folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Emir Timur (Timurlenk)- Mezarın Laneti

Emir Timur (Timurlenk)- Mezarın Laneti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dreamtn
    Dreamtn's avatar
    Erkek
    Turkcu_Dirilis bunu yazdı:
    -----------------------------

Dreamtn bunu yazdı:

bunların hepsi böyle yaptı doğru . Fakat hangisi 600 yıl yaşadı ? Sen yak yık diyorsunda O zmnda İslam varmıydı ? Yakmak yıkmak senin dinine aykırımı ? Aykırı . Osmanlıda dinine bağlıydı ve yakıp yıkmayarak 3 kıtada toprağı olan bir İmparatorluk oluşturdu hoşgörüyle 600 yıl dayandı . Sen bir devletin yönetiliş şeklini basit zannederek konuşuyorsun yanlış yapıyorsun ! Türkmenlerden kopmadı Osmanlı sadece aynı değerleri vermeye çalıştıki Eşit davrandı insanlara şimdi yönetim sistemide eşit değilmi insanlar beni hristiyan farzet sen müslümansın aynı haklara sahip değilmiyiz evet aynı haklara sahibiz o dönemdede böyleydi ama Biz Almanlar gibi ırkçılık yapmayıp bütün ırklara hizmet ettik. Türkleri ön plana çıkarmadı diye Osmanlıya bu hakareti yapamazsın ! Ki ben bir Türk Olarak diyorumki Osmanlıyla gurur duyuyorum .

Birincisi benim dinimi nereden biliyorsun?İkincisi Osmanlı hoşgörülü değil acizdi ve senin gibiler onun bu acizliğine Hoşgörü Maskesi takmış durumdasınız.Üçüncüsü yakıp-yıkan Türkler tarihden bu yana hep göz önündedir.Peki bu bahsettiğin acizler nerede?DEmek ki tarih 623 yıldan ibaret değil.Dördüncüsü Osmanlının kuruluş dönemini basite indirgemiyorum.Osmanlının temelinde Türk menşeyli bir icraat vardır,Ahilik.Beşincisi bir devlet kendi öz değerlerinden uzaklaşıp bunları aşağılayarak,hatta azınlıkların kültürel seviyesiyle bir tutarak ( bana göre bir ermeni ile bir Türk'ü bir tutmakda aşağılamaktır) aşağılamaya devam etmiş ve bunun sonucunda da o çok sevdiği kültürel değerlere sahip azınlıkları tarafından tarihe gömülmüştür.Altıncısı ve sonuncusu Tanrı hiç bir milleti diğerlerine kol kanat gersin diye varetmemiştir.Irkların temelinde mücadele vardır.Özbenliğini koruyanlar ayakda ve hayatta alırlar,koruyamayanlar ise diğer milletlerin boyunduruğu altında kahrolurlar.Bunu sadece bir alman söylemiyor.Gerçekleri görebilen kime sorarsanız sorun aynı cevabı alacaksınız.

Esenkal

Birincisi yazdıklarından görüyorum .

İkincisi Osmanlı nereye aciz tabi acizki fransızlara dans etmiceksin diyo dans yasaklanıyo tabi acizki avrupanın aq istediği yeri feth ediyo tabi acizki halifeliği ele geçiriyo ,persleri yeniyo , 3 kıtada toprağı oluyo ve bütün ırklar Osmanlıyı seviyor. Çünkü eşit davranıyor .

Üçüncüsü ben yakılıp yıkılmasından hoşnut bir insan değilim gerektiğnide yakılıp yıkılır Osmanlıda yakmamış yıkmamış oraya kendi devletini kurmuştur hangisi Osmanlı kadar yer almıştır Türklerden . ?

Dördüncüsü Basit değil zaten indirgiyemezsin .

Beşincisi bir devlet farklı din seçiyor ve bu dinin doğdu yer arabistan doğal olarak araplara özenme var ! Vede sen burda ırkçılık yapıyorsun Tabiki Türkler asil bir ırktır ama bütün insanlar Allah ininde eşit ise kendi arasındada eşittir Sen kim oluyosunda tartıyosun ?

Altıncısı Diğerine kol kanat germesin diye getirmemiş vay be nerden okudun bunu Kurandan mı ? Ne için var etmiş milletleri Özbenliğini koruyan bir millet söyle ayakta olan ?

Osmanlı korumamış farzet herkez onun boyundurundaydı ?  

Sende Selametle Kal . 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    mhauuh dans yok demiş dansı yasaklamışlar :D
    osmanlı toprak bütünlüğünü bile yabancı devletlerin güvencesine bırakacak,iç isyanlarında onlardna yardım isteyecek kadar acizleşti bunu neden hatırlamıyorsun?
    12 adaları neden hatırlamak istemiyorsun,neden verdi osmanlı 12 adaları,kendi toprağını savunacak kadar gücü olmadığından olmasın,kendi toprağını başkasına emanet edecek kadar düşmüş olmasın?
    Islahat fermanından bahsetsene,yabancılar iç işlerine karışıyordu çünkü zayıftı bunlardan biraz bahsetsene bize?
    Halk fakirken,devlet fakirken saraylar inşa eden osmanlıdan bahset,karlofçadan sonrasından bahset,yavuza,kanuninye Türkleri aşağılayan şiirlerini hediye eden divan-ı hümayün şairlerinden bahset.Osmanlı'nın yaptığı soysuzluktan bahset,Osmanlıya müslüman diye yapmıyoruz bu eleştirileri anadoludaki diğer beyliklerde müslümandı,selçuklular da müslümandı,Türk'ü aşağılıyor mu?eve bitti.
    osmanlı 2oo yıl  balkan uluslarını yendi geri kalan 4oo yıl avrupa'nın köpeği oldu.galibiyetler de hor gördüğü türklerin bozkır kültürü sayesinde oldu,savaşçılığıyla oldu,  pis-kancık arabın olmayan savaşçılığıyla değil.
    Garip anadolu halkı,benim Türküm tarla çapaladı,savaşa gitti kanını döktü ermenisi,yahudisi kral oldu,Türk önlerinde ellerini birleştirdi boyun eğdi bu manzaradan hoşlanıyorsanız en büyük osmanlı
    Sen kim oluyorsun diyorsun adama adam allah'a inanmıyor belki de  hala çocuk gibi yazıyorsun,inanmıyorsa onu bağlar mı?Hala kur'an diyorsun kur'an ile tarih tartışılmaz,neyse cahile laf anlatmak zor demişler ya aynen öyle,neyse devam edin .
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dreamtn
    Dreamtn's avatar
    Erkek

