @MehmetDiyeBiri  'ne parça deri sağlamıştı. 

Açılın ben doktorum.

@RitmFarbRacourci nasıl hatırladın be mübarek. Hafızan gerçekten iyiymiş :)

Hocam laptopu deri kaplamak derken ne yapmak istediğini biraz detaylı yazabilir misin?

deriyi nerden alacağını, hangi kalınlıkta deri kullanacağını, neyle yapıştıracağını ona göre söyleyebilirim dilim döndüğünce

hocam selam, mesajin için teşekkürler. laptopun üst kapağını deri kaplamak istiyorum. geçen gün öylesine gözlük bezini koydum üstüne, hoşuma gitti baya. komple yumuşak bir deri olsa güzel olur diye düşündüm.

derinin çok kalın olmasını istemiyorum, olabildiğince ince olsun ama dokununca da hafif bi pofudukluk olsun istiyorum. (çok mu şey istiyorum :P ) sence nasıl bir deri alayım ?

aşağıdaki resimdeki gibi deriye yazı yazmak istesem zor mudur ? 

mesela hp şöyle bir şey yapmış zamanında baya hoşuma gitti ama ben touchpad çevresini kaplamayı düşünmüyorum (elim hep orda olacak terleyince kötü olur)

https://youtu.be/xjL8_aVGHPg

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetdiyebiri
    mehmetdiyebiri's avatar
    Erkek

@yolbulucu

Hocam öncelikle deri seçerken 0,5mm - 0,8mm arasını geçmemen gerekir. İstediğin yumuşaklığı ssana kuzu derisi sağlar. hem inek derisine göre biraz daha ucuzdur.

Deriyi yapıştırma işine gelince. Normalde deriyi bir yüzeye ( deriye, kumaşa, hatta ağaca) yapıştırılırken sıvı kimyasallar kullanılır. Ama sen elektronik bir aletin üzerine yapıştırmak istiyorsun, bu sebeple bu riskli.

ilk olarak o fotoğraftaki karbonfiberi yapıştıracağını söylemişsin. Mantıklı.

1) Önce karbonfiberi yapıştır.
    2) üzerine çok ince çift taraflı banlardan yapıştır.
    3) Daha sonra deriyi çift taraflı banta yapıştır.

Alacağının derinin iç tarafının (yani tüylü tarafının) traşlanmış olması çok önemli, yoksa çift taraflı bant da sağlıklı olmaz.

Çift taraflı bant değil de sıvı kimyasallar kullanmak istiyorsan Denlaks T28 gibi yapıştırıcılar kullanabilirsin.

Derinin üzerindeki yazıya gelince. O yazı lazer. Gücü düküş olan bir lazer makinası ile yazabilirsin.
    Gücünün düşük olması önemli yoksa deriyi deler, cihazına zarar verir.

PUHU Leather Goods - https://www.instagram.com/puhuleathergoods
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

@yolbulucu

Hocam öncelikle deri seçerken 0,5mm - 0,8mm arasını geçmemen gerekir. İstediğin yumuşaklığı ssana kuzu derisi sağlar. hem inek derisine göre biraz daha ucuzdur.

Deriyi yapıştırma işine gelince. Normalde deriyi bir yüzeye ( deriye, kumaşa, hatta ağaca) yapıştırılırken sıvı kimyasallar kullanılır. Ama sen elektronik bir aletin üzerine yapıştırmak istiyorsun, bu sebeple bu riskli.

Alacağının derinin iç tarafının (yani tüylü tarafının) traşlanmış olması çok önemli, yoksa çift taraflı bant da sağlıklı olmaz.

Çift taraflı bant değil de sıvı kimyasallar kullanmak istiyorsan Denlaks T28 gibi yapıştırıcılar kullanabilirsin.

Derinin üzerindeki yazıya gelince. O yazı lazer. Gücü düküş olan bir lazer makinası ile yazabilirsin.

çok teşekkür ederim hocam, peki kuzu derisini nerden temin edebilirim ? önerebileceğin firma var mıdır? internette aratınca hep aliexpress çıkıyor, çinliler kimbilir ne derisi gönderecek :p 

yolbulucu tarafından 21/May/20 12:29 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

@yolbulucu

Ben de adını verecektim hocam; kendisinden 1 adet cüzdan ve 2 adet saat kayışı aldım. Keyifle kullanıyorum. Eline emeğine sağlık hocam. Kutusu, malzemesi, işçiliği, her yönden güvenip alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca babam 40 yıllık deri ustası ve kendim de derinin içinde büyüdüğüm için konuyu da nacizane değerlendirmek istiyorum; deri kokar hocam. Cihazı bir çantaya koyup 1 hafta çıkartmazsan, Starbuks'a gidip masaya koyunca bir dönüp bakarlar sana. Hele bir de temizlemek için nemli bezle silersen ve kurumadan çantaya tıkarsan daha da kokar. Ayrıca bakım ve temizliği için kimyasal kullanamazsın, vazelin sürmen lazım vs. Telefon ve diğer cihazlarda ''deri'' olarak tabir edilen şey ile buraya, Zeytinburnu'na gelip alacağın şey aynı olmayacak. 

