folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Ektomorf Vücut Tipi Gelişim Süreci Hakkında

Ektomorf Vücut Tipi Gelişim Süreci Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Neobantist
    Neobantist's avatar
    Erkek

Selam müridler bildiğiniz üzere vücut geliştirme üzerinde çokca konu açılmıştır forumda, türkiyedede bu konuların bahsi geçtiğinde her insanevladının bilen bilmeyen muhakkak bi fikri vardır ve genelde sınıflandırma yapmadan her mevzu bahsi geçen kişi hakkında aynı besin düzeni kardiyo tekniği vs. tavsiyeleri akıllarınca verilir. 

Ancak her insanın parmak izlerinin farklılığı gibi vücut tipininde farklılığı var (ektomorf,mezomorf,endomorf) ama bu gruplar içinde safkan bi mezomorf ektomorf veya endomorf bulmak hemen hemen pek mümkün değil ancak bu üç grubun dahil olduğu iki grup arasında melezleşmiş halde bulunan vücut tipleri (ekto-mezo,mezo-endo) bulunan insanlar çoğunluktadır etrafımızda ve genetik olarak kişiye özgü şekilde kiminin ektomorf kiminin mezomorf kiminin endomorf özellikleri daha baskın.

Önce kısaca bi bahsedersek temel vücut tiplerinden bilmeyenler için şöyle bir alıntıyla bahsedeyim

---------------------------------------------------------------------------

EktomorfGenellikle ince ve uzundurlar. Göğüs bölgeleri düz, kalçaları dardır  ve çok zor kilo alırlar. Kasları çok iyi şekillenmemiştir ve zor kas kütlesi kazanırlar. Dayanıklılık gerektiren aktivitelerde oldukça iyidirler. Vücutları çok ince ve zayıf olduğundan kalem şekline benzerler.Kilogram başına düşen güç oranı en yüksek gruptur.Çok zor kilo kazanmalarına rağmen, kazandıkları kilo kas ağırlı olduğu taktirde ince eklem yapısının avantajı diğer vücut yapılarına göre daha estetik ve olduklarından daha ağır görünmelerine sebep olur. 

Ünlülerden örnek verirsek; Bradd Pitt, Edward Norton, basketbolcuların %90'ı

MezomorfGenellikle iyi birer sporcudurlar. Kasları doğuştan oldukça iyi şekillenmiştir. Omuzlarının geniş, kalça ve bel bölgelerinin dar olması nedeniyle kum saati şekline benzerler. Ağırlık çalışması yapmasalar bile yağ oranları düşük, kas oranları fazladır. Kuvvet antrenmanlarına oldukça kolay adapte olurlar. Derileri incedir.

Örnek olarak; Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Michael Jai White, Mr.Universe şampiyonlarının çoğu

EndomorfBu kişiler genellikle yuvarlak ve yumuşak vücut hatlarına sahiptir. Yağ oranları diğer vücut tiplerine sahip insanlara göre daha fazladır ve bu yağların genelde kalça ve bacakta toplanmasından dolayı vücutları armut şekline benzemektedirler. Yağ oranlarının fazla olması nedeniyle su üzerinde oldukça kolay kalırlar ve bu onları iyi bir yüzücü yapar. Koşma ve sıçramada yeterince iyi değildirler. Yeterli kas gücüne  ve kas kütlesine sahip değildirler, fakat kolayca kas kütlesi kazanabilirler. Yağ yakmaları ve kilo vermeleri zordur.

Gene örnek verecek olursak; John Goodman, Jack Black, genel olarak güreşçiler

---------------------------------------------------------------------------

Şemada gösterirsek

http://u1306.hizliresim.com/1b/y/pr910.png

Şimdi mevzuya gelirsek konumuz ektomorflar veya ektomorfik özelliği daha baskın olan ekto-mezo melezi vücut tipleri. Önce kendimden bahsedersem küsüratsız 1.80 boya, sadece 60-65 kilo arası bi değişkenliği olan bi kütleye sahip, metabolizmanın ultra-hızlı olması sebebiyle bölgesel yağlanması mümkün olmayan, karın ve adonis kaslarının doğuştan estetik görünmesinde oldukça şanslı ama bi okadarda omuz-kanat genişliği/kolların oldukça düşük hacimde olması konusunda ise şanssız bi vücut yapım var.

Ektomorflar için hacim konusunda gelişimin tek yolunun yağ kütlesi kazanılamıyacağı için kas kütlesinin arttırılması gerektiğini geç anladığımdan dolayı 4-5 ay önce spora başladım psikolojik nedenlerden dolayı bir ay kadar devam edebildim ancak beslenme düzenimi okadar sıkı tutmadığım halde ve hiç bir spor geçmişimin önceden olmadığı halde geç bi süreç olsada gelişim gösterebileceğimin farkına vardım ve önümüzdeki şubattan itibaren hazirana kadar tekrar başlayı düşünüyorum çünkü boy-kütle endeksimi normal bi düzeye getirmek zorundayım.

Konuyu açma sebebim tanımladığım vücut tipine sahip müritlerin vücut geliştirmede veya en azından fitnesde zaman/antreman sıklığı/beslenme gibi durumlarında nasıl bi süreç geçirdiklerini tecrübelerini vs. paylaşmalarını istiyorum.

fuck off!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    break
    break's avatar
    Erkek
    Neobantist bunu yazdı

Konuyu açma sebebim tanımladığım vücut tipine sahip müritlerin vücut geliştirmede veya en azından fitnesde zaman/antreman sıklığı/beslenme gibi durumlarında nasıl bi süreç geçirdiklerini tecrübelerini vs. paylaşmalarını istiyorum.