AntiOksidan bunu yazdı:
    mhauuh dans yok demiş dansı yasaklamışlar :D
    osmanlı toprak bütünlüğünü bile yabancı devletlerin güvencesine bırakacak,iç isyanlarında onlardna yardım isteyecek kadar acizleşti bunu neden hatırlamıyorsun?
    12 adaları neden hatırlamak istemiyorsun,neden verdi osmanlı 12 adaları,kendi toprağını savunacak kadar gücü olmadığından olmasın,kendi toprağını başkasına emanet edecek kadar düşmüş olmasın?
    Islahat fermanından bahsetsene,yabancılar iç işlerine karışıyordu çünkü zayıftı bunlardan biraz bahsetsene bize?
    Halk fakirken,devlet fakirken saraylar inşa eden osmanlıdan bahset,karlofçadan sonrasından bahset,yavuza,kanuninye Türkleri aşağılayan şiirlerini hediye eden divan-ı hümayün şairlerinden bahset.Osmanlı'nın yaptığı soysuzluktan bahset,Osmanlıya müslüman diye yapmıyoruz bu eleştirileri anadoludaki diğer beyliklerde müslümandı,selçuklular da müslümandı,Türk'ü aşağılıyor mu?eve bitti.
    osmanlı 2oo yıl  balkan uluslarını yendi geri kalan 4oo yıl avrupa'nın köpeği oldu.galibiyetler de hor gördüğü türklerin bozkır kültürü sayesinde oldu,savaşçılığıyla oldu,  pis-kancık arabın olmayan savaşçılığıyla değil.
    Garip anadolu halkı,benim Türküm tarla çapaladı,savaşa gitti kanını döktü ermenisi,yahudisi kral oldu,Türk önlerinde ellerini birleştirdi boyun eğdi bu manzaradan hoşlanıyorsanız en büyük osmanlı
    Sen kim oluyorsun diyorsun adama adam allah'a inanmıyor belki de  hala çocuk gibi yazıyorsun,inanmıyorsa onu bağlar mı?Hala kur'an diyorsun kur'an ile tarih tartışılmaz,neyse cahile laf anlatmak zor demişler ya aynen öyle,neyse devam edin .

Cahil he... :)

Senin anlattığın Osmanlının duraklama ve çökme devridir.

Kanuni dönemindede benim Padişahım atam Kanuni Sultan Süleyman Fransızlara dans etmesini yasaklıcak bi gücü vardır .

Osmanlı kimsenin köpeği olmamıştır tabiki sadece Türkler savaşmıcak Osmanlıda çok fazla millet vardı ondan dolayı onlarda yardım edecekti 12 ada osmanlının son dönemlerde lale devrinden sonraki bozulmasından dolayı verildi çünkü zayıfladı bunları açıkladım .

Halk nereye fakirdi ...  Padişahlar halkı gözetlemek için içlerine girerdi bir sürüde anlatılan olay vardır. Halk tımar sistemi ile hem kendi doyuyo hem asker doyuyodu süper bi sistem vardı halkın fakir olduna dair bi kaynak göstersene dönemin yaşayan insanları gibisin be :)

Saraylar tabiki yapılcak tabiki saraydakiler daha zengin olcak çünkü ülkeyi yönetiosun gövde gösterisi yapcaksın .

Türkleri Aşağılıyan şiirleri bulursan bana sevinirim ama bu şiirleri padişahların kabul ettiğini söyleyen bir kaynak bul okuyalım karar verelim öyle havadan sudan sallama !

Adama Allaha inanmıyor demedim iyi okuyun !

Kuran ile tarih bal gibi açıklanır Kuranın içinde tarih vardır ! Osmanlıda din ile yönetildiğine göre . İyi oku anti diyorki Irklar mucadele için yaratılmış bizi kim yarattı Allah peki mucadele için yaratıldığını nerden biliyor yok böyle bi ayet ? ne iş sormazlarmı 

Ben Cahilim hadide sen hiç bi bk bilmiosun be hoca :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DkN
    DkN's avatar
    Erkek
    Dreamtn bunu yazdı:
    DkN bunu yazdı:

