folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Evrenin Başlangıcı Hakkındaki Düşünceleriniz Nedir?

Evrenin Başlangıcı Hakkındaki Düşünceleriniz Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

big-bang klasik bir patlama olayı vardır genişler evren öncesinde yalancı uzay boşluğu denen bi yer vardır der diye biliyorum...

tesadüf ki geçen gün ntvde xyz programında bu konuyu ele almışlardı belli bir ksımını izledim..

evren sonsuz bir kütle  ve boyutta başlangıçta ise bir tekillik o zaman sonsuz yoğunlukta yani bir kareadelik gibi adeta benim kafamdaki olabiliritesi olan düşüncelerden biri evren bir karadelik genişlemesi ise o karadeliğin yaydığı hawking radyasyonu en sonunda tersine bir dögüyle her şeyi yine içine çekecek sonra tekrar dışarı verecek ..

tabi bu ayaküstyü bir düşünce büyük tutarsızlıklar vardı ki big-bangte bile var hala evrenin o gizemli sırrını bilmiyoruz..

hazır evren bigbang konusu açılmışken hocalar süpersimetri ve standart modeli madde-antimadde simetrisi ile ilgili çok sade ve yalın bir dille yazılmış bir kitap var mıdır bildiğiniz?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih
    Fatih's avatar
    Erkek

Düşüncem: bilinemez (bilinemeyecek değil)

enjoy i'm vaccinated
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

yaratıcı olabilme ihtimali var fakat bu islamın tanrısı değildir kitaptakiler hikaye ama dediğim gibi yaratıcı olma ihtimali var onun dışında başlangıç olarak değilde olaya varlık olarak bakarsak varlık vardır işte nasılı niyesi yok , tam olarak bilinemeyeceği görüşündeyim 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek
    Lotus bunu yazdı

yaratıcı olabilme ihtimali var fakat bu islamın tanrısı değildir kitaptakiler hikaye ama dediğim gibi yaratıcı olma ihtimali var onun dışında başlangıç olarak değilde olaya varlık olarak bakarsak varlık vardır işte nasılı niyesi yok , tam olarak bilinemeyeceği görüşündeyim 

:) sonuç olarak rastgele olmadığı aşikar. 

Düşünüyorum, o halde varım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    CHaRMaNDeR bunu yazdı
    Lotus bunu yazdı

:) sonuç olarak rastgele olmadığı aşikar. 

neresi aşikar hacı gözünü seveyim ya yapmayın şöyle şeyler. illa sidik yarıştıracaksak olmadığı daha aşikar. ama kimse durduk yere kalkıp bunu deme gereği hissetmiyor, sen hissediyorsun. sonra da allah var dedim diye banlandım falan moduna giriyosun. inanma demiyorum inan ama bi oturup düşün ben niye kanıtlama zorunluluğu hissediyorum diye. sonra da kanıtını getir koy biz de inanalım.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

kanıt yok ki tek söyleyebilecekleri abiler stayla ; iğne ustasız olur mu pantalon terzisiz olur mu işte o yüzden evren allahsız olmaz diyorlar , hıaamına dediğim gibi bilinemez , nasıl olmuş olabilir sorusundan kaçmak için gidipte yaratıcı var o yaptı demek çok yanlış , zira kanıt koymak istenirse 15 dk lık bir araştırma ile rastgele oluşumla ilgili bir sürü kanıt bulabilirim ama yinede bilinemez bi konu bence 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    captain
    captain's avatar
    Erkek

gayet açıklayıcı bi belgesel izlemenizi  tavsiye ederim...

http://www.dailymotion.com/video/xu7rtw_evrenin-sirlari-baslangictan-once_tech#.UKV-duS6cnQ

her şeyin bir bedeli vardır ödenmiş yada ödenecek
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tengri
    Tengri's avatar
    Erkek

allah ol dedi oldu.

Ben Fight Clubı izledin mi? derken utanıyorum, adam İzlemedim. derken utanmıyor. Bi de nasıl güzel mi, diyo... Bi bitmediniz amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

Bu soruya cevap ararkan dinsel açıdan bilimsel açıdan gibi ayrım yapmayı doğru bulmuyorum.

Doğruluğu kanıtlanmamış bilgilerin bu denli çok olduğu bir araştırmada her olasılık hesaba katılmalı.

İnanan biri olarak kitabın söylediklerini ve bilimsel araştırmaların sunduğu bilgiler doğrultusunda, içindeki her parçacığın özel olarak hesaplandığı bir yapının patlaması fikri daha cazip geliyor.

Patlama gerçekleşir ve içindekiler dağılır her biri bir yere gider galaksiler gezegenler sistemler vs. oluşur gezegenlerdeki süreçlerden ilkel hücreler sora daha iyisi daha iyisi vs. vs. evrimin bahsettiği standart süreç işte gerçekleşir ve bu güne kadar gelir.

Kurandaki 6 evre meselesinin bu süreçlerin bir standarta göre partlanmış hali olduğunu sanıyorum.
    İnançlı olduğu için direk bu süreçleri reddeden arkadaşlarada inandığımız tanrının böyle bir hesap yapabilecek güce sahip olduğunu hatırlatmak isterim :) bir evrim konusunda da bahsetmiştim.Tanrının herşeyi tek tek yaratmasından ziyade  ince bir hesapla bu denli bir süreci inşaa etmesi bana göre daha güzel geliyor ve inancımı artırıyor :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Şu karikatürü koyim öncelikle :) Konuya cukk diye otursun.. 

hayatın%20anlamı

Çok güzel konu olmuş.Tüm yorumları okudum çok zeki ve güzel yorumlayan arkadaşlar var.Mantık yürütmek elbette çok güzel birşey.Yalnız bazı arkadaşlar insan zekası ya da tabiatıyla evrenin nasıl oluştuğunu (Bir mürid evren ne demek önce onu bilmeliyiz demiş, ki doğru) anlayamayız demişler.Ömür yetmez diyenlerde olmuş.Buna kesinlikle katılmıyorum.Şuan biz evrende, galaksimizde ve dünyanın içinde bir pireden bile milyonlarca kat küçük canlılarız.Ama bu büyük resimin bir bütününü görebiliyoruz.Bu devasa resmi yap boz olarak düşünün.Şuan tam olarak göremesekte bir gün mutlaka yap boz tamamlanıp resmin bütününü insanlık görecektir.Bizim ömrümüz yetmez ama insanlığın ömrü yetecektir.İnanış hakkında söylemek istediklerim de var ama konunun silinmesine sebep olmak istemiyorum.

Toplam Hit: 6948 Toplam Mesaj: 69