E-Sim Hizmeti Sonunda Türkiye'de

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

İmei olayları nasıl oluyor bu sistemde?

esim'in imei'si ayrıdır diye dusunuyorum.

yoksa klon imei diye kapatırlar amk bu ulkede her sey olur :D

az insan çok huzur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    watervay bunu yazdı

İmei olayları nasıl oluyor bu sistemde?

esim'in imei'si ayrıdır diye dusunuyorum.

yoksa klon imei diye kapatırlar amk bu ulkede her sey olur :D

çift simli telefonlarda olduğu gibi iki ayrı imesi var.

Dikkat.

pasaport kaydı yapanlar özellikle iphone 11 lerde unutuyor esim i kayıt etmeyi , kayıt edilmediği için esim olan cihazlarda yasal süre bitince kapanır.

türkiye'den alanlar için sıkıntı yok.

edevlette kayıt esnasında 2.sim'de esim seçeneği var seçip ona göre kayıt yaptırmak gerekli (yurtdışından alanlar)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

E-sim ile artık imei atılmış Xiaomi gibi telefonların dönemide bitecek. E-sim artık standart oldu. Diğer markalarda 2021'den itibaren telefonlarından sim kart girişini kaldırmaya başlar. Bir kaç sene içerisinde yeni model olupta sim kart girişi olan telefon kalmayacak.

E-sim kullanılabilmek için telefonun destek vermesi gerek yoksa operatör simi telefona tanımlamıyor. Bunuda imei numarası üstünden kontrol ediyor. Operatör bakacak adam E-sim kullanmak istiyor ama imei 10 sene önceki Nokia 5800'a ait siktir git diyecek. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    whoobay bunu yazdı

Aylardır bekliyordum. E-sim kullandığımızda operatör bize ayrıca hiç fiziksel bir simkart vermeyecek mi? Hani olur ya telefon şarjı biter bozulur. Başka cihaza takmak gerekir desteklemeyen. Modeme vs.

Karekod veriliyor. O karekodu hangi telefona okutursan hattın o telefona geçer. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

E-sim ile artık imei atılmış Xiaomi gibi telefonların dönemide bitecek. E-sim artık standart oldu. Diğer markalarda 2021'den itibaren telefonlarından sim kart girişini kaldırmaya başlar. Bir kaç sene içerisinde yeni model olupta sim kart girişi olan telefon kalmayacak.

E-sim kullanılabilmek için telefonun destek vermesi gerek yoksa operatör simi telefona tanımlamıyor. Bunuda imei numarası üstünden kontrol ediyor. Operatör bakacak adam E-sim kullanmak istiyor ama imei 10 sene önceki Nokia 5800'a ait siktir git diyecek. 

Bundan emin misin dostum. Ben turkiyeden aldim telefonumu, turkiyede x operatore bağlıyım. Hollanda da actim telefonumu, benim IMEI'm den hangi operatore ait kullanıcı oldugumu ve benim trafiğimin hangi operatore yönlendirileceğini neye göre karar verecek ?

Yada sen benim telefonumun imei'sini cloneladin. benim sarjim bittiği an, benim telefonumun imeisini atadiğin bir telefon ile actin benim 3d secure sms lerimi kendi telefonuna alarak benim kredi kartim ile işlem yaptin mobil bankacilik sifremi unuttum diyip banka hesabima sızdın vs.

Benim bildiğim ki aşağıda ki linkte de anlatiyor discovery serverlar var. Bu sunuculardan kendi sim'ine ait olan profil bilgisini ve sertifikalari download eder, esim chipini içinde bu erişime göre bir kişiselleştirme işlemi gerçekleşir. Apple tarafinda bu işlem için ayri bir chip yok ama Samsung da NXP nin chipi var diye biliyorum.

https://technicalustad.com/what-is-esim-technology/ 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

@rakkoc

Ben Türkiye için konuştum hocam. Operatörün e-sim servisine cihazını kayıt ettirmek isteyeceksin. Operatör bakacak imei numarası e-sim desteklemeyen eski bir telefona ait e-sim servisini aktif etmeyecek. E-Sim artık standart oluyor. Gelecekte fiziksel sim kart takılan telefonlar olmayacak. İşte o zaman imei atılmış telefonlar sıkıntı olacak. Benim kast ettiğim o.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkstar
    turkstar's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

E-sim'in yerlisi nasıl oluyor bilen var mı ? 

https://twitter.com/ofatihsayan/status/1318616325070225410

yaziilimsal

sağlik ve zaman kıymeti çok önemlidir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

@rakkoc

Ben Türkiye için konuştum hocam. Operatörün e-sim servisine cihazını kayıt ettirmek isteyeceksin. Operatör bakacak imei numarası e-sim desteklemeyen eski bir telefona ait e-sim servisini aktif etmeyecek. E-Sim artık standart oluyor. Gelecekte fiziksel sim kart takılan telefonlar olmayacak. İşte o zaman imei atılmış telefonlar sıkıntı olacak. Benim kast ettiğim o.

kısa süreliğine evet, simdi li iphone11 ler çöp olmaya başladiği gün, onların esim imei leri boşa çıkacak. onları yeni telefonlara atmaya başlayacaklar :)

bu arada bi küçük devirdim suan bana göre imei kaydı ücretsiz olmalı. 2. yi bitirdiğimde üzerine para isterim. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Iphone'da devrim. Çift sim kullanılabilecek demek. Dünyada ilk. :0

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    MATH bunu yazdı

Iphone'da devrim. Çift sim kullanılabilecek demek. Dünyada ilk. :0