Dreamtn bunu yazdı:
    bunların hepsi böyle yaptı doğru . Fakat hangisi 600 yıl yaşadı ? Sen yak yık diyorsunda O zmnda İslam varmıydı ? Yakmak yıkmak senin dinine aykırımı ? Aykırı . Osmanlıda dinine bağlıydı ve yakıp yıkmayarak 3 kıtada toprağı olan bir İmparatorluk oluşturdu hoşgörüyle 600 yıl dayandı . Sen bir devletin yönetiliş şeklini basit zannederek konuşuyorsun yanlış yapıyorsun ! Türkmenlerden kopmadı Osmanlı sadece aynı değerleri vermeye çalıştıki Eşit davrandı insanlara şimdi yönetim sistemide eşit değilmi insanlar beni hristiyan farzet sen müslümansın aynı haklara sahip değilmiyiz evet aynı haklara sahibiz o dönemdede böyleydi ama Biz Almanlar gibi ırkçılık yapmayıp bütün ırklara hizmet ettik. Türkleri ön plana çıkarmadı diye Osmanlıya bu hakareti yapamazsın ! Ki ben bir Türk Olarak diyorumki Osmanlıyla gurur duyuyorum .

Xiongnu (Hun) devleti Modu (Metehan) başlangıç alındığında 771 sene yaşamıştır. Osmanlı hoşgörü ile değil iskan sistemi, ordu sistemi ve tavizsiz devlet yönetimi sayesinde uzun yaşayabilmiştir. Kimse osmanlıya Türkleri ön plana çıkarmadı diye hakaret etmiyor, Türklüğü aşşağıladığı için hakaret ediyor. araplığı Türklüğün üstünde görüp araplaştığı için hakaret ediyor. Mehmet Han'dan sonra osmanlı, ciğeri beş para etmez bir arap devleti haline gelmiştir. Zaman zaman Türkçülük akımlarıyla toparlansa da bu akımlar kısa süre sonra sönmüştür. Burada osmanlı halkından bahsetmiyoruz tabiki, yönetim kademesi söz konusudur. Çünkü halk Türklüğünden kopmamıştır. İlber Ortaylı'nın da üzerine basa basa belirttiği gibi, Osmanlıda arapça bilen Türklerin sayısı bugün Türkiye de ingilizce bilen Türk'ün sayısından daha az idi.

Hoşgörüde çok büyük bir etkendi ! bütün insanları yönetmek için hoşgörü göstermek zorundasın . 2.cisi Türkleri ne zaman aşağılamış örnekler verirsen sevinirim ? Örnekler sağlam kaynaktansa bizde birşeyler öğrenmiş oluruz .

Hiçbir hoşgörü gösterme zorunluluğun yok, kaldı ki hoşgörü bir etken değildir. Merkezi güç baskınsa kimse ayaklanmaya cürret edemez. Örnekleri için 771 yıllık Hun imparatorluğuna bakabilirsin.

2.cisi, Örnek vereyim. hatta bu örnek konudan olsun, Bayezid'in Temür ile mektuplaşmalarından örneklendireyim. Metinlerin tamamı çok uzun olduğundan ilgili kısımları aktarıyorum.

Bayezid: "Osmanlı askerleri, Ne Kıpçak gibi nede Tatar gibi sıradan insanlar, ne de başı boş, sere serpe avare kalabalıklar değildirler."

Temür: "Bizi ve askerimizi kâfir, dinsiz, sapık itikatlı mezhep sahibi ve çirkin âdetleri bulunmakla itham etme. Bizim askerimiz babadan ataya Müslüman ve Türk çocuklarıdır. Niçin hidâyete layık olmasınlar? Kaldı ki, Osmanlı’nın askerleri çoğunlukla kâfirlerden devşirme olduğu açıktır."

Görüldüğü üzere Bayezid, Temür ve onun babadan ataya Türk olan halkını ve ordusunu aşşağılayarak kendi devşirme şaklabanlarını Türklerin üzerinde görmektedir.

Vatan ne Türkiye"dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan. ~ Saga qaygı kelgende qorqup qaşsam taa saga, Qayday betpen qararman aytaş yurtum men saga? Ne dermen dep aytarman sütün bergen anamga? Ne dermen dep aytarman maga sengen atamga? ~ Kök Bayraq"a selam olsun !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    Bana hiç bir bok bilmiyorsun diyecek adam sensin.Kara cahilin de önde gidenisin bu sana son mesajım zira sana yazdığım her cevapla kendimi düşürüyorum,nasıl bir adama cevap yazıyorum diye.
    DkN defalarca köpeğin götne soktu mesajlarıyla hala inkar falan yok o yükselme dönemi deilmiş,duraklama dönemiymiş bir devlet tüm devirleriyle incelenir,yıkılışı bile haysiyetli olmalıdır ki osmanlı gibi soysuzlaşan bir hanedanda bunu armak yanlış.
    Kuranla tarih açıklanamaz,sen bu kadar bilimsellikten uzak bir adamsın.

avuz Selim’e kadar Doğu Anadolu’da Türkmen hakimiyeti vardır. Yavuz ise; Şafi mezhebinden Nakşibendi tarikatından Kürt mollası Şeyh İdris-i Bitlisi’nin önerisi ve planlamasıyla Doğu ve Güney Anadolu’da Türkmenler katledilmişler, kurtulanlar ise Azerbaycan’a kaçmışlardır. Türkmenlerin hakim oldukları idari beylikler ve toprakları; Yavuz’un imzaladığı boş ******ları, İdris-i Bitlisi oldurarak Kürt Aşiret reisine ve ağalarına vermiştir. Böylelikle bugünkü doğudaki feodalizmin temelleri atılmıştır.

