folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Evrenin Yüksekliği Veya Derinliği

Evrenin Yüksekliği Veya Derinliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek

http://i.imgur.com/pL9CM.gif

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

national geographic - bilinen evren serisini izlemeni tavsiye ederim. torrent sitelerinde var.

izlerken çok aciz hissediyo insan kendini. kafam bişeye bozulduğunda açıyorum bi bölüm :|

aynı şekilde discovery - the universe serisi de güzeldir. the universe daha detaylı ama bence biraz uçuk teorilere değiniyor. fantastik gibi..

bir de nemesis diye bi yıldızın konu olduğu bi belgesel aklıma geldi şimdi. o da çok sağlam bi teori üzerine kurulmuş. konuyla ilgili değil gerçi.

güneş sisteminin etrafında nemesis adında eliptik yörüngede dolaşan bi yıldızın x milyon yılda 1 güneş sistemine çok yaklaştığını ve sistemin dengesini bozduğunu konu alıyor. yeryüzündeki canlıların x milyon yılda bir yok olup sonra tekrar var olması falan filan.. teori tabi. ama güzeldi.

belgeselin adını unuttum şimdi. araştırısanız bulursunuz bbc olabilir.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZyreX
    ZyreX's avatar
    Erkek

Şuanda evrenin nasıl bir şekle sahip olduğu hakkında kesin bir bilgi yok.Küre olabilir,Kare olabilir,Bir düzlem şeklinde olabilir.Ne büyüklüğü ne de şekli hakkında kesin bilgiye sahibiz.Bu yüzden Evren kelimesinin önüne "gözlemlenebilir" ifadesi yer alır.Fakat einstein'e göre düzlem şeklinde,yani bir tarafından sarılırsa halı misali rulo şekli alacak gibi.Her şeyden öte artık evrenin şeklinden çok,çoklu(paralel) evrenler konuşulmaya başladı.Bence asıl tartışılması gereken heyecanlı konu bu :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocam o genişleme olayı şuradan geliyor

Big bangin 14 milyar yıl civarı önceden olduğunu şuradan biliyoruz, bütün gökcisimleri ve galaksilerin hareket yönü bize bir noktadan patladığını gösteriyor. (Hareketi fizik kanuınlarına göre geri alırsak hepsi aynı ilk noktadan fırlamış birbirine zıt yönde hareket ediyorlar)

Bu bigbang çok gümbürtülü birşeyse ve ondan önce boşluğu meydana getiren yapı taşının da olmadığını biliyorsak (biliyoruz) ve hiçbirşey ışık hızından hızlı değilse (buna da eminiz) demekki evrenin boyutları maximum ışık hızı * 14 milyar yıl civarındadır.

Bu gökcisimleri hala merkeze zıt vektorde hareketlerine devam etmektedirler ve bu patlamada püskürtülen maddeler dışında evrende birşey olmadığı varsayılır.

bu şekilde hesabını yapabilirsin.

Tabi eğer bizim görüş açımız dışında (ki baya bi uzakları görebiliyoruz) başka bigbanglar başka yerlerde patlıyorsa (ki öyle düşünülüyor ama kanıtı yok) evrenin maximum boyutları bunlardır. 

c*14.000.000.000*3600*365   (c=299.792.458 m/s)

Şeyhim Gümbürtülü Demişsin Uzayda Ses Gümbürtü Çıkartmaz, Bide BigBang dan Önce Ortalıkta Yüzen Madde Bile Yoktu , Ses Yayma İmkanı Hiç Olmadığından Ne Kadar Korkunç Ve Güçlü Olursa Olsun Gümbürtü Kopmayacaktır. 

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hacı ben biryerden alıntı yapmadan bilgilerim doğrultusunda hesapladım fakat verdiğin linkteki rakamla tutmadı.

900000000000000000000000000 km  ile benim hesabım arasında dağlar kadar fark var.

hiçbirşey ışık hızını aşamıyorsa ve evren 14 milyar yaşında ise bukadar büyük olmaması lazım =)

Hocam, zaten milyar yıllar bir masal bunu araştırın isterseniz her yakasında rozet olana bilim adamı her dediklerinede %100 kesin gözü ile bakmayınız.

Milyar yıllar hikayesi hikayeden öte bir şey değil.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onrcskun
    onrcskun's avatar
    Erkek

Bir genişliği ve derinliği olduğunu düşünmüyorum he düşünücek olunsada hesaplanacağına ihtimal dahi vermiyorum

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    HolyOne bunu yazdı

Ortasında değiliz muhtemelen =)

Heh! Onu diyecektim ben de tam olarak. Evrenin orijini dünyadır efenim bunu da biliyoruz. :D

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Felsefi boyutula yaklaşırsak 

Beynimiz bir sınırı vardır ama evrenin yoktur. sınırlı birşey sınırsızı nasıl kesfedebilirki ?

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

yükseklik ve derinlik göreceli kavramlar. kuzey kutbunda yukarısı, güney kutbuna göre aşağısıdır. uzayda yükseklik, derinlik, yukarısı, sağ, sol yoktur.

bigbang 14 milyar yıl önce olduysa ve o günden beri uzay genişliyorsa en az 28 milyar ışık yılı uzunluktadır. bununla birlikte bigbangin ilk evrelerinde, genişlemenin ışık hızından daha hızlı olduğu söyleniyor. bu durumda daha da büyük olacaktır. 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    Elixiron bunu yazdı

Felsefi boyutula yaklaşırsak 

Beynimiz bir sınırı vardır ama evrenin yoktur. sınırlı birşey sınırsızı nasıl kesfedebilirki ?

İşte felsefenin amacına ters bir yorum. Felsefede vazgeçmişlik olamaz yani "Ulan somun anahtarım yok o zaman bu somunu açamam." demek yoktur. "Somun anahtarım yok ama acaba başka nasıl açabilirim?" vardır. Felsefe bir arayıştır aslında, vazgeçiş değil. Sen yorumunla direkt olarak "Siktir et" butonuna tıklamışın emmi. :)

Caliber tarafından 15/Eki/12 23:17 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
Toplam Hit: 6208 Toplam Mesaj: 49