folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Duyguları Dizginlemek

Duyguları Dizginlemek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Çok gençsin. Duygularının elinde olmadan dalgalandığı dönemlerin başındasın. İlk önce bunu bilmek lazım. Duyguları dizginlemek onların en baskın olanının işidir diye düşünüyorum. İdealist olan insanların bir hedefe dair duydukları iştiyakın derecesidir diğer duyguları dizginleyen. Bu illa bir başarı olmak zorunda değil. Bir başarısızlığa düşmeme arzusu da aynı şekilde yönlendirici olabilir. Bir adam "ben öfkelenmemeye dikkat edeceğim zira öfkelenince düşük insanlar gibi davranıyorum" der ve bunda çok kararlı olursa o duyguyu dizginleyebilir. Dünyaya bakışın, kendini gördüğün ve görmek istediğin nokta, imkân ve kabiliyetlerini bilmek ile fayda maliyet düzeyin, tehdit çıkar tanımalamarın temel parametrelerdir. Tüm bunlar da doğduğun ve yaşadığın çevre, eğitim hayatın süresince şekillenir. Ne olmak ve ne kadar olmak istediğini belirlemek gerek diye düşünüyorum.

Bilimsel değildir. Şahsi kanaatlerimdir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Bir bakmışsın hiçbir şey umrunda olmayıveriyor.

Hiçbir şeye kızamaz oluyorsun.

Böylece duygularını dizginlemiş, mal oluyorsun.

:D

Şaka maka Manchester by the sea diye bir film vardı. Oradaki de öyle donuk donuk bakıyordu, sonra filmin ortasında öğrendik. 

Vay ne ne filmdi yaa izleyin siz de 

imza mı gelmiş?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    Opsiyonel_Bilgiler bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Bir bakmışsın hiçbir şey umrunda olmayıveriyor.

Hiçbir şeye kızamaz oluyorsun.

Böylece duygularını dizginlemiş, mal oluyorsun.

:D

Şaka maka Manchester by the sea diye bir film vardı. Oradaki de öyle donuk donuk bakıyordu, sonra filmin ortasında öğrendik. 

Vay ne ne filmdi yaa izleyin siz de 

Filmi indiriyorum merak ettim.

Duyguları pek dizginlememe tarafındayım ben, spontane gelişmeli hayat.

Bırak içinden nasıl geçiyosa yaşa, acıtıyosa onun bile bir hazzı var.

Özlemenin bile hazzı başkadır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paparozzi
    paparozzi's avatar
    Erkek

Hocam benim sana tavsiyem öncelikle bu konuda herkesin fikrine körü körüne inanmamandir. Zira ironiden dahi haberi olmayan insanlar mevcut. Bu tarz kişiler sana bir şey katmak yerine sende olanı da alıp giderler seni yanlış yönlendirerek.

Ana konuya gelecek olursam, duygularını dizginlemek dediğin olay yaşanmışlıklarla alakalıdır diye düşünüyorum. Yani örneğin yeteri miktarda korku yaşadın diyelim, artık geçmişte seni korkutan olaylar sende çok etki yapmayacaktır, o olaylara tepki vermeyeceksindir. Yahut enteresan bir yaşam sürdün ve şimdide seni çok heyecanlandiracak bir olay artık seni cok hecanlandirmayacaktir. Bunun haricinde ne yaparsan yap rol yapıyor olursun. Yani efor sarf ederek dışardan belli etmesen de içinde yine duygularını- heyecanını, korkunu,  sevincini- yaşayacaksindir. Bu durum da hareketlerinde dengesizliğe yol açar diye düşünüyorum. Haliyle artık sen, sen değil, rol yaptığın durumun esiri olan kişi olacaksındır. Zira ben rol yapmayı da beceremem duygularımı gizlemeyi de. Öyle dımdızlak yaşıyorum galiba.

Neticede demek istediğim şey, duygularını koreltecek kadar sıkıntılı bir hayat yaşamaz kimse umarım. Hı illa da suan için belli etmek istemiyorum dersen de meditasyon bu konuda yardımcı olabilir. Sigmund Freud, Ernest Jones yahut benzeri birkac yazar var o yazarların kitaplarını okuman faydalı olabilir diye düşünüyorum. Yani bu tür duyguların temel sebeplerini, insan vücuduna olan etkilerini, karşıdaki kişinin vereceği tepkilerin temel sebebini vs öğretmen yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