İdrîs-i Bitlîsi (Ö.8 Kasım 1520) “Selim Şah-Nâme” adlı eserinde; başta Diyarbekir olmak üzere Kürdistan memleketinde “Kürt Beyleri ve Kürt taifesinin mülk, millet, mezhep ve irsi bağlarının” nasıl güçlendirdiğini anlatırken, şehir ve yöre adlarını tek tek vererek Kızılbaş Türkmenleri de nasıl katlettiklerini “Allah’ın ve Padişah’ın yanında olan bir Molla olarak” zevkle ve kana susamış bir vampir edasıyla anlatmaktadır. Kürtler “dirlik ve birliklerini” İdrîs-i Bitlîsi’ye borçluyken, Türkler ise, Yavuz Selim ile İdrîs-i Bitlîsi’nin yaptıklarını lanetle anmışlardır.

Yavuz döneminde Osmanlı yönetiminde görev alan İdris Bitlisi ve Bıyıklı Mehmet Paşa ile Kürt Aşiret Ağaları’nın durumları için; bugün Kürt gruplarından KOMKAR belgeli olarak şöyle demektedir ki çok ilginçtir:

"1535'ler de böyle bir icazet vererek, beylik topraklarının bölünmesini kolaylaştırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ******namesinde aynen şöyle diyor: -Bey öldüğünde, eyaleti kaldırmayıp bütün hududu ile Mülkname'yi Humayun uyarınca oğlu bir ise, O'na kalacak, eğer müteadit ise, istekleri üzerine kale ve yerleri, aralarında paylaşacaklardır. Uzlaşmazlarsa, Kürdistan beyleri nasıl münasip görürlerse öyle yapacaklar ve mülkiyet yoluyla bunlara ebediyete kadar ila ebeddevran mutaarrıf olacaklardır. Eğer Bey, varissiz, akrabasız ölmüş ise, o zaman eyaleti, hariçten ve yabancılardan hiç kimseye verilmiyecek, Kürdistan beyleri ile görüşülüp ve ittifak edilip, onlar bölgenin Beylerinden veya Beyzadelerinden her kimi uygun görürlerse, ona tevcih edilecektir.

(Hükmi Şerif, Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi, E. 11960 sayı-İstanbul) Kürt-Osmanlı Andlaşması'nın mimarı İdris'tir. Bu anlaşmayı kabul eden ve gerekli bulan Yavuz Sultan Selim'dir. İkisi de 1520'de maalesef ölmüşlerdir. Sultan Selim, İdris'e; -Git Kürdistan beylerini ve emirlerini topla, kendi aralarında bir beylerbeyi seçsinler demişti. Mevlana İdris ise, Kürt beylerini çok iyi tanıdığı için kestirmeden bir beylerbeyi Sultan'dan istemiş ve Bıyıklı Mehmet Paşa'yı tavsiye ederek bu işi noktalamış idi.

Diyarbakırlı bir Kürt olan Bıyıklı Mehmed Paşa'da çok erken gitti ve bundan sonra Kürdistan Eyaleti Başkenti'ne Mekadonlu komutanlar gelmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman, bilerek veya bilmiyerek 1533-34'lerde, Bitlis'i Şeref Han'dan alıp, bir ******la Ulame Tekelu'ya veriyor. Direnen Bitlis Beyi'nin üstüne, Diyarbekir Beylerbeyi ve kuvvetleri ile bütün Kürdistan beylerinin kuvvetlerini de katıyor ve Ulame'yi başkomutan olarak atıyor. Aynı Sultan, 1535'ler de Bağdat seferini yaptıktan sonra Kürtleri tanımaya başlıyor veya bunlarsız bir şey yapamıyacağını anlayarak, babasının Amasya'da imzaladığı anlaşmaya yukarda verdiğim arşiv numaralı Hükm-i Şerif-i yayınlıyor. Neticeye baktığımızda, Kürt hükümdarları, çoğunlukla topraklarını bölmemiş ve statülerini 1850'lere kadar getirmişlerdir.”

Yavuz Selim’in önce Erzincan Valiliğine atadığı, sonradan da bütün doğu ve güney doğuya bakmak kaydı ile Diyarbakır Eyaletine getirdiği Dıyarbakırlı Kürt Bıyıklı Mehmet Paşa ve danışmanı Bitlisli Molla İdris; bütün bölgeyi Türkler’den temizlerler ve yaklaşık olarak YÜZ BİN Kızılbaş Türk’ü katlederler. Bölgeden kaçamayan Türkler de kendilerini Kürt olduklarını söyleyerek kalırlar, baskılar sonucu da gerçekten Kürtleşirler. Doğu sınırlarını Türklere kapatan Yavuz; korumalığını da Kürt aşiretlerine bırakır. 1517’de Yavuz Selim’in Mısır’ı alması ve 74.ncü İslâm Halifesi olması ile sünnilik resmi ideoloji haline gelir ve İslâmi Devlet kimliği oluşur. Bu tarihten sonra Araplar, Osmanlı Devleti’nin yaşamı boyunca diğer halklardan üstün ve gözde konumlarına devam ederler. Türkler arasında Yavuz adı Yezit ile özdeşleşir ve lanetle anılır. Türk ulusal kimliği; Bozkırdaki Türkmenlerde yaşar ve ozanları Türkçe’yi geliştirir. Osmanlı Sarayı ise giderek soysuzlaşır ve yapay “Osmanlıca” denen yazı dili hakim olur. Bu nedenle Prof.Dr. Faruk Sümer; Safeviler için Osmanlılar’dan daha fazla Türktür demektedir.

Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) dönemi Osmanlı İmparatorluğu’nun zirvede olduğu bir zamandır. Ama Türkler açısından bir şey değişmez. Yine bu dönemde zülüm, şiddet ve katliamlar devam eder. Kürt kökenli Ebussuûd Efendi (1545-1574)’in Şeyhülislâm olmasıyla ve 30 yılda verdiği fetvalarla “Osmanlı toplum yaşamını” belirler ve Kızılbaş Türkmen katliamı, “Sünni Şeriatı”na göre meşruluk kazandırır. Yedi Kızılbaş öldürene “Cennetin Anahtarı” verilir. Bugün Sünni din adamları tarafından huşu ile anılarak “evliya mertebesi”ne çıkarılan Ebussuûd Efendi, Türk katliamcısı, yobaz, lanet okunacak bir zalim ve cellattan bir kişiden başka birşey değildir.

Hırvat kökenli ve nakşibendi tarikatından Kuyucu Murat Paşa 6.12 1606’da sadrazam olduktan hemen sonra Anadolu’da geniş çaplı Alevi katliamı harekatı başlatır. 155 bin Alevi Türkmeni diri diri kazdırdığı kuyulara gömdürür. Aman dileyen insanlara Kuyucu Murat Paşa’nın yanıtı; “Vurun şu pis Türk’ün başını” olmuştur. Cellatların bile öldürmeye kıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren Kuyucu Murat Paşa üç yıl terör estirir.

Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661) Celali ayaklanmaları bastırmak ve eşkıya tedibi adı altında; Anadolu Türkmenlerini kırımdan geçirmiş sağ kalanlara da zülüm yapmıştır. Osmanlı Vak’a-Nüvisleri ( tarihçileri) Naima ve Hoca Sadettin Efendi gibileri; kitaplarında katliamları ballandıra ballandıra anlatmaktalar ve Türkler için; “nadan” yani “kaba Türk, idraksiz Türk, hilekâr Türk” ifadesini kullanmaktadır. Başka kitaplarda ise; ‘Türk iti şehre gelince farisice ürür.’ yazmaktadır. Osmanlının ünlü şairi Nef’i ise “Tanrı, Türk’e irfan çeşmesini yasaklamıştır.” Demektedir. Divan-ı Hümayun yazarlarından Hafız Ahmet Çelebi 1499 yılında yazdığı şiirinde;

“Sakın Türk’ü insan sanma

Bin an bile olsa Türk’le birlikte olma

Türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.

Türk’ün başını keserken sakın gam yeme

Baban da olsa Türk’ü öldür.”

Demektedir. Tüm bunlara karşın Türk Bayat boyundan Alevilerin ulu ozanı Fuzuli (1480-1566) bir deyişinin son beytinde şöyle diyor:

“Fuzuli, gökten yere insen sana yer yok

Yürü var gel, ya Arap’tan ya Acem’den”

Gökten Allah tarafından dahi indirilse Türklerin dünyada yeri olmadığını; Arap ve Acemler hakim olduğunu belirtir ve Şiirlerinde Osmanlılara sitem eder ve kafa tutar. Alevi Türkmen aşıkları, ozanları diline ve töresine sahip çıkar ve şiirlerinde dilendirir, yöre yöre gezerek halkı bilinçlendirirler. Dedeler ve Babalar da Türkçe ibadet yaparak örf ve gelenekleri yaşatarak bugünlere getirirler.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dreamtn
    Dreamtn's avatar
    Erkek

AntiOksidan bunu yazdı:
    Bana hiç bir bok bilmiyorsun diyecek adam sensin.Kara cahilin de önde gidenisin bu sana son mesajım zira sana yazdığım her cevapla kendimi düşürüyorum,nasıl bir adama cevap yazıyorum diye.
    DkN defalarca köpeğin götne soktu mesajlarıyla hala inkar falan yok o yükselme dönemi deilmiş,duraklama dönemiymiş bir devlet tüm devirleriyle incelenir,yıkılışı bile haysiyetli olmalıdır ki osmanlı gibi soysuzlaşan bir hanedanda bunu armak yanlış.
    Kuranla tarih açıklanamaz,sen bu kadar bilimsellikten uzak bir adamsın.

avuz Selim’e kadar Doğu Anadolu’da Türkmen hakimiyeti vardır. Yavuz ise; Şafi mezhebinden Nakşibendi tarikatından Kürt mollası Şeyh İdris-i Bitlisi’nin önerisi ve planlamasıyla Doğu ve Güney Anadolu’da Türkmenler katledilmişler, kurtulanlar ise Azerbaycan’a kaçmışlardır. Türkmenlerin hakim oldukları idari beylikler ve toprakları; Yavuz’un imzaladığı boş ******ları, İdris-i Bitlisi oldurarak Kürt Aşiret reisine ve ağalarına vermiştir. Böylelikle bugünkü doğudaki feodalizmin temelleri atılmıştır.

İdrîs-i Bitlîsi (Ö.8 Kasım 1520) “Selim Şah-Nâme” adlı eserinde; başta Diyarbekir olmak üzere Kürdistan memleketinde “Kürt Beyleri ve Kürt taifesinin mülk, millet, mezhep ve irsi bağlarının” nasıl güçlendirdiğini anlatırken, şehir ve yöre adlarını tek tek vererek Kızılbaş Türkmenleri de nasıl katlettiklerini “Allah’ın ve Padişah’ın yanında olan bir Molla olarak” zevkle ve kana susamış bir vampir edasıyla anlatmaktadır. Kürtler “dirlik ve birliklerini” İdrîs-i Bitlîsi’ye borçluyken, Türkler ise, Yavuz Selim ile İdrîs-i Bitlîsi’nin yaptıklarını lanetle anmışlardır.

