folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Emir Timur (Timurlenk)- Mezarın LanetiEmir Timur (Timurlenk)- Mezarın Laneti

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Blackjack
  Blackjack's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Eylül/2007
  Erkek

  Timur ankaraya girdi peki neden ?

  Çin seferine çıkmak üzere olan timur batıyı güvence altına almak isitoyordu.Bu asıl sebep

  İki hükümdar arasında rekabet vardı.Bu yan sebep

  O dönemde hem askeri hemde teknoloji olarak timur bir adım öndeydi.Bunu heseba katmayan beyazıdın orduları nerdeyse 3/1 yada 3/2 si kadardı ki,Timurun ordusunda daha önce bir çok cephede zor şartlar altından savaşmış oldukca deneyimli askerler bulunmaktaydı.Dönemin beylikleri Timurun yanından olup birde osmanlı ordusunun sol kanıdından bulunan karatatarlar saf degiştirdigi vakit osmanlının yenilişi kaçınılmaz oldu.Ama bu sanmayın beyliklerin yada askerin saf degiştrmesi ile kazanılmıs bir zafer asla.Hem teknolojik hemde asker sayısı ve deneyimi bakımından timur zafere herzaman yakındı.Bu savasın sorumlusu karşı tarafı küçümseyip kendisini oldugundan daha güçlü sanan beyazıdtır.

   

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  yalnizturk
  yalnizturk's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Ağustos/2008
  Erkek
  Şu lanet mezarı kim açtı gene :D Arkadaşlar böyle şeylere inanmayın Amerikan filmimi bu Lanetmiş :D:D:D

  Ey Türk, Titre ve Kendine Dön! Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe, Kim bozabilir senin ilini ve töreni!.. Bilge Kağan
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  xzxz
  xzxz's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Haziran/2003
  Erkek

  mehmetcan bunu yazdı:

  -----------------------------

  arkadaşlarim ;

  Yıldırım beyazıdın ordulari viyana kuşatmasindaydi , kale düştü düşecekti Timur dogudan gelerek ankaraya kadar girdi , iki hükümdar çubuk ovasinda  karşi karşiya geldi , tabi adaletli bir karşilaşma degildi timür ve askerleri , fil lerin üzerindeydi:) Ve yıldırım beyazıd yenilmiştir savaştan sonra . yıldırım beyazıd timürun eline esir olarak düşmüştür. Esareti çekemeyen Yıldırım Bayezid’in yedi ay sonra kederinden ileri gelen değişik hastalıklardan dolayı öldüğü kayıtlara geçer (1403). Ölüm sebebi olarak zehirlenme ve intihardan da bahsedilmektedir. Fakat intihar olasılığı çok düşüktür. Timur Han ölüm haberini alınca: “Yazık oldu, büyük bir mücahidi kaybettik” demekten kendini alamamıştır.

  Not ; Osmanli bu dönem de gerileme dönemine girmiştir Tarihte buna Fetret devri denir


  -----------------------------

   

   

  abicim bu kadarda uydurulmaz ya yuh allah kahretsin seni, katlettin resmen tarihi. ilkokulu güç belada olsa bitiren herhangi biri şunu bilir ki viyenayı yıldırım değil kanuni kuşatmıştır ayrıca iki kere kuşatmıştır. yıldırım ile kanuni arasında nerden baksan 100 sene var.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m_Beyazid
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kanuni_Sultan_S%C3%BCleyman

  herşeyin bir şeyi vardır
Toplam Hit: 11567 Toplam Mesaj: 64