Hazır konu açılmışken; vücudumu tanımıyorum yağ kütlesi, kas kütlesi vs. Bana yol gösterecek kişi kimdir? Fitness uzmanı mı?

Agronomist + Yaprak Tütün Uzmanı
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Neobantist
    Neobantist's avatar
    Erkek
    break bunu yazdı
    Neobantist bunu yazdı

Hazır konu açılmışken; vücudumu tanımıyorum yağ kütlesi, kas kütlesi vs. Bana yol gösterecek kişi kimdir? Fitness uzmanı mı?

Hayır dostum vücut tiplerini belirlemede yığınla faktör vardır ama örneğin hayatın boyunca hiç göbeğin çıkmamışsa (tabi beslenme düzenin sabitse) baş parmağınla işaret parmağın rahatlıkla diğer bi bileğini çok rahat bişekilde kavrıyorsa ektomorf özelliğin baskındır ama bu sadece belirlemede ufak bi yol, tek bir özellik elbette vücut tipini tespit etmez tek başına sadece öyle birinin yol göstermesi gibi bi durum yok sadece diğer vücut tiplerinin belirgin özelliklerini biliyorsan ona göre tespitin kendi vücudunuda iyi tanıdığın için daha kolay olur.

fuck off!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

180 im 82 kilo idim spora başladım 80 e düştüm. ekmek tuz şekeri kestim. sanırım mezomorf dediğin kısıma giriyorum. konu hakkında hojucuk yardımcı olabilir.

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek

frank zane ide unutmayalım  kendiside bir ektomorftur.

kendi tecrübeme gelirsek. boyum 1,90 ve 66-67 kiloydum spora başladığımda. tahmin edebileceğin iskeletor gibiydim :)  2010 yazında 19 yaşında vücut geliştirmeye başladım ve  düzenli bir şekilde arada ki bi kac boşluğu saymayıp genele vurursak bugüne kadar ara vermeden devam ettim ve ediyorum. ilk 2-2,5 yıl hep bulk gittim ve 85 kiloya kadar çıktım. son 1 yıldır bulk beslenmiyorum sadece göz kararı karbonhidrat ve protein ağırlıklı besleniyorum şuan ki kilom 80 ve halimden memnunum gerçi 2-3 kilo daha alsam iyi olur mu ama açıkcası hiç uğraşmak istemiyorum :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Neobantist
    Neobantist's avatar
    Erkek

@ste1n bütün ektomorflar başladığında zaten hep frank zane'yi örnek almışlardır ama şöyle bi yanılgıları varki her ektomorf vücudun ki aynı boy-kütle oranına, hemen hemen aynı metabolizma hızına sahip olsalar bile gelişime verilen tepki aynı olmuyor çalışma/beslenme disiplinleri aynı olsa bile.

Neobantist tarafından 15/Ara/13 15:13 tarihinde düzenlenmiştir

fuck off!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek
    Neobantist bunu yazdı

@ste1n bütün ektomorflar başladığında zaten hep frank zane'yi örnek almışlardır ama şöyle bi yanılgıları varki her ektomorf vücudun ki aynı boy-kütle oranına, hemen hemen aynı metabolizma hızına sahip olsalar bile gelişime verilen tepki aynı olmuyor çalışma/beslenme disiplinleri aynı olsa bile.

haklısın zaten genler büyük rol oynuyor vücudunun nasıl görüneceğinde.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

179 cm boy 61 kiloyum bende vücüt ektomorf.Hayatım boyunca hep zayıf sıskaydım bir türlü kilo alamadım.Sonunda gittim fitnessa 4. ayım bitti 67 kiloyum :D Hazirana dogru konu acıp anlatacagım hikayemi resim çekiyorum her ay sonunda =)

طדṮ
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

1.91 boyundayım 75 kiloydum vücut geliştirmeye başladığımda. 94 kiloya kadar çıktım. Bir süre ara vermek zorunda kaldım. Geçen ay tekrar başladım, şu anda 87 kiloyum.

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehveniser
    ehveniser's avatar
    Erkek

ben eskiden yağlı mezomorftum herhalde.

Koca hestiy aya bedenem ?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

İlk foto 2-3 yıl önceye ait, ikinci fotoda 7-8 ay sanırım (1 yıl kadar olmuştu çalışmaya başlayalı).

http://i.imgur.com/5KfQxjy.jpg

http://i.imgur.com/P2BN7kT.jpg

Bakın beyler. Ben çok sağlam vücuda sahip olduğumu ya da herkesten güçlü olduğumu iddia etmiyorum. Sadece şunu belirtmek istedim; ektomorf ya da endomorf olmak bu sporu yapmak için dezavantaj değil. Kendinizi verip, disiplinli bir şekilde, hakkını vererek çalıştığınız takdirde en dandik genler sizde olsa bile alacağınız sonuca şaşıracaksınız. Benden daha kötü durumda başlayan bir tanıdığım var. 3 yıllık antremanın sonunda neredeyse benim iki katım şu an. Prestijli modellik yarışmalarına falan katılıyor. Çalışın beyler, basın. Hiç bir bahaneniz yok.

while (1<2)
Toplam Hit: 7929 Toplam Mesaj: 25