Yavuz döneminde Osmanlı yönetiminde görev alan İdris Bitlisi ve Bıyıklı Mehmet Paşa ile Kürt Aşiret Ağaları’nın durumları için; bugün Kürt gruplarından KOMKAR belgeli olarak şöyle demektedir ki çok ilginçtir:

"1535'ler de böyle bir icazet vererek, beylik topraklarının bölünmesini kolaylaştırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ******namesinde aynen şöyle diyor: -Bey öldüğünde, eyaleti kaldırmayıp bütün hududu ile Mülkname'yi Humayun uyarınca oğlu bir ise, O'na kalacak, eğer müteadit ise, istekleri üzerine kale ve yerleri, aralarında paylaşacaklardır. Uzlaşmazlarsa, Kürdistan beyleri nasıl münasip görürlerse öyle yapacaklar ve mülkiyet yoluyla bunlara ebediyete kadar ila ebeddevran mutaarrıf olacaklardır. Eğer Bey, varissiz, akrabasız ölmüş ise, o zaman eyaleti, hariçten ve yabancılardan hiç kimseye verilmiyecek, Kürdistan beyleri ile görüşülüp ve ittifak edilip, onlar bölgenin Beylerinden veya Beyzadelerinden her kimi uygun görürlerse, ona tevcih edilecektir.

(Hükmi Şerif, Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi, E. 11960 sayı-İstanbul) Kürt-Osmanlı Andlaşması'nın mimarı İdris'tir. Bu anlaşmayı kabul eden ve gerekli bulan Yavuz Sultan Selim'dir. İkisi de 1520'de maalesef ölmüşlerdir. Sultan Selim, İdris'e; -Git Kürdistan beylerini ve emirlerini topla, kendi aralarında bir beylerbeyi seçsinler demişti. Mevlana İdris ise, Kürt beylerini çok iyi tanıdığı için kestirmeden bir beylerbeyi Sultan'dan istemiş ve Bıyıklı Mehmet Paşa'yı tavsiye ederek bu işi noktalamış idi.

Diyarbakırlı bir Kürt olan Bıyıklı Mehmed Paşa'da çok erken gitti ve bundan sonra Kürdistan Eyaleti Başkenti'ne Mekadonlu komutanlar gelmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman, bilerek veya bilmiyerek 1533-34'lerde, Bitlis'i Şeref Han'dan alıp, bir ******la Ulame Tekelu'ya veriyor. Direnen Bitlis Beyi'nin üstüne, Diyarbekir Beylerbeyi ve kuvvetleri ile bütün Kürdistan beylerinin kuvvetlerini de katıyor ve Ulame'yi başkomutan olarak atıyor. Aynı Sultan, 1535'ler de Bağdat seferini yaptıktan sonra Kürtleri tanımaya başlıyor veya bunlarsız bir şey yapamıyacağını anlayarak, babasının Amasya'da imzaladığı anlaşmaya yukarda verdiğim arşiv numaralı Hükm-i Şerif-i yayınlıyor. Neticeye baktığımızda, Kürt hükümdarları, çoğunlukla topraklarını bölmemiş ve statülerini 1850'lere kadar getirmişlerdir.”

Yavuz Selim’in önce Erzincan Valiliğine atadığı, sonradan da bütün doğu ve güney doğuya bakmak kaydı ile Diyarbakır Eyaletine getirdiği Dıyarbakırlı Kürt Bıyıklı Mehmet Paşa ve danışmanı Bitlisli Molla İdris; bütün bölgeyi Türkler’den temizlerler ve yaklaşık olarak YÜZ BİN Kızılbaş Türk’ü katlederler. Bölgeden kaçamayan Türkler de kendilerini Kürt olduklarını söyleyerek kalırlar, baskılar sonucu da gerçekten Kürtleşirler. Doğu sınırlarını Türklere kapatan Yavuz; korumalığını da Kürt aşiretlerine bırakır. 1517’de Yavuz Selim’in Mısır’ı alması ve 74.ncü İslâm Halifesi olması ile sünnilik resmi ideoloji haline gelir ve İslâmi Devlet kimliği oluşur. Bu tarihten sonra Araplar, Osmanlı Devleti’nin yaşamı boyunca diğer halklardan üstün ve gözde konumlarına devam ederler. Türkler arasında Yavuz adı Yezit ile özdeşleşir ve lanetle anılır. Türk ulusal kimliği; Bozkırdaki Türkmenlerde yaşar ve ozanları Türkçe’yi geliştirir. Osmanlı Sarayı ise giderek soysuzlaşır ve yapay “Osmanlıca” denen yazı dili hakim olur. Bu nedenle Prof.Dr. Faruk Sümer; Safeviler için Osmanlılar’dan daha fazla Türktür demektedir.

Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) dönemi Osmanlı İmparatorluğu’nun zirvede olduğu bir zamandır. Ama Türkler açısından bir şey değişmez. Yine bu dönemde zülüm, şiddet ve katliamlar devam eder. Kürt kökenli Ebussuûd Efendi (1545-1574)’in Şeyhülislâm olmasıyla ve 30 yılda verdiği fetvalarla “Osmanlı toplum yaşamını” belirler ve Kızılbaş Türkmen katliamı, “Sünni Şeriatı”na göre meşruluk kazandırır. Yedi Kızılbaş öldürene “Cennetin Anahtarı” verilir. Bugün Sünni din adamları tarafından huşu ile anılarak “evliya mertebesi”ne çıkarılan Ebussuûd Efendi, Türk katliamcısı, yobaz, lanet okunacak bir zalim ve cellattan bir kişiden başka birşey değildir.

Hırvat kökenli ve nakşibendi tarikatından Kuyucu Murat Paşa 6.12 1606’da sadrazam olduktan hemen sonra Anadolu’da geniş çaplı Alevi katliamı harekatı başlatır. 155 bin Alevi Türkmeni diri diri kazdırdığı kuyulara gömdürür. Aman dileyen insanlara Kuyucu Murat Paşa’nın yanıtı; “Vurun şu pis Türk’ün başını” olmuştur. Cellatların bile öldürmeye kıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren Kuyucu Murat Paşa üç yıl terör estirir.

Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661) Celali ayaklanmaları bastırmak ve eşkıya tedibi adı altında; Anadolu Türkmenlerini kırımdan geçirmiş sağ kalanlara da zülüm yapmıştır. Osmanlı Vak’a-Nüvisleri ( tarihçileri) Naima ve Hoca Sadettin Efendi gibileri; kitaplarında katliamları ballandıra ballandıra anlatmaktalar ve Türkler için; “nadan” yani “kaba Türk, idraksiz Türk, hilekâr Türk” ifadesini kullanmaktadır. Başka kitaplarda ise; ‘Türk iti şehre gelince farisice ürür.’ yazmaktadır. Osmanlının ünlü şairi Nef’i ise “Tanrı, Türk’e irfan çeşmesini yasaklamıştır.” Demektedir. Divan-ı Hümayun yazarlarından Hafız Ahmet Çelebi 1499 yılında yazdığı şiirinde;

“Sakın Türk’ü insan sanma

Bin an bile olsa Türk’le birlikte olma

Türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.

Türk’ün başını keserken sakın gam yeme

Baban da olsa Türk’ü öldür.”

Demektedir. Tüm bunlara karşın Türk Bayat boyundan Alevilerin ulu ozanı Fuzuli (1480-1566) bir deyişinin son beytinde şöyle diyor:

“Fuzuli, gökten yere insen sana yer yok

Yürü var gel, ya Arap’tan ya Acem’den”

Gökten Allah tarafından dahi indirilse Türklerin dünyada yeri olmadığını; Arap ve Acemler hakim olduğunu belirtir ve Şiirlerinde Osmanlılara sitem eder ve kafa tutar. Alevi Türkmen aşıkları, ozanları diline ve töresine sahip çıkar ve şiirlerinde dilendirir, yöre yöre gezerek halkı bilinçlendirirler. Dedeler ve Babalar da Türkçe ibadet yaparak örf ve gelenekleri yaşatarak bugünlere getirirler.

bak kardeşim ben o kadar Tarih bilmem .

Sen bana böyle açıkalarsan anlarım Örnek vere vere öbür şekilde laf soka soka anlatırsan bende laf sokmaya çalışırım

Anlattığın kaynaklar doğru ise ortada Osmanlının bir yanlışı var hemde büyük bir yanlışı. ama benim soyum Osmanlı ve haylada Osmanlıyı seveceğim . 

Bilimsellikten uzakmıyım bilmem ama bilim adamlarının açıklayamadığı araştırdıkları uç noktalar nedense Kuranda var. 

Neyse eyw. bizde bilgi edindik az buçuk ama laf sokarak anlatma bana adam gibi açıklaki anlayayım. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexa
    alexa's avatar
    Erkek

antioksidan kardeş yazdıkların bence doğru değil türk düşmanlarının ermeni katliamı iddianamesi ne ise buda aynıdır Yavuzun bedduası var kürtlere sadık olmadığı için onları lanetler anadoluda katliamı şah ismail yapmıştır hatta öldürdüğü ülkelerin hükümdarlarının kafalarıyla koleksiyon yapan şerefsiz zalim biridir bu adamı durduran yavuzdur

DkN

kardeş kusura bakma ama kıpçakları diğer Türklerle bende bir tutmam onlarda Türk cesareti yoktur çıkarcı korkak bi millettir tatarlar çok yerde geçer Yıldırımın kastettiği biraz moğol biraz Türk olanlardır gerçektendende bunlar bayağı başı boştur Timurda müslüman Yıldırımda tarih kaynaklarının çoğunda yazar bunların arasını bozan diğer devletlerdir beylikler Timuru Akkoyun Karakoyunlular Osmanlıyı kışkırtmıştır iki büyük Türk devleti birlik olsa bütün cihana hakim olurdu ama böyle olunca felaket oldu

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Dreamtn bunu yazdı:

Birincisi yazdıklarından görüyorum .

İkincisi Osmanlı nereye aciz tabi acizki fransızlara dans etmiceksin diyo dans yasaklanıyo tabi acizki avrupanın aq istediği yeri feth ediyo tabi acizki halifeliği ele geçiriyo ,persleri yeniyo , 3 kıtada toprağı oluyo ve bütün ırklar Osmanlıyı seviyor. Çünkü eşit davranıyor .

Üçüncüsü ben yakılıp yıkılmasından hoşnut bir insan değilim gerektiğnide yakılıp yıkılır Osmanlıda yakmamış yıkmamış oraya kendi devletini kurmuştur hangisi Osmanlı kadar yer almıştır Türklerden . ?

Dördüncüsü Basit değil zaten indirgiyemezsin .

