E-Sim Hizmeti Sonunda Türkiye'de

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cankol
    cankol's avatar
    Erkek
    turkstar bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

E-sim'in yerlisi nasıl oluyor bilen var mı ? 

https://twitter.com/ofatihsayan/status/1318616325070225410

yaziilimsal

yazılım yerli.

apple ve samsung altyapı kuruyor operatörler ile çalışmak için. bodoslama çalışan bir sistem değil. imsiyi normalde sim karttan okuyup baza bağlanıyor, artık telefonun kendi içinde dijital olarak tutacak bu veriyi. ancak bunun senkronunu yapabilmesi için backend de operatör ile entegre çalışmak zorunda. işin uzamasının sebebi de teknolojinin hazır olmayışı değil operatörlerle apple samsungun altyapıyı tamamlaması yasal süreçleri vs falandı.

normalde turkcell de eylül ayında çıkaracaktı içerden öyle diyorlardı ancak ne oldu bilmiyorum.

imza.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

E-sim'in en büyük etkisi operatör bayilerine olacak. Zaten can çekişiyorlardı öldürücü darbe geldi. Devlet birde e-devlet üstünden yapar yakında tam olur.

Sosyal medyada bir bayinin paylaştığı yazı :

turkcell , bayilerini 2 yıl önce franchise adı altında bayilik sistemine geçirdi. dediki bana parayı verirseniz benim tabelamı kullanmaya benim kontörümü satmaya devam edersiniz. bu bayilik sistemine dahil olmayan herkesin tabelasını söktüreceğiz bayi olanların haricinde kimse turkcell kontörü satamayacak (yalan) bayi olmak istediğinizde ya dijital satış noktası olursunuz yada dijital satış noktası plus.

bunlar için bayilerden aldıgı 25 bin -35 bin tl dir. bunun karşılığında size 1 tabela birde tablet verirler. siz başka bir iş yapmak istediğinizde bayiliğinizi devredemezsiniz bu para çöp olur arkadaşlar. bayiliğinizi iptal ettiğinde yine paranız çöp. parayı alamazsınız. belli sayıda verdikleri faturalı ve kontörlü hattı yapmak zorundasınız eğer yapmazsanız kontör makineniz satışa kapanır. şukadar hazırkart eksiğin var derler müşteri yok iş yok deseniz bile bu bizim sorunumuz değil nasıl yaparsan yap ama yap. kendi üzerine , eşinin üstüne çoluk çocugunun üstüne faturalı ve hazırkart açmayan bayi yoktur. hala kontör yükleyen varmı diye düşünmeyin faturalı hat kullanan sayısından fazladır. kontör bir bayi için bakkalda satılan sigara gibidir. sigara alacağınız zaman gittiğiniz bakkalda sigara yoksa başka birşeyde almazsınız. sigara yok diye uğramazsınız. turkcell bunu kendi lehine kullanmasını çok iyi biliyor sürekli bayi üzerinde baskı kurarak iş yaptırmaya çalışıyor. turkcell in bölge dağıtıcıları vardır (tdm) bu dağıtım merkezleride bayilerin toptan çok daha uygun alacağı ürünleri yüksek fiyatlara bayilere satar. almama şansınız yok almak zorundasınız ürünler dükkana gelir faturası kesilmiştir. ileride satılmayanları iade etmek istediğinde misal veriyorum 1 yıl sonra ürünü size getirdikleri gündeki fiyatıyla alırlar oysa bu ürünlerin çoğu çin menşelidir. dövizle alınmıştır ve kur farkı oldugu için aynı fiyatta olması mümkün değildir. turkcellin halkın markasıymış gibi olan reklamlarınada kesinlikle inanmayın. tamamen halkı sömürmek için var olan bir şirket. yaşlı amca veya teyze bayiye gelir oğlum bana 200 dk yeter ayda ama 200 dk yok amca 500 yok teyze 1000 dk yok amca 2000 dakika var 50 tl. amca veya teyze derki ben okadar konuşmuyorum. yapacak bişey yok 2000 dk alacaksın ister kullan ister kullanma. halktan görünen turkcell tuşlu telefon kullanan ayda en fazla 200-300 dk konuşan yaşlısını düşünmez kontörü yükleyen yaşlı insanlara 2000 dk satar. 2000 dk parasını alır ama o insanlar aslında o dakikaların % 10 unu kullanmaktadırlar. çoğu müşteri kontörlü hatlarının nasıl faturalıya geçtiğini bilmez. ben yapmadım ben faturalıya geçmedimki deyip bayinin karşısına dikilir. son aylarda kontör fiyatlarına peşpeşe zam yaptılar kontörlü hat sahibi insanlar onlar için iyi müşteri değildir onlar için iyi olan müşteri faturalı hat sahibi olan müşterilerdir. bu sebepten kontör fiyatlarına ard arda gelen zamlarla müşterilerini faturalı hatta geçmeye zorladılar ve bayilerede bu paketleri kontör fiyatlarına karşı sunun diye tebliğ ettiler. faturalı hatlarda hiç bir zaman söyledikleri faturalar tarafınıza gelmez. mesela tarife 35 tl bunun içinde vergisinin oldugu falan filan ücreti oldugunu söylemez bunu öneren bayide bilmez bu sebepten faturası yüksek gelen müşteri gelir bayiyle kavgasını yapar. hepiniz haberlerdede görmüşsünüzdür 60 küsür tl gelen fatura yüzünden adam bayiye gidip bayi çalışanını öldürdü

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    317seref
    317seref's avatar
    Erkek

Imei bloklu Pro max cihazimdan e sime gecebilir

miyim simdi ben ayni paket ayni ucret uzerinden? 

kullanan eden var mi?  Malum henuz tam oturmamis sistem ilk kurbanlari cok olabilir.

## sen istiyor duj verecek yüz daha
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    317seref bunu yazdı

kullanan eden var mi?  Malum henuz tam oturmamis sistem ilk kurbanlari cok olabilir.

çift simli telefonlarda olduğu gibi imei kayıtsız ise 2.imei yani esimi de 120 gün daha kullanırsın

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    317seref
    317seref's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    317seref bunu yazdı

çift simli telefonlarda olduğu gibi imei kayıtsız ise 2.imei yani esimi de 120 gün daha kullanırsın

Oo iyimis telefonda alacagim yoktu yakinlarda arastirma sansi bulurum veya tekrar yurt disindan imei atilabilir model alirim.

Esim kullanmak icin ek bir odeme veya İşlem aliniyor mu acaba?

operator Vodafone 

## sen istiyor duj verecek yüz daha
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    317seref bunu yazdı

Esim kullanmak icin ek bir odeme veya İşlem aliniyor mu acaba?

operator Vodafone 

Bayiden karekodlu özel e-sim zarfı alman gerek. Vodafone 35 lira alıyor. Bayide 20 falan lira kar ekler olur sana 50-60 lira.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 4152 Toplam Mesaj: 37
vodafone