bu uzun bir süreçtir irade ister yatırım ister! yanlız şunu bir netleştirmek gerekir! duygusuz insan GÜÇLÜ İnsan Değildir!Asıl Güç Duygularını Kullanabilmektir! Bütün duygularına her daim Dizgin Atamazsın hem sorun bir kendinize bunu yapmalımısınız yada neden yapmalısınız? Bknz : Aleksitimi bazı şeyler tecrübeyle sabittir bunu kendinize yapmamalısınız eğer ki yaşadığınız hayat BOKTAN geliyorsa hayatınızı değiştirin duygularınızı değil!Öğrenin nerde nasıl davranılır hatalarınızdan ders çıkarın ama bunu yaparkende ruhunuzu parçalamayın kendinizi ezmeyin, ezmeyin derken özgüveniniz gitmesin tutupta Egoist birinede dönüşmeyin hani vardır ya ne derse desin haklı ne yaparsa yapsın bilge ne söylerse söylesin bilmeyen bir tip değildir onlar her boku bilir her tecrübeyi yaşamış birer bilge olduğunu sanan zavallılar heh işte onlardan olmayın. İNSAN Olun!Size Öğrettiklerini hemen benimsemeyin ne olursa olsun yanılgı payı bırakın! kesinlikle doğru olan bir şey varsa insanların yapmacıklığı ve sahteliği her zaman karşınıza çıkacaktır.

daha sonra düzgün bir vaziyette yazıyı uzatabilirim :|

Living Death
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kardelen442
    kardelen442's avatar
    Erkek

Şimdi bu ülkede herşeyden herkesden ayrı kalamayacağın mecburen yaşamak zorunda olacağın için

ya sev ya terk et naraları dinleyeceğin için sistemden herşeyden hatta kendinden bile nefret eder hale geleceksin.

Bunu saklamak için camiye gideceksin orayada gelecekler. Yapmacık yalan rüzgarı olan bu dünyada sinema şeklindeki entrikalarla yaşayıp

herşeyden herkesten nefret ederek öleceksin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Depresyonda veya anksiyete duzeyindeysen herseyden once bazi seyleri gercekten degistirebilecegine inanmalisin. Once kendin bu degisime inanip daha sonra cok asiri bir vaka degilsen bilissel terapi kitaplari isine yarar, eger agir vakaysan yine bilissel terapiste gitmeni oneririm.

Benim tavsiyem su kitap olur: http://www.kitapyurdu.com/kitap/iyi-hissetmek/79958.html

Duygu durum degisimini ve kontrolunu, depresyon ve anksiyete uzerine pratik guzel uygulamalar var.

Daha onemli bir bilgi boyle durumlarda interetteki yorumlara cok fazla takilmamak gerekir, ne bilim eksi sozluge falan bakip lan adam bu ilaci kullanmis ise yaramis, bu kitabı okumus bir bok olmamais gibi noktalara takilma.

ComputerWolf tarafından 04/Ağu/17 13:00 tarihinde düzenlenmiştir

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Duyguları dizginlemek çok genel bir kavram. İnsanlar bunu duyunca akıllarına duygu yoğunluğu olan sinirli, stresli, üzgün, mutlu, sevinçli, öfkeli vs gibi duygu anlarında verilen tepkiler geliyor.

Dikkat etmedikleri nokta, duyguları dizginlemek sadece bir olay karşısında olmaz.

En basit örnekle, kadınlar alışverişlerde duygularını dizginleyemedikleri için gereksiz şeyler alırlar. Bir dolap giysisi de olsa, üzüntü, sevinç, kızgınlık, depresyon, ilgi gösterilmesi, dikkat çekmek gibi nedenlerden dolayı bilinci kapanır ve alışveriş yapar.

Eminim hiç biriniz duyguların yoğunluğuna bu bakış açısından dikkat etmemişsinizdir.

Bilinmesi gereken tek şey; "DUYGULAR YOĞUNLAŞINCA, BİLİNÇ KAPANIR" Bu durumda insanların eroin krizine giren insanlardan farkı yoktur.

Duygularınızın yoğun olduğunu hissettiğiniz anda karşınızdaki ile iletişim kurmayınız, alışveriş yapmayınız vs. Sadece sessizde kalınız. Elinizi yüzünüzü yıkayın, bir şeyler için, hava alın, emin olun iyi gelecektir.

.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Ofke kontrolu 

Trafikte kavga ederdim devamli umursamiyorum artik 

Telefonda bile biri bizi dese sakin oluyorum 10 a kadar sayiyorum geciyorum tabii bir yere kadar

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı

Her konuda diyelim eğer insan duygularını dizginleye biliyorsa çok iyi yerlere gelebilir diye düşünüyorum

Üzüntü aşk nefret öfke mutluluk her türlü duygu kısaca

Onun bir adı var tasavvufta.. nefsi tezkiye

Lekum Dinikum Veliye Din ...
Toplam Hit: 4191 Toplam Mesaj: 39
duygular