Beşincisi bir devlet farklı din seçiyor ve bu dinin doğdu yer arabistan doğal olarak araplara özenme var ! Vede sen burda ırkçılık yapıyorsun Tabiki Türkler asil bir ırktır ama bütün insanlar Allah ininde eşit ise kendi arasındada eşittir Sen kim oluyosunda tartıyosun ?

Altıncısı Diğerine kol kanat germesin diye getirmemiş vay be nerden okudun bunu Kurandan mı ? Ne için var etmiş milletleri Özbenliğini koruyan bir millet söyle ayakta olan ?

Osmanlı korumamış farzet herkez onun boyundurundaydı ?  

Sende Selametle Kal . 
    Herşeyin başına sadece burda ki yazdıklarıma göre benim dini inancımı tahlil edebiliyorsan sen müneccimle sabah etmişsin arkadaş!İkincisi bu nurcu teraneleri bana boşuna anlatıyorsun.Yanlı dezenformasyonla önce kendini kandırmışsın,milleti kandırmaya çalışıyorsun.Çünkü osmanlı perslerle savaşmadı.Persler osmanlıdan bin yıl evvel yıkıldı.Dünyada ki bütün ırkların osmanlıyı sevdiğini nereden çıkardığın ise baya önemli bir sorun.Üçüncüsü sen bir yerlerin tahrip edilmemesinden yana olabilirsin buna saygım var ama ya tarihi bilmiyorsun,ya da toz pembe bir tarihi sana yutturmuşlar.Osmanlı oraya devletini nasıl kurdu acaba?Mantar gibi yerden bitmedi değil mi?Türkler bir bütündür.Kazak,Özbek,Türkmen,Kuman-Kıpçak vs bütün boylarıyla bir bütündür ve insanlık tarihi başladığından beri Türkler hep o sahnenin başrolünü almıştır.Senin hatan devletlerle, milletleri karıştırıyor olman.Dördüncü maddeye kaçamak cevap verdiğini göre yine bir beyhude çaba içindesin.Açıkca yazdım Ahilik teşkilatı olmasaydı övüneceğin bir osmanlı olmayacaktı.Haydi yalan de!...Beşincisi bir devlet değil bir millet din seçiyor.Hatta seçtiği de söylenemez Maveraünnehir'de özellikle Türgişlere emevi araplarının nasıl köpek gibi saldırdığı çarşaf çarşaf yazıyor.Neyse sonuç itibarı ile bir millet bir dini seçmiştir o dinin kültürel değerlerini değil.Yani müslüman olmaya karşı değilim ancak arapçılığa ve arapçı müslümanlığa karşıyım.Irkçılık yaptığımı söylüyorsun ama bana hava hoş.Etrafına bak bu sitede kaç tane Türkçü,Nazist,Faşist ve Falanjist var?Tanrı'nın bütün ırkları eşit yarattığı saçmalığının buralara geleceği belliydi.Madem Tanrı bütün ırkları eşit yarattı;Bazı etnik kökenler neden yok edildiler?Eşit olduklarına göre onlarında yaşama hakkı yok muydu?Altıncısı Tanrı ırkları-milletleri mücade esaslı olarak var etmiştir.Bunun aksini sen ispat edebiliyormusun ki gelip bana ''Bunu kurandan mı okudun?'' diye sorabiliyorsun?Önce kendin ispat et bakalım.Özbenliğini koruyan ve halen var olan millet istiyorsan öncelikle Türklere bakabilirsin.Sonra tarihi düşmanlarımız çinliler,yunanlılar,acemler,araplar vs.Peki sen özbenliğini koruyamamış olduğu halde halen var olan bir millet söyleyebilirmisin?

Esenkal

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek
    yıldırım bayezid timurdan daha iyiydi derim ben olay tamamen arkadan hançerlenme gibi eski tür beyliklerinin komutanları osmanlıdan kaçtı timura sığındı osmanlı da savaşa çıkcağı zaman beyliklerden asker alırdı askerler bir baktı kendi komutanı karşıda hop bu sefer osmanlıya daldı yıldırım bayezid hiç yabana atılcak biri değildi belki ölmeseydi o zaferi kazansaydı osmanlı tarihinin en iyi zaferlerinden biri sayılırdı buarada adama neden yıldırım dendiğini bir bulun
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexa
    alexa's avatar
    Erkek
    XpertVision bunu yazdı:
    yıldırım bayezid timurdan daha iyiydi derim ben olay tamamen arkadan hançerlenme gibi eski tür beyliklerinin komutanları osmanlıdan kaçtı timura sığındı osmanlı da savaşa çıkcağı zaman beyliklerden asker alırdı askerler bir baktı kendi komutanı karşıda hop bu sefer osmanlıya daldı yıldırım bayezid hiç yabana atılcak biri değildi belki ölmeseydi o zaferi kazansaydı osmanlı tarihinin en iyi zaferlerinden biri sayılırdı buarada adama neden yıldırım dendiğini bir bulun
    babası murat han devrinde sırpsındığı yada 1. kosava savaşında atını çok süratli sürerken çok yaman savaştığı için konulmuştu kendisi gerçektende çok iyi kılıç kullanıp atını iyi sürermiş ankara savaşının sonlarına doğru kılıcı eline almış atını son sürat hızla Timurun ordusunun merkezine sürmüş Timur bundan etkilenip Yıldırımı öldürmeyin esir edin demiş nihayetinde atının ayağı takılınca Yıldırım yere düşmüş bir anda binlerce asker atlamış üstüne 10larcasını doğramasına rağmen esir düşmüştür

...
Toplam Hit: 12828 Toplam Mesaj: 64