Deri ''ayak'' hesabı satılıyor; ''ayak'' dediğim şey de bir avuç içi kadar olan bir büyüklük. En son piyasada iyi bir dana derisinin ayağı 3 dolara kadar çıkıyordu. Ortalama, çok detayı olmayan bir ceketi 35 40 ayak deriden çıkarırsın. O şekilde hesap yapabilirsin çünkü sana, 4 ayak deri istiyorum'' dediğinde 4 ayak deri vermezler. Toptancı bir adamda deriler top olarak satılıyor, bir top içinde 20 25 deri oluyor ve 1 deri (mesela kuzu için) 7-8 ayak kadar oluyor. Ayrıca hocamın dediğine katılamayacağım çünkü kuzu derisi yumuşak ve nazik olduğu için çok çabuk deforme olur. En mantıklısı kalınca bir dana derisi tercih etmek. Yapıştırıcı olarak da hali hazırda dericilerin kullandığı bali benzeri yapıştırıcılar var, tenekelerde satılıyor. Sorunlarının en kolayı odur. 

Bu arada bağlayıp kamyon çekebileceğiniz kalitede deri ceketlerim var. M - L beden adamlar için uygun. İhtiyacı olan varsa iletişime geçsin konuşalım. 

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

@yolbulucu

ek olarak silikon bantlar var, köpük bantlardan hem daha ince olur hem de bastırdığında içeriye gömçürmez. bana da uçuş kolu için deri lazım, kavrayamıyorum anasına sövdüğümün şeysini elim çok küçük kalıyor :D 

Şimdilik beyle bişey yaptım :3 

SweetyVolty tarafından 21/May/20 13:04 tarihinde düzenlenmiştir

Çok sıkılıyom
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

İstanbulda oturuyorsan gedikpaşaya git deri de var orda yarmacıda var, al deriyi yarmacıya git istediğin inceliğe incelttir yine orada canta filan tamir edenler var onlarda her kalitede ilaç var arkadaşın dediği gibi denlaks tan dublop a güçlüden kırmızıgülüne kadar. Ama bu ilaçlar sıcakta yumuşar yapış yapış olur plastik kasanın üzerinde iyi olacağını pek sanmıyorum. Bide yazı mevzusu senin attığın fotoğraftaki klişe baskısı ama tek baskı için klişe pahalıya mal olacağı için arkadaşın dediği gibi lazerle yazdırsan daha ucuz olur.

Son olarak tek bir iş için pek ilgileneceklerini sanmıyorum, ikna etmek senin kabiliyetine kalmış. Ama şahsi görüşüm değmez bu kadar teferruata. 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    oliWeR bunu yazdı

İstanbul'da oturuyorsan GedikPaşa'ya git deri de var orda, Yarmacı da var, al deriyi Yarmacıya git ,istediğin inceliğe incelttir. 

yine orada Canta filan tamir edenler var. onlarda her kalitede İlaç var ,arkadaşın dediği gibi Denlaks tan Dublop a, Güçlüden Kırmızıgülüne kadar. Ama bu ilaçlar sıcakta yumuşar, yapış yapış olur. plastik kasanın üzerinde iyi olacağını pek sanmıyorum.

Bide yazı mevzusu senin attığın fotoğraftaki klişe baskısı ama Tek Baskı için klişe pahalıya mal olacağı için, arkadaşın dediği gibi Lazer'le yazdırsan daha ucuz olur.

Son olarak tek bir iş için pek ilgileneceklerini sanmıyorum, ikna etmek senin kabiliyetine kalmış. Ama şahsi görüşüm değmez bu kadar teferruata. 

Bu Yarma Deri nasıl birşey oluyor hâlâ anlamadım. 

burada olay İnceltme mi, yaprak gibi 2ye ayırmak mı?

~@~

ne alâkaysa bu deri kaplı ürünler çok güzel oluyor. değişik bir ayrıcalığı, kullanım rahatlığı varmış gibi.. deri'lerin Kokusu da benim çok hoşuma gidiyor.

en kötü defterin bile Dış Kısmı deri olsun. Sert Mukavva olmasına gerek yok. ^^`

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    oliWeR bunu yazdı

İstanbul'da oturuyorsan GedikPaşa'ya git deri de var orda, Yarmacı da var, al deriyi Yarmacıya git ,istediğin inceliğe incelttir. 

yine orada Canta filan tamir edenler var. onlarda her kalitede İlaç var ,arkadaşın dediği gibi Denlaks tan Dublop a, Güçlüden Kırmızıgülüne kadar. Ama bu ilaçlar sıcakta yumuşar, yapış yapış olur. plastik kasanın üzerinde iyi olacağını pek sanmıyorum.

Bide yazı mevzusu senin attığın fotoğraftaki klişe baskısı ama Tek Baskı için klişe pahalıya mal olacağı için, arkadaşın dediği gibi Lazer'le yazdırsan daha ucuz olur.

Bu Yarma Deri nasıl birşey oluyor hâlâ anlamadım. 

burada olay İnceltme mi, yaprak gibi 2ye ayırmak mı?

~@~

ne alâkaysa bu deri kaplı ürünler çok güzel oluyor. değişik bir ayrıcalığı, kullanım rahatlığı varmış gibi.. deri'lerin Kokusu da benim çok hoşuma gidiyor.

en kötü defterin bile Dış Kısmı deri olsun. Sert Mukavva olmasına gerek yok. ^^`

Aynen dediğin gibi yaprak gibi ikiye ayırmak yada inceltmek. yaptığın işe göre deri inceltilir, belirli yerleri daha ince olur. 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

deri baya meşakkatli bişeymiş anlaşılan. ben şurdan bi sticker alıp yoluma devam edeyim :P 

https://www.trendyol.com/gekkofix/12626-deri-yapiskanli-folyo-45cm-x-1m-p-31282569

Toplam Hit: 1819 Toplam Mesaj: 20
deri kaplama laptop